Covid-19 pandēmijas ietekme uz civillietām un maksātnespējas lietām

Nīderlande
Saturu nodrošina
European Judicial Network
Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkls (civillietās un komerclietās)

1 Covid-19 ietekme uz civilo tiesvedību

1.1 Termiņi civilajā tiesvedībā

Parlaments (otrā un pirmā palāta) vienojās par pagaidu ārkārtas tiesību aktiem. Ar šiem tiesību aktiem ir iespējams atrisināt vissteidzamākās problēmas saistībā ar tiesu iestāžu darbību.

Šis tiesību akts ir spēkā kopš 2020. gada 24. aprīļa.

Tiesas sēdes civillietās un administratīvajās lietās

Ieviesta uzklausīšana, izmantojot elektroniskos saziņas līdzekļus, ja Covid-19 dēļ uzklausīšana klātienē nav iespējama. Visos gadījumos tiesneši lemj par tiesas sēdes veidu.

Nav mainīti tiesību aktos noteiktie termiņi civillietās, administratīvajās lietās vai krimināllietās.

1.2 Tiesu organizācija un tiesas

Laikposmā no 2020. gada 17. marta līdz 2020. gada 11. maijam visi tiesu nami bija slēgti, izņemot ārkārtīgi steidzamus gadījumus. Visas pārējās lietas tika izskatītas rakstiskās procedūrās vai audio vai videokonferencēs.

No 2020. gada 11. maija tiesas atsāks darbu visās krimināllietās, nepilngadīgo lietās un ģimenes tiesību lietās. Tiesu iestādes ir veikušas drošības un organizatoriskus pasākumus saskaņā ar valsts veselības aizsardzības iestāžu ieteikumiem.

Cik vien iespējams, tiesas telpās fiziski tiks izskatītas arī citas lietas. Ja tas nav iespējams, var izmantot videokonferenci vai citus elektroniskos līdzekļus.

Tomēr tiesas būs slēgtas sabiedrībai, izņemot lietas, kurās ir liela sabiedrības ieinteresētība. Tiesas var arī lūgt Tiesu padomi izveidot profesionālu straumēšanu tiešraidē, ja tās uzskata to par nepieciešamu sabiedrības interesēs. Jebkurā gadījumā tiesas sēdē drīkst piedalīties ne vairāk kā trīs plašsaziņas līdzekļu pārstāvji. Turklāt tiesu iestāžu mērķis ir publiskot vairāk rakstisku nolēmumu tiešsaistē.

Tiesu iestādes izpēta iespējas izpildīt pienākumu rīkot publiskas un atklātas tiesas sēdes, vienlaicīgi ievērojot iesaistīto pušu privātumu.

Tiesu iestādes ir paredzējušas procesuālo noteikumu pagaidu pielāgošanu attiecībā uz visām jurisdikcijām un savā tīmekļa vietnē ir izveidojusi lapu ar pašreizējo pārskatu un instrukcijām par to, kā strādāt Covid-19 krīzes laikā. https://www.rechtspraak.nl/

1.3 ES tiesu iestāžu sadarbība

Nīderlandes centrālās iestādes lielākoties strādā mājas birojā. Ieteicams sazināties pa e-pastu.

2 Pasākumi saistībā ar maksātnespēju, kas pieņemti vai kurus plāno pieņemt dalībvalstīs kopš pandēmijas sākuma

2.1 Materiāltiesiskie maksātnespējas pasākumi un saistītie līgumi, kas ietekmē pasākumus

2.1.1 Maksātnespējas apturēšana

2.1.1.1 Pienākuma iesniegt maksātnespējas pieteikumu apturēšana (debitori)

NL arī neatbalsta pienākuma iesniegt maksātnespējas pieteikumu apturēšanu, jo tas rada risku, ka uzņēmumi, kas nav dzīvotspējīgi, pastāvēs ilgāk nekā vajadzīgs. Tas kaitē kreditoriem. NL drīzāk koncentrējas uz ātras un agrīnas pārstrukturēšanas veicināšanu.

2.1.1.2 Debitoru aizsardzība no kreditora iesniegta maksātnespējas pieteikuma

-

2.1.2 Prasības izpildes apturēšana un līguma izbeigšanas apturēšana

2.1.2.1 Vispārīgs / speciāls prasību izpildes / konkrēta veida prasību izpildes moratorijs

Maksāšanas pienākuma apturēšana pašreiz netiek apsvērta, jo tas varētu izraisīt ķēdes reakciju.

2.1.2.2 Līguma izbeigšanas apturēšana (vispārīgi / speciāli līgumi)

-

2.2 Civillietu izskatīšanas, maksātnespējas tiesas ietverot, apturēšana un procesuālās apturēšanas

-

2.3 Citi ar maksātnespēju saistīti pasākumi (saistībā ar apstrīdēšanas prasībām, reorganizācijas plāniem un citi pasākumi attiecīgā gadījumā)

Vairākas bankas ir brīvprātīgi piekritušas uz laiku apturēt kredītlīniju un izpildes pasākumu izbeigšanu (ievērojot konkrētus nosacījumus). Nīderlandē bankas tik un tā ne pārāk bieži izmanto maksātnespējas procedūras uzsākšanas iespēju.

2.4 Citi ar maksātnespēju nesaistīti pasākumi (maksājumu atlikšana, banku aizdevumi, sociālais nodrošinājums, subsīdijas uzņēmumiem)

Ir izsludināti vispārēji ārkārtas pasākumi, kuru mērķis ir ļaut iedzīvotājiem un uzņēmējiem turpināt pildīt savus maksāšanas pienākumus.

Šajā paketē ir iekļauti tādi pasākumi kā tūlītēja konkrētu nodokļu (ienākuma nodokļa, uzņēmumu ienākuma nodokļa, PVN) iekasēšanas pārtraukšana un liberāls režīms vairāku citu nodokļu un pensiju iemaksu atlikšanai.

Lapa atjaunināta: 26/10/2021

Šīs lapas versiju savā valodā uztur attiecīgais Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkla kontaktpunkts. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Ne Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkls, ne Eiropas Komisija neuzņemas nekādu atbildību par šajā dokumentā ietverto vai minēto informāciju vai datiem. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.