A Covid19-járvány hatása a polgári és fizetésképtelenségi ügyekre

Litvánia
Tartalomszolgáltató:
European Judicial Network
Európai Igazságügyi Hálózat (polgári és kereskedelmi ügyek)

1 A Covid19-járvány polgári eljárásokra gyakorolt hatása

1.1 Határidők a polgári eljárásokban

Litvánia nem fogadott el hivatalos jogi aktust, amely felfüggesztené vagy meghosszabbítaná a polgári peres ügyek eljárási határidőit. Az eljárási határidők megújításáról vagy meghosszabbításáról eseti alapon dönt az ügyben eljáró bíróság.

A bírósági tanács ajánlásokat küldött a bíróságoknak, amelyekben arra szólítja fel a litván bíróságokat, hogy „rugalmasan értékeljék a természetes személyektől beérkező, az eljárási iratok benyújtására vagy eljárási aktusok végrehajtására vonatkozó, elhalasztott határidők megújítására irányuló kérelmeket” a karanténidőszak ideje alatt és azt követően, ha az aktusokat a Litván Köztársaságban elrendelt szükségállapot és az állami intézmények ennek értelmében módosított munkaszervezése akadályozta. Az elhalasztott határidők megújítását kérelmező személynek a kérelemmel együtt a bíróság rendelkezésére kell bocsátania azokat az adatokat, amelyek alátámasztják ezeket a körülményeket.

1.2 Igazságügyi szervezet és igazságszolgáltatás

A bírósági tanács ajánlásokat bocsátott ki a bíróságok elnökei számára is az adott bíróságon belüli, karanténidőszak ideje alatti munkaszervezéssel kapcsolatban, és az ajánlások pontos megvalósítását az elnökök hatáskörébe utalta.

A polgári eljárásokra a rendes módon kerül sor, ahol lehetséges, írásos eljáráson keresztül. Azokban a polgári peres ügyekben, ahol a szóbeli meghallgatás kötelező, és a felek kifejezésre juttatták, hogy részt kívánnak venni a tárgyaláson, a szóbeli meghallgatásokat időpont nélkül el kell napolni, tájékoztatni kell az eljárás résztvevőit, és meg kell állapodni a felekkel a lehetséges előzetes tárgyalási időpontokról.

A bírósági szóbeli eljárások azokra a polgári peres ügyekre korlátozódnak, amelyekkel haladéktalanul foglalkozni kell, például a kényszerű kórházi kezelés és/vagy kényszerű kezelés meghosszabbítására vonatkozó bírósági engedéllyel kapcsolatos polgári peres ügyek, a gyermekek nem biztonságos környezetből való kiemelése, a bíróságok elnökei által meghatározott ügyek, és előnyben kell részesíteni a szóbeli tárgyalások online megszervezését, ha a bíróság rendelkezik a szükséges eszközökkel;

Sürgős ügyekben a szóbeli eljárások során be kell tartani a biztonsági ajánlásokat (közösségi távolságtartás, a tárgyalóterem fertőtlenítése)

A bírósági eljárási határozatokat elektronikus kommunikációs eszközökön küldik meg, előnyben részesítve az igazságügyi információs rendszert. Kivételes esetekben az iratokat e-mailben és postai úton küldik meg azoknak a személyeknek, akik nem férnek hozzá az igazságügyi információs rendszerhez. Az eljárási iratokat és egyéb levelezéseket az eljárásokban nem részt vevő személyeknek (pl. végrehajtók, közjegyzők) az állami e-kézbesítési rendszeren vagy e-mailen keresztül küldik meg, és csak kivételes esetekben postai úton. A kommunikációra/együttműködésre elektronikus kommunikációs eszközökkel, telefonon kerül sor.

A bíróságokon a személyeknek való közvetlen kézbesítés felfüggesztése óta az eljárási iratokat elektronikusan vagy postai úton kézbesítik.

Végrehajtók: A távmunkára való, március 16-i átállás óta a bírósági tisztviselők továbbra is biztosítják a legtöbb rendszeres szolgáltatásukat a hitelezőknek és az adósoknak a karanténidőszak alatt. Míg a közvetlen kontaktus korlátozott, a bírósági tisztviselők és alkalmazottaik telefonon, e-mailen, a http://www.antstoliai.lt/ weboldalon vagy postai úton kommunikálnak az eljárások résztvevőivel. A jelenlegi karantén nem jelent akadályt az új végrehajtási határozatok benyújtása tekintetében sem: a bírósági tisztviselőknek postai úton lehet benyújtani az írásos végrehajtási határozatokat, az elektronikus végrehajtási határozatokat pedig e-mailen vagy interneten keresztül, a bírósági tisztviselők információs rendszerébe bejelentkezve a http://www.antstoliai.lt/ oldalon. A karanténidőszak alatt a bírósági tisztviselőknek tartózkodniuk kell az új árverések bejelentésétől is.

A közjegyzői munka szervezésével kapcsolatban a közjegyzői szakmáról szóló törvény és a polgári törvénykönyv módosítástervezeteinek elkészítése folyamatban van. Ezek előírják, hogy a közjegyzői szolgáltatások többségét interneten keresztül és távolról kell elvégezni. A módosítástervezetek azt javasolják, hogy a közjegyzők kapjanak jogot arra, hogy a közjegyzői aktusokat távolról teljesítsék, és elektronikus közjegyzői okiratként állítsák ki őket. Az információkat a működő állami nyilvántartásokhoz és információs rendszerekhez fogják továbbítani. A közjegyzői irodákban tett látogatásokat kizárólag az adott személy közvetlen személyazonosítására vagy kifejezett szándék esetére korlátozzák. A tervek szerint az egyszerű meghatalmazások jóváhagyásánál meg lehetne tagadni a közjegyző jelenlétét, és lehetséges lenne a közjegyzői okiratot nem igénylő meghatalmazások elektronikus bejegyzése. A közjegyzői távszolgáltatások nem fogják magukban foglalni a végrendeletek tanúsítását és letétbe helyezését, valamint annak igazolását, hogy egy adott személy életben van. A közjegyzők ezenkívül nem nyújthatnak távszolgáltatásokat, ha úgy vélik, hogy az ügyfél jogos érdekeinek hatékonyabb védelmét csak akkor tudnák biztosítani, ha személyesen találkoznak vele, vagy ha valamely személy végrendeletét kell dokumentálniuk, el kell magyarázniuk a közjegyzői aktusok következményeit, vagy meg kell győződniük az adott személy személyazonosságáról.

Az állami költségmentességi szolgáltatások nyújtásával kapcsolatban az állami költségmentességi szolgálat weboldalán ajánlásokat tettek közzé. Határozottan célszerű kerülni a személyes kontaktust, és a távmunka eszközeivel megszervezni a költségmentességi szolgálatot, azaz minden kérelmet e-mailben kell elküldeni, telefonos, internetes konzultációt kell biztosítani vagy egyéb telekommunikációs eszközöket kell alkalmazni. Sürgős esetekben, ha az ügyvéd részvétele szükséges a tárgyalás előtti vizsgálati eljárások vagy bírósági eljárások során, gondosan kell eljárni, követni kell a Covid19 terjedésének megelőzésére irányuló nemzeti iránymutatásokat (biztonságos távolság, higiénia stb.), meg kell tagadni az eljáráson való részvételt, ha nem biztosítottak a megfelelő védőintézkedések (pl. a helyiség nincs szellőztetve, nincs fertőtlenítő, a helyiségben tartózkodó egyéb személyek egészségi állapotával kapcsolatban gyanú merül fel).

A litván ügyvédi kamara szintén hasonló ajánlásokat tett közzé a Litvániában praktizáló ügyvédek számára.

1.3 Európai uniós igazságügyi együttműködés

A legtöbb állami hatóság munkavállalói távmunkában dolgoznak. A nemzetközi jogsegély továbbra is biztosított, azonban az eljárások több időt vehetnek igénybe.

2 A világjárvány kitörését követően a tagállamokban a fizetésképtelenséggel kapcsolatban elfogadott vagy elfogadni tervezett intézkedések

2.1 A fizetésképtelenséggel kapcsolatos lényeges intézkedések és a kapcsolódó, szerződéseket befolyásoló intézkedések

2.1.1 A fizetésképtelenségi eljárás felfüggesztése

2.1.1.1 A fizetésképtelenségi eljárás megindítására vonatkozó kötelezettség teljesítésének felfüggesztése (adósok)

Április 21-én a Parlament elfogadta a Covid19 jogi személyek fizetésképtelenségére gyakorolt hatásáról szóló törvényt:

Az adós azon kötelezettségének a karanténidőszak végét követő három hónapra történő felfüggesztése, hogy felszámolási vagy csődeljárást indítson.

A kormány 2020 végéig meghosszabbíthatja ezt az időszakot.

2.1.1.2 Az adósok hitelezőkkel szembeni védelme a fizetésképtelenségi eljárás megindítása tekintetében

A Covid19 jogi személyek fizetésképtelenségére gyakorolt hatásáról szóló törvény magában foglalja az alábbiakat:

A hitelező ahhoz való joga, hogy fizetésképtelenségi eljárást indítson, a karanténidőszakra korlátozott.

2.1.2 A követelések végrehajtásának felfüggesztése és a szerződés felmondásához való jog felfüggesztése

2.1.2.1 Általános / különös moratórium a követelések végrehajtása / a követelések végrehajtásának egyes típusai tekintetében

-

2.1.2.2 A szerződés felmondásának felfüggesztése (általános / egyedi szerződések)

-

2.2 Polgári (beleértve a fizetésképtelenségi) bíróságok működésének felfüggesztése, és eljárások felfüggesztése

A Covid19-válság összefüggésében a litván bíróságok lehetőség szerint írásbeli eljárást alkalmaztak az ügyek tárgyalására. A polgári eljárások a megszokott módon folynak, lehetőség szerint írásbeli eljárással. Fontos megjegyezni, hogy a jogi személyek fizetésképtelenségéről szóló törvény szerint az írásbeli eljárást előnyben kell részesíteni. A fizetésképtelenségi ügyekben a szóbeli meghallgatásokat szükség esetén távolból kell megszervezni, modern technológiák alkalmazásával.

2.3 A fizetésképtelenséggel kapcsolatos egyéb intézkedések (pl. a megelőző intézkedésekkel, reorganizációs tervekkel, informális megállapodásokkal stb. összefüggésben)

A Covid19 jogi személyek fizetésképtelenségére gyakorolt hatásáról szóló törvény magában foglalja az alábbiakat:

A futamidő számításának a karanténidőszak végét követő három hónapra történő felfüggesztése, ha az adós nem tudja végrehajtani a jóváhagyott szerkezetátalakítási tervet, és ennek következtében a szerkezetátalakítás befejeződhet.

A kormány 2020 végéig meghosszabbíthatja ezt az időszakot.

2.4 A fizetésképtelenségi eljáráson kívüli, kapcsolódó intézkedések (a fizetések halasztása, bankhitelek, társadalombiztosítás, egészségbiztosítás, vállalkozások támogatása)

Az adóhatóságok által alkalmazott intézkedések.

  1. Az adófizetés elhalasztása vagy az adó részletekben történő rendezése a megállapodás szerinti ütemezés szerint, kamatfizetés nélkül.
  2. Az adóhátralékok behajtására irányuló intézkedések végrehajtásának megszüntetése az észszerűség szempontjára figyelemmel.
  3. Az adózók mentesítése az adókötelezettségek időben történő teljesítésének elmulasztása miatt kiszabott bírságok, késedelmi kamatok alól.

Az ingatlannal kapcsolatos hitelekről szóló törvény és a fogyasztói hitelről szóló törvény szerint bizonyos körülmények között (pl. ha a hitelfelvevő munkanélkülivé válik, vagy elveszti jövedelmének legalább egyharmadát) a hitelfelvevő kérésére a hitelnyújtó a kamat kivételével köteles három hónapot meg nem haladó időszakra elhalasztani a hitelrészletek megfizetését. A fogyasztói hitelt nyújtók e kötelezettségét a fogyasztói hitelről szóló törvény 2020. március 19-jei módosításai vezették be.

A litván kormány széles körű gazdasági intézkedéscsomagot fogadott el a vállalkozások számára (állami támogatási rendszerek, különféle kedvezmények és támogatások, adók és kölcsönök halasztása stb.).

Utolsó frissítés: 25/10/2021

Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.