Prvostupanjski sudovi (Juzgados de Primera Instancia).
Mjesno nadležan sud utvrđuje se na temelju kriterija određenih člankom 545. stavkom 3. Zakona o građanskom postupku (Ley de Enjuiciamiento Civil), koji se odnose na izvršenje na temelju ne-sudskih instrumenata.
To znači da će u pravilu biti nadležan prvostupanjski sud u mjestu utvrđenom u skladu s člancima 50. i 51. Zakona o građanskom postupku. Stranka koja zahtijeva izvršenje može podnijeti zahtjev prvostupanjskim sudom u mjestu izvršenja obveze, kako je navedeno u nalogu, ili u bilo kojem mjestu u kojem se nalazi pljenjiva imovina stranke protiv koje se zahtijeva izvršenje. Pravila o izričitom ili prešutnom prihvaćanju nadležnosti u ovim se slučajevima ne primjenjuju. Ako postoji više stranaka protiv kojih se traži izvršenje, stranka koja traži izvršenje može se obratiti sudu nadležnom za jednu od tih stranaka.
Ako se nalog za izvršenje odnosi na imovinu koja je predmet hipoteke ili založnog prava, nadležni se sud utvrđuje u skladu s člankom 684. Zakona o građanskom postupku.
Glavna poduprava za međunarodnu pravosudnu suradnju (Subdirección General de Cooperación Jurídica Internacional). Ministarstvo pravosuđa.
Podaci za kontakt:
Telefon: +34 91 390 4411
Pristup tijela za informacije relevantnim informacijama u registrima koje vode javna tijela ili uprave, ili drugim izvorima.
Žalba se mora podnijeti sudu koji je odbio zahtjev za izdavanje naloga. Ako je odluku donio prvostupanjski sud ili trgovački sud (Juzgado de lo Mercantil), žalbu će razmatrati pokrajinski sud (Audiencia Provincial). Ako je odluku donio drugostupanjski sud, taj će sud razmatrati i žalbu.
Sud koji je nadležan za izvršenje naloga iz članka 50. točke (f).
U svrhe članka 28. stavka 3. nadležan je prvostupanjski sud u mjestu boravišta dužnika.
Prvostupanjski sud u mjestu u kojem se vodi bankovni račun, a ako se računi vode na nekoliko lokacija, prvostupanjski sud nadležan za bilo koje od tih mjesta.
Nalog za blokadu može se izdati protiv zajedničkih računa čiji je suvlasnik dužnik i računa koje dužnik vodi u ime treće strane. Međutim, nalog za blokadu ne može se izdati protiv računa koje treća strana vodi u ime dužnika.
Pravila koja se odnose na plaće i mirovine utvrđena su u članku 607. Zakona o građanskom postupku.
https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2000-323&tn=1&p=20151028&vd=#a607
Ako su javna tijela uključena u građanski ili trgovački postupak iz razloga koji se ne odnose na izvršavanje njihove ovlasti, sredstva koja su ona položila na bankovne račune izuzeta su od pljenidbe u slučaju da su već dodijeljena za obavljanje neke javne usluge ili namijenjena nekoj javnoj svrsi.
Nije potrebno podnositi nikakav zahtjev kako bi prethodno navedeno bilo izuzeto od pljenidbe.
Ne postoji odredba o naknadama koje bi se u te svrhe trebale zaračunavati.
Ne zaračunavaju se nikakve naknade.
Nalozi se rangiraju kronološki prema vremenu kada je banka dobila nalog.
Sud koji je izdao ili izvršio nalog.
Žalba se podnosi sudu koji je donio odluku.
Ako je odluku donio prvostupanjski ili trgovački sud, rok za podnošenje žalbe jest 20 dana, a razmatrat će je pokrajinski sud. Ako je odluku donio neki drugi sud, žalba se mora podnijeti u roku od pet dana, a razmatrat će je isti sud kojemu je podnesena.
Rok za podnošenje žalbe počinje teći od dostave odluke.
Sudske se naknade ne zaračunavaju, osim pri podnošenju žalbe ako je potreban polog u slučajevima i na način predviđen dodatnom odredbom 15. Zakona o pravosudnom sustavu (Ley Orgánica del Poder Judicial).
Nije primjenjivo.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.