Чешката република ще предостави финансова помощ на жертвите на престъпления, които са претърпели увреждане на здравето, и на преживелите лица на жертвите, които са починали в резултат на престъплението. Освен това лицата, които имат право на финансова помощ, включват жертвите на сексуални престъпления срещу човешкото достойнство и малтретирани деца.
Финансовата помощ служи за преодоляване на влошеното социално положение вследствие на престъплението; тя не замества задължението на извършителя да предостави обезщетение за претърпените от жертвата вреди.
Преживелите лица получават финансовата помощ под формата на еднократна сума; жертвите, които са претърпели увреждане на здравето, също могат да претендират за помощ под формата на еднократна сума (нейният размер зависи от тежестта на последиците) или могат да претендират за възстановяване на разходите за лечение или за обезщетение за загуба на доходи. Жертвите на сексуални престъпления срещу човешкото достойнство или малтретирани деца могат да поискат възстановяване на разходите за терапия за облекчаване на претърпените неимуществени вреди.
Да, преживелите лица на жертви, починали в резултат на престъпление, имат правото на финансова помощ, ако преживелият е родител, съпруг/съпруга, регистриран партньор, дете или брат или сестра на починалия и е живял в общо домакинство с него към момента на смъртта му, или ако преживелият е лице, на което починалият е осигурявал или е бил длъжен да осигурява издръжка.
В този случай нямате право на финансова помощ.
Можете, ако сте постоянно пребиваващ или законно пребиваващ в друга държава — членка на ЕС, и сте станали жертва на престъпление, извършено в Чешката република, или ако сте законно пребиваващ в Чешката република повече от 90 дни и сте станали жертва на извършено на нейната територия престъпление, ако сте подали молба за международна закрила в Чешката република или ви е било предоставено убежище или субсидиарна закрила, или когато е уместно, съгласно условията, предвидени в международен договор.
Ако сте гражданин на Чешката република, имате право на финансова помощ от Чешката република, независимо от това в коя държава е извършено престъплението, на което сте жертва.
Да, това е задължително.
Не е необходимо да се изчакат резултатите от разследването. Финансова помощ може да бъде предоставена, ако текущото разследване на правоприлагащите органи показва, че няма съмнение, че е извършено престъпление и че са изпълнени законовите условия за възникване на право на финансова помощ.
Ако не упражните правото си на обезщетение от извършителя, финансовата помощ може да бъде намалена или дори да не бъде присъдена.
В този случай е необходимо да се прави разграничение между това дали извършителят не е известен, или лицето, спрямо което се води наказателно преследване за престъплението, не е било признато за виновно, въпреки че е очевидно, че е било извършено престъпление (това означава, че е извършено престъпление, но вероятно е извършено от някой друг). В този случай имате право на финансова помощ. Ако извършителят обаче е бил оправдан, защото деянието, за което се е провело наказателно преследване, не представлява престъпление, не разполагате с право на финансова помощ. Искът се оценява главно въз основа на материали, събрани от правоприлагащите органи. Вашата задача е да докажете размера на причиненото увреждане и, ако е приложимо, на всички други вреди, които биха могли да бъдат взети предвид (разходи за лечение и загуба на доходи).
Искът трябва да бъде предявен в срок от две години от момента, в който сте научили за вредите, но не по-късно от 5 години от датата на престъплението. При изтичането на един от тези два срока правото на помощ се погасява.
— материални (различни от морални) вреди:
— психически (морални) щети:
— материални (различни от морални) вреди:
— морални щети:
Финансовата помощ се плаща еднократно.
Вашето съдебно минало не е от решаващо значение за правото ви на финансова помощ. Ако обаче не съдействате на правоприлагащите органи за разрешаването на престъплението, няма да ви бъде предоставена финансова помощ. Помощ няма да ви бъде предоставена и ако сте участвали в престъплението като съучастник.
Ако не съдействате в достатъчна степен при процедурата за предоставяне на финансова помощ, тя може да бъде прекратена или молбата ви може да бъде отхвърлена.
Финансова помощ може да не ви бъде предоставена само когато е очевидно, че социалното ви положение не се е влошило в резултат на престъплението.
Ако сте допринесли по някакъв начин за увреждането, финансовата помощ може да бъде намалена или да не бъде предоставена изобщо.
Жертвите, които са претърпели леко увреждане на здравето, могат да претендират за еднократна сума в размер на 10 000 CZK.
Жертвите, които са претърпели тежко увреждане на здравето, могат да претендират за еднократна сума в размер на 50 000 CZK.
Вместо помощ под формата на еднократна сума жертвите, които са претърпели увреждане на здравето, могат да поискат финансова помощ в размер до 200 000 CZK, в зависимост от доказаните разходи за лечение и/или загубата на доходи.
Преживелите лица имат право на финансова помощ, изплатена под формата на еднократна сума в размер на 200 000 CZK, освен братята и сестрите, които имат право на помощ в размер на 175 000 CZK.
Като жертва на престъпление, която е претърпяла увреждане на здравето, или като преживяло лице можете да получите сума до 200 000 CZK; освен това в случай на смърт общата финансова помощ, предоставена на всички преживели лица, не може да надхвърля 600 000 CZK, и ако има повече преживели лица, предоставената помощ се намалява пропорционално, така че да не надвишава максималния размер на финансовата помощ.
Да.
Само в случай на застраховка, покриваща задължението на извършителя да предостави обезщетение за причинените вреди, което съгласно чешкото право е практически възможно в случай на пътнотранспортни произшествия и трудови злополуки.
Не се предоставят авансови плащания за финансова помощ.
Да, до максимално допустимия размер на финансовата помощ.
Не.
Министерство на правосъдието.
Министерство на правосъдието.
Не.
Решението по иска следва да бъде постановено в срок от 3 месеца.
Чрез предявяване на иск в съда по административноправен ред.
На уебсайта на Министерството на правосъдието, от НПО, занимаващи се с оказване на помощ на жертвите на престъпления, и от Службата за пробация и медиация.
Не.
Да, но на собствени разноски.
Най-голямата е Bílý kruh bezpečí („Белият кръг на безопасността“). На жертвите оказва помощ също и Службата за пробация и медиация на Чешката република.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.