Hledat informace podle regionů
Za úmyslný násilný trestný čin proti osobě.
Za újmy (tělesné nebo duševní), jejichž vyléčení trvá déle než osm dnů.
Ano. Kromě oběti mohou odškodnění získat potomci a předci v přímé linii, adoptivní rodiče nebo pěstouni, manžel/ka nebo registrovaný/registrovaná partner/ka, pokud s obětí žili v jedné domácnosti v době, kdy byl trestný čin spáchán, stejně tak vyživované osoby oběti.
Ano, smrt oběti není podmínkou pro odškodnění příbuzných a dalších oprávněných osob.
Ano, pokud pobýváte v EU legálně nebo pokud jste obětí obchodování s lidmi.
O odškodnění lze žádat pouze u trestných činů spáchaných na území Maďarska. Pokud k trestnému činu došlo v jiné zemi, můžete svou žádost o odškodnění v Maďarsku podat. V takových případech maďarské úřady žádost postoupí členskému státu, kde byl trestný čin spáchán.
Ano, podmínkou odškodnění je, že bylo v souvislosti se spáchaným činem zahájeno trestní řízení.
Ne, nárok na odškodnění je možné uplatnit okamžitě po zahájení řízení.
Ne.
Ano, tento nárok lze uplatnit. V takových případech musí být důkazy doložen rozsah škody, příčinná souvislost mezi škodou a jednáním a potřeba odškodnění.
Žádost o odškodnění je třeba podat do tří měsíců po spáchání trestného činu. Promlčecí lhůta pro podání žádosti je pět let od spáchání trestného činu.
Vztahuje se odškodnění například na:
Je možné žádat o odškodné jako jednorázovou částku nebo v podobě měsíčních dávek.
Odškodnění od státu se nevyplatí, pokud bylo v konečném rozhodnutí soudu potvrzeno, že jednání oběti přispělo k trestnému činu nebo bylo jeho příčinou nebo že byla škoda způsobena protiprávním jednáním oběti. Dalšími důvody vyloučení jsou odmítnutí svědčit, odmítnutí povinnosti spolupracovat nebo nepodání soukromoprávního návrhu.
Na odškodnění mají nárok jen oběti se sociálními potřebami. Oběť má sociální potřeby, pokud její čistý měsíční příjem (v případě osob žijících v jedné domácnosti příjem na osobu) v roce 2018 nepřekračuje 226 328 HUF nebo pokud dostává jiné dávky definované v právních předpisech. U obětí teroristických trestných činů se příjmová situace nebere v úvahu.
Ne.
Výše odškodnění nepřekročí patnáctinásobek základní částky (113 164 HUF), což v roce 2018 odpovídá 1 697 460 HUF. Výše jednorázové platby je: 100 % škody, která nepřekračuje pětinásobek základní částky, pětinásobek základní částky plus 75 % části překračující pětinásobek základní částky pro škodu mezi pěti- a desetinásobkem základní částky a 8,75násobek základní částky plus 50 % části překračující desetinásobek základní částky pro škodu překračující desetinásobek základní částky. Výše odškodnění v podobě příspěvku je: 75 % ušlého zisku doloženého důkazem, pokud je oběť mladší 18 let nebo je závislá na pomoci jiných, a 50 % ušlého zisku doloženého důkazem, pokud oběť není závislá na pomoci jiných.
Minimální částka neexistuje. Výše odškodnění nepřekročí patnáctinásobek základní částky (113 164 HUF), což v roce 2018 odpovídá 1 697 460 HUF. Maximální měsíční částka odškodnění, o kterou lze žádat v podobě příspěvku, je základní částka, která v roce 2018 činí 113 164 HUF.
Budou z odškodnění vyplaceného daným orgánem nebo subjektem odečteny částky, které obdržím za své ztráty z jiných zdrojů (jako je pojištění prostřednictvím mého zaměstnavatele nebo systému soukromého pojištění)?
Výše škody musí být v žádosti uvedena. Jakákoli částka získaná z jiného zdroje musí být odečtena od částky odškodnění.
Stát proplatí výši škody doložené důkazy, i když může být získána z jiného zdroje. Pokud je škoda později nahrazena z jiného zdroje, musí být záloha vrácena.
Ne. Odškodnění lze přiznat pouze jednou.
Ne, podání žádosti je bezplatné.
Útvary pro podporu obětí při vládních úřadech v Budapešti (okresech)
Žádost je možné předložit na kterémkoli okresním úřadě (asistenční orgány) nebo přímo rozhodujícímu orgánu (vládní úřad/y v Budapešti (nebo jednotlivých okresech)).
Ne.
Lhůta pro zpracování žádostí je maximálně 60 dní.
Proti rozhodnutí vydanému subjektem prvního stupně se lze odvolat a odvolání projedná ministerstvo spravedlnosti jakožto subjekt druhého stupně. Rzhodnutí vynesené ministerstvem spravedlnosti jakožto subjektem druhého stupně může být napadeno správní žalobou u soudu.
http://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/aldozatsegito-szolgalat
Non-stop linka pomoci obětem (Áldozatsegítő Vonal): 06-80-225-225 v maďarštině nebo angličtině.
Ano, v souladu s maďarským zákonem LXXX z roku 2003 o právní pomoci.
Služby pomoci s uplatněním vašich zájmů jsou k dispozici na každém úřadu služeb na podporu obětí, kde poradci v oblasti podpory obětí poskytují zainteresovaným stranám praktickou pomoc (například: pomoc s vyplněním žádostí, poskytnutím informací). Oběti se rovněž mohou obrátit na organizace občanské společnosti (například: Bílý kruh (Fehérgyűrű), Maďarská baptistická pomoc (Baptista Szeretetszolgálat) atd.)
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.