Намиране на информация по региони
Обезщетение може да бъде получено за всякакъв вид престъпление, причинило физическо увреждане или морална щета в резултат от умишлени деяния, които съставляват actus reus на престъпление или непристойно посегателство или изнасилване по смисъла на членове 372—376 от Наказателния кодекс.
— физическо увреждане/икономически загуби;
— морални щети.
Роднина или лице на издръжка на лице, починало в резултат от умишлени деяния, които представляват престъпление и са причинили физическо увреждане, довело до смъртта на жертвата, чието качество на живот е сериозно засегнато (психическо страдание поради загубата на близък човек), могат да подадат молба за обезщетение до министъра на правосъдието, в случай че не е било получено ефективно и достатъчно обезщетение. Членове на семейството, съпрузи, несключили брак партньори, лица в гражданско партньорство или лица, особено близки на жертвата, могат да получат обезщетение, при условие че са понесли вреда, подлежаща на обезщетение. По принцип степента на родство не е от значение, тъй като се вземат под внимание единствено емоционалният и материалният живот, споделян с пряката жертва. На практика само членовете на семейството, по-специално семейното ядро, са считани за непреки жертви. Семейното ядро е семейство, състоящо се от двама възрастни, независимо дали имат сключен брак или не, със или без деца.
Роднина или лице на издръжка на жертва, преживяла умишлени деяния, които представляват престъпление и са причинили физическо нараняване, довело до инвалидност или пълна неработоспособност за повече от един месец, качеството на живот на които е сериозно засегнато, могат да подадат молба за обезщетение до министъра на правосъдието, в случай че не е било получено ефективно и достатъчно обезщетение.
Единствено лица, пребиваващи законно в Люксембург, или граждани на държава — членка на Европейския съюз или на Съвета на Европа, които по време на престъплението са се намирали законно на територията на Люксембург, или жертви на трафик на хора могат да претендират за обезщетение. В противен случай не може да бъде предоставено обезщетение.
Всяко лице, което законно и обичайно пребивава в Люксембург, но е станало жертва на умишлено престъпление, извършено с насилие, в друга държава — членка на Европейския съюз, има право да поиска да му бъде изплатено обезщетение от бюджета на Люксембург, ако няма право да получи обезщетение от другата държава.
Съгласно Закона от 12 март 1984 г. за обезщетяването на някои жертви, претърпели физически увреждания, трябва да отговаряте на следните условия:
Не, жертвата не трябва да е съобщила за престъплението в полицията, за да може да претендира за обезщетение.
Не, решението за предоставяне на обезщетение може да се вземе от министъра на правосъдието преди постановяването на решението по наказателното производство.
Ако извършителят е установен и Вие го съдите за вреди като граждански ищец в наказателно производство, трябва да изчакате приключването на делото по този иск. Ако извършителят е в несъстоятелност, можете да подадете молба за обезщетение до министъра на правосъдието.
Министърът на правосъдието може да разпореди пълно или частично връщане на платеното обезщетение или на авансово плащане за полученото от Вас впоследствие ефективно обезщетение за щети от увреждане.
Извършителят не е установен.
Ако извършителят не е бил установен, можете да поискате обезщетение, като изпратите молбата си до Министерството на правосъдието. Молбата трябва да бъде написана на френски, немски или люксембургски език и в нея трябва да бъдат посочени датата, мястото и конкретният характер на деянията, на които сте станали жертва. Съпътстващите документи за понесените от Вас деяния и увреждания трябва да бъдат приложени към писмото в подкрепа на Вашата молба. В допълнение трябва да отговаряте и на условията на член 1 от Закона от 12 март 1984 г. за обезщетяването на някои жертви, претърпели физически увреждания в резултат от престъпление.
Извършителят не е осъден.
За да имате право на обезщетение, извършителят трябва да е признат за виновен с окончателно съдебно решение. Въз основа на становище, издадено от комисията за жертвите (Commission victime), министърът на правосъдието разпорежда пълно или частично връщане на обезщетението или авансовото плащане. Министърът може да вземе такова решение и когато е направено авансово плащане, а впоследствие се окаже, че не се е дължало обезщетение.
Молбата трябва да бъде внесена в срок до две години от датата на извършване на деянията. Ако срещу извършителя е възбудено наказателно преследване, срокът се удължава и изтича две години след окончателното решение на съда, разглеждащ наказателното дело. Ако решението по Вашия граждански иск за обезщетение излезе след окончателното решение по наказателното производство, този срок се удължава и изтича две години след окончателното съдебно решение по Вашия иск. Ако сте непълнолетно лице обаче, давностният срок няма да започне да тече до датата, на която навършвате пълнолетие, в случай че деянията са наказуеми с наказателноправни санкции или са предвидени в членове 372, 373, 375, 382‑1 и 382‑2, 400, 401а, 402, 403 или 405 от Наказателния кодекс и наказуеми по тях.
Например обезщетението ще обхваща ли:
а) за жертвата на престъплението:
материални (различни от морални) щети:
психически (морални) щети:
б) за правоимащи лица или роднини на жертвата:
материални (различни от морални) щети:
психически щети:
Обезщетението се изплаща наведнъж, а не под формата на анюитет. И все пак, ако възникне необходимост в надлежно обосновани случаи, в хода на разглеждането на молбата министърът на правосъдието може да постанови авансово плащане за лицето, отправило молбата. В допълнение, ако обезщетението е изплатено на жертвата и впоследствие настъпи значително влошаване на нейното състояние, тя може да поиска допълнително обезщетение в рамките на пет години от изплащането на основното обезщетение.
Обезщетението може да бъде отказано или намалено, след като се вземе под внимание поведението на жертвата по време на извършването на деянието.
Всяка жертва, понесла вреда и отговаряща на условията на член 1 от Закона от 12 март 1984 г. за обезщетяването на някои жертви, понесли физически увреждания, може да претендира за обезщетение от държавата, независимо от финансовото си положение, при условие че не е получила ефективно и достатъчно обезщетение за понесените вреди.
Обезщетението може да бъде отказано или намалено с оглед на Вашите отношения с извършителя.
Комисията за жертвите посочва в становището си дали молбата е основателна и в какъв размер следва да бъде предоставено обезщетение, по-специално въз основа на това колко сериозно е засегнато качеството на живот на лицето, отправило молбата. Министърът на правосъдието решава дали да се прдостави обезщетение и определя неговия размер.
Максималният размер на обезщетението, което може да бъде ппредоставено от министъра на правосъдието, не може да надвишава тавана, определян всяка година с наредба на Великия Херцог. Таванът за 2017 г. беше определен на 63 000 EUR.
Лицата, подаващи молби за обезщетение в Люксембург, не трябва да попълват специален формуляр. Трябва само да напишете писмо, в което да посочите датата, мястото и конкретния характер на деянията, и да приложите съпътстващите документи към молбата.
Обезщетение се дължи от държавата само ако жертвата не може да получи ефективно и достатъчно обезщетение по друг начин, напр. от извършителя, чрез социална осигуровка или лична застраховка. Комисията за жертвите може да вземе под внимание обезщетенията, получени от други източници за понесените от Вас вреди.
Ако в надлежно обосновани случаи се окаже необходимо, в хода на разглеждането на иска министърът на правосъдието може да постанови авансово плащане.
Ако е било присъдено обезщетение и впоследствие настъпи значително влошаване на състоянието, може да бъде поискано допълнително обезщетение. Тази молба трябва да бъде внесена до пет години от датата, на която е изплатено основното обезщетение.
Допълнителното обезщетение не може да надвишава 63 000 EUR след приспадане на размера на предоставеното по-рано обезщетение.
Всички съпътстващи документи за понесените от Вас деяния и увреждания, трябва да бъдат приложени към писмото в подкрепа на Вашата молба.
Неизчерпателен списък:
Не.
Министерство на правосъдието на Люксембург
13, rue Erasme
L-2934 Люксембург
телефон: (+352) 247 84527 / (+352) 247 84517
факс: (+352) 26 68 48 61 / (+352) 22 52 96
Адрес на електронна поща: info@mj.public.lu
уебсайт: http://www.mj.public.lu/
Министерство на правосъдието на Люксембург
13, rue Erasme
L-2934 Люксембург
телефон: (+352) 247 84527 / (+352) 247 84517
факс: (+352) 26 68 48 61 / (+352) 22 52 96
Адрес на електронна поща: info@mj.public.lu
уебсайт: http://www.mj.public.lu/
Комисията за жертвите трябва да покани жертвата да се яви на нейното заседание . Ако жертвата се яви, комисията ще я изслуша във връзка с понесените деяния и увреждания. Това заседание не е публично и можете да получите съдействие от адвокат.
Министърът на правосъдието ще вземе решение в срок до шест месеца по внесената от Вас молба за обезщетение.
Ако жертвата не е удовлетворена от решението на министъра на правосъдието по същество или във връзка с предоставената сума, тя може да заведе дело срещу държавата, представлявана от министъра на правосъдието. Това дело трябва да бъде заведено пред районния съд (tribunal d’arrondissement) на Люксембург или Дикирх, по избор на ищеца.
Информация относно процедурата за подаване на молба може да бъде получена от:
Министерството на правосъдието
13, rue Erasme
L-2934 Люксембург
телефон: (+352) 247 84527 / (+352) 247 84517
факс: (+352) 26 68 48 61 / (+352) 22 52 96
Адрес на електронна поща: info@mj.public.lu
уебсайт: http://www.mj.public.lu/
Освен това Службата за правна информация (Service d’Accueil et d’Information juridique) и Службата за подкрепа на жертвите (Service d’aide aux victimes) към Централната служба за социална помощ (Service central d’assistance sociale) предлагат помощ и съвети във връзка с подаването на молби.
Уебсайт:
http://www.mj.public.lu/services_citoyens/indemnisation/index.html
https://justice.public.lu/fr/aides-informations/assistance-sociale/scas-service-aide-victimes.htmlВсеки, който може да докаже, че не разполага с достатъчно доходи, може да получи безплатна правна помощ при условията, посочени от закона. Може да бъде назначен адвокат, който да ви предостави правен съвет или да Ви представлява в съда, като разходите се покриват от държавата. Всеки може да се консултира с органите, предоставящи правна информация и съвети, или медиация. Можете да се обърнете към Службата за приемане и информация по правни въпроси, за да получите безплатно всякаква правна информация.
— Service d’aide aux victimes (Служба за подкрепа на жертвите), Service central d’assistance sociale (Централна служба за социална помощ)
Bâtiment Plaza Liberty, Entrée A
12-18, rue Joseph Junck
L-1839 Люксембург
телефон: (+352) 47 58 21-627 / 628
мобилен телефон: (+352) 621 32 65 95
Адрес на електронна поща: scas-sav@justice.etat.lu
— Service d’Accueil et d’Information juridique (Служба за правна информация):
в Люксембург,
Cité judiciaire – Bâtiment BC,
L-2080 Luxembourg
телефон: (+352) 22 18 46
в Дикирх,
Justice de Paix,
L-9211 Diekirch
телефон: (+352) 80 23 15
в Еш-сюр-Алзет,
Justice de Paix,
L-4239 Esch-sur-Alzette
телефон: (+352) 54 15 52
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.