Oběť má nárok na státní odškodnění, pokud úmyslně spáchaný trestný čin způsobil smrt osoby, oběť utrpěla těžkou nebo středně těžkou nemajetkovou újmu, oběť se stala objektem sexuálně motivovaného útoku, oběť je obětí obchodování s lidmi nebo se oběť nakazila virem lidské imunitní nedostatečnosti (HIV) nebo hepatitidou typu B či C.
Státní odškodnění můžete získat za morální újmu, fyzické utrpení a ztrátu na majetku v důsledku úmyslně spáchaného trestného činu.
Pokud osoba zemřela v důsledku trestného činu, obětí v trestním řízení může být příbuzný zemřelého (snoubenec, manžel, rodiče, prarodiče, děti, vnoučata, sourozenci, jakož i osoby, s nimiž dotyčná fyzická osoba společně bydlela a měla společnou (nikoli sdílenou) domácnost).
Pokud osoba zemřela v důsledku trestného činu nebo oběť zemřela a nepožádala o státní odškodnění nebo o státní odškodnění požádala, ale nezískala je, máte nárok získat státní odškodnění. Musíte však požádat subjekt, který vede řízení (policii, státní zastupitelství, soud), aby vás uznal jako oběť v příslušném trestním řízení.
Jako příbuzný oběti nebo osoba závislá na oběti, pokud oběť trestný čin přežila, nemáte na státní odškodnění nárok. V tomto případě má nárok na státní odškodnění sama oběť.
Státní odškodnění můžete získat, i když nejste státním příslušníkem některé ze zemí EU.
Pokud byl trestný čin spáchán v jiném členském státě EU, máte nárok požadovat odškodnění od členského státu EU, v němž byl trestný čin spáchán, přímo nebo prostřednictvím Správy právní pomoci (Juridiskās palīdzības administrācija).
Trestný čin musíte policii oznámit.
Abyste mohli požadovat státní odškodnění, musí být zahájeno trestní řízení, v němž jste uznáni jako oběť v trestním řízení rozhodnutím subjektu, který vede řízení (policie, státního zastupitelství, soud).
Abyste mohli podat žádost o státní odškodnění, nemusíte čekat na pravomocné rozhodnutí subjektu, který vede řízení (policie, státního zastupitelství, soud).
Aby mohla Správa právní pomoci rozhodnout o vyplacení nebo nevyplacení státního odškodnění, musí subjekt, který vede řízení (policie, státní zastupitelství, soud), poskytnout tyto informace:
Nejste povinni nejprve požadovat odškodnění od pachatele. Státním odškodněním není dotčeno právo oběti požadovat odškodnění v trestním řízení podáním žádosti o odškodnění újmy v jakékoli fázi trestního řízení až do zahájení projednávání věci u soudu prvního stupně a v občanském řízení vznesením nároku před soudem, pokud se domníváte, že jste nebyli odškodnění v plném rozsahu.
Nárok na státní odškodnění máte také v případě, že pachatel nebo jeho spolupachatel není identifikován nebo není trestně odpovědný.
K žádosti o státní odškodnění byste měli připojit zprávu od subjektu, který vede řízení (policie), s nezbytnými informacemi.
Žádost o státní odškodnění musí být podána Správě právní pomoci do jednoho roku ode dne, kdy jste byli uznáni jako oběť nebo kdy jste se dozvěděli o skutečnostech, které vás k podání žádosti opravňují.
Státní odškodnění se vztahuje na morální újmu, fyzické utrpení nebo ztrátu na majetku v důsledku trestného činu, aniž by se rozlišoval druh škody, pro kterou se státní odškodnění vyplácí. Výše státního odškodnění je stanovena v zákoně „o státním odškodnění obětí“ (Likums par valsts kompensāciju cietušajiem) podle důsledků vyplývajících z trestného činu.
Státní odškodnění se vyplácí formou jednorázové platby, která se převede na účet u platební instituce uvedené v žádosti.
Výši státního odškodnění může ovlivnit charakteristika trestného činu, například pokud je trestný čin spáchán ve stavu silného duševního rozrušení, při překročení mezí nutné sebeobrany nebo při porušení podmínek zajištění osoby. V těchto případech se výše státního odškodnění podle důsledků trestného činu snižuje o 50 %.
Pokud Správa právní pomoci neobdrží požadované informace do patnácti dní, může svým rozhodnutím vyplacení státního odškodnění zamítnout. Rozhodnutí o zamítnutí žádosti o státní odškodnění vám v tomto případě nebrání podat Správě právní pomoci žádost o odškodnění opakovaně v souladu s postupy pro podání žádosti.Vaše finanční situace neovlivní vaši šanci získat státní odškodnění a/nebo výši odškodnění.
Pokud jste obdrželi náhradu škody způsobené trestným činem od pachatele nebo jiné osoby namísto pachatele, výše státního odškodnění se snižuje o částku již obdržené náhrady škody.
Zákon o státním odškodnění obětí stanoví další kritéria, která mohou ovlivnit vaši šanci na získání odškodnění a/nebo jeho výši. Například:
Maximální výše státního odškodnění, které má být vyplaceno jediné oběti trestného činu, dosahuje pětinásobku minimální měsíční mzdy stanovené v Lotyšské republice. Výše státního odškodnění, které má být vyplaceno, se vypočítá s přihlédnutím k výši minimální měsíční mzdy určené v době, kdy byla daná osoba uznána jako oběť.
Odškodnění se vyplácí:
Maximální výše státního odškodnění činí pětinásobek minimální měsíční mzdy stanovené v Lotyšské republice, avšak minimální výše státního odškodnění představuje 50 % maximální výše státního odškodnění. Pokud se minimální měsíční mzda změní, výše státního odškodnění se rovněž změní.
Ve formuláři žádosti o státní odškodnění nemusíte uvádět částku, neboť výši státního odškodnění stanoví zákon o státním odškodnění obětí.
Odškodnění, které obdržíte z jiných zdrojů (například prostřednictvím zaměstnavatele nebo systému soukromého pojištění), se od výše státního odškodnění neodečítá.
Zálohu na státní odškodnění obdržet nemůžete.
Pokud jste obdrželi státní odškodnění a pravomocné rozhodnutí konstatuje, že jste následkem trestného činu utrpěli závažnější důsledky, můžete obdržet rozdíl mezi výší vyplaceného státního odškodnění a splatnou částkou.
Pokud nebyl v okamžiku podání žádosti o státní odškodnění pravomocný rozsudek v trestním řízení dosud vynesen, měli byste k žádosti o státní odškodnění připojit zprávu od subjektu, který vede řízení (policie, státního zastupitelství, soud), s uvedením těchto informací:
Pokud je trestní řízení v okamžiku podání žádosti o státní odškodnění ukončeno, měli byste k žádosti o státní odškodnění připojit pravomocné rozhodnutí subjektu, který vedl řízení, a exekuční titul, pokud odškodnění stanovené v pravomocném rozhodnutí nebylo vyplaceno nebo bylo vyplaceno pouze částečně.
Proces posuzování žádostí o státní odškodnění je bezplatný.
O vyplacení státního odškodnění nebo o jeho zamítnutí rozhoduje Správa právní pomoci.
Abyste získali státní odškodnění, musíte žádost o státní odškodnění zaslat Správě právní pomoci na tuto adresu: Pils laukums 4, Rīga, LV-1050.
Vaše přítomnost v procesu posuzování žádosti o státní odškodnění a během rozhodování o vyplacení nebo nevyplacení státního odškodnění se nevyžaduje.
Správa právní pomoci rozhodne o vyplacení nebo nevyplacení státního odškodnění do jednoho měsíce od obdržení žádosti o odškodnění a rozhodnutí zašle na adresu uvedenou v žádosti o odškodnění.
Pokud Správa právní pomoci vyžaduje další informace od vás nebo od subjektu, který vede řízení (policie, státního zastupitelství, soud), lhůta pro rozhodnutí se pozastaví až do obdržení všech požadovaných informací.
Rozhodnutí Správy právní pomoci o vyplacení nebo nevyplacení státního odškodnění můžete napadnout ve lhůtě jednoho měsíce od nabytí právní moci, a to tak, že u Správy právní pomoci podáte příslušný návrh, který bude postoupen Ministerstvu spravedlnosti.
Formulář žádosti o státní odškodnění a informace o jeho vyplnění získáte:
Můžete využít bezplatného telefonního čísla +371 116006 („Linka pomoci pro oběti trestného činu“) denně od 7:00 do 22:00, kde můžete získat:
Můžete rovněž využít internetové stránky (https://www.cietusajiem.lv/en/).
K podání žádosti o státní odškodnění nepotřebujete právní pomoc. Potřebnou asistenci během procesu podávání žádosti o státní odškodnění poskytuje Správa právní pomoci.
Sdružení „Skalbes“ nabízí na telefonním čísle +371 116006 bezplatnou „Linku pomoci pro oběti trestných činů“ (denně od 7:00 do 22:00) a poskytuje obětem trestných činů emoční a psychologickou podporu, informace o procesních právech obětí (např. o právech v trestním řízení, právech na náhradu škody, státní odškodnění atd.), dostupných službách a stávajících službách podpory pro oběti.
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.