A Covid19-járvány hatása a polgári és fizetésképtelenségi ügyekre

Olaszország
Tartalomszolgáltató:
European Judicial Network
Európai Igazságügyi Hálózat (polgári és kereskedelmi ügyek)

1 A Covid19-járvány polgári eljárásokra gyakorolt hatása

1.1 Határidők a polgári eljárásokban

A polgári eljárásokon belüli bírói cselekmények gyakorlására vonatkozó határidőket kezdetben a március 9. és március 22. közötti időszakra függesztették fel (majd kitolták április 15-ig).

A 2020. április 8-i, 23. sz. törvényerejű rendelet 2020. május 11-ig meghosszabbította a tárgyalások elnapolását és az eljárási határidők felfüggesztését.

Ahol a határidő egyébként a felfüggesztés időszaka alatt kezdődött volna, a kezdőpontot ezen időszak végéig elhalasztották.

Kivételek: gyermekek örökbefogadása, kísérő nélküli kiskorúak, nevelőszülői gondozás, kiskorúak védelmével kapcsolatos eljárások és tartási eljárások, amennyiben az alapvető szükségletek védelme sérelmet szenved; kötelező egészségügyi ellátás, a terhesség önkéntes megszakítása, ideiglenes végrehajthatóság, választási eljárás, valamint minden egyéb ügy, amely a felekre nézve súlyos károk kockázatát hordozza.

1.2 Igazságügyi szervezet és igazságszolgáltatás

A rendelet hatálybalépését (2020. március 9.) követő nap és március 22. (majd április 15. és végül május 11.) közötti időszakra időzített legtöbb polgári peres tárgyalásra a kötelező halasztás miatt nem kerül sor.

A válságidőszakra időzített összes tárgyalást elnapolják (kivéve a sürgős ügyeket).

A helyi bíróságok elfogadhatnak saját szervezeti intézkedéseket (korlátozott bejutás az épületekbe, a hivatal bezárása).

A nem felfüggesztett tevékenységek esetén (amelyeket eseti alapon sürgősnek ítéltek vagy amelyeket a jog elsődleges prioritásnak tekint) a kizárólag az ügyvédek vagy a felek jelenlétét igénylő polgári eljárások a kontradiktórius eljárás betartása és a felek tényleges részvétele mellett távoli kapcsolaton keresztül is megtarthatók. E célból az igazságügyi hivatalok vezetőinek határozata szükséges az ügyvédi kamara tanácsának meghallgatása után.

A 2020. május 11. és július 31. közötti időszak tekintetében az igazságügyi hivatalok vezetőinek szervezeti intézkedések sorát kell bevezetniük annak érekében, hogy elkerüljék a csoportosulásokat és az emberek közötti kontaktust az egyes irodai helyiségekben.

Ezen intézkedések között szerepelhetnek a következők:

  • a kizárólag az ügyvédek, a felek vagy a bíróságot segítő személyek jelenlétét igénylő polgári tárgyalások távoli kapcsolaton keresztüli megtartása a kontradiktórius eljárás tiszteletben tartása és a felek tényleges részvétele mellett, feltéve, hogy a bíróság fizikailag jelen van a bírósági hivatalban;
  • a tárgyalások elhalasztása 2020. július 31. utánra;
  • a kizárólag az alperesek részvételét igénylő polgári peres tárgyalások megtartása írásos eljárás útján.

1.3 Európai uniós igazságügyi együttműködés

Az Igazságügyi Minisztérium ügyintézőinek jelentős része otthonról dolgozik.

A polgári ügyekben folytatott igazságügyi együttműködés előre nem látható ideig érintve lesz. Az igazságügyi együttműködésre irányuló kérelmek elektronikus közlése (beleértve az 1968. évi londoni egyezmény szerinti, külföldi jogról szóló tájékoztatás kérelmezését). A papíralapon beküldött okiratok feldolgozására jelentős késedelemmel kerül sor.

Valamennyi értesítést az ufficio2.dgcivile.dag@giustizia.it címre kell küldeni.

2 A világjárvány kitörését követően a tagállamokban a fizetésképtelenséggel kapcsolatban elfogadott vagy elfogadni tervezett intézkedések

2.1 A fizetésképtelenséggel kapcsolatos lényeges intézkedések és a kapcsolódó, szerződéseket befolyásoló intézkedések

2.1.1 A fizetésképtelenségi eljárás felfüggesztése

2.1.1.1 A fizetésképtelenségi eljárás megindítására vonatkozó kötelezettség teljesítésének felfüggesztése (adósok)

A csőd- és általában a fizetésképtelenségi eljárások is szerepelnek a halasztásra vonatkozó általános rendelkezésekben, azon lehetőség sérelme nélkül, hogy eseti alapon lehessen megállapítani, hogy mi nem halasztható el a felek védelmét szolgáló követelmények teljesítése érdekében.

A 2020. április 8-i 23. sz. törvényerejű rendelet 10. cikke konkrét fizetésképtelenségi intézkedéseket vezetett be:

  • minden, a 2020. március 9. és június 30. közötti időszakban benyújtott fizetésképtelenségi eljárás iránti fellebbezés elfogadhatatlan, kivéve az ügyész által benyújtott fellebbezést, ha maga a vállalkozó kér elővigyázatossági vagy óvatossági intézkedéseket a vagyon vagy a társaság védelme érdekében, amennyiben a fizetésképtelenség nem a Covid19-járvány következménye, és a hitelezőkkel kötött egyezségre irányuló eljárás külön rendelkezéseinek megfelelően (az olasz fizetésképtelenségi törvény 162. cikkének második bekezdése, 173. cikkének második és harmadik bekezdése, valamint 180. cikkének hetedik bekezdése).
  • amennyiben az elfogadhatatlanság megállapítását a fizetésképtelenség megállapítása követi, az elfogadhatatlanság időtartamát nem veszik figyelembe a csődtörvény 10. és 69a. cikkében foglalt határidőkön belül, amelyek egyrészt azon évre vonatkoznak, amelyen belül a cégnyilvántartásból törölt társaság fizetésképtelenségét be kell jelenteni, másrészt a visszavonás iránti kereset benyújtásának határidejére.
2.1.1.2 Az adósok hitelezőkkel szembeni védelme a fizetésképtelenségi eljárás megindítása tekintetében

Lásd bal oldal, 1.1.A. oszlop.

2.1.2 A követelések végrehajtásának felfüggesztése és a szerződés felmondásához való jog felfüggesztése

2.1.2.1 Általános / különös moratórium a követelések végrehajtása / a követelések végrehajtásának egyes típusai tekintetében

A polgári és büntetőeljárásokkal kapcsolatos bármely cselekmény – beleértve a polgári jogi határozatok végrehajtására irányuló eljárásokat is – végrehajtásának határidejét kezdetben 2020. március 9-től április 15-ig, majd május 11-ig felfüggesztették.

Ezen időszak alatt a polgári peres – és így a végrehajtási eljárással kapcsolatos – tárgyalásokat automatikusan egy 2020. május 11-ét követő időpontra halasztják, és eddig az időpontig a polgári peres eljárások során végrehajtandó bármely cselekmény elvégzésére nyitva álló határidő lejártát is felfüggesztik.

A végrehajtás tekintetében meg kell jegyezni, hogy a fellebbezés tárgyát képező ítélet végrehajthatóságának vagy végrehajtásának felfüggesztése iránti kérelem (az olasz polgári perrendtartásról szóló törvénykönyv 283. cikke) és a bírósági felülvizsgálati iránti kérelemmel megtámadott ítélet végrehajtásának felfüggesztése iránti kérelem (az olasz polgári perrendtartásról szóló törvénykönyv 373. cikke), valamint az olyan eljárás, amelynek késedelmes lefolytatása súlyos károkat okozhat a feleknek, a szükséghelyzet alatt elbírálható, illetve lefolytatható. Ez utóbbi esetben az igazságügyi hivatal vezetője vagy annak megbízottja, a már megindított eljárásokban pedig a bíró vagy a bírósági tanács elnöke állapítja meg a sürgősség fennállását. A Covid19 okozta járványügyi veszélyhelyzet negatív hatásainak visszaszorítása érdekében az ország teljes területén 2020. december 31-ig felfüggesztik azon ingatlan esetében a zálogjog érvényesítését célzó minden végrehajtási eljárást, amely az adós fő lakóhelye.

2020. december 31-ig az uzsorás bűncselekmények áldozatainak nyújtott kölcsönökhöz kapcsolódó végrehajtási eljárásokat is felfüggesztik.

2.1.2.2 A szerződés felmondásának felfüggesztése (általános / egyedi szerződések)

A 2020. évi 6. sz. törvény 3. cikkének (6a) bekezdésében foglalt általános rendelkezés szerint a karantén intézkedések tiszteletben tartását mindig az adós felelősségének kizárása szempontjából kell értékelni a késedelmes vagy elmulasztott teljesítéshez kapcsolódó jogvesztés vagy szankciók alkalmazására is figyelemmel.

A szerződéses kötelezettségekre vonatkozó jogvitákban, amelyekben a (6a) bekezdés szerint értékelhető a járvány megfékezésére irányuló intézkedéseknek, vagy mindenképpen a Covid19 okozta járványügyi veszélyhelyzet során elfogadott intézkedéseknek való megfelelés, a bírósághoz benyújtott bármely kérelem esetében közvetítési eljárás az elfogadhatóság feltétele.

Az egyes szerződések tekintetében a 2020. évi 18. sz. törvényerejű rendelet 56. cikke (2) bekezdésének b) és c) pontja úgy rendelkezik, hogy 2020. szeptember 30-ig minden alaki követelmény nélkül meg kell hosszabbítani a nem részletekben fizetendő hitelek futamidejét, valamint 2020. szeptember 30-ig fel kell függeszteni a törlesztő részletek vagy lízingdíjak megfizetését, és el kell halasztani a felfüggesztés hatálya alá eső részletfizetésekkel vagy lízingdíjakkal kapcsolatos visszafizetési terv végrehajtását.

A 2020-as évre felfüggesztik az uzsora-bűncselekmények áldozatai részére nyújtott jelzáloghitelek visszafizetését.

2.2 Polgári (beleértve a fizetésképtelenségi) bíróságok működésének felfüggesztése, és eljárások felfüggesztése

Kezdetben minden eljárást (beleértve a fizetésképtelenségi eljárást is) hivatalból elhalasztottak április 15-ig vagy június 30-ig, amennyiben a hivatalvezetők úgy döntöttek, kivéve azokat, amelyeket a bíró eseti alapon sürgősnek nyilvánított, vagy amelyeket a törvény kiemelten kezel.

Az eljárási határidőket (ideértve a végrehajtási eljárásokat is) kezdetben március 9-től április 15-ig, majd május 11-ig felfüggesztették.

A fel nem függesztett tevékenységek esetében a kizárólag ügyvédek vagy felek jelenlétét igénylő polgári tárgyalások – a kontradiktórius eljárás tiszteletben tartása és a felek tényleges részvétele mellett – távoli kapcsolat útján is megtarthatók.

A 2020. május 11. és június 30. közötti időszakban az igazságügyi hivatalok vezetőinek számos szervezési intézkedést kell hozniuk annak érdekében, hogy az egyes irodákban elkerüljék a szoros fizikai érintkezést jelentő találkozókat és emberek közötti fizikai kapcsolatokat.

Ezek az intézkedések az alábbiakat foglalhatják magukban:

  • polgári tárgyalások tartása olyan távoli kapcsolatok révén, amelyekhez csak az ügyvédek és a felek jelenléte szükséges a kontradiktórius eljárás tiszteletben tartása és a felek tényleges részvétele mellett;
  • a tárgyalások elhalasztása 2020. június 30-a utánra;
  • olyan polgári tárgyalás tartása, amely csak az alperesek írásbeli eljárásban való részvételét teszi szükségessé.

A 2020. évi 34. törvényerejű rendelet (Decreto Rilancio) 221. cikke alapján a bíró elrendelheti, hogy azokat a polgári meghallgatásokat, amelyek nem igénylik a felek védőin kívül más személyek jelenlétét, olyan írásos feljegyzések benyújtásával váltsák ki, amelyek csak kérelmeket és következtetéseket tartalmaznak. Az érdekelt fél kérésére egy vagy több fél, vagy egy vagy több védő polgári meghallgatáson való részvétele videokonferencia útján is megvalósulhat. E szabályokat 2020. december 31-ig meghosszabbították.

2.3 A fizetésképtelenséggel kapcsolatos egyéb intézkedések (pl. a megelőző intézkedésekkel, reorganizációs tervekkel, informális megállapodásokkal stb. összefüggésben)

Abban az időszakban, amikor a fizetésképtelenség megállapítására nincs lehetőség, a visszavonás iránti keresetekre vonatkozó határidők nem kezdődnek meg.

A 2020. évi 23. törvényerejű törvény 9. cikke előírja a 2020. február 23. után lejáró korábbi megállapodások és a jóváhagyott szerkezetátalakítási megállapodások teljesítésének határidejének hat hónappal történő meghosszabbítását is.

Az egyezségi megállapodások jóváhagyására irányuló, jelenleg folyamatban lévő eljárásokban az adós a jóváhagyásra kitűzött tárgyalásig kérelmet nyújthat be az új terv és új javaslat vagy új szerkezetátalakítási megállapodás benyújtására vonatkozó, kilencven napot meg nem haladó határidő megállapítása iránt.

A 9. cikk arról is rendelkezik, hogy az adós új határidők megállapítása vagy a már engedélyezett határidők további meghosszabbítása iránti kérelmet nyújthat be.

2.4 A fizetésképtelenségi eljáráson kívüli, kapcsolódó intézkedések (a fizetések halasztása, bankhitelek, társadalombiztosítás, egészségbiztosítás, vállalkozások támogatása)

A 2020. évi 18. sz. törvényerejű rendelet egy sor olyan intézkedést írt elő, amelyek kifejezetten a bankrendszeren keresztül történő likviditástámogatásra (III. cím), valamint a háztartások és a vállalkozások likviditásának támogatására (IV. cím) irányultak.

Az első ilyen intézkedések közül érdemes megemlíteni az 56. cikkben a mikro-, kis- és középvállalkozások számára előírt pénzügyi támogatási intézkedéseket, beleértve a visszavonás hatálya alá tartozó hitelkeretek és az előlegekből nyújtott hitelek keretében biztosított összegek visszavonásának tilalmát; a nem részletekben visszafizetendő kölcsönökre vonatkozó azon szerződések mindenféle alakiság nélküli meghosszabbítása 2021. január 31-ig, amelyek szerződés szerinti lejárata 2021. január 31. előtti; kölcsönök törlesztőrészletei és egyéb részletekben visszafizetendő kölcsönök vagy lízing törlesztőrészletek fizetésének felfüggesztése 2021. január 31-ig, valamint a felfüggesztett részletek vagy törlesztőrészletek visszafizetési tervének elhalasztása.

Ez utóbbiak között meg kell említeni a közigazgatási szervek részére történő átutalásokat, beleértve a társadalombiztosítási és jóléti járulékokkal és a kötelező biztosítás díjaival kapcsolatos átutalásokat, a forrásadók, a társadalombiztosítási és jóléti járulékok és a kötelező biztosítás díjai megfizetésének felfüggesztését, valamint az adó- és járulékfizetési kötelezettségek és kifizetések feltételeit.

A 2020. évi 23. törvényerejű törvény 11. cikke előírta a 2020. március 9. és április 30. közötti időszakban lejáró hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok lejáratának felfüggesztését, amelyet később 2020. augusztus 31-ig meghosszabbított.

Utolsó frissítés: 25/10/2021

Ennek a lapnak a különböző nyelvi változatait az Európai Igazságügyi Hálózat tagállami kapcsolattartói tartják fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Sem az Európai Igazságügyi Hálózat, sem a Bizottság nem vállal semmilyen felelősséget, illetve kötelezettséget az e dokumentumban közzétett vagy hivatkozott információk és adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.