

Informácie podľa oblasti
Slovinské právne predpisy uznávajú: a) rozvod na základe dohody medzi manželmi a b) rozvod na základe návrhu.
a) V prípade rozvodu na základe dohody medzi manželmi súd rozhodne o rozvode na základe článku 64 zákona o manželstve a rodinných vzťahoch (Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ZZZDR) za predpokladu, že manželia dosiahli dohodu o starostlivosti o všetky deti, ktoré spolu majú, o ich výchove a výžive a o ich kontakte s rodičmi (v takom prípade sa vyžaduje stanovisko centra pre sociálnu prácu) a že manželia predložili dohodu o rozdelení spoločného majetku, o tom, kto zostane alebo sa stane užívateľom ich bytu, a o výživnom na toho z manželov, ktorý nemá žiadne prostriedky na živobytie a je nezamestnaný bez vlastného zavinenia. Táto dohoda musí mať formu vykonateľného notárskeho zápisu.
b) V prípade, že manželstvo sa z akéhokoľvek dôvodu stalo „neznesiteľným“, ktorýkoľvek z manželov môže požiadať o rozvod prostredníctvom podania návrhu na rozvod. V tomto prípade súd rozhoduje aj o starostlivosti o všetky deti, ktoré spolu manželia majú, ich výchove a výžive, a o ich kontakte s rodičmi. Súd musí pred rozhodnutím požiadať o stanovisko centra pre sociálnu prácu.
V oboch prípadoch súd po prijatí návrhu na rozvod na základe dohody, ako aj po prijatí návrhu na rozvod nariadi príslušnému centru pre sociálnu prácu vykonať poradenský rozhovor, na ktorom sa musia zúčastniť obaja manželia bez prítomnosti sprostredkovateľov. Centrum pre sociálnu prácu oznámi súdu výsledok poradenského rozhovoru.
Ďalej sú podrobne uvedené právne dôsledky rozvodu:
Osoba, ktorá si z dôvodu manželstva zmení meno, môže do šiestich mesiacov od konečného rozsudku o rozvode alebo rozsudku o ukončení manželstva predložiť vyhlásenie o tom, že sa chce vrátiť k priezvisku, ktoré mala pred uzavretím manželstva. Toto vyhlásenie môže predložiť len osoba, ktorá si v priebehu manželstva znova nezmenila priezvisko (článok 17 zákona o osobnom mene/Zakon o osebnem imenu, ZOI-1). Otázka zmeny priezviska je správnou záležitosťou, o ktorej nerozhoduje súd, ale správny orgán.
Pri rozdeľovaní spoločného majetku sa vychádza z právneho predpokladu, že podiel manželov na spoločnom majetku je rovnaký. Manžel, ktorý sa domnieva, že bude rozdelením majetku na rovnaké podiely znevýhodnený, však môže požiadať, aby sa jeho podiel stanovil v pomere k jeho príspevku k spoločnému majetku. Súd pritom zohľadní nielen príjem každého z manželov, ale aj ďalšie okolnosti, napríklad pomoc, ktorú jeden z manželov poskytol druhému, starostlivosť o všetky deti a ich výchovu, vykonávanie domácich prác, údržbu majetku a akékoľvek iné formy práce a účasti na správe, údržbe a zvyšovaní spoločného majetku.
STAROSTLIVOSŤ O DETI A ICH VÝCHOVA
V prípade rozvodu na základe dohody sa manželia musia dohodnúť na výchove všetkých detí a starostlivosti o ne, pričom súd posúdi, či je táto dohoda v záujme detí. Môžu sa dohodnúť:
Ak rodičia o tejto veci sami nedospejú k dohode, pomôže im v tom centrum pre sociálnu prácu.
Ak rodičia dospejú k dohode o starostlivosti a výchove, môžu navrhnúť, aby súd vydal v tejto veci rozhodnutie v nesporovom konaní.
Ak nedospejú k dohode alebo ak dohoda nie je v záujme detí, súd neukončí manželstvo na základe dohody. Namiesto toho sa vyžaduje návrh na rozvod.
Ak sa rodičia ani s pomocou centra pre sociálnu prácu nedohodnú na výchove detí a starostlivosti o ne, súd rozhodne na návrh jedného z rodičov alebo oboch rodičov:
Súd musí pred svojím rozhodnutím požiadať o stanovisko centra pre sociálnu prácu a pri rozhodovaní musí vziať do úvahy názor dieťaťa, ak ho dieťa vyjadrí samo alebo prostredníctvom osoby, ktorej dôveruje a ktorú si samo vybralo, a za predpokladu, že dieťa je schopné pochopiť význam a dôsledky svojho názoru.
V prípade rozvodu na základe žaloby súd rozhodne o starostlivosti o deti a ich výchove až po tom, ako stanoví, ako čo najlepšie vyhovieť záujmom detí, a to tak, aby nenarušil vzťahy medzi rozvedenými manželmi a ich spoločnými maloletými deťmi. Aj v tomto prípade sa rodičia môžu dohodnúť na starostlivosti o svoje spoločné deti a ich výchove v záujme detí. Pre starostlivosť o deti a ich výchovu tu mutatis mutandis platí to isté ako pre starostlivosť o deti a ich výchovu v prípade rozvodu na základe dohody. Rozhodnutie o tom, s kým budú maloleté deti žiť po rozvode, o ich kontakte s rodičom, s ktorým nebudú žiť, a o ich výžive je neoddeliteľnou súčasťou rozsudku o rozvode.
KONTAKT
VÝŽIVNÉ na manželov a deti
Základným prvkom manželstva je „zväzok založený na spolunažívaní“ (življenjska skupnost) (článok 3 zákona o manželstve a rodinných vzťahoch). Ukončenie zväzku založeného na spolunažívaní (prenehanje življenjske skupnosti) alebo rozluka znamená trvalé ukončenie základných prvkov vzájomných vzťahov existujúcich medzi manželmi. Keď sa ukončí zväzok založený na spolunažívaní, ukončí sa aj hospodársky zväzok, prerušia sa intímne a citové väzby medzi manželmi a pár môže prestať žiť v spoločnej domácnosti atď.
V zákone nie sú stanovené podmienky pre rozluku. Súdy rozhodujú o rozluke v každom jednotlivom konaní v súlade s okolnosťami a osobitosťami daného prípadu.
Rozluka nemá žiadny vplyv na existenciu manželstva – ukončuje sa ňou len zväzok založený na spolunažívaní, nie manželstvo. Na ukončenie manželstva je potrebná žaloba alebo návrh na ukončenie manželstva. Rozlukou sa medzi manželmi ukončí vytváranie spoločného majetku. Závislý manžel môže požiadať o výživné prostredníctvom žaloby v lehote jedného roka od rozluky.
Anulovanie znamená, že v čase uzavretia manželstva neboli splnené podmienky platného manželstva vyžadované zákonom (napr. neexistencia slobodnej vôle, súhlas bol vynútený alebo poskytnutý omylom, manželstvo nebolo uzavreté v súlade s predpísaným postupom, bolo uzavreté medzi blízkymi príbuznými alebo doň vstúpila ťažko duševne chorá osoba alebo osoba s nedostatočnou predvídavosťou). Právne dôsledky manželstva prestanú platiť v deň nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o anulovaní.
Manželstvo sa nestáva neplatným ipso iure, ale musí sa anulovať rozsudkom.
Slovinské právne predpisy rozlišujú medzi relatívne a absolútne neplatným manželstvom. Rozdiel spočíva v skupine osôb, ktoré môžu podať návrh na anulovanie manželstva.
a) Dôvody na relatívnu neplatnosť sú:
a) Dôvody na absolútnu neplatnosť sú: (osoby oprávnené podať návrh sú okrem oboch manželov niektoré ďalšie osoby, ktoré môžu mať priamy právny prospech z anulovania manželstva (napr. iní dediči zosnulého manžela/manželky môžu po jeho smrti podať návrh na anulovanie manželstva, aby žijúci manžel/manželka stratil/a svoje dedičské právo); príjemcovia navyše môžu podať návrh aj po anulovaní manželstva; návrh môže podať aj prokurátor):
Právne dôsledky anulovania manželstva nadobudnú účinnosť v deň nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o zrušení. Pokiaľ ide o majetkové vzťahy medzi manželmi, výživu závislého manžela, vrátenie darov medzi manželmi a vzťah manželov k ich spoločným deťom, právne dôsledky anulovania sú rovnaké ako pri rozvode.
Zákon o mediácii v občianskych a obchodných veciach (Zakon o mediaciji v civilnih in gospodarskih zadevah), ktorý nadobudol účinnosť v júni 2008, upravuje mediáciu v sporoch, ktoré sa týkajú občianskoprávnych, obchodných, pracovných, rodinných a iných majetkových vzťahov v súvislosti s nárokmi, ktorých sa účastníci konania môžu slobodne domáhať a ktoré môžu urovnávať, pokiaľ sa pre niektorý z týchto druhov sporov v osobitnom zákone nestanovuje inak. Manželstvo samo osebe nemožno ukončiť bez zásahu súdu, pričom sa musí podať žaloba alebo návrh na ukončenie manželstva dohodou.
K žalobe alebo návrhu sa musí priložiť výpis z registra manželstiev a výpisy z registra rodných listov a na vypočutí sa musí predložiť osobný doklad totožnosti.
Súd oslobodí účastníka konania od povinnosti uhradiť súdne poplatky, ak by platba výrazne znížila finančné prostriedky, ktoré má tento účastník konania k dispozícii na vlastné živobytie alebo na výživu svojich rodinných príslušníkov. Cudzinci v prípade, že sa tak stanovuje v medzinárodnej zmluve alebo že existujú podmienky reciprocity, sú oslobodení od platenia súdnych poplatkov (články 10 a 11 zákona o súdnych poplatkoch/Zakon o sodnih taksah, ZST-1).
Účastník konania môže požiadať o právnu pomoc na pokrytie nákladov na advokáta a znalca. Rozhodnutie o poskytnutí právnej pomoci vydáva okresný súd pokrývajúci oblasť, v ktorej má žiadateľ trvalý pobyt. Pri tomto postupe súd posudzuje kritériá (napr. hmotné, finančné) s ohľadom na ustanovenia zákona o bezplatnej právnej pomoci (Zakon o brezplačni pravni pomoči).
Odvolanie proti rozsudku o rozvode alebo anulovaní manželstva možno podať na vyššom súde (višje sodišče) zvyčajne do 15 dní. Rozsudok o rozvode na základe návrhu manželov na ukončenie manželstva dohodou možno napadnúť:
V manželských sporoch nie je povolená obnova konania (mimoriadny opravný prostriedok).
Podľa článku 21 nariadenia (ES) č. 2210/2003 sa súdne rozhodnutie vydané v inom členskom štáte uznáva bez požiadavky na začatie akéhokoľvek osobitného postupu uznávania.
Každá zainteresovaná strana môže podať návrh na vydanie rozhodnutia o uznaní alebo neuznaní súdneho rozhodnutia. V tomto prípade musí účastník podať návrh na vyhlásenie o vykonateľnosti na príslušnom okresnom súde v Slovinsku.
Na postup podania návrhu sa vzťahujú slovinské právne predpisy.
Účastník konania, ktorý podá návrh na uznanie súdneho rozhodnutia alebo ho napadne, alebo podá návrh na vyhlásenie o vykonateľnosti, musí predložiť:
Ustanovenia nariadenia (ES) č. 2201/2003 (Brusel IIa) sa vzťahujú predovšetkým a priamo na otázky medzinárodných súdnych právomocí v súvislosti s občanmi členských štátov EÚ alebo osobami, ktoré v nich majú pobyt.
Ak sú obaja manželia v čase podania návrhu občanmi rôznych krajín, uplatňujú sa kumulatívne zákony krajín, ktorých sú občanmi, v súlade s ustanoveniami slovinských vnútroštátnych právnych predpisov (druhý odsek článku 37 zákona o medzinárodnom súkromnom práve a postupoch/Zakon o mednarodnem zasebnem pravu in postopku).
Ak manželstvo nemožno ukončiť podľa právnych predpisov krajín, ktorých sú manželia občanmi, na ukončenie manželstva sa uplatňujú slovinské právne predpisy, ak mal jeden z manželov v čase podania návrhu trvalý pobyt v Slovinsku.
Ak je jeden z manželov občanom Slovinska bez trvalého pobytu v Slovinsku a manželstvo nemožno ukončiť podľa ustanovenia uvedeného v druhom odseku článku 37 zákona o medzinárodnom súkromnom práve a postupoch, na ukončenie manželstva sa vzťahujú slovinské právne predpisy.
http://www.dz-rs.si/wps/portal/Home/deloDZ/zakonodaja/preciscenaBesedilaZakonov
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné kontaktné body EJS. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska justičná sieť pre občianske a obchodné veci ani Európska komisia nenesú žiadnu zodpovednosť ani inak neručia za informácie alebo údaje, ktoré tento dokument obsahuje alebo na ktoré odkazuje. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.