

Zjednodušený postup, ktorý sa nazýva konanie o platobnom rozkaze, sa stanovuje v článkoch 1405 až 1425 Občianskeho súdneho poriadku.
Tento postup sa uplatňuje pri vymáhaní všetkých pohľadávok, ktoré majú zmluvnú príčinu alebo vyplývajú zo zákonnej povinnosti a sú v určitej výške.
Tento postup sa uplatňuje pri vymáhaní všetkých pohľadávok, ktoré majú zmluvnú príčinu alebo vyplývajú zo zákonnej povinnosti a sú v určitej výške.
Tento postup je voliteľný.
Toto konanie sa povedie výlučne pred príslušným súdom v mieste, kde žije dlžník alebo jeden z dlžníkov, čo vylučuje uplatnenie tohto konania v prípade, keď sa jediný dlžník nachádza v zahraničí.
Návrh sa podáva na okresnom súde, miestnom súde, u predsedu obchodného súdu a od 1. januára 2013 u predsedu krajského súdu v rámci právomocí týchto súdov.
Výlučnú právomoc má súd v mieste, kde žije dlžník alebo jeden z dlžníkov. Toto pravidlo je v súlade s verejným poriadkom a súd musí automaticky určiť prípad, v ktorom nemá právomoc.
Formálne požiadavky sú upravené nasledujúcimi zmienkami a informáciami, ktoré musia byť v žiadosti povinne uvedené:
Ak formulár nie je povinný, určite sa odporúča. Ide o formulár CERFA dostupný na stránke francúzskej správy (pozri stránku ministerstva spravodlivosti) a vo všetkých kanceláriách príslušných súdov.
Návrh predkladá sám veriteľ alebo akýkoľvek zástupca.
Odôvodnenie pohľadávky nemusí byť uvedené podrobne, stačí ho uviesť súhrnne (pozri odpoveď 1.3.1) vyššie).
Žiadosť musí byť sprevádzaná dokladmi potvrdzujúcimi odôvodnenosť pohľadávky (faktúry, nájomné zmluvy, predajné zmluvy, úverové zmluvy, vyúčtovanie...). Uplatňujú sa pravidlá všeobecného práva v občianskoprávnom konaní.
Sudca, ktorý musí preskúmať odôvodnenosť nároku pred vydaním príkazu o platobnom rozkaze, môže návrh úplne alebo čiastočne zamietnuť, ak pohľadávku nepovažuje za odôvodnenú.
V prípade zamietnutia žiadosti sa veriteľ nemôže odvolať, ale môže postupovať v rámci bežných právnych opatrení, čo znamená, že môže podať žalobu na príslušnom súde v rámci riadneho postupu.
Dlžník má lehotu jeden mesiac na podanie námietky buď vyhlásením v kancelárii súdu, ktorý vydal súdny príkaz, alebo doporučeným listom adresovaným tej istej kancelárii súdu. Na námietku sa nevzťahujú žiadne ďalšie formálne povinnosti.
Podaním námietky začína konanie súdu. Kancelária súdu zvolá všetkých účastníkov konania (aj tých, ktorí nepodali námietku) na pojednávanie. Súd v rámci svojej vecnej príslušnosti rozhoduje nielen o pôvodnej žiadosti, ale aj o incidenčných žiadostiach a obhajobe vo veci samej.
Po uplynutí jedného mesiaca od oznámenia veriteľ požiada súdny orgán, ktorý vydal príkaz, o pripojenie doložky vykonateľnosti. Táto žiadosť nemá určenú formu (podáva sa vyhlásením alebo obyčajnou zásielkou). Pripojením doložky vykonateľnosti súdny príkaz získava všetky účinky rozsudku.
Proti tomuto rozhodnutiu nie je možné podať odvolanie ani na kasačnom súde. Na kasačnom súde je možné podať odvolanie iba proti podmienkam pripojenia doložky vykonateľnosti kanceláriou súdu.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné kontaktné body EJS. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska justičná sieť pre občianske a obchodné veci ani Európska komisia nenesú žiadnu zodpovednosť ani inak neručia za informácie alebo údaje, ktoré tento dokument obsahuje alebo na ktoré odkazuje. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.