Covid-19 pandēmijas ietekme uz civillietām un maksātnespējas lietām

Lietuva
Saturu nodrošina
European Judicial Network
Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkls (civillietās un komerclietās)

1 Covid-19 ietekme uz civilo tiesvedību

1.1 Termiņi civilajā tiesvedībā

Lietuva nav pieņēmusi oficiālus tiesību aktus, kas apturētu vai pagarinātu procesuālos termiņus civillietās. Par procesuālo termiņu atjaunošanu vai pagarināšanu katrā gadījumā atsevišķi lemj tiesa, kas izskata lietu.

Tiesu padome izplatīja ieteikumus tiesām, mudinot Lietuvas tiesas “elastīgi izvērtēt privātpersonu pieprasījumus atjaunot iztecējušu procesuāla dokumenta iesniegšanai vai procesuālo darbību veikšanai paredzēto termiņu” karantīnas laikā un pēc tās, ja minētās darbības traucēja veikt Lietuvas Republikā izsludinātā ārkārtējā situācija, kuras dēļ tika mainīta valsts iestāžu darba organizācija. Persona, kura pieprasa atjaunot nokavētos termiņus, kopā ar lūgumu iesniedz tiesai datus, kas pamato šādus apstākļus.

1.2 Tiesu organizācija un tiesas

Tiesu padome ir izdevusi ieteikumus tiesu priekšsēdētājiem par darba organizēšanu viņu attiecīgajās tiesās karantīnas laikā, atstājot ieteikumu specifikāciju katra priekšsēdētāja ziņā.

Civilā tiesvedība, ja iespējams rakstveida process, notiek parastā veidā. Civillietās, kurās mutiska uzklausīšana ir obligāta un puses ir paudušas nostāju, ka tās vēlas piedalīties tiesas sēdē, plānoto mutisko uzklausīšanu pārceļ uz nenoteiktu datumu, informējot procesa dalībniekus un vienojoties ar pusēm par iespējamiem pirmstiesas sēdes datumiem.

Mutvārdu process tiesās attiecas tikai uz civillietām, kas ir jāizskata nekavējoties, piemēram, civillietām par tiesas atļauju pagarināts piespiedu hospitalizāciju un/vai piespiedu ārstēšanu, bērna izņemšanu no nedrošas vides, lietām, kas paredzētas Civilprocesa kodeksā, un par prioritāti nosakot mutisku sanāksmju organizēšanu attālināti, ja tiesai ir līdzekļi to darīt;

Steidzamos gadījumos mutiskās procedūras laikā tiek ievēroti drošības ieteikumi (sociālā distancēšana, tiesas telpu dezinfekcija)

Tiesas procesuālie lēmumi tiek nosūtīti elektroniski, dodot priekšroku tiesu informācijas sistēmai. Izņēmuma gadījumos dokumentus pa e-pastu un regulāro pastu nosūta personām, kurām nav pieejama tiesu informācijas sistēma. Procesuālos dokumentus un citu korespondenci personām, kas nav lietas dalībnieki (piemēram, tiesu izpildītājiem, notāriem), nosūta, izmantojot valsts E-piegādes sistēmu vai e-pastu, un tikai izņēmuma gadījumos pa pastu. Saziņa/sadarbība notiek, izmantojot elektroniskos saziņas līdzekļus un pa tālruni.

Apturot personu tiešo apkalpošanu tiesās, procesuālie dokumenti tiek saņemti elektroniski vai nosūtīti pa pastu.

Tiesu izpildītāji: Pēc pārejas uz attālinātu darbu sākot ar 16. martu tiesu darbinieki karantīnas periodā turpina nodrošināt lielāko daļu no saviem regulārajiem pakalpojumiem kreditoriem un debitoriem. Lai gan tieša saskarsme ir ierobežota, tiesu iestādes un to darbinieki sazināsies ar tiesvedības dalībniekiem pa tālruni, e-pastu, izmantojot tīmekļa vietni http://www.antstoliai.lt/ vai parastā pasta pakalpojumus. Pašreizējā karantīna nav šķērslis arī jaunu izpildes rīkojumu iesniegšanai: rakstiskus izpildes rīkojumus tiesu iestādēm var iesniegt pa pastu, un elektroniskos izpildes rīkojumus — pa e-pastu vai ar interneta starpniecību, piesakoties Tiesu iestāžu informācijas sistēmā vietnē http://www.antstoliai.lt/. Karantīnas laikā tiesu iestādes atturas arī no jaunu izsoļu izsludināšanas.

Par notāru darba organizēšanu tiek gatavoti Notariāta likuma un Civilprocesa likuma grozījumu projekti. Tie paredz, ka lielākā daļa notariālo pakalpojumu tiks sniegti tiešsaistē un attālināti. Grozījumu projektos ierosināts piešķirt notāriem tiesības veikt notariālās darbības attālināti un izpildīt tās kā elektroniskos notariālos dokumentus. Informācija tiks nosūtīta valsts reģistriem un informācijas sistēmām. kas darbojas valstī. Notāra biroja apmeklējumu varēs rezervēt tikai gadījumos, ka būs nepieciešama personas tieša identificēšana vai jāsastāda testaments. Plānots arī atteikties no notāra piedalīšanās dažu vienkāršāku pilnvarojumu apstiprināšanā un dot iespēju elektroniski reģistrēt pilnvaras, kurām nav nepieciešama notariāla forma. Attālināti notariālie pakalpojumi neietvers testamentu apliecināšanu un to pieņemšanu glabāšanā, kā arī apliecinājumu par to, ka persona ir dzīva. Notāriem nevajadzētu sniegt attālinātus pakalpojumus, ja viņi uzskata, ka labāku klienta likumīgo interešu aizsardzību var nodrošināt, tikai tiekoties personīgi, vai ja ir jādokumentē personas griba, jāizskaidro notariālā akta sekas vai jānoskaidro personas identitāte.

Par valsts garantēto juridiskās palīdzības pakalpojumu sniegšanu ir publicēti ieteikumi valsts garantētās juridiskās palīdzības pakalpojuma mājas lapā. Ir stingri ieteicams izvairīties no personīgas saskarsmes un organizēt juridiskās palīdzības sniegšanu, izmantojot attālinātus darba rīkus, t. i., nosūtīt visus pieprasījumus pa e-pastu, sniegt konsultācijas pa tālruni, tiešsaistē vai izmantot citus telekomunikāciju līdzekļus. Steidzamos gadījumos, kad atsevišķās pirmstiesas izmeklēšanas darbībās vai tiesas procesos ir nepieciešama advokāta piedalīšanās, rīkojas pienācīgi uzmanīgi, ievēro valsts vadlīnijas Covid-19 izplatības novēršanai (droša distance, higiēna utt.), atsakās piedalīties tiesas procesā, ja nav veikti atbilstoši aizsardzības pasākumi (piemēram, telpa nav vēdināta, nav dezinfekcijas līdzekļa, rodas aizdomas par citu cilvēku veselību telpā).

Lietuvas Advokātu asociācija arī publicējusi līdzīgus ieteikumus visiem praktizējošajiem advokātiem Lietuvā.

1.3 ES tiesu iestāžu sadarbība

Lielākā daļa valsts iestāžu darbinieku strādā attālināti. Joprojām tiek nodrošināta starptautiskā tiesiskā palīdzība, bet daži procesi var aizņemt ilgāku laiku.

2 Pasākumi saistībā ar maksātnespēju, kas pieņemti vai kurus plāno pieņemt dalībvalstīs kopš pandēmijas sākuma

2.1 Materiāltiesiskie maksātnespējas pasākumi un saistītie līgumi, kas ietekmē pasākumus

2.1.1 Maksātnespējas apturēšana

2.1.1.1 Pienākuma iesniegt maksātnespējas pieteikumu apturēšana (debitori)

Parlaments 21. aprīlī pieņēma Likumu par Covid-19 ietekmi uz juridisko personu maksātnespēju: debitora pienākuma iesniegt pieteikumu par bankrota vai pārstrukturēšanas procedūru apturēšana uz trīs mēnešiem pēc karantīnas perioda beigām.

Valdībai ir iespējas šo termiņu pagarināt līdz 2020. gada beigām.

2.1.1.2 Debitoru aizsardzība no kreditora iesniegta maksātnespējas pieteikuma

Likums “Par Covid-19 ietekmi uz juridisko personu maksātnespēju” ietver: kreditora tiesības iesniegt maksātnespējas pieteikumu karantīnas periodā ir ierobežotas.

2.1.2 Prasības izpildes apturēšana un līguma izbeigšanas apturēšana

2.1.2.1 Vispārīgs / speciāls prasību izpildes / konkrēta veida prasību izpildes moratorijs

-

2.1.2.2 Līguma izbeigšanas apturēšana (vispārīgi / speciāli līgumi)

-

2.2 Civillietu izskatīšanas, maksātnespējas tiesas ietverot, apturēšana un procesuālās apturēšanas

Covid-19 krīzes kontekstā Lietuvas tiesas, kad vien iespējams lietu izskatīšanai ir piemērojušas rakstveida procesu. Civilā tiesvedība, ja iespējams rakstveida process, notiek parastā veidā. Ir svarīgi atzīmēt, ka saskaņā ar Likumu par juridisko personu maksātnespēju prioritāte ir jāpiešķir rakstveida procesam. Ja nepieciešams, mutiskas uzklausīšanas maksātnespējas lietās būtu jāorganizē attālināti, izmantojot modernās tehnoloģijas.

2.3 Citi ar maksātnespēju saistīti pasākumi (saistībā ar apstrīdēšanas prasībām, reorganizācijas plāniem un citi pasākumi attiecīgā gadījumā)

Likums “Par Covid-19 ietekmi uz juridisko personu maksātnespēju” ietver:

Apturēta termiņa aprēķināšana, ja debitors nespēj izpildīt apstiprināto pārstrukturēšanas plānu un tā rezultātā pārstrukturēšana var tikt izbeigta — uz trīs mēnešiem pēc karantīnas perioda beigām.

Valdībai ir iespējas šo termiņu pagarināt līdz 2020. gada beigām.

2.4 Citi ar maksātnespēju nesaistīti pasākumi (maksājumu atlikšana, banku aizdevumi, sociālais nodrošinājums, subsīdijas uzņēmumiem)

Nodokļu administratoru piemērotie pasākumi.

  1. Nodokļu maksājumu atlikšana vai sadalīšana vairākos maksājumos saskaņā ar noteikto grafiku bez kavējuma procentu maksāšanas.
  2. Nodokļu parādu piedziņas darbību apturēšana saskaņā ar pamatotības kritērijiem.
  3. Nodokļu maksātāju atbrīvošana no soda naudām, kavējuma procentiem par nodokļu saistību nepildīšanu laikā.

Saskaņā ar Likumu par nekustamā īpašuma kredītu un Likumu par patēriņa kredītu noteiktos apstākļos (piemēram, aizņēmējs zaudē darbu vai zaudē vismaz vienu trešdaļu no saviem ienākumiem) pēc aizņēmēju pieprasījuma kredīta devējam ir pienākums atlikt kredīta maksājumus, izņemot procentus, uz laiku, kas nepārsniedz 3 mēnešus. Šāds pienākums patēriņa kredītu sniedzējiem tika ieviests ar grozījumiem likumā “Par patēriņa kredītu” kopš 2020. gada 19. marta.

Arī LT valdība ir pieņēmusi plašu ekonomisko pasākumu kopumu uzņēmumiem (valsts atbalsta shēmas, dažādi piešķīrumi un subsīdijas, nodokļu un aizdevumu maksājumu atlikšana utt.).

Lapa atjaunināta: 26/10/2021

Šīs lapas versiju savā valodā uztur attiecīgais Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkla kontaktpunkts. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Ne Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkls, ne Eiropas Komisija neuzņemas nekādu atbildību par šajā dokumentā ietverto vai minēto informāciju vai datiem. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.