Compensation to crime victims

VYHĽADANIE PRÍSLUŠNÉHO SÚDU

Tento nástroj vyhľadávania vám pomôže určiť súd/orgán, ktorý je príslušný v súvislosti s konkrétnym európskym právnym nástrojom. Upozorňujeme, že hoci sme vynaložili maximálne úsilie na zabezpečenie správnosti výsledkov, môžu pri určovaní príslušnosti existovať výnimočné prípady, ktoré nemusia byť v databáze zahrnuté.

Fínsko

Odškodnenie obetí trestných činov


*povinný údaj

Languages for the transmission of applications

Finnish, Swedish and English.

Application forms for compensation

Claim form:

Claim form (in Finnish) PDF (315 Kb) fi

Claim form (in Swedish) PDF (377 Kb) fi

Claim form (in English) PDF (299 Kb) fi

Compile and submit dossier and claim form:

You can submit your claim electronically by using the secure message service https://turvaviesti.valtiokonttori.fi/ or by post to: Valtiokonttori, PL 550, 00054 Valtiokonttori

You can also apply for compensation through our online customer service. We use the Suomi.fi web service, which is a common identification service for public authorities. You can use your Finnish bank codes, mobile certificate or certificate card for identification.

https://asiointipalvelu.valtiokonttori.fi/etusivu/.

Last update: 30/10/2020

The national language version of this page is maintained by the respective Member State. The translations have been done by the European Commission service. Possible changes introduced in the original by the competent national authority may not be yet reflected in the translations. The European Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice to see copyright rules for the Member State responsible for this page.

Spätná väzba

Prostredníctvom tohto formulára sa s nami môžete podeliť o vaše pripomienky a spätnú väzbu v súvislosti s naším novým portálom