Nacionalne informacije o kontaktnih točkah in delovanju EPM (v civilnih in gospodarskih zadevah)
Raznolikost nacionalnih pravnih sistemov v Evropski uniji je skupaj z novo zakonodajo Unije povzročila potrebo po tem, da se podpora in informacije prek posebne mreže zagotavljajo organom, ki obravnavajo čezmejne zadeve. Te zadeve se lahko nanašajo na poslovne, potrošniške ali delovne spore, razvezo zakonske zveze, varstvo in vzgojo otroka ali dedovanje. Mreža povezuje nacionalne organe, pristojne za pomoč lokalnim sodiščem. Vzpostavljena je bila za olajšanje pravosodnega sodelovanja med državami članicami. EPM (v civilnih in gospodarskih zadevah) je bila ustanovljena z Odločbo Sveta 2001/470/ES z dne 28. maja 2001, delovati pa je začela 1. decembra 2002. Ta pravna podlaga je bila spremenjena leta 2009 (konsolidirana različica je na voljo tukaj). V EPM (v civilnih in gospodarskih zadevah) sodelujejo vse države članice razen Danske.
Oglejte si infografiko evropske pravosodne mreže.
EPM (v civilnih in gospodarskih zadevah) je od svoje ustanovitve naprej pomembno orodje za zagotavljanje podpore pri izvajanju instrumentov EU na področju civilnega pravosodja v vsakodnevni pravni praksi. Olajšuje in podpira odnose med nacionalnimi pravosodnimi organi prek kontaktnih točk v vsaki državi članici in s tem olajšuje obravnavanje čezmejnih zadev. Namen tega sodelovanja med organi je zagotoviti pomoč osebam, udeleženim v čezmejnih civilnih in gospodarskih sodnih zadevah.
Mreža ima več kot 500 članov, ki se uvrščajo v pet kategorij, navedenih v nadaljevanju. Vsaka država članica ima najmanj eno kontaktno točko.
Mreža je sestavljena iz:
Za podrobnejše informacije o posamezni državi izberite ustrezno zastavico.
Stran vzdržuje Evropska komisija. Informacije na teh straneh ne izražajo nujno uradnega stališča Evropske komisije. Komisija ne sprejema nobene odgovornosti v zvezi z informacijami in podatki, vsebovanimi ali navedenimi v tem dokumentu. Pravila glede avtorskih pravic spletnih strani EU so navedena v pravnem obvestilu.