Hledat informace podle regionů
Finanční odškodnění je poskytováno obětem těchto trestných činů: pokus o vraždu a zabití podle článků 188 a 189 trestního zákoníku, ublížení na zdraví podle článku 194 trestního zákoníku, úmyslný trestný čin mající za následek ublížení na zdraví oběti, znásilnění, pohlavní styk s nezletilou osobou a sexuální útok podle článků 218–220 trestního zákoníku, obchodování s lidmi a obchodování s nezletilými podle článků 210 a 211 trestního zákoníku, terorismus a jakýkoli jiný úmyslný násilný trestný čin.
Finanční odškodnění je přiznáno:
Finanční odškodnění je na žádost přiznáno podle této kapitoly těmto kategoriím obětí:
Ano, finanční pomoc může obdržet nejbližší rodina (dědicové) – příbuzní v druhém stupni a osoby sešvagřené do druhého stupně – oběti, která nezemřela, ale která jako přímý důsledek úmyslně spáchaného násilného trestného činu utrpěla vážnou újmu.
Finanční odškodnění je na žádost přiznáno následujícím kategoriím obětí:
Finanční odškodnění je výše uvedeným obětem přiznáno, pokud byl trestný čin spáchán na území Rumunska a oběť je:
V případě obětí nezařazených do výše uvedených kategorií osob je finanční odškodnění přiznáno podle mezinárodních úmluv, jejichž je Rumunsko smluvní stranou.
Ano. Finanční odškodnění je obětem přiznáno, pokud byl trestný čin spáchán na území Rumunska a oběť je:
Nikoli. Finanční odškodnění je obětem přiznáno, pokud byl trestný čin spáchán na území Rumunska.
Ano. Finanční odškodnění je obětem přiznáno pouze tehdy, pokud trestný čin oznámily orgánům činným v trestním řízení nebo soudu do 60 dnů od jeho spáchání, nebo v případě manžela/manželky, dětí a osob závislých na zesnulých osobách do 60 dnů ode dne, k němuž se oběť dozvěděla o spáchání trestného činu.
Jestliže oběť nebyla fyzicky nebo psychicky schopna oznámit trestný čin orgánům činným v trestním řízení, počítá se 60denní lhůta ode dne, kdy byla schopna tak učinit.
Oběti mladší osmnácti let a oběti, na něž se vztahuje zákaz, nemají povinnost oznámit spáchání trestného činu orgánům činným v trestním řízení. V souvislosti se spácháním trestného činu se na orgány činné v trestním řízení může obrátit zákonný zástupce nezletilého či osoby, na kterou se vztahuje zákaz.
Nikoli. Oběť může podat Komisi pro finanční odškodnění obětí trestných činů (Comisiei pentru acordarea de compensații financiare victimelor infracțiunilor) žádost o zálohu na finanční odškodnění do výše odpovídající deseti vnitrostátním hrubým minimálním základním mzdám, jak je stanoveno pro rok, v němž oběť požádala o zálohu.
O zálohu lze požádat v žádosti o finanční odškodnění nebo v samostatné žádosti, která může být podána kdykoli po oznámení trestného činu orgánům činným v trestním řízení nebo soudu, nejpozději však do 30 dnů ode dne podání žádosti o odškodnění. Je-li o zálohu požádáno v samostatné žádosti, uvede se v ní rovněž stádium soudního řízení.
Záloha je přiznána, nachází-li se oběť ve složité finanční situaci.
Žádost oběti o zálohu na finanční odškodnění je vyřízena do 30 dnů ode dne podání žádosti dvěma soudci Komise pro finanční odškodnění obětí trestných činů.
Je-li žádost o finanční odškodnění zamítnuta, musí oběť zálohovou platbu vrátit, vyjma případu, kdy byla žádost o finanční odškodnění zamítnuta pouze z toho důvodu, že pachatel není v platební neschopnosti nebo pohřešován.
Oběť, která obdržela zálohu na finanční odškodnění, ji musí vrátit, pokud ve stanovených lhůtách nepodala žádost o finanční odškodnění.
Ano. Je-li pachatel znám, může být oběti finanční odškodnění přiznáno, pokud podala žádost; oběť se připojila ke společné občanskoprávní žalobě v rámci trestního řízení, pachatel je v platební neschopnosti nebo se pohřešuje, oběť nezískala za vzniklou újmu odškodnění v plné výši od pojišťovny.
Ano. Není-li pachatel znám, může oběť podat žádost o finanční odškodnění tehdy, pokud za vzniklou újmu nezískala od pojišťovny odškodnění v plné výši.
Je-li pachatel znám, může být oběti finanční odškodnění přiznáno, jsou-li splněny tyto požadavky:
Není-li pachatel znám, může oběť podat žádost o finanční odškodnění do tří let od spáchání trestného činu.
Finanční odškodnění je přiznáno:
Pomoc je poskytnuta ve formě jednorázové platby.
Finanční odškodnění není přiznáno, pokud:
K finanční situaci se nepřihlíží.
Od částky finančního odškodnění, kterou stát přizná oběti, se odečtou částky zaplacené pachatelem jako občanskoprávní odškodnění a příspěvek, který oběť získala od pojišťovny za újmu způsobenou spáchaným trestným činem.
Finanční odškodnění je přiznáno oběti za níže uvedené kategorie újmy, která jim byla způsobena v důsledku spáchaného trestného činu:
Finanční odškodnění za hmotnou škodu uvedenou v bodě 2 písm. a) je přiznáno do výše odpovídající deseti vnitrostátním hrubým minimálním základním mzdám, jak je stanoveno pro rok, v němž oběť podala žádost o finanční odškodnění.
Od částky finančního odškodnění, kterou stát přizná oběti, se odečtou částky zaplacené pachatelem jako občanskoprávní odškodnění a příspěvek, který oběť získala od pojišťovny za újmu způsobenou spáchaným trestným činem.
Finanční odškodnění za hmotnou škodu je přiznáno do výše odpovídající deseti vnitrostátním hrubým minimálním základním mzdám, jak je stanoveno pro rok, v němž oběť podala žádost o finanční odškodnění.
Ano. Žádost o finanční odškodnění musí uvádět:
K této žádosti se připojí kopie dokumentů dokládajících údaje uvedené v žádosti o finanční odškodnění, jakož i jakékoli jiné dokumenty, jež má oběť k dispozici a které jsou užitečné pro vyřízení žádosti.
Podle zákona je možné obdržet poradenství nikoli od soudu, nýbrž od služeb podpory obětí trestných činů (které jsou zřízeny v rámci generálních ředitelství pro sociální zabezpečení a péči o dítě podle zákona č. 211/2004 o určitých opatřeních týkajících se poskytování informací, podpory a ochrany obětem trestných činů), a to po posouzení za účelem zjištění potřeby pomoci u dotyčné oběti.
V rámci organizační struktury každého generálního ředitelství je zřízen odbor podpory obětí trestných činů za účelem poskytování podpůrných a ochranných služeb obětem trestných činů, v němž působí nejméně tři specialisté, konkrétně: sociální asistent, psycholog, právní poradce.
Postup poskytování informací, podpory a ochrany obětem trestných činů zahrnuje tyto fáze:
Služby podpory a ochrany poskytují oběti trestného činu nebo jejím rodinným příslušníkům generální ředitelství bezplatně na žádost oběti nebo jejích rodinných příslušníků a mohou je poskytovat rovněž veřejné služby sociální pomoci v rámci obcí, měst a společenství, jakož i soukromí poskytovatelé sociálních služeb.
Žádost o služby podpory a ochrany se podává generálnímu ředitelství, může však být adresována rovněž soukromému či veřejnému poskytovateli sociálních služeb, přičemž v tomto případě musí poskytovatel písemně informovat generální ředitelství, v jehož obvodu má příjemce příslušné služby bydliště nebo pobyt.
Podle zjištěných potřeb mohou být oběti odkázány rovněž na sociální, vzdělávací nebo zdravotní služby či jiné služby obecného zájmu v blízkosti, jež jsou poskytovány podle zákona.
Služby podpory a ochrany poskytované obětem trestných činů a jejich rodinným příslušníkům mohou zahrnovat:
Ano. Od částky finančního odškodnění, kterou stát přizná oběti, se odečtou částky zaplacené pachatelem jako občanskoprávní odškodnění a příspěvek, který oběť získala od pojišťovny za újmu způsobenou spáchaným trestným činem.
Oběť může podat Komisi pro finanční odškodnění obětí trestných činů (Comisiei pentru acordarea de compensații financiare victimelor infracțiunilor) žádost o zálohu na finanční odškodnění do výše odpovídající deseti vnitrostátním hrubým minimálním základním mzdám, jak je stanoveno pro rok, v němž oběť požádala o zálohu.
O zálohu lze požádat v žádosti o finanční odškodnění nebo v samostatné žádosti, která může být podána kdykoli po oznámení trestného činu orgánům činným v trestním řízení nebo soudu, nejpozději však do 30 dnů ode dne podání žádosti o odškodnění.
Záloha je přiznána, nachází-li se oběť ve složité finanční situaci.
Je-li žádost o finanční odškodnění zamítnuta, musí oběť zálohovou platbu vrátit, vyjma případu, kdy byla žádost o finanční odškodnění zamítnuta pouze z toho důvodu, že pachatel není v platební neschopnosti nebo pohřešován.
Oběť, která obdržela zálohu na finanční odškodnění, ji musí vrátit, pokud ve stanovených lhůtách nepodala žádost o finanční odškodnění.
Zákon č. 211/2004 o určitých opatřeních týkajících se poskytování informací, podpory a ochrany obětem trestných činů nestanoví jiné omezení než podle čl. 27 odst. 2, tj. deset vnitrostátních hrubých minimálních základních mezd, jak je stanoveno pro rok, v němž oběť podala žádost o finanční odškodnění.
Pokud se hodnota škody zvýšila, lze podat novou žádost o finanční odškodnění.
K této žádosti se připojí kopie dokumentů dokládajících údaje uvedené v žádosti o finanční odškodnění, jakož i jakékoli jiné dokumenty, jež má oběť k dispozici a které jsou užitečné pro vyřízení žádosti (např. rozsudky, stvrzenky, faktury nebo dokumenty, které mohou sloužit jako doklad o platbě, zdravotní dokumentace, znalecké posudky).
Žádost o finanční odškodnění musí obsahovat níže uvedené informace, nebo k ní musí být případně připojeny podpůrné dokumenty dokládající tyto informace:
Nikoli. Žádost o finanční odškodnění a žádost o zálohu na finanční odškodnění jsou osvobozeny od kolkovného.
Ve vnitrostátních věcech se žádost o finanční odškodnění podává okresnímu soudu, v jehož obvodu má oběť bydliště, a vyřizují ji dva soudci Komise pro finanční odškodnění obětí trestných činů, která je zřízena v rámci každého okresního soudu.
V přeshraničních věcech je rumunským rozhodujícím orgánem určeným podle čl. 3 odst. 2 okresní soud v Bukurešti – Komise pro finanční odškodnění obětí trestných činů:
Bulevardul UNIRII, nr. 37, Sector 3, Bukurešť, PSČ 030823
Tel. č.: +40 214083600, +40 214083700
Fax: +40 213187731
E-mail: tribunalul.bucuresti@just.ro
Ve vnitrostátních věcech se žádost o finanční odškodnění podává okresnímu soudu, v jehož obvodu má oběť bydliště, a vyřizují ji dva soudci Komise pro finanční odškodnění obětí trestných činů, která je zřízena v rámci každého okresního soudu.
V přeshraničních věcech je v případě, že trestný čin byl spáchán na území Rumunska a obětí je občan členského státu EU, který se oprávněně zdržuje na území Rumunska v den, kdy byl trestný čin spáchán, nebo cizí státní příslušník či osoba bez státní příslušnosti, kteří mají pobyt na území členského státu EU a kteří se v den spáchání trestného činu oprávněně zdržují na území Rumunska, rumunským rozhodujícím orgánem určeným podle čl. 3 odst. 2 okresní soud v Bukurešti – Komise pro finanční odškodnění obětí trestných činů:
Bulevardul UNIRII, nr. 37, Sector 3, Bukurešť, PSČ 030823
Tel. č.: +40 214083600, +40 214083700
Fax: +40 213187731
E-mail: tribunalul.bucuresti@just.ro
Nikoli. Žádost o finanční odškodnění a žádost o zálohu na finanční odškodnění je projednána neveřejně a oběť je na toto jednání předvolána. Povinná je účast státního zástupce.
Komise pro finanční odškodnění obětí trestných činů, která je složena ze dvou soudců, může vyslechnout osoby, vyžádat si dokumentaci a provést jiné dokazování, jež považuje za užitečné pro vyřízení žádosti.
Jeden až dva roky.
Komise může v rozhodnutí stanovit kterékoli z těchto řešení:
Rozhodnutí o vyřízení žádosti o finanční odškodnění nebo žádosti o zálohu na finanční odškodnění je doručeno oběti. Rozhodnutí lze napadnout u odvolacího soudu do patnácti dnů od doručení.
Formulář žádosti o finanční odškodnění v přeshraničních věcech je připojen (15 Kb)
k nařízení ministra spravedlnosti č. 1319/C ze dne13. května 2008.
Bude upřesněno.
Oběť může na žádost obdržet bezplatnou právní pomoc.
Žádost o bezplatnou právní pomoc se podává okresnímu soudu, v jehož obvodu má oběť bydliště, a vyřizují ji dva soudci Komise pro finanční odškodnění obětí trestných činů, a to do patnácti dnů ode dne podání.
K žádosti o bezplatnou právní pomoc se připojí kopie dokumentů dokládajících údaje uvedené v žádosti, jakož i jakékoli jiné dokumenty, jež má oběť k dispozici a které jsou užitečné pro vyřízení žádosti.
Žádost o bezplatnou právní pomoc je projednána neveřejně a oběť je na toto jednání předvolána.
Pokud si oběť nezvolila obhájce, musí závěr ohledně schválení žádosti o bezplatnou právní pomoc obsahovat také ustanovení obhájce z úřední pravomoci podle zákona č. 51/1995 o organizaci a výkonu povolání advokáta, znovu zveřejněného, v platném znění, a podle předpisů o výkonu advokacie.
Závěr ohledně schválení žádosti o bezplatnou právní pomoc je sdělen oběti.
Rozhodnutí, kterým se žádost o bezplatnou právní pomoc zamítá, je předloženo k přezkumu okresnímu soudu, k němuž patří Komise pro finanční odškodnění obětí trestných činů, a to na žádost oběti do patnácti dnů od doručení. Přezkum provádí senát složený ze dvou soudců.
Bezplatná právní pomoc je oběti během celého řízení přiznána do výše odpovídající dvěma vnitrostátním hrubým minimálním základním mzdám, jak je stanoveno pro rok, ve kterém oběť podala žádost o bezplatnou právní pomoc. Finanční prostředky potřebné pro poskytování bezplatné právní pomoci se poskytují ze státního rozpočtu prostřednictvím rozpočtu ministerstva spravedlnosti.
Výše uvedená ustanovení se vztahují obdobně i na poskytování částek potřebných k výkonu rozhodnutí o přiznání občanskoprávního odškodnění oběti trestného činu.
Ministerstvo spravedlnosti jakožto rumunský asistenční orgán, který je určen podle čl. 3 odst. 1 směrnice Rady 2004/80/ES, mimoto poskytne žadateli potřebné informace o možnosti požádat o finanční odškodnění stát, na jehož území byl trestný čin spáchán, potřebné formuláře žádosti a informace a pokyny týkající se vyplnění formuláře žádosti a potřebných podpůrných dokladů.
Viz nařízení ministra spravedlnosti č. 1319/C ze dne 13. května 2008. Podle článku 2 tohoto nařízení plní ministerstvo spravedlnosti své úkoly jakožto asistenční orgán prostřednictvím ředitelství pro mezinárodní právo a smlouvy, které může spolupracovat s ostatními odděleními ministerstva spravedlnosti pověřenými příslušnými úkoly. K povinnostem ministerstva spravedlnosti jako asistenčního orgánu náleží v případě, že žadatel podává žádost o finanční odškodnění v jiném členském státě, zejména: přijetí a potvrzení přijetí žádosti žadatele; přezkum žádosti a případně informování žadatele o důvodech zamítnutí žádosti; jsou-li splněny požadavky, zaslání formuláře žádosti žadateli a poskytnutí pokynů k vyplnění formuláře; vyžádání si potřebných informací a/nebo dokumentů pro vyplnění formuláře od žadatele; usnadnění překladu rozhodnutí vydaného rozhodujícím orgánem ve státě, od něhož se požaduje finanční odškodnění, soudním překladatelem a zaslání překladu co nejdříve žadateli atd.
Žádost o bezplatnou právní pomoc a žádost o částku potřebnou k výkonu rozhodnutí, kterým se oběti trestného činu přiznává občanskoprávní odškodnění, mohou předložit také nevládní organizace, k jejichž činnosti patří ochrana obětí, za předpokladu, že žádost je opatřena podpisem oběti, obsahuje zákonem stanovené údaje a jsou k ní připojeny potřebné podpůrné doklady.
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.