

Információk keresése régiónként
Igen. A polgári perrendtartás (tsiviilkohtumenetluse seadustik) 49. fejezete szabályozza a fizetési meghagyás esetén alkalmazott gyorsított eljárást.
Ez az eljárás magánjogi jogviszonyból eredő, meghatározott pénzösszeg megfizetése iránti követelésekre vonatkozik.
A gyorsított fizetési meghagyásos eljárás nem alkalmazható szerződésen kívüli követelésekre, az alábbiak kivételével:
A gyorsított fizetési meghagyásos eljárás nem alkalmazható, amennyiben:
Fizetési meghagyás esetén nem alkalmazható gyorsított eljárás a mellékkövetelések esetében, amennyiben azok meghaladják a főkövetelés értékét.
Igen. A gyorsított fizetési meghagyásos eljárások nem vonatkoznak a 6 400 EUR-t meghaladó követelésekre. Ez az összeg magában foglalja a fő- és a mellékkövetelést is.
Fizetési meghagyás esetén a gyorsított eljárás alkalmazása választható. A hitelező dönthet úgy, hogy ebben az adott ügyben gyorsított eljárást kíván kérelmezni, vagy rendes eljárást kezdeményez.
Igen. A nemzeti jogszabályok nem korlátozzák a gyorsított eljárás alkalmazhatóságát a más országban lakóhellyel rendelkező alperessel szembeni fizetési meghagyás esetében. Az Európai Unióban az alperesre vonatkozó joghatóságot az 1215/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján kell meghatározni.
A gyorsított fizetési meghagyásos eljárások iránti kérelmeket a Pärnu megyei bíróság Haapsalu bíróságának (Pärnu Maakohtu Haapsalu kohtumaja) fizetési meghagyásokkal foglalkozó részlegéhez kell benyújtani.
A fizetési meghagyás esetében a gyorsított eljárást elektronikus formában folytatják le, ezért az ilyen eljárás iránti kérelmeket csak a nyilvános elektronikus fájlkezelő portálon, vagy az információs rendszerek adatcsere-felületén (X-tee) keresztül lehet a bírósághoz benyújtani.
A kérelmeket az elektronikus fájlkezelő-rendszeren (E-toimik) keresztül lehet benyújtani az alábbi weboldalon: https://www.e-toimik.ee/
A polgári perrendtartás 485. szakaszának (2) bekezdése értelmében a fizetési felszólításhoz mellékelt formanyomtatványon vagy egyéb formában ellentmondás nyújtható be. A formanyomtatványok az Igazságügyi Minisztérium (Justiitsministeerium) honlapján is elérhetők: http://www.just.ee/et/eesmargid-tegevused/maksekasumenetlus-ja-e-toimik.
Nem kötelező képviselőt kijelölni.
Fizetési meghagyás esetén a gyorsított eljárás alkalmazása iránti kérelemnek tartalmaznia kell a követelés jogalapját képező körülmények, valamint a kérelmező által a követelés alátámasztása érdekében beterjesztendő bizonyítékok rövid leírását. A követelésnek tényeken kell alapulnia, és azt igazoló dokumentumokkal kell alátámasztani. A követelés egyértelműen megalapozatlannak minősül, ha a fizetési meghagyás alapjaként a kérelemben feltüntetett körülményeket tekintve a követelés jogilag nem teljesíthető.
Nem szükséges okirati bizonyítékokat csatolni a követelés benyújtásának alátámasztására. Ugyanakkor a kérelemnek tartalmaznia kell annak a bizonyítéknak a rövid leírását, amelyet a kérelmező be tudna terjeszteni a követelés alátámasztására.
A bíróság a fizetési meghagyásos ügyben gyorsított eljárás alkalmazása iránti kérelmet elutasítja, amennyiben:
A bíróságnak a fizetési meghagyásos ügyben gyorsított eljárás alkalmazása iránti kérelmet elutasító határozata ellen nincs helye fellebbezésnek. A kérelem elutasítása nem korlátozza a kérelmező azon jogát, hogy kereseti kérelmet vagy gyorsított fizetési meghagyásos eljárás iránti kérelmet nyújtson be.
Az adós 15 napon belül, vagy, a fizetési javaslat külföldön történő kézbesítése esetén 30 napon belül kifogást nyújthat be a követelés vagy annak egy része ellen a fizetési javaslatot kibocsátó bírósághoz.
Az ellentmondás a fizetési felszólításhoz mellékelt formanyomtatványon vagy egyéb formában nyújtható be. Az ellentmondáshoz bizonyítékokat nem kell csatolni.
Ha az adós az előírt határidőn belül kifogást nyújt be a fizetési javaslattal szemben, az a bíróság, amelyik a fizetési javaslatot készítette, folytatja az ügy tárgyalását, vagy a gyorsított eljárás iránti kérelemben megjelölt bíróság elé, illetve az érintett felek együttes kérelmében megjelölt bíróság elé utalja az ügyet. Lakás tulajdonjogával vagy közös tulajdonnal kapcsolatos kérdésekben a kérvény alapján indított eljárások folytatódnak, kivéve, ha a kérvényező eljárási cselekmény elvégzését vagy az eljárás megszüntetését kérte. A keresetet abban az időpontban kell benyújtottnak tekinteni, amikor a fizetési meghagyás tekintetében a gyorsított eljárás alkalmazása iránti kérelmet benyújtják.
Ha a kérelmező kifejezetten kérte az eljárás megszüntetését ellentmondás benyújtása esetén, az eljárást megszüntetik.
Ha az adós a fizetési meghagyás ellen benyújtott ellentmondásban részben elismeri a kérelmező követelését, az ügyben eljáró bíróság határozati úton fizetési felhívást bocsát ki az adós által elismert összegre, a fizetési meghagyásban vagy keresetben követelt fennmaradó összeg tárgyában pedig folytatja az eljárást.
Ha az adós nem fizeti meg a fizetési felszólításban szereplő összeget és nem jelent be időben ellentmondást a fizetési meghagyással szemben, a bíróság határozati úton fizetési meghagyást bocsát ki a behajtandó összegre.
A fizetési meghagyáson tájékoztatni kell az adóst arról, hogy joga van 15 napon belül, vagy a fizetési meghagyás külföldre történő kézbesítése esetén 30 napon belül fellebbezni a határozat ellen. Tájékoztatni kell az adóst arról is, hogy a határozat ellen csak az alábbi körülmények egyikének fennállása esetén nyújtható be fellebbezés:
Az adós jogi képviselője vagy egyetemes jogutódja fellebbezést nyújthat be a fizetési meghagyás ellen legkésőbb 2 hónappal az után, hogy tudomást szerzett róla, amennyiben nyilvánvalóvá vált, hogy a bírósági határozathozatal idején fennálltak a felfüggesztési okok, de a bíróságnak azokról nem volt vagy nem lehetett tudomása. A végzés ellen a fent ismertetett körülmények valamelyikének fennállása alapján lehet fellebbezéssel élni.
Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.