Жертвата има право на обезщетение от държавата, ако умишлено извършено престъпление е довело до смъртта на лице, жертвата е понесла тежка или средна телесна повреда, спрямо нея е имало прояви на развратни действия или сексуално посегателство, тя е жертва на трафик на хора или е била заразена с човешки имунодефицитен вирус, хепатит B или хепатит C.
Можете да получите обезщетение от държавата за морални вреди, физическо страдание и загуба на имущество, произтичащи от умишлено извършено престъпление.
Ако дадено лице е починало в резултат на престъпление, жертвата в наказателното производство може да бъде роднина на починалия (годеник(годеница), съпруг(съпруга), родители, баби и дядовци, деца, внуци, братя и сестри, както и лица, с които въпросното физическо лице е живяло заедно и е имало общо (не споделено) домакинство).
Ако дадено лице е починало в резултат на престъпление или ако жертвата е починала и не е поискала обезщетение от държавата, или е поискала такова обезщетение и не го е получила, имате право да получите обезщетение от държавата. Трябва обаче да поискате от органа, ръководещ производството (полицията, прокуратурата, съда), да Ви признае за жертва в съответното наказателно производство.
Ако жертвата е преживяла престъплението, нямате право на обезщетение от държавата в качеството си на роднина на жертвата или лице на нейна издръжка. В този случай на обезщетение от държавата има право самата жертва.
Можете да получите обезщетение от държавата, ако не сте гражданин на държава от ЕС.
Ако престъплението е било извършено в друга държава — членка на ЕС, имате право да претендирате за обезщетение от държавата — членка на ЕС, в която е извършено престъплението, директно или чрез Службата за правна помощ (Juridiskās palīdzības administrācija).
Трябва да съобщите за престъплението в полицията.
За да претендирате за обезщетение от държавата, трябва да бъде образувано наказателно производство, в което да сте признат за жертва в наказателното производство с решение на органа, ръководещ производството (полицията, прокуратурата, съда).
Не е необходимо да изчакате окончателното решение на органа, ръководещ производството (полицията, прокуратурата, съда), за да претендирате за обезщетение от държавата
За да може Службата за правна помощ да вземе решение относно изплащането или отказа за изплащане на обезщетение от държавата, органът, ръководещ производството (полицията, прокуратурата, съдът), трябва да предостави следната информация:
Не сте задължен да претендирате първо за обезщетение от извършителя. Предоставянето на обезщетение от държавата не засяга правото на жертвата да претендира за обезщетение в рамките на наказателното производство, като подаде искане за обезщетение за увреждането във всяка фаза на наказателното производство до започване на разглеждането на делото в първоинстанционния съд, както и в рамките на гражданското производство, като предяви иск пред съда, ако смята, че не е била изцяло обезщетена.
Имате право на обезщетение от държавата, ако извършителят или негов съучастник не са установени или ако не са подведени под наказателна отговорност.
За да предявите иска си за обезщетение от държавата, следва да добавите необходимата информация към справката от органа, ръководещ производството (полицията).
Искането за обезщетение от държавата трябва да бъде подадено до Службата за правна помощ в срок от една година от датата, на която сте признат за жертва или на която сте били запознат с фактите, които Ви дават право на това.
Обезщетението от държавата обхваща морални вреди, физическо страдание или загуба на имущество, произтичащи от престъпление, без да се прави разлика между вида на причинените вреди, за които се изплаща обезщетение от държавата. Размерът на обезщетението от държавата се определя в Закона за „Обезщетението от държавата на жертвите на престъпления“ (Likums par valsts kompensāciju cietušajiem) въз основава на произтичащите от престъплението последици.
Обезщетението от държавата се изплаща като еднократно плащане и се превежда по посочената в иска сметка в разплащателна институция.
Характеристиките на престъплението могат да окажат влияние върху размера на обезщетението от държавата, например ако престъплението е извършено в състояние на силна психическа възбуда, при нарушаване на необходимите граници на самозащита или поради условията за задържане на дадено лице. В тези случаи размерът на обезщетението от държавата с оглед на последиците от престъплението се намалява с 50%.
Ако Службата за правна помощ не получи исканата информация в срок от 15 дни, тя може да реши да откаже да плати обезщетение от държавата. В този случай решението за отказ да се плати обезщетение от държавата не Ви възпрепятства да подадете няколко пъти молба до Службата за правна помощ, за да претендирате за обезщетение съгласно процедурите за искането на такова.Финансовото Ви положение не влияе върху шансовете Ви да получите обезщетение от държавата и/или сумата на обезщетението.
Ако сте получили от извършителя или от друго лице от негово име обезщетение за вреди, причинени Ви в резултат на престъплението, размерът на обезщетението от държавата се намалява с вече получената сума за обезщетение.
В Закона за обезщетението от държавата на жертвите на престъпления се определят други критерии, които могат да повлияят върху шансовете Ви да получите обезщетение и/или върху сумата на обезщетението. Например:
Максималният размер на обезщетението от държавата, което може да бъде изплатено на една жертва на престъпление, се равнява на пет пъти минималната месечна работна заплата, определена в Република Латвия. Размерът на обезщетението от държавата, което трябва да бъде изплатено, се изчислява, като се отчита размерът на минималната месечна работна заплата, определена към момента на признаване на лицето за жертва.
Обезщетението се изплаща:
Максималният размер на обезщетението от държавата е пет пъти минималната месечна работна заплата, определена в Република Латвия, но минималният размер на обезщетението от държавата е 50% от максималния размер на обезщетението от държавата. Когато се променя минималната месечна работна заплата, се променя и размерът на обезщетението от държавата.
Съгласно Закона за обезщетението от държавата на жертвите на престъпления, в който се определя размерът на обезщетението от държавата, в исковия формуляр за обезщетение от държавата не е задължително да посочвате сумата.
Обезщетението, което можете да получите от други източници (например работодателя Ви или частна застрахователна схема), не се приспада от размера на обезщетението от държавата.
Можете да получите авансово плащане от обезщетението от държавата.
Ако сте получили обезщетение от държавата и с окончателното решение се постановява, че последиците за Вас от престъплението са били много по-тежки, можете да получите разликата между изплатената сума от обезщетението от държавата и подлежащата на изплащане сума.
Ако към момента на претендиране на обезщетение от държавата все още не е постановено окончателно решение в рамките на наказателното производство, към иска за обезщетение от държавата следва да приложите справка от органа, ръководещ производството (полицията, прокуратурата, съда), в която да се посочва следното:
Ако наказателното производство е приключило към момента на подаване на искането за обезщетение от държавата, към иска за обезщетение от държавата следва да приложите окончателното решение на органа, ръководещ производството, и заповедта за изпълнение, ако обезщетението за причинени вреди, присъдено с окончателното решение, не е било изплатено или е било изплатено само частично.
Процесът на разглеждане на искове за обезщетение от държавата е безплатен.
Решенията относно плащането на обезщетение от държавата или отказа за плащане на такова обезщетение се вземат от Службата за правна помощ.
За да получите обезщетение от държавата, трябва да изпратите иск за такова обезщетение до Службата за правна помощ на адрес: Pils laukums 4, Rīga, LV-1050.
Присъствието Ви по време на процеса на разглеждане на иска за обезщетение от държавата и вземането на решение относно плащането или отказа за плащане на обезщетение от държавата не е задължително.
Службата за правна помощ взема решение относно плащането или отказа за плащане на обезщетение от държавата в срок от един месец от получаването на иска за обезщетението и изпраща решението на посочения в иска за обезщетение адрес.
Ако Службата за правна помощ изисква някаква допълнителна информация от Вас или от органа, ръководещ производството (полицията, прокуратурата, съда), срокът за вземане на решение се спира до получаването на цялата необходима информация.
Можете да обжалвате решението на Службата за правна помощ относно плащането или отказа за плащане на обезщетение от държавата в срок от един месец от влизането му в сила, като подадете съответната молба до Службата за правна помощ, която ще бъде препратена до Министерството на правосъдието.
Тук ще намерите исковия формуляр за обезщетение от държавата и информация за неговото попълване:
Можете да се обадите на безплатната гореща телефонна линия 116006 — „Гореща телефонна линия за жертвите на престъпления“, всеки ден от 7,00 до 22,00 часа, на която можете да получите:
Можете също така да използвате уебсайта https://www.cietusajiem.lv/en/.
Не се нуждаете от правна помощ, за да поискате обезщетение от държавата. Службата за правна помощ предоставя необходимата помощ за процеса на претендиране на обезщетение от държавата.
Сдружението „Skalbes“ предлага безплатна гореща телефонна линия 116006 — „Гореща телефонна линия за жертви на престъпления“ (всеки ден от 7,00 до 22,00 часа), като предоставя емоционална и психологическа подкрепа на жертвите на престъпления, информация за процесуалните права на жертвите (например правата в рамките на наказателното производство, правата на обезщетение за причинени вреди, обезщетение от държавата и т.н.), достъпните услуги и съществуващите услуги за оказване на подкрепа на жертвите.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.