Vpliv pandemije COVID-19 na civilne zadeve in zadeve v zvezi z insolventnostjo

Danska
Vsebino zagotavlja
European Judicial Network
Evropska pravosodna mreža (v civilnih in gospodarskih zadevah)

1 Vpliv COVID-19 na civilne postopke

1.1 Roki v civilnih postopkih

Do zdaj niso bili v zvezi s sodnimi postopki uvedeni nobeni ukrepi.

1.2 Organizacija pravosodja in sodstvo

Danska sodišča so uvedla nujni postopek za urejanje nekaterih kritičnih področij. Kritična področja, ki jih sodišča še naprej obravnavajo lokalno, so zlasti zadeve z zakonsko opredeljenimi roki ali posebno občutljive zadeve.

Sodišča morajo v vsakem posameznem primeru presoditi, ali zadeva izpolnjuje pogoje za to, da spada med „kritične“, in tudi organizirati delo ob upoštevanju okoliščin.

Odločitev, da imajo prednost kritične zadeve, pomeni, da številne pomembne vrste zadev, vključno z zadevami s fizičnimi sestanki na sodiščih, ne bodo imele prednosti. Te zadeve so do nadaljnjega odložene.

Danska sodišča si v obdobju izrednih razmer prizadevajo, da bi se čim več dela opravilo od doma. Danska sodna uprava je omogočila, da si vsi zaposleni uredijo delo od doma. Poleg tega so lahko sodni uslužbenci (v omejenem obsegu) fizično prisotni na sodiščih, da bi zagotovili, da lahko sami in drugi delo opravljajo od doma.

Kolikor je mogoče, sodišča uporabljajo telefonske konference za pripravo zadev na več pravnih področjih, vključno s civilnimi zadevami in zadevami sodnih izvršiteljev. Kolikor je mogoče, družinska sodišča zadeve obravnavajo brez fizične udeležbe. Tudi nekatere zapuščinske zadeve je mogoče obravnavati po telefonu.

Krizni odbor (ki ga sestavljata danska sodna uprava in skupina predsednikov sodišč) je sodišča tudi pozval, naj, kolikor je mogoče, proučijo, ali je zaradi trenutnih razmer potrebna dodatna uporaba videokonferenc, če se štejejo za ustrezne z vidika pravne države.

1.3 Pravosodno sodelovanje v EU

Na splošno si danska sodišča v obdobju izrednih razmer prizadevajo, da bi se čim več dela opravilo od doma.

2 Ukrepi v zvezi z insolventnostjo, ki so bili sprejeti ali katerih sprejetje se načrtuje v državah članicah po izbruhu pandemije

2.1 Materialnopravni ukrepi zaradi insolventnosti in s tem povezani ukrepi, ki vplivajo na pogodbe

2.1.1 Začasna odložitev insolventnosti

2.1.1.1 Začasna odložitev obveznosti vložitve predloga za začetek postopka zaradi insolventnosti (dolžniki)

N. r.

2.1.1.2 Varstvo dolžnikov v zvezi z vložitvijo predloga za začetek postopka zaradi insolventnosti s strani upnikov

N. r.

2.1.2 Začasna odložitev izvrševanja zahtevkov in začasna odložitev prekinitve pogodb

2.1.2.1 Splošni/posebni moratoriji na izvršbo terjatev/izvršbo nekaterih vrst terjatev

N. r.

2.1.2.2 Začasna odložitev prekinitve pogodb (splošnih/posebnih pogodb)

N. r.

2.2 Začasna odložitev opravljanja dejanj pri civilnih sodiščih, vključno s stečajnimi, ter procesna zadržanja

Danska sodišča so uvedla nujni postopek za urejanje nekaterih kritičnih področij. Kritična področja, ki jih sodišča še naprej obravnavajo lokalno, so zlasti zadeve z zakonsko opredeljenimi roki ali posebno občutljive zadeve.

2.3 Drugi ukrepi zaradi insolventnosti (v zvezi z zahtevki za izpodbijanje pravnih dejanj, načrti reorganizacije, neformalnimi dogovori itd.)

N. r.

2.4 Povezani ukrepi, ki se ne nanašajo na insolventnost (odlogi plačil, bančna posojila, socialna varnost, zdravstveno zavarovanje, subvencije za podjetja)

Danski parlament je sprejel več svežnjev gospodarskih spodbud.

Zadnja posodobitev: 27/10/2021

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezne kontaktne točke pri Evropski pravosodni mreži, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska pravosodna mreža v civilnih in gospodarskih zadevah ter Evropska komisija ne prevzemata nobene odgovornosti v zvezi z informacijami in podatki v tem dokumentu. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.