Kamatne stope

Finska
Sadržaj omogućio
European Judicial Network
Europska pravosudna mreža (u građanskim i trgovačkim stvarima)

1 Predviđa li se „zakonska kamata” u državi članici? Ako se predviđa, kako je „zakonska kamata” definirana u toj državi članici?

„Zakonska kamata” u finskom zakonodavstvu odnosi se na kamatnu stopu koja se primjenjuje na nepodmireni dug prije datuma dospijeća i na zateznu kamatu. Odredbe o objema vrstama zakonskih kamata propisane su u Zakonu o kamatama (Korkolaki, 633/1982). Obveza plaćanja kamate ili zatezne kamate utvrđena je u Zakonu o kamatama, izuzev ako drukčije proizlazi iz obveze dužnika ili poslovne prakse ili ako je drukčije propisano zakonom (Zakon o kamatama, članak 2. stavak 1.).

2 Ako se predviđa, koliko iznosi kamata/stopa i koja je njezina pravna osnova? Ako se predviđaju različite stope zakonske kamate, koje se okolnosti i uvjeti primjenjuju?

Kamata koja se obračunava na dugove: dužnik nije dužan plaćati kamatu za razdoblje koje prethodi datumu dospijeća duga (Zakon o kamatama, članak 3. stavak 1.). Međutim, moguće je dogovoriti plaćanje kamata. Ako je obveza plaćanja kamate dogovorena bez utvrđivanja kamatne stope, dužnik mora platiti godišnju kamatu u skladu s referentnom stopom iz članka 12. Zakona o kamatama (Zakon o kamatama, članak 3. stavak 2.).

Zakon o zaštiti potrošača (Kuluttajansuojalaki, 38/1978) sadržava odredbe o zakonskim kamatama za dužnike potrošače, osobito kad je riječ o financijskim dugovima nastalima na temelju potrošačkih kredita.

U skladu s izmjenom Zakona koja je stupila na snagu 1. rujna 2019. stopa zaduživanja za kredit koji je uzeo dužnik potrošač ne smije biti viša od 20 % (Zakon o zaštiti potrošača, poglavlje 7. članak 17.a). Ta se odredba primjenjuje na ugovore o kreditima sklopljene 1. rujna 2019. ili nakon tog datuma, uz određene iznimke. Prije stupanja te odredbe na snagu u rujnu 2019. bio je utvrđen najviši iznos kamatne stope povezane s postotnom godišnjom kreditnom stopom (referentna stopa uvećana za 50 postotnih bodova u skladu s člankom 12. Zakona o kamatama), ali time nisu bili obuhvaćeni, među ostalim, zajmovi od 2000 EUR i veći.

Zbog pandemije bolesti COVID-19 Zakon o zaštiti potrošača izmijenjen je tako da maksimalna kamatna stopa za neke vrste potrošačkih kredita privremeno iznosi 10 % (Zakon o zaštiti potrošača, poglavlje 7. članak 17.c). Ta je odredba bila na snazi od 1. srpnja 2020. do 30. rujna 2021.

Prethodno navedene kamatne stope mogu se primjenjivati istodobno ovisno o čimbenicima kao što su vrsta kredita (kredit s jednokratnom otplatom ili bez roka dospijeća) i o tome kad je kredit odobren ili o datumu kad je povučen kredit bez roka dospijeća.

Zatezne kamate: za ugovore obuhvaćene Zakonom o uvjetima plaćanja za komercijalne ugovore (Laki kaupallisten sopimusten maksuehdoista, 30/2013) zakonska zatezna kamata veća je osam postotnih bodova od referentne stope koja je bila na snazi u određenom trenutku (Zakon o kamatama, članak 4.a stavak 1.), odnosno trenutačno iznosi 8,0 % (stanje u jesen 2020.). Kad je riječ o drugim ugovorima, zakonska zatezna kamata veća je sedam postotnih bodova od referentne stope koja je na snazi u tom trenutku (Zakon o kamatama, članak 4.), odnosno trenutačno iznosi 7,0 % (stanje u jesen 2020.).

Kad je riječ o potrošačkom dugu, odredbe iz Zakona o zateznim kamatama obvezno su zakonodavstvo i nije moguće dogovoriti višu stopu zatezne kamate (Zakon o kamatama, članak 2. stavak 2.). Međutim, potrebno je napomenuti da, ako je zatezna kamata niža od kamate koja se obračunava na dug za razdoblje prije datuma dospijeća, obračunava se na istoj osnovi kao i prije datuma dospijeća. Ipak, ako se obveza dužnika odnosi na ugovor o potrošačkom kreditu, zatezna kamata obračunava se na istoj osnovi kao i prije datuma dospijeća za maksimalno razdoblje od 180 dana od datuma dospijeća ukupnog duga. Ako prije isteka tog roka sud donese presudu o dugu, kamata se mora platiti na istoj osnovi kao i prije datuma dospijeća za razdoblje do donošenja presude (Zakon o kamatama, članak 4. stavak 2.).

Kad je riječ o ostalim dugovima osim potrošačkog duga, moguće je usuglasiti zateznu kamatu. Međutim, u ugovorima koji su obuhvaćeni područjem primjene Zakona o uvjetima plaćanja za komercijalne ugovore nije moguće dogovoriti da vjerovnik neće imati pravo naplatiti zateznu kamatu i, ako je dužnik naručitelj, nije moguće dogovoriti nižu stopu zatezne kamate od one utvrđene u skladu s člankom 4.a stavkom 1. Zakona o kamatama (Zakon o uvjetima plaćanja za komercijalne ugovore, Laki kaupallisten sopimusten maksuehdoista, članak 8.). Kad je riječ o plaćanjima obuhvaćenima Zakonom o uvjetima plaćanja za komercijalne ugovore, zatezna kamata isto se tako obračunava na istoj osnovi kao prije datuma dospijeća ako je zatezna kamata niža od kamate koja se obračunava na dug za razdoblje prije datuma dospijeća (Zakon o kamatama, članak 4.a stavak 2.).

3 Jesu li dostupne dodatne informacije o izračunu zakonske kamate ako je to potrebno?

Referentna stopa iz Zakona o kamatama odnosi se na kamatnu stopu koju primjenjuje Europska središnja banka u svojim zadnjim glavnim operacijama refinanciranja koje su obavljene prije prvog kalendarskog dana svakog polugodišta zaokruženu na najbližu polovinu postotnog boda (Zakon o kamatama, članak 12.).

4 Je li prethodno navedena pravna osnova besplatno dostupna na internetu?

Neslužbeni engleski prijevod Zakona o kamatama dostupan je na: https://finlex.fi/en/laki/kaannokset/1982/en19820633_20130032.pdf.

Verzije Zakona na finskom i švedskom jeziku dostupne su na: https://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1982/19820633.

Zakon o uvjetima plaćanja za komercijalne ugovore na finskom i švedskom jeziku dostupan je na: https://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2013/20130030.

Zakon o zaštiti potrošača na finskom i švedskom jeziku dostupan je na: https://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1978/19780038.

Posljednji put ažurirano: 10/05/2023

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća kontaktna točka EJN-a. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska pravosudna mreža i Europska komisija ne preuzimaju nikakvu odgovornost u pogledu informacija ili podataka sadržanih ili navedenih u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.