

Wyszukaj informacje według regionu
Sędzia podejmuje decyzję w sprawie udziału przedstawicieli drugiego państwa w wideokonferencji z odpowiednim wyprzedzeniem przed wideokonferencją, kontaktując się indywidualnie z wnioskodawcą.
Sędzia podejmuje decyzje we wszystkich kwestiach zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego (Civilprocesa likums).
Zgodnie z art. 122 ust. 1 kodeksu postępowania cywilnego w drodze wideokonferencji można przesłuchać również biegłego.
Decyzję w tej sprawie podejmuje sąd.
Decyzje w każdej kwestii oraz w sprawie każdego wniosku o pomoc prawną podejmowane są na podstawie indywidualnej oceny wszystkich aspektów.
Zgodnie z art. 152 ust. 3 kodeksu postępowania cywilnego fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie na taśmie wideo jest dozwolone wyłącznie za zgodą sądu.
a) Przesłuchanie przed sądem prowadzone jest w języku urzędowym, tj. języku łotewskim. Państwo występujące z wnioskiem o wideokonferencję zapewnia obecność tłumacza ustnego języka łotewskiego.
b) W przypadku bezpośredniego przeprowadzania dowodu język wybierany jest za obopólną zgodą stron.
Obecność tłumacza ustnego zapewnia strona występująca z wnioskiem o wideokonferencję. Tłumacz znajduje się na sali sądowej.
Wniosek o pomoc prawną należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, na co najmniej 60 dni przed planowaną wideokonferencją.
Przed zaplanowaną datą wideokonferencji należy ustalić termin przeprowadzenia połączenia próbnego.
We wniosku o przeprowadzenie wideokonferencji należy określić parametry techniczne.
Zgodnie z art. 716 kodeksu postępowania cywilnego poniesione koszty są pokrywane ze środków budżetu państwa.
Sąd, który wykonuje wniosek państwa obcego o przeprowadzenie dowodu, powiadamia Ministerstwo Sprawiedliwości o następujących kosztach związanych z wykonaniem wspomnianego wyżej wniosku:
Ministerstwo Sprawiedliwości może wystąpić do właściwego organu państwa obcego o zwrot kosztów przewidzianych w ust. 2 przedmiotowego artykułu.
Państwo obce przygotowuje odpowiednie informacje w celu pouczenia takiej osoby.
Sąd weryfikuje tożsamość takiej osoby zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego.
Taka procedura nie jest przewidziana w kodeksie postępowania cywilnego. Państwo obce może jednak zwrócić się do sądu o podjęcie decyzji w sprawie przyrzeczenia.
Przed datą wideokonferencji oraz przed datą próbnej wideokonferencji zainteresowane strony wymieniają swoje parametry techniczne oraz dane wyznaczonych przez nie osób do kontaktu (osoby pracującej w sądzie i osoby pracującej w instytucji zapewniającej pomoc techniczną).
Wymagane są informacje techniczne oraz dane zawarte w specyfikacji technicznej.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwy punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Sądowej (EJN). Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. ESS ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane lub odniesienia zawarte w tym dokumencie. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.