Covid-19 impact on civil and insolvency matters

The coronavirus has brought forth a crisis, which does not stop at borders and affects all areas of our life. European civil justice is not an exception in this regard.

The COVID-19 pandemic has affected the judiciary, national authorities and legal practitioners, as well as businesses and citizens. This page is dedicated to giving an overview of the relevant measures taken within the European Union in response to the pandemic in relation to civil law procedures, including family law and commercial law, and insolvency law.

As the situation is changing rapidly and information on this topic is still evolving, this page will be updated regularly to reflect new developments. The information given in this page is provided and maintained by the national Contact Points of the European Judicial Network in civil and commercial matters.

To obtain information on the measures undertaken in relation to other areas of law, you can consult the following page: Impact of COVID-19 on the justice field.

The Council of Europe has also created a webpage on national measures in the justice area in view of the COVID-19 pandemic. You can consult the page here.

CIVIL LAW

There may be situations where citizens and businesses need to take procedural action in a cross-border case, but are unable to do so due to emergency measures taken in an EU Member State in order to counter the spread of COVID-19. These measures may result in: complete or partial suspension of the work of courts and authorities that citizens and businesses might need, temporary inability to obtain legal aid, difficulty to access information normally provided by the competent authorities, Other practical issues, for instance delays in enforcing a decision in a cross-border context or in serving a judicial document, or temporary adjustments in terms of communication with the public (by email, by phone or by postal mail).

For additional information, please consult the webpages of the Ministry of Justice of the Member State for which you need information.

EFFECT OF COVID-19 PANDEMIC ON TIME LIMITS

Time limits laid down in the EU legislation on civil judicial and commercial matters are not directly affected by special measures adopted by Member States.

Most deadlines governed by EU law do not have direct consequences when they expire [1], and their expiry in most cases will not lead to any direct consequences for authorities, courts, and citizens except causing potential delays.

In a number of other cases, the EU instruments establishing fixed time limits may also provide exemptions in exceptional circumstances [2], which could cover the current extraordinary situation, when for instance authorities or courts activities are seriously disturbed or even came to a standstill.

However, the expiry of other deadlines provided by EU instruments may deprive citizens or courts from the possibility to take procedural steps, such as appealing against a decision, with irreversible consequences in the judicial proceedings [3] and with no scope for an extension or derogation provided in that particular EU instrument. In such cases, it cannot be presumed from the outset that the circumstances resulting from this crisis justify a derogation from applicable Union law on time limits. At the same time it is clear that the COVID-19 crisis creates an exceptional situation which presents significant challenges for citizens and authorities alike, and may create situations where respecting the obligations set out by Union law is temporarily not possible, or is excessively difficult.

For this reason, the preservation of effective access to justice should be an important criterion when assessing: whether a time limit has expired, which procedural consequences may arise from its expiry.

For instance, overall restrictions on societal life affecting courts but also postal services as well as the possibility to consult a lawyer and prepare submissions to a court could jeopardize the access of citizens to justice. As a result, depending on the specific circumstances, it may be justified to not count the duration of the crisis towards procedural time limits. This may vary for different situations: if courts operate normally for urgent family law matters because they are a priority, one may insist also on the same deadlines.

In carrying out this assessment, a Member State’s decision on time limits being interrupted under national law may serve as an important point of reference (even if not directly legally affecting deadlines provided by EU law ) in order to consider whether effective access to justice is hindered to such an extent that the suspension of deadlines may also be considered justified for deadlines provided by EU law.

[1] In particular as regards the cooperation between authorities or courts, for instance deadlines set by Article 6 of 1393/2007 Regulation for the acknowledgement of receipt by the receiving agency or Article 13(4) of Directive 2002/08 on legal aid.

[2] See Article 11(3) of Brussels II a Regulation, or Art 18 of the EAPO Regulation.

[3] See for example Article 15(5) of the Brussels II a Regulation sets a 6 weeks time limit for another court to accept jurisdiction, resulting otherwise in the court first seized to continue to exercise jurisdiction, Article 6 of the Service of documents Regulation sets a one week time limit for the recipient to refuse the service of a document, Article 19(2) of the Maintenance Regulation establishes a 45 days time limit to apply for a review of a maintenance decision etc.

INSOLVENCY LAW

The COVID-19 pandemic and the shutdown of large parts of the economy has led to a drastic drop in the cash-flow of companies and to a threat of mass insolvencies. The table below provides an overview of measures taken by Member States in order to cope with this situation and to prevent insolvencies of viable businesses caused by this temporary shock. Such measures may concern: substantive insolvency law, including the suspension of the duty (for debtors) and the possibility (for creditors) to file for insolvency or moratoria on the enforcement of claims or the termination of contracts, procedural insolvency law relating to the interruption of court proceedings, time-periods and various types of time-limitations, and additional measures directly or indirectly related to insolvency situations of businesses, including, where indicated by Member States, wider measures helping entrepreneurs to get over economic difficulties caused by the COVID-19 pandemic.

Please select the relevant country's flag to obtain detailed national information.

Last update: 21/06/2023

This page is maintained by the European Commission. The information on this page does not necessarily reflect the official position of the European Commission. The Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice with regard to copyright rules for European pages.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Belgie

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Promlčecí a prekluzivní lhůty a lhůty pro uplatnění soudních opravných prostředků, jež uplynou v období od 8. 4. 2020 do 17. 5. 2020, se prodlužují o jeden měsíc po skončení tohoto období (tj. odklad do 17. 6. 2020). V případě potřeby může vláda dále prodloužit koncové datum tohoto období.

Lhůty pro soudní řízení v občanských věcech, jež uplynou v období od 8.4.2020 do 17.5.2020 a jejichž uplynutí by mohlo vést ke ztrátě či propadnutí práva nebo jakékoli jiné škodě, se prodlužují o jeden měsíc po skončení krizového období (tj. odklad do 17.6.2020). V případě potřeby může vláda prodloužit koncové datum krizového období. Nevztahuje se to na naléhavé záležitosti.

V rámci soudního prodeje nemovitosti prodloužení o 6 měsíců lhůt, jež měly uplynout v období mezi 18.3.2020 a 3.6.2020.

Přerušení některých vykonávacích řízení vůči společnostem v období od 24.4.2020 do 17.5.2020.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Soudní jednání v občanských věcech, která se měla uskutečnit v období od 10.4.2020 do 17.6.2020 (může být prodlouženo z rozhodnutí vlády), jsou zrušena, jestliže všechny strany již zaslaly své písemné závěry. Nevyjádří-li strany námitky, rozhoduje soudce bez jednání pouze na základě písemných závěrů. Pakliže strany námitky vyjádří, bude věc odložena.

Občanskoprávní soudy využívají nástroje pro videokonference, pokud pokračují v projednávání soudních věcí v soudních budovách.

Mezi 4. 5. a 3.6.2020 lze přísežná prohlášení učinit na dálku.

Zákonné lhůty pro jednání stanovené v notářském právu, jejichž platnost uplyne mezi 18.3.2020 a 4.8.2020, se prodlužují o tři měsíce.

Notářsky ověřené plné moci lze přijímat dálkově a elektronicky (na elektronickém médiu a s elektronickou identifikací a podpisem).

Zrušení požadavku na svědky a přítomnost několika notářů u ověřené závěti v období od 4.5.2020 do 3.6.2020.

Notářsky ověřené plné moci přijaté od 13.4.2020 do 30.6.2020, které nabývají účinnosti až v tomto období, budou zdarma.

1.3 Justiční spolupráce EU

Po propuknutí onemocnění COVID-19 nedošlo ke změně způsobu práce a organizace belgických ústředních orgánů v občanských věcech, s výjimkou toho, že většina pracovníků belgických ústředních orgánů, kteří vyřizují případy, pracuje pouze prostřednictvím práce na dálku. Několik zaměstnanců je nadále přítomno 1 den týdně pro vyřizování příchozí a odchozí pošty, například doručování písemností.

Prostřednictvím evropské justiční sítě bylo zasláno sdělení všem kontaktním místům, v němž je uvedeno, že komunikace se má pracovníkům vyřizujícím případy nadále zasílat výhradně elektronickou poštou. Belgické ústřední orgány jsou k dispozici na telefonu a e-mailu. Bylo doporučeno, aby nové žádosti byly zasílány do funkčních emailových schránek, pokud jde o únosy dětí, provádění důkazů, právní pomoc, vyživovací povinnosti a ochranu dětí.

Vyřizování jednotlivých případů se může zpozdit v důsledku sníženého počtu zaměstnanců. Doposud jsou všichni pracovníci v aktivním stavu a případy jsou i nadále vyřizovány denně jako před propuknutím onemocnění COVID-19.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

-

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

-

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

-

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Lhůty v rámci soudního prodeje a soukromého prodeje soudní formou, které vyprší mezi 1. listopadem 2020 a 31. březnem 2021, se automaticky prodlužují o šest měsíců.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

-

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

-

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Bulharsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Zvláštní právní předpisy:

– zákon o opatřeních a akcích během nouzového stavu vyhlášeného rozhodnutím Národního shromáždění ze dne 13. 3. 2020 a o překonání dopadů – dále jen „zákon o nouzovém stavu

Podle opatření a akcí se rozlišují tato dvě období: období nouzového stavu (13. 3. – 13. 5. 2020) a období dvou měsíců po zrušení nouzového stavu (od 14. 5. 2020):

A/ Opatření a akce na období nouzového stavu: od 13. 3. do 13. 5. 2020

(Původně bylo období nouzového stavu stanoveno na období od 13. 3. do 13. 4. 2020. Toto období bylo prodlouženo do 13. 5. 2020).

Procesní lhůty:

- Neplynutí (pozastavení) lhůt:

veškeré procesní lhůty v občanskoprávních, rozhodčích řízeních a vykonávacích řízeních přestaly plynout, s výjimkou těchto občanskoprávních a obchodních sporných věcí:

  1. Věci týkající se uplatňování rodičovských práv, pouze ve vztahu k předběžným opatřením.
  2. Věci podle zákona o ochraně před domácím násilím, a to pouze týkající se příkazu k okamžité ochraně nebo jeho změny, jakož i v případech, kdy je návrh na poskytnutí ochrany zamítnut.
  3. Povolení k vyzvednutí finančních prostředků z vkladového účtu dítěte.
  4. Řízení o předběžných opatřeních.
  5. Řízení o zajištění důkazů.
  6. Žádosti podle zákona o elektronických komunikacích a v souvislosti s ukončením řízení v rejstříku na základě úkonu soudu podle zákona o obchodním rejstříku a rejstříku neziskových právnických osob.
  7. Věci podle čl. 62 odst. 3 zákona o úvěrových institucích, které se týkají podpisu prohlášení o závazku zachovávat bankovní tajemství.

Promlčecí/vydržecí lhůty, po jejichž uplynutí dochází k zániku nebo nabytí práv, pro soukromé osoby neplynou.

B/ Opatření a akce pro období dvou měsíců po zrušení nouzového stavu (od 14. 5. 2020):

- Neplynutí (pozastavení) lhůt:

Ve lhůtě dvou měsíců od zrušení nouzového stavu se všechny ohlášené veřejné dražby a nucená zabavení majetku, které byly oznámeny vůči fyzickým osobám veřejnými a soukromými soudními vykonavateli, ruší a naplánují na pozdější dobu, a to bez jakýchkoliv poplatků a výdajů. Na žádost fyzické osoby, která byla učiněna před uplynutím lhůty podle výše zmíněné věty, se znovu naplánuje veřejná dražba, respektive nucené zabavení majetku, a to bez jakýchkoliv poplatků a výdajů.

- Prodloužení lhůt:

lhůty stanovené zákonem (s výjimkou výše uvedených případů), které uplynou během nouzového stavu a které souvisejí s výkonem práv a povinností fyzických a právnických osob, se prodlužují o jeden měsíc od konce nouzového stavu.

- Zvláštní případy:

Během nouzového stavu a po dobu až dvou měsíců po něm nelze bankovní účty fyzických osob a zdravotnických zařízení, mzdy a důchody, zdravotnické přístroje a zařízení postihnout obstavením nebo ochrannými opatřeními. Neprovádí se inventární soupisy movitých a nemovitých věcí vlastněných fyzickými osobami, s výjimkou závazků z vyživovací povinnosti, z náhrady škody z protiprávní újmy a nároků z vyživovací povinnosti, z náhrady škody z protiprávní újmy a mzdových nároků. V období dvou měsíců od zrušení nouzového stavu nelze obstavit bankovní účty obcí.

Až dva měsíce od zrušení nouzového stavu nelze účtovat žádné úroky a pokuty v případě prodlení s platebními závazky soukromých subjektů, dlužníků úvěrových smluv a jiných forem financování poskytnutých finančními institucemi podle článku 3 zákona o úvěrových institucích, s výjimkou dceřiných společností bank, včetně případů, kdy jsou pohledávky získány bankami, finančními institucemi nebo třetími stranami. Závazek nemůže být prohlášen za dříve splatný / splatný na požádání a smlouva nemůže být z důvodu neplnění ukončena.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Soudní jednání

Až do zrušení nouzového stavu mohou soudní jednání probíhat na dálku, při zajištění přímé a virtuální účasti stran a účastníků řízení. Zápis z jednání se vyhotoví pro konaná jednání a neprodleně se zveřejní a do stanovené lhůty jej lze změnit a doplnit. Soud informuje strany a účastníky řízení při jejich jednání na dálku.

Nejvyšší soudní rada nařídila přijetí nezbytných preventivních opatření s cílem zabránit šíření viru v budovách soudu, pro předkládání listin soudům poštou nebo elektronicky, jakož i konzultace po telefonu nebo elektronicky. Pro zmíněná soudní jednání se předvolání doručuje telefonicky nebo elektronicky.

Rejstříková řízení

Služby poskytované obchodním rejstříkem a rejstříkem neziskových právnických osob a jinými rejstříky jsou přístupné on-line.

Notářská řízení

Notářská řízení se omezují pouze na naléhavá. Notářská řízení se omezují na naléhavé záležitosti při dodržení hygienických požadavků. Notářská komora určí notáře v pohotovosti v poměru nejméně jeden notář na 50,000 obyvatel dané oblasti.

1.3 Justiční spolupráce EU

Ministerstvo spravedlnosti a soudy i nadále poskytují mezinárodní právní pomoc, ale může se zpozdit.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Bulharské vnitrostátní právní předpisy stanoví povinnost dlužníka (jeho vedení) podat insolvenční návrh do 30 dnů od vzniku platební neschopnosti / předlužení (čl. 626 odst. 1 obchodního zákona).

Nouzový stav byl ukončen dne 13. května 2020 pro celé území Bulharské republiky. Lhůty pro provedení všech zvláštních opatření přijatých podle zákona o nouzovém stavu vypršely. Zvláštní opatření již tudíž nejsou použitelná.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

-

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Nouzový stav byl ukončen dne 13. května 2020 pro celé území Bulharské republiky. Lhůty pro provedení všech zvláštních opatření přijatých podle zákona o nouzovém stavu vypršely. Zvláštní opatření již tudíž nejsou použitelná.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Nouzový stav byl ukončen dne 13. května 2020 pro celé území Bulharské republiky. Lhůty pro provedení všech zvláštních opatření přijatých podle zákona o nouzovém stavu vypršely. Zvláštní opatření již tudíž nejsou použitelná.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

-

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

V případě selhání při splácení závazků vyplývajících z bankovních úvěrů a dalších forem financování (faktoring, forfaiting atd.) poskytnutých bankami a finančními institucemi, jakož i ze smluv o nájmu, se až do skončení nouzového stavu neukládají úroky a pokuty. Závazek/platbu navíc nelze požadovat dříve a smlouvu nelze ukončit z důvodu selhání (článek 6 zákona o nouzovém stavu ve znění ze dne 6. dubna 2020).

Výše uvedené opatření bylo změnami zákona o nouzovém stavu revidováno takto:

Během dvou měsíců po skončení nouzového stavu se v případě prodlení s platebními závazky soukromých subjektů, dlužníků v rámci úvěrových smluv a dalších forem financování poskytnutých finančními institucemi, s výjimkou dceřiných společností bank, včetně případů, kdy jsou pohledávky získány bankami, finančními institucemi nebo třetími stranami, neukládají žádné úroky a pokuty, závazek nelze prohlásit za předčasně splatný a smlouva nemůže být ukončena pro neplnění povinnosti.

V souladu s novým ustanovením podle zákona o nouzovém stavu, které vstoupilo v platnost dne 17. února 2021, se během dvou měsíců po zrušení mimořádné epidemické situace neukládají zajišťovací opatření a neprovádějí exekuční úkony, pokud jde o finanční prostředky hrazené zaměstnancům jako kompenzace na základě aktu Rady ministrů v souvislosti s překonáváním následků COVID-19; Příkazy k obstavení týkající se pohledávek zaměstnanců podle první věty, včetně těch, které byly obdrženy na jejich bankovní nebo jiné platební účty, nelze postihnout exekucí (čl. 5 odst. 5 zákona o nouzovém stavu v pozměněném a doplněném znění ze dne 17. února 2021).

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Česko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Byla přijata řada opatření s cílem zmírnit nejnaléhavější problémy občanů, pokud jde o soudní řízení, exekuce či insolvenční řízení. Rozsáhlé využití stávajících ustanovení procesních předpisů, pokud jde o prominutí zmeškaných lhůt v soudním řízení, kdy lhůta nebyla dodržena v důsledku omezení vyplývajících z mimořádných opatření (povinná karanténa, omezení pohybu a shromažďování osob).

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Ministerstvo spravedlnosti doporučilo odložit všechna soudní jednání. Pokud odložení není možné, musí být jednání vedeno přísně v souladu s nařízením vlády o nouzovém stavu. Veřejnost je vyloučena ze soudních jednání a její pohyb v soudní budově je omezen.

Informace poskytují soudy prostřednictvím telefonu/e-mailu.

Prodlení v soudním řízení vyplývající z uplatnění těchto doporučení nepovažuje ministerstvo za zpoždění při výkonu pravomocí v oblasti dohledu.

Notářské služby jsou veřejnosti stále dostupné, ale činnosti jsou vykonávány v omezeném režimu.

1.3 Justiční spolupráce EU

Odkaz se otevře v novém okně.Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (Brusel IIa a nařízení o vyživovací povinnosti): agenda úřadu bude realizována v nouzovém stavu; veškeré osobní kontakty s úřadem se nahrazují písemným stykem (v písemné nebo elektronické podobě) a telefonicky; úřední hodiny jsou omezeny na pondělky a středy od 9 do 12 hodin.

Ministerstvo spravedlnosti České republiky (ústřední orgán pro nařízení o doručování písemností a nařízení o dokazování): zaměstnanci (včetně všech kontaktních míst) v současné době pracují převážně z domova. Důrazně se doporučuje elektronická komunikace, respektive komunikace na dálku. Všechny lhůty by měly být dodrženy.

Jedinou komplikací jsou narůstající omezení v oblasti poštovních služeb v některých státech, které se po dohodě s ministerstvem zahraničních věcí snažíme překonat používáním diplomatického kanálu pro doručování soudních písemností. Zahraniční ústřední orgány by měly soudy / příslušné orgány instruovat, aby zasílaly všechny žádosti o doručení písemností a dokazování přímo příslušným soudům, a nikoli prostřednictvím ústředního orgánu (ministerstva spravedlnosti), čímž by v současné době podstatně zkrátily lhůty pro úspěšné vyřízení žádosti.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Pozastavení povinnosti dlužníka podat insolvenční návrh (v případě, že úpadek související s COVID nastal během šesti měsíců od ukončení vládních mimořádných opatření).

Platnost pozastavení byla prodloužena do 30.6.2021.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Právo věřitele podat insolvenční návrh proti dlužníkovi je pozastaveno do 31.8.2020.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Mimořádné moratorium pozastavuje příkazy k výkonu a realizaci zajišťovacích práv. Je dlužníkům snadno dostupné, neboť na první tři měsíce nevyžaduje potřebný souhlas věřitelů; v případě prodloužení o další tři měsíce je pak souhlas věřitelů zapotřebí.

Druhá fáze pro žádosti o mimořádné moratorium byla zahájena dne 13.11.2020 (do 30.6.2021 a pouze pro žadatele, kteří tuto žádost podávají poprvé). Prodloužení mimořádného moratoria první fáze nevyžaduje souhlas věřitelů.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

Mimořádné moratorium rovněž chrání dlužníka před ukončením smluv na dodávky energií, surovin, zboží a služeb a umožňuje mu hradit závazky bezprostředně související se zachováním provozu podniku přednostně před staršími dluhy.

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Ministerstvo spravedlnosti doporučilo všechna soudní jednání odložit, je-li to možné. Prominutí zmeškání lhůt v soudních řízeních, pakliže byla lhůta zmeškána z důvodu stávajících omezení (jako je například povinná karanténa nebo omezení volného pohybu).

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Dokud je pozastavena povinnost dlužníka podat insolvenční návrh, bude rovněž pozastaven běh lhůt pro uplatnění odporovatelnosti právních úkonů zkracujících věřitele. Byla uzákoněna posílená ochrana dlužníků před zrušením probíhajících řízení o oddlužení z důvodu poklesu příjmů.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Splátky úvěrů od dubna do října 2020 mohou být odloženy a doba trvání smluv by se automaticky prodloužila. Během doby ochrany nemohou vznikat žádné pokuty ani úroky z prodlení.

Většina druhů exekucí vedených exekutory pozastavena do 31.1.2021.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Dánsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Dosud nebyla přijata žádná opatření zaměřená na soudní řízení.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Dánské soudy zahájily nouzový postup pro řešení určitých kritických oblastí. Kritické oblasti, ve kterých soudy i nadále projednávají věci lokálně, jsou zejména ze zákona časově omezené věci nebo jsou zvláště invazivní.

Je na soudech, aby v každém jednotlivém případě posoudily, zda lze určitou věc považovat za „kritickou“, a je rovněž na soudech, aby při organizaci práce vzaly v úvahu současné okolnosti.

Rozhodnutí upřednostnit kritické věci znamená, že řada významných druhů věcí, včetně věcí fyzickým jednáním soudu, nebude upřednostněna. Tyto věci jsou odloženy až do dalšího vyrozumění.

Během nouzového stavu se dánské soudy snaží pracovat v nejvyšší možné míře z domácích pracovišť. Dánská soudní správa zajistila možnost vytvoření domácích pracovišť pro všechny zaměstnance. Kromě toho mohou být zaměstnanci soudu (v omezené míře) fyzicky přítomni u soudu, aby zajistili, že oni sami a další zaměstnanci mohou své úkoly plnit z domova.

Soudy využívají v co největším možné míře telefonní konference za účelem přípravy věcí v řadě oblastí práva, mimo jiné v občanskoprávních věcech a věcech týkajících se soudních exekutorů. Rodinné soudy řeší věci co možná bez fyzické přítomnosti stran. Existují také některé probační věci, které lze zpracovávat telefonicky.

Krizový výbor (sestávající z dánské soudní správy a skupiny předsedů soudů) rovněž vyzval soudy, aby v co největší možné míře zvážily, zda současná situace umožňuje větší využívání videokonferencí, je-li to z hlediska právního státu považováno za vyhovující.

1.3 Justiční spolupráce EU

Během nouzového stavu se dánské soudy obecně snaží pracovat v nejvyšší možné míře z domácích pracovišť.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Nepoužije se.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Nepoužije se.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Nepoužije se.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

Nepoužije se.

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Dánské soudy zahájily nouzový postup pro řešení určitých kritických oblastí. Kritické oblasti, ve kterých soudy i nadále projednávají věci lokálně, jsou zejména ze zákona časově omezené věci nebo jsou zvláště invazivní.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Nepoužije se.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Dánský parlament přijal řadu balíčků hospodářských pobídek.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Upozorňujeme, že výchozí němčina verze této stránky byla v nedávné době aktualizována. Na překladu do jazyka, ve kterém se vám stránka právě zobrazuje, zatím pracujeme.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Německo

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Ohledně občanskoprávních lhůt nebyla dosud přijata žádná opatření; úpravy se týkají pouze delších přerušení trestních řízení. Německé občanské právo procesní obsahuje flexibilní ustanovení o prodloužení lhůt, přerušení řízení a navrácení do původního stavu, která v průběhu krize COVID-19 pomáhají při soudních sporech.

Další informace o legislativních opatřeních naleznete na Odkaz se otevře v novém okně.internetových stránkách Spolkového ministerstva spravedlnosti a ochrany spotřebitele.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Zákonná ustanovení upravující občanskoprávní řízení již poskytují soudům rozsáhlou možnost na současnou výjimečnou situaci pružně reagovat. Je na příslušných soudech a soudcích, aby rozhodli, jaká opatření v jednotlivých případech přijmout, například písemné řízení, upuštění od dokazování nebo dokazování prostřednictvím videokonference. Nezávislost soudnictví je zajištěna.

1.3 Justiční spolupráce EU

Spolupráce v rodinných věcech (nařízení (ES) č. 2201/2003):

Ústřední orgán je v souladu s nařízením (ES) č. 2201/2003 plně funkční. Žádosti lze podávat v tištěné podobě.

Spolupráce ve věcech vyživovacích povinností (nařízení (ES) č. 4/2009):

Ústřední orgán je v souladu s nařízením (ES) č. 4/2009 plně funkční. Žádosti lze podávat v tištěné podobě.

Dokazování (nařízení (ES) č. 1206/2001) a doručování písemností (nařízení (ES) č. 1393/2007):

Fungování systému soudnictví nepodléhá žádným omezením. Žádosti o doručení a dokazování jsou vyřizovány.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Povinnost podat insolvenční návrh pro kapitálové společnosti, osobní společnosti bez společníků s neomezeným ručením a sdružení a nadace již od 1. května 2021 není pozastavena. Stále však platí některé právní důsledky pozastavení, zejména rozšířená ochrana proti opravným prostředkům podle § 2 odst. 1 bodů 2 až 5 zákona o pozastavení insolvence v souvislosti s COVID-19 ve stávajícím znění (dále jen „zákon COVInsAG“).

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Omezení práva věřitele podat insolvenční návrh platilo pouze do 28. června 2020. Od 29. června 2020 je podání návrhu věřitele opět přípustné bez omezení, má-li věřitel na zahájení insolvenčního řízení právní zájem a prokáže-li, že jeho pohledávka a důvod zahájení řízení jsou věrohodné.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek
2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Ohledně lhůt v občanskoprávním řízení nebyla dosud přijata žádná opatření. Zvláštní opatření není nutné přijímat, neboť právní situace v Německu soudcům umožňuje na účinky, které má COVID-19 na probíhající soudní řízení, adekvátně reagovat.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Po dobu trvání pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh byla zmírněna odpovědnostní rizika pro vedoucí pracovníky, věřitele a smluvní partnery insolventních společností s cílem podpořit poskytování dodatečného kapitálu a pokračování obchodních vztahů, viz § 2 zákona COVInsAG. Stále platí jednotlivá ulehčení, například vyjasnění, že splacení nových úvěrů poskytnutých během dobu trvání pozastavení se ještě do 30. září 2023 nepovažuje za poškození věřitele (§ 2 odst. 1 bod 2 zákona COVInsAG). Platby na pohledávky, které byly odloženy do 28. února 2021, se do 31. března 2022 rovněž nepovažovaly za platby poškozující věřitele, pokud do 18. února 2021 ještě nebylo zahájeno insolvenční řízení (§ 2 odst. 1 bod 5 zákona COVInsAG). Předpokládané období pro přezkum předlužení bylo podle § 4 zákona COVInsAG do 31. prosince 2021 zkrácené a pro samosprávná řízení a takzvaná ochranná řízení platila ve stejné době různá ulehčení přístupu (srov. § 5 a § 6 zákona COVInsAG).

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Povinnosti spotřebitelů týkající se spotřebitelských úvěrů byly – za určitých podmínek – odloženy o dobu tří měsíců počínaje 1. dubnem 2020; platnost této právní úpravy skončila 30. června 2020.

Byly prodlouženy lhůty v právu obchodních společností pro konání valných hromad; představenstvo (akciové společnosti) může dočasně pozastavit právo na fyzickou přítomnost akcionářů nebo jejich zmocněnců.

Spotřebitelům a mikropodnikům, kteří se v důsledku krize ocitli v platební neschopnosti, bylo přiznáno právo odmítnout „plnění zásadních přetrvávajících závazkových vztahů“ (mimo jiné včetně na dodávky plynu, vody, elektřiny a telekomunikačních služeb) za předpokladu, že tyto smlouvy byly uzavřeny před 8. březnem 2020. Platnost této právní úpravy skončila 30. června 2020.

Poslední aktualizace: 12/07/2023

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Estonsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Obecné informace v angličtině jsou k dispozici na Odkaz se otevře v novém okně. internetových stránkách vlády.

Procesní lhůty jsou soudy prodlužovány případ od případu. Soudy zohlední větší zátěž, úkoly nebo obtíže účastníků řízení v důsledku krize.

Žádné právní předpisy týkající se prodloužení lhůt, soudci mají diskreční pravomoc stanovit do budoucna delší lhůty nebo prodloužit stávající lhůty.

Aby se však zabránilo šíření viru způsobujícího COVID-19 zamezením fyzických kontaktů osob v pečovatelských zařízeních, bylo trvání hospitalizace nebo podmínky hospitalizace duševně nemocných osob do psychiatrických léčeben nebo ústavů sociálního zabezpečení, pozastaveny:

  • v případě prodloužené dočasné ochrany po dobu trvání nouzového stavu,
  • v případě umístění na dobu trvání nouzového stavu a až dva měsíce po ukončení nouzového stavu.

Tím není dotčena povinnost ukončit jakékoli umístění a jakékoli uplatnění prozatímní právní ochrany poté, co přestaly existovat podmínky pro umístění, nebo je zřejmé, že tyto podmínky splněny nebyly.

V oblasti závazkového práva neplatí v současné době žádné zásadní změny. Ministerstvo spravedlnosti provedlo analýzu různých právních možností, které již obsahuje estonské právo a lze je použít během této obtížné doby. Důraz je kladen na poskytnutí vysvětlení a odpovědí na žádosti o informace. Byly rovněž předloženy návrhy na změnu některých pravidel v oblasti závazkového práva, avšak diskuse stále probíhá.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Nouzový stav od 12. 3. do 17. 5.

Byly vytvořeny virtuální zasedací místnosti s cílem zvýšit kapacitu ministerstva spravedlnosti, soudů, státních zastupitelství a věznic pořádat videokonference. Toto řešení lze použít také pro konání ústního jednání s účastníky řízení. Kromě toho došlo k relokaci dostupného videokonferenčního zařízení s cílem podpořit zvýšenou poptávku v rámci jednotlivých soudních budov a ve věznicích.

Žádná legislativní změna týkající se soudního řízení. Rada pro správu soudů vydala doporučení. Činnost estonských soudů byla reorganizována: otevírací doba soudních kanceláří 9.00–13.00 a soudních budov v pracovních dnech do 14.00.

Pokud je to možné, řeší se případy písemným postupem pomocí soudního informačního systému a pomocí aplikace pro digitální soudní spisy.

Naléhavá jednání a soudní řízení jsou konána prostřednictvím elektronických komunikačních prostředků. Není-li to možné, rozhodne Soud případ od případu, zda se bude konat jednání nebo soudní řízení v soudní budově. Tyto věci lze považovat za naléhavé: umístění osoby do uzavřeného zařízení; odloučení dítěte od jeho rodiny; zřízení opatrovnictví pro dospělou osobu. V nenaléhavých věcech může soud použít elektronické komunikační prostředky (nebo jakékoli jiné nezbytné prostředky komunikace), avšak obecně se doporučuje, aby soud odložil jednání anebo přerušil řízení.

Podle občanského soudního řádu může soud ve výjimečných a naléhavých věcech týkajících se dětí vydat předběžné/zajišťovací příkazy, aniž by je vyslechl, přičemž mnoho soudců tuto možnost využilo.

Doporučuje se, aby procesní písemnosti byly doručovány nejlépe prostřednictví e-File nebo elektronickou poštou.

Notářská komora pověřila notáře k přijetí veškerých nutných opatření, jako je využívání služby ověřování e-Notar, která umožňuje provádět notářské úkony za použití videokonference. Zatímco do 6. 4. bylo možné provádět pouze některé typy úkonů na dálku (plné moci, prodej podílu ve společnosti s ručením omezeným a několik dalších), od 6. 4. lze na dálku ověřit téměř všechny druhy úkonů (jedinými výjimkami jsou sňatky a rozvody). Takže i nemovitosti mohou být nyní prodávány a převáděny za pomoci ověřování online. Tak tomu bude i poté, co skončí nouzový stav. Estonská advokátní komora rovněž vyzvala své členy, aby pracovali na dálku a využívali k dalšímu poskytování právních služeb všech technických komunikačních prostředků. Rovněž zdůraznila, že je třeba zajistit důvěrnost informací mezi advokáty a klienty. Advokátní komora dále zdůraznila, že omezení práv vyplývajících z nouzového stavu musí být odůvodněná a je třeba je napadnout, pokud je to v konkrétním případě důvodné. Advokáti mají rovněž povinnost rychle se přizpůsobit změnám v pracovním prostředí, prokázat flexibilitu a inovace a zajistit, aby možnosti požádat o prodloužení lhůt nebyly zneužívány.

Komora soudní exekutorů a insolvenčních správců rovněž oznámila, že soudní exekutoři a insolvenční správci reorganizovali svou činnost, aby mohli pracovat na dálku.

1.3 Justiční spolupráce EU

Estonský ústřední orgán pracuje na dálku od 13.3.. Komunikace (sdělení a písemnosti) probíhá elektronickou poštou (v občanskoprávních věcech a ve většině trestních věcí). V případě potřeby budou originály písemností zaslány leteckou poštou poté, co skončí nouzový stav.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

-

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

-

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

-

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

-

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

V současnosti se analyzuje potřeba dalších změn v oblasti platební neschopnosti (např. ohledně plánů reorganizace), jež by mohly pomoci podpořit překonání krize.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

-

Poslední aktualizace: 31/01/2023

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Irsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Žádné konkrétní právní předpisy ohledně lhůt. Řízení, ve kterém zákonná lhůta pro vydání uplyne před ukončením „omezení“, je považováno za základní záležitost (viz druhý sloupec).

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Kanceláře soudů zůstávají otevřené a přijímají naléhavé písemnosti. Jsou instalovány schránky, ve kterých lze písemnosti zanechat, což snižuje potřebu interakce se zaměstnanci na přepážkách. Soudní kanceláře lze i nadále kontaktovat e-mailem nebo poštou.

Občanskoprávní věci lze odročit na základě souhlasu prostřednictvím e-mailu. V nadcházejících týdnech se budou projednávat pouze naléhavé věci.

Přípustné jsou návrhy týkající se naléhavých záležitostí rodinného práva, například příkazy k ochraně, předběžné příkazy zakazující jednání, mimořádné příkazy zakazující jednání, prodloužení platnosti příkazů.

Návrhy lze rovněž podávat pro základní záležitosti, jako je naléhavé opatrovnictví / poručnictví nebo naléhavé návrhy ve věci soudního přezkumu.

V návaznosti na usnesení předsedy vrchního soudu se ve věznicích umožňují videokonference pro všechny osoby, které se nacházejí ve vazbě.

Probíhá pilotní projekt, jehož cílem je usnadnit soudům jednání na dálku a prostřednictvím videa se souhlasem účastníků řízení.

1.3 Justiční spolupráce EU

Zaměstnanci ministerstva spravedlnosti a rovnosti a ústřední orgány pracují většinou z domova. Upřednostňuje se komunikace pouze e-mailem.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

-

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Zákonem o obchodních společnostech (různá ustanovení) (Covid-19) z roku 2020 se dočasně mění zákon o obchodních společnostech (Companies Act) z roku 2014 a zákony Industrial and Provident Societies Acts 1893–2014, aby byly řešeny problémy vzniklé v důsledku Covid-19.

Konkrétně, pokud jde o tzv. examinership (preventivní restrukturalizace), upravuje oblast solventnosti podniků tím, že toto examinership prodlužuje ze 100 na 150 dní a zvyšuje práh, při němž se má za to, že společnost není schopna splácet své dluhy, z 10 000 EUR na jednoho věřitele a 20 000 EUR celkově v obou případech na 50 000 EUR.

Opatření podle uvedeného zákona mají skončit dne 31. prosince 2020, ale v současné době se zvažuje prodloužení platnosti těchto ustanovení.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

-

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Byla přijata opatření na podporu hladkého fungování insolvenčního systému, v příslušných případech včetně zmírnění určitých soudních pravidel a určitých přerušení splátek.

Další informace naleznete na adrese Odkaz se otevře v novém okně.https://www.courts.ie/covid-19-notices

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Banky a nebankovní věřitelé v březnu oznámili koordinovaná flexibilní opatření týkající se úlev na podporu zákazníků, jejichž příjmy ovlivnil COVID-19. To zahrnovalo splátkové prázdniny hypotečních úvěrů a dalších úvěrů původně na dobu tří měsíců (později prodlouženo na šest měsíců), pokud byla žádost podána před 30. zářím 2020.

Převážná většina těchto splátkových prázdnin skončila v průběhu října.

Od 1. října je úleva založena na individuálním posouzení (či posouzení případ od případu) finanční situace dlužníků, které provádí věřitelé. Dlužníkům byla poskytnuta dodatečná finanční podpora / úleva nebo vyplňují standardní finanční výkaz (Standard Financial Statement – SFS), aby bylo možné určit typ úlevy, který je pro ně nejvhodnější. To může zahrnovat krátkodobá opatření, jako jsou další splátkové prázdniny, nebo dlouhodobější opatření.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

K dispozici je finanční podpora, školení a poradenství s cílem pomoci podnikům při zmírňování dopadu COVID-19 a s bezpečným návratem do práce.

Režim subvence mzdových nákladů (Employment Wage Subsidy Scheme – EWSS) poskytuje paušální subvenci na podporu zaměstnavatelů ze soukromého sektoru, kteří se potýkají se zásadními hospodářskými potížemi. Režim EWSS nahradil dřívější dočasný režim subvence mzdových nákladů a bude fungovat do 31. března 2021.

Režim podpory v důsledku omezení přijatých ke zvládání COVID-19 (COVID Restrictions Support Scheme – CRSS) je koncipován tak, aby nabízel cílenou, včasnou a dočasnou odvětvovou podporu podnikům nuceným zavřít nebo obchodovat na výrazně snížené úrovni v důsledku omezení, která jim byla uložena v reakci na COVID-19.

Systém úvěrových záruk v souvislosti s COVID-19 disponující až 2 miliardami EUR usnadňuje poskytování půjček způsobilým podnikům. V rámci tohoto systému se půjčky pohybují v rozmezí od 10 000 EUR do 1 milionu EUR na dobu až pěti a půl roku.

Podnikatelské úvěry v souvislosti s COVID-19 až do výše 25 000 EUR jsou dostupné prostřednictvím fondu Microfinance Ireland, a to s nulovými splátkami a nulovým úrokem prvních 6 měsíců a ekvivalentem dalších 6 měsíců bez úroku za určitých podmínek.

Další informace o rozsahu dostupné podpory podnikání jsou k dispozici na adrese Odkaz se otevře v novém okně.https://dbei.gov.ie/en/What-We-Do/Supports-for-SMEs/COVID-19-supports/

V souvislosti s určitými daněmi byl zaveden režim skladování dluhů (Debt Warehousing Scheme). Režim umožňuje, aby byly dluhy na DPH a na dani PAYE (zaměstnavatele), které vznikly podnikům v období omezeného obchodování z důvodu COVID-19, bezúročně „uloženy“ na dobu 12 měsíců po obnovení obchodování. Po uplynutí dvanáctiměsíčního bezúročného období může být skladovaný dluh splacen v plné výši, aniž by byl účtován úrok, nebo může být splácen postupně, a to při výrazně snížené roční úrokové sazbě ve výši 3%. Na tyto dluhy by se jinak vztahovala standardní roční úroková sazba ve výši 10%.

Poslední aktualizace: 12/04/2023

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Řecko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

-

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Ministerským rozhodnutím jsou všechna řízení vedená u řeckých soudů i služby soudů přerušeny do 15. 5. 2020, s výjimkou naléhavých a důležitých opatření a případů.

Řízení před okresními občanskoprávními soudy byla přerušena do 10. 5. 2020, stejně jako služby těchto soudů.

Fungování soudů se omezuje na nutné úkony k provedení nezbytných činností a vyřizování naléhavých věcí.

Zasedání a jakékoli další akce související s fungováním soudnictví se provádějí na dálku, je-li to možné, za použití technologických prostředků. Byly zajištěny komunikační nástroje a aplikace IT za účelem zabezpečení videokonferencí a práce soudců, státních zástupců a dalších právních aktérů na dálku.

U některých hlavních soudů lze elektronicky podávat žádosti o vydání osvědčení. V takovém případě mohou občané a právníci obdržet tato osvědčení elektronicky prostřednictvím internetového portálu.

1.3 Justiční spolupráce EU

Řecká vláda přijala preventivní a omezující opatření s cílem řešit nebezpečí šíření koronaviru a jeho socioekonomický dopad a zajistit řádné fungování trhu a veřejného sektoru.

Ministerstvo spravedlnosti ve své funkci ústředního orgánu podle úmluv a smluv v oblasti občanského práva a v souladu s předpisy EU o justiční spolupráci v občanských a obchodních věcech vytvořilo smíšený systém práce na dálku a fyzické přítomnosti na pracovišti na základě rotace.

Ústřední orgán je téměř plně funkční, přestože příležitostná prodlení ve vyřizování některých žádostí jsou z důvodu přetrvávající krize v oblasti veřejného zdraví nevyhnutelná.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Všechny příslušné postupy a řízení jsou pozastaveny od 7. do 30. listopadu 2020.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Všechny příslušné postupy a řízení jsou pozastaveny od 7. do 30. listopadu 2020.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Všechna exekuční řízení jsou pozastavena od 7. do 30. listopadu 2020.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Všechna soudní jednání byla z důvodu ochrany veřejného zdraví dočasně pozastavena od 7. do 30. listopadu 2020. Pozastavení insolvenčních řízení od 7. do 30. listopadu 2020.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Unie řeckých bank a ministerstvo financí se dohodly, že se banky na základě žádosti dlužníka vzdají úhrady splátek jistin v rámci úvěrových smluv uzavřených s podniky postiženými koronavirovou pandemií.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Pokud jde o subjekty postižené koronavirovou pandemií a jejich zaměstnance (jakož i o osoby, které těmto postiženým podnikům pronajímají prostory):

  • prodloužení lhůty pro platbu daně bez stanovení úroku nebo penále,
  • prodloužení lhůty pro placení příspěvků na sociální zabezpečení.
Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Španělsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Všechny lhůty a doby stanovené v procesním právu pro všechny soudní příkazy přestaly plynout a jsou přerušeny. Výpočet lhůt bude obnoven v okamžiku, kdy vyprší platnost prodloužení královského nařízení č. 463/2020.

Neplynutí procesní lhůty se nevztahuje na řadu konkrétních řízení, včetně ochrany dětí.

Soudce, respektive soud může souhlasit s tím, že povede jakéhokoli soudní řízení, které je nezbytné k zamezení nenapravitelné újmy na právech a oprávněných zájmech účastníků řízení.

Pro aktuální informace o opatřeních, která španělské orgány přijaly s cílem zabránit šíření viru, uveřejnila španělská Generální rada pro soudnictví na svých internetových stránkách zvláštní oddíl nazvaný: Odkaz se otevře v novém okně.Obecné informace COVID-19.

Tyto internetové stránky poskytují úplné informace včetně obecných informací, pokynů a protokolů, dohod Stálého výboru (od 11. 3. 2020 do 5. 5. 2020), judikatury, informací ministerstva spravedlnosti a Úřadu státního zastupitelství, informací ministerstva zdravotnictví, hlavy státu a monitorovacího výboru vrchních soudů.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Činnosti v soudních prostorách byly výrazně omezeny. Byla poskytnuta nebo posílena řešení založená na informačních technologiích a komunikační nástroje s cílem umožnit soudcům, státním zástupcům a dalším aktérům v oblasti práva pracovat na dálku.

Notáři a veřejné rejstříky jsou považovány za základní veřejnou službu a jsou zaručeny.

1.3 Justiční spolupráce EU

Španělský ústřední orgán nemůže zaručit běžné vyřizování příchozích žádostí (zejména žádostí v papírové podobě). Žádosti musí být zasílány elektronickou cestou.

  • Dokazování (článek 3 nařízení č. 1206/2001): Naléhavé žádosti budou zpracovány, žádosti je nutné zaslat na adresu Odkaz se otevře v novém okně.rogatoriascivil@mjusticia.es. Všechny ostatní žádosti se řídí obvyklým postupem a zasílají se přímo příslušnému španělskému soudu v papírové podobě.
  • Únosy dětí a vymáhání výživného: Zpracování žádostí lze zaručit, pouze jsou-li zaslány elektronickou poštou. Výkon rozhodnutí podléhá hledisku naléhavosti s přihlédnutím k omezením uloženým na pohyb občanů. (Odkaz se otevře v novém okně.sustraccionmenores@mjusticia.es) (Odkaz se otevře v novém okně.SGCJIAlimentos@mjusticia.es)

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh po dobu platnosti nouzového stavu (i tehdy, pokud dlužník podal návrh na zahájení předinsolvenčního mechanismu stanoveného v článku 5a španělského insolvenčního zákona).

Článek 5a zákona o úpadku byl nahrazen články 583 až 594 konsolidovaného znění zákona o úpadku, které bylo zveřejněno v úředním věstníku dne 5. května 2020 a vstoupilo v platnost dne 1. září 2020.

Článek 6.3 zákona č. 3/2020 ze dne 18. září stanoví, že: „Pokud dlužník do 31. prosince 2020 včetně oznámil zahájení jednání s věřiteli za účelem dosažení dohody o refinancování, mimosoudního vyrovnání nebo přistoupení ke včasnému vyrovnání.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

V průběhu dvou měsíců po konci nouzového stavu nebudou insolvenční soudy připouštět žádné návrhy na zahájení povinných insolvenčních řízení, které podali věřitelé / třetí strany během nouzového stavu nebo během těchto dvou měsíců.

Během tohoto dvouměsíčního období následujícího po nouzovém stavu budou soudy přednostně připouštět návrhy na zahájení insolvenčního řízení podané dlužníky.

Článek 6 zákona č. 3/2020 ze dne 18. září stanovil, že „Do 31. prosince 2020 včetně nepřipustí soudci žádné návrhy na zahájení povinného insolvenčního řízení, které byly podány věřiteli / třetími stranami od 14. března 2020. Pokud dlužník do 31. prosince 2020 včetně podal návrh na dobrovolný úpadek, bude tento návrh přijat k přednostnímu vyřízení, a to i v případě, že je podán později než návrh na povinný úpadek.“

Královským nařízením s mocí zákona č. 34/2020 ze dne 17. listopadu bylo toto moratorium prodlouženo do 14. března 2021.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

-

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Obecné pozastavení procesních lhůt. Soudní jednání lze konat v naléhavých případech.

Pozastavení řízení skončilo na konci června. Vzhledem ke kolapsu v oblasti obchodního soudnictví, zhoršenému pandemií, stanovil zákon č. 3/2020 ze dne 18. září přednostní vyřizování některých naléhavých případů v rámci insolvenčního řízení (článek 9).

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Kromě toho královské nařízení s mocí zákona ze dne 31. března, kterým se přijímají naléhavá doplňková opatření v sociální a hospodářské oblasti k řešení onemocnění COVID-19, stanovilo, že společnosti v platební neschopnosti mohou rovněž předložit plány pro dočasnou regulaci pracovních sil (ERTE) na základě vyšší moci nebo z organizačních, technických, ekonomických a výrobních důvodů v důsledku krize COVID-19:

  • Cílem tohoto opatření je zabránit tomu, aby hospodářská krize způsobená onemocněním COVID-19 vytvořila další překážku pro životaschopnost podniků v platební neschopnosti, která by jim mohla bránit v plnění či dodržování dohod s věřiteli, což by vedlo k jejich likvidaci nebo by to ztěžovalo prodej životaschopných provozních jednotek.
  • Žádosti nebo sdělení musí být podávány společností v platební neschopnosti se souhlasem insolvenčního správce nebo přímo insolvenčním správcem, v závislosti na tom, má-li dlužník dispoziční oprávnění.
  • Stejně tak bude insolvenční správce stranou konzultačního období. Nebude-li během tohoto období dosaženo dohody, musí rozhodnutí uplatnit plán pro dočasnou regulaci pracovních sil schválit insolvenční správce, nebo toto rozhodnutí učiní přímo insolvenční správce, v závislosti na tom, má-li dlužník dispoziční oprávnění.
  • V každém případě musí být uplatňovaná žádost, usnesení a opatření okamžitě oznámeny insolvenčnímu soudu, a to telematickými prostředky.
  • Pokud orgán pro pracovní záležitosti neshledá existenci vyšší moci, může daná společnost toto usnesení napadnout před soudem příslušným pro sociální záležitosti.

Bude to insolvenční soud, který bude rozhodovat o napadení usnesení pro podvod, klam, nátlak či zneužití práva nebo v případě, že pracovníci napadnou rozhodnutí společnosti nebo orgánu pro pracovní záležitosti ve věci plánu pro dočasnou regulaci pracovních sil, pokud chtěli získat neoprávněně výhody. Taková napadení se budou řídit postupem pro insolvenční incident v pracovních záležitostech a proti rozsudku bude možné podat odvolání (suplicación).

Jak zákon č. 3/2020 ze dne 18. září, tak i královské nařízení s mocí zákona č. 34/2020 ze dne 17. listopadu (konečné ustanovení 10, kterým se mění zákon č. 3/2020 ze dne 18. září o procesních a organizačních opatřeních ke zvládání COVID-19 v oblasti správy justice) obsahují opatření, která mají zabránit prohlášení o nedodržení dohod nebo dohod o refinancování a umožnit, v obou případech, změnu podmínek takových dohod.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Španělská vláda schválila opatření vedoucí k dočasnému pozastavení smluvních povinností plynoucích z hypotečních úvěrů sjednaných osobou, která se nachází v situaci ekonomické zranitelnosti.

Moratorium na hypoteční dluhy se vztahuje pouze na:

  • obvyklá/běžná obydlí (tj. nevztahuje se na prázdninová či víkendová obydlí),
  • nemovitosti související s hospodářskou činností provozovanou podnikateli a osobami samostatně výdělečně činnými a
  • obydlí, jiná než obvyklá, v pronájmu, u nichž hypotečnímu dlužníkovi, fyzické osobě, vlastníkovi a pronajímateli těchto obydlí přestaly od vstupu nouzového stavu v platnost plynout příjmy z pronájmu nebo tyto příjmy do jednoho měsíce po skončení nouzového stavu neobdrží.

Udělení moratoria má za následek pozastavení úhrad splátek hypotečního dluhu (jistiny a úroků) v průběhu tří měsíců a rovněž se neuplatní ustanovení o předčasném splacení hypotečních úvěrů. Stejně tak nenabíhají žádné úroky z prodlení.

Ekonomicky zranitelní dlužníci jsou dlužníci, kteří:

  • se stanou nezaměstnanými, nebo jedná-li se o podnikatele nebo osobu samostatně výdělečně činnou, utrpí podstatnou ztrátu příjmu či pokles prodeje (více než 40%),
  • celkový příjem rodinné jednotky v měsíci předcházejícím uplatnění moratoria nepřesáhne trojnásobek výše měsíčního veřejného indexu příjmů (IPREM) (tj. 537,84 EUR x 3). Výsledná částka se navýší v případě dětí, osob starších 65 let, zdravotního postižení, závislosti nebo nemoci,
  • splátky hypotečního úvěru plus výdaje a základní potřeby dohromady přesahují 35% čistého příjmu celé rodinné jednotky a
  • v důsledku mimořádné situace způsobené onemocněním COVID-19 utrpěla rodinná jednotka podstatnou změnu své ekonomické situace, pokud jde o úsilí požadované k zajištění přístupu k bydlení (poměr hypotečních poplatků k příjmu rodiny byl vynásoben koeficientem 1,3).

Dlužníci mohou požádat o moratorium v průběhu 15 dnů po uplynutí jednoho měsíce po skončení nouzového stavu (současný konečný termín je 27. května). Věřitelé budou muset toto moratorium uplatňovat během nejvýše patnácti dnů od žádosti a budou muset toto moratorium oznámit Španělské národní bance.

Uplatnění pozastavení nebude k nabytí účinku vyžadovat dohodu mezi stranami ani jakoukoli novaci smluv, přičemž prodloužení doby trvání hypotečního úvěru je třeba formálně stvrdit veřejnou listinou a zapsat do katastru nemovitostí.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Francie

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Prodlužují se lhůty (procesní), včetně promlčecích a prekluzivních lhůt, které uplynou mezi 12. 3. a koncem nouzového stavu plus 1 měsíc. Na konci uvedeného období se běh všech lhůt znovu rozeběhne avšak s limitem dvou měsíců. Toto prodloužení lhůt však stranám nebrání v tom, aby se domáhaly nápravy nebo v co největší možné míře vykonávaly svá práva jednat v průběhu nouzového stavu.

V zásadě nejsou dotčeny povinnosti poskytovat plnění a dodržovat lhůty stanovené smluvně, přičemž se použijí vnitrostátní právní předpisy upravující zvláštní okolnosti (vyšší moc atd.). Smluvní sankce za neplnění ze strany dlužníka (sankční ustanovení, ustanovení o odstoupení atd.) jsou však dočasně neúčinné, aby se zohlednily obtíže s výkonem.

Rovněž se pozastavuje účinnost smluvních pokut, obnovení smluvního závazku a výpovědních lhůt stanovených zákonem, nebo se u nich lhůty prodlužují.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Mezi 17. 3. a 10. 5. se soudy zabývaly pouze naléhavými věcmi (jednání týkající se občanské svobody a péče o dítě v občanských věcech, výkon rozhodnutí, ochrana dětí, naléhavé rodinné věci, včetně ochranných příkazů, a naléhavá předběžná opatření).

Od 11. 5. soudy postupně obnovují svou činnost ve všech oblastech.

V případě, že soud nemůže pracovat, může být pro řešení naléhavých věcí určen jiný soud.

Účastníci jsou informováni o soudních rozhodnutích všemi prostředky, zejména e-mailem nebo telefonicky (rozhodnutí se nepovažují za doručená příjemci).

Pokud jde o ochranná opatření týkající se dětí a dospělých, ta, která skončí během nouzového stavu, se automaticky prodlužují, nerozhodne-li soudce jinak.

Lhůty pro vyšetřovací a mediační opatření neběží a ode dne 23. 6. 2020 se prodlužují o další 3 měsíce.

Předsedové soudů budou moci regulovat tok osob, které vstupují do soudních budov, a určit počet osob, jimž je dovoleno vstupovat do soudní síně, aby bylo zajištěno dodržování pravidel pro rozestupy osob.

Na soudy se lze obrátit jakýmkoli způsobem s žádostmi a návrhy osob, které se chtějí účastnit jednání, je-li přístup omezen.

Pokud se k pořádání jednání používají audiovizuální nebo jiné elektronické komunikační prostředky, nesmí se jednání konat na jednom místě.

V neposlední řadě je třeba připomenout, že použité komunikační prostředky musí zaručovat důvěrnost porad.

1.3 Justiční spolupráce EU

Pokud jde o justiční spolupráci, žádosti se vyřizují obvyklým způsobem.

Spolupráce v rodinných věcech (nařízení č. 2201/2003): V oblasti mezinárodních únosů dětí a ochrany dětí pracuje pracovník francouzského ústředního orgánu vyřizující žádost většinu času na dálku, přičemž nejméně jeden den v týdnu přichází do své kanceláře. To znamená, že všechny nové žádosti mohou být zasílány poštou, faxem nebo elektronickou poštou.

Dokazování (nařízení č. 1206/2001): Žádosti jsou vyřizovány obvyklým způsobem. Doba zpracování může být o něco delší, neboť pracovník vyřizující žádost pracuje na dálku, přičemž do kanceláře přichází jeden den v týdnu, aby mohl vyřídit žádosti, které byly zaslány poštou nebo faxem.

Doručování písemností (nařízení č. 1393/2007): Za stávajících okolností se doručování písemností může zpomalit. Elektronické doručení lze provést za podmínky, že příjemce k němu předem udělil souhlas.

Francouzský ústřední orgán podle těchto tří nařízení (2201/2003, 1206/2001, 1393/2007) nadále komunikuje e-mailem (Odkaz se otevře v novém okně.entraide-civile-internationale@justice.gouv.fr), ale rovněž poštou nebo faxem.

Francouzský ústřední orgán podle nařízení (ES) č. 4/2009 týkajícího se vyživovacích povinností komunikuje e-mailem: Odkaz se otevře v novém okně.obligation.alimentaire@diplomatie.gouv.fr

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

-

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

-

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Vyhláška 2020-596 stanoví, že dlužník může požádat předsedu soudu o všeobecné přerušení na dobu trvání dohodovacího řízení. Během tohoto řízení jsou rovněž uplatňovány podmínky pro poskytnutí „odkladné“ lhůty.

Viz vyhláška 2020-596 ze dne 20. května 2020.

Připomenutí (opatření, která nesouvisí konkrétně s COVID-19):

V průběhu řízení o soudní reorganizaci (procédures de sauvegarde ou de redressement judiciaire) je použitelné všeobecné přerušení vymáhání individuálních nároků (se specifickými výjimkami).

Před zahájením likvidačního řízení (procédure de liquidation judiciaire) nebo řízení o soudní reorganizaci (procédure de sauvegarde ou redressement judiciaire) může být na žádost dlužníka zahájeno neformální a důvěrné řízení (dohodovací řízení). Podá-li věřitel v průběhu dohodovacího řízení proti dlužníkovi návrh na mimosoudní nebo soudní opatření, může dlužník požádat předsedu soudu, aby mu poskytl „odkladnou“ lhůtu.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

Připomenutí (opatření, která nesouvisí konkrétně s COVID-19):

V průběhu řízení o soudní reorganizaci (procédures de sauvegarde ou de redressement judiciaire) brání obchodní zákoník věřitelům v tom, aby ukončovali nebo upravovali zásadní nesplněné smlouvy na úkor dlužníka.

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

-

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Vyhláška 2020-596 stanoví, že soud může dlužníkovi povolit změnu a prodloužení doby trvání jeho plánu soudní reorganizace.

Poskytovatelé nového nebo prozatímního financování během řízení o soudní reorganizaci mohou mít nárok na zvláštní výsadu (přednost při výplatě v případě následné platební neschopnosti). Tuto výsadu uděluje soud za určitých podmínek.

Je usnadněno zjednodušené likvidační řízení pro podnikatele a malé podniky.

Viz vyhláška 2020-596 ze dne 20. května 2020.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Toto jsou hlavní emblematická opatření:

Ekonomická a finanční opatření na podporu podnikatelských činností: na nové peněžní půjčky poskytnuté finančními institucemi je použitelný režim státních záruk (s konkrétními podmínkami, které musí být splněny).

Sociální opatření: podniky mohou žádat o režim zkrácené pracovní doby za neobvyklých okolností.

Další informace naleznete na adrese: Odkaz se otevře v novém okně.https://www.economie.gouv.fr/covid19-soutien-entreprises/les-mesures

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Upozorňujeme, že výchozí chorvatština verze této stránky byla v nedávné době aktualizována. Na překladu do jazyka, ve kterém se vám stránka právě zobrazuje, zatím pracujeme.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Chorvatsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Dne 18. 4. 2020 nabyly účinnosti změny zákona o exekuci na peněžní aktiva: přikázání pohledávky z účtu fyzických osob bylo pozastaveno na dobu 3 měsíců (s možností prodloužení o další 3 měsíce). Výpočet zákonných úroků byl v tomto období rovněž pozastaven.

Od 19. října 2020 se obnovilo vedení exekučních řízení obvyklým způsobem. Ministerstvo spravedlnosti a veřejné správy však notářům doporučilo, aby se zabývali exekučními věcmi podanými v období uplynulých šesti měsíců ve třech fázích – počínaje 19. říjnem, 20. listopadem a 20. lednem. V první fázi budou vydávána exekuční rozhodnutí na základě návrhů obdržených do 30. června, v druhé fázi na základě návrhů obdržených do 31. srpna a ve třetí fázi na základě návrhů obdržených do 18. října.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Všechny justiční orgány i nadále pracují. Avšak pouze řízení, která byla označena za naléhavá, jsou vedena za pomoci vhodných bezpečnostních opatření. Jednání a jiné věci, které nejsou naléhavé, byly odloženy až do dalšího oznámení.

V případech, kdy soudci mohou učinit rozhodnutí jako samosoudci nebo kde není nutné nařizovat jednání, je nejprve nezbytné učinit rozhodnutí z domova a poté zajistit doručení rozhodnutí. Vedoucí představitelé justičních orgánů mají mandát umožnit zaměstnancům, aby tam, kde je to možné, pracovali z domova.

Komunikace se stranami a všemi účastníky řízení probíhá elektronicky ve všech případech, kdy je to možné. V případech vyžadujících zasedání či jednání by měla být přijata veškerá preventivní opatření uložená zdravotnickými orgány. V každé situaci by měly být použity technické prostředky komunikace na dálku dostupné soudcům a soudům, a to i v rámci soudu (elektronická pošta, videokonference atd.).

Doporučuje se rovněž, aby bylo odloženo vykonávací řízení, zejména výkon v souvislosti s vyklizením a předáním nemovitostí.

Vzhledem k rozšíření epidemie COVID-19 v Chorvatsku byly v případech výkonu rozhodnutí a platební neschopnosti odloženy všechny elektronické veřejné dražby, s výjimkou těch, kde přijímání nabídek začalo nejpozději 24. 3. 2020 a které mají být ukončeny podle zveřejněných výzev k účasti v elektronické veřejné dražbě.

Všechny žádosti o prodej obdržené po 13. březnu 2020, které nebyly zpracovány, se zpracují po skončení zvláštních okolností epidemie COVID-19. Všechny zveřejněné výzvy k úhradě akontace na náklady a výzvy k účasti v elektronické veřejné dražbě budou zneplatněny a budou znovu vydány za stejných podmínek prodeje na konci zvláštních okolností propuknutí epidemie COVID-19.

1.3 Justiční spolupráce EU

Strany musí ministerstvu spravedlnosti zaslat své dotazy, žádosti a návrhy během řádných úředních hodin prostřednictvím e-mailu, telefonu a poskytovatelů poštovních služeb.

Mezinárodní právní pomoc je stále poskytována, ale může se zpozdit.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Důvody pro zahájení úpadkového řízení, které se vyskytnou v průběhu zvláštních okolností, nejsou pro podání návrhu na zahájení úpadkového řízení oprávněné. Důvodem pro zahájení úpadkového řízení jsou platební neschopnost a předlužení, ale žádná z těchto rozhodných událostí není použitelná, pokud k nim dojde v průběhu zvláštních okolností. Výjimkou je, že návrh na zahájení úpadkového řízení může podat dlužník, Finanční agentura a věřitel pouze z důvodů ochrany zájmů a bezpečnosti Chorvatské republiky, přírody, lidského prostředí a lidského zdraví.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

-

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Dne 1. května 2020 vstoupil v platnost zákon o intervenčních opatřeních v oblasti vykonávacích a insolvenčních řízení.

Podle tohoto zákona jsou vykonávací řízení pozastavena po dobu 3 měsíců (s možností prodloužení o další 3 měsíce). Zaměstnavatelé a státní penzijní fond v průběhu zvláštních okolností nezadrží plat/důchod ve prospěch věřitelů (výjimkou z tohoto pravidla je vymáhání výživného na děti, pohledávky zaměstnanců a předběžná opatření v rámci trestního práva procesního).

Na stejné období se pozastavuje výpočet zákonných úroků.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Vzhledem k rozšíření epidemie COVID-19 v Chorvatsku byly v případech výkonu rozhodnutí a platební neschopnosti odloženy všechny elektronické veřejné dražby, s výjimkou těch, kde přijímání nabídek začalo nejpozději 24. března 2020 a které mají být ukončeny podle zveřejněných výzev k účasti v elektronické veřejné dražbě.

Všechny žádosti o prodej obdržené po 13. březnu 2020, které nebyly zpracovány, se zpracují po skončení zvláštních okolností epidemie COVID-19. Všechny zveřejněné výzvy k úhradě akontace na náklady a výzvy k účasti v elektronické veřejné dražbě budou zneplatněny a do konce zvláštních okolností rozšíření epidemie COVID-19 budou za stejných podmínek prodeje znovu vyhlášeny.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

-

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

-

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Itálie

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Lhůty pro provedení soudních úkonů v občanskoprávním řízení původně neplynuly v období 9. 3. až 22. 3. (poté do 15. 4.).

Zákonné nařízení č. 23 ze dne 8. 4. 2020 prodloužilo odložení jednání a neplynutí procesních lhůt do 11. 5. 2020.

Pokud by lhůta normálně začala běžet během doby neplynutí lhůt, odkládá se počátek běhu lhůty až po konci tohoto období.

Výjimky: osvojení dětí, nezletilé osoby bez doprovodu, pěstounská péče, řízení týkající se ochrany nezletilých osob a řízení o vyživovacích povinnostech, pokud je dotčena ochrana základních potřeb, povinná zdravotní péče, VTP, předběžná vykonatelnost, postup voleb a všechny záležitosti, které s sebou nesou riziko vážné újmy pro strany.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Většina jednání v občanskoprávních věcech, která se měla konat po dni vstupu nařízení v platnost (9. 3. 2020) a 22. 3. (poté 15. 4. a nakonec 11. 5.), se neuskuteční z důvodu povinného odkladu.

Všechna jednání nařízená na období krize budou odložena (s výjimkou naléhavých věcí).

Místní soudy mohou přijmout vlastní organizační opatření (omezený přístup do budov, uzavřený úřad).

Pokud jde zejména o neodložené činnosti (ty, které byly v jednotlivých případech prohlášeny za naléhavé, nebo ty, které zákon považuje za nejvyšší prioritu), mohou být občanskoprávních jednání, která vyžadují přítomnost pouze právníků nebo stran, s výhradou dodržení kontradiktornosti řízení a účinné účasti stran na jednání, konána prostřednictvím dálkového spojení. O tomto musí po vyslechnutí stanoviska advokátní komory rozhodnout vedoucí soudní kanceláře.

V období od 11. 5. do 31. 7. 2020 se očekává, že vedoucí soudní kanceláře přijmou řadu organizačních opatření s cílem vyhnout se uzavřeným zasedáním a kontaktům mezi lidmi v rámci jednotlivých kancelářských prostor.

Tato opatření mohou zahrnovat:

  • konání občanskoprávních jednání, která vyžadují přítomnost pouze právníků nebo stran nebo osob nápomocných soudci, prostřednictvím dálkových spojení, s výhradou dodržení kontradiktornosti řízení a účinné účasti stran na jednání, za podmínky, že soudce je fyzicky přítomen v soudní kanceláři,
  • odložení jednání na dobu po 31. 7. 2020,
  • konání občanskoprávních jednání, která vyžadují účast pouze žalovaných prostřednictvím písemného postupu.

1.3 Justiční spolupráce EU

Významná část zaměstnanců ministerstva spravedlnosti pracuje z domova.

Justiční spolupráce v občanských věcech bude ovlivněna po nepředvídatelnou dobu. Elektronické předávání žádostí o justiční spolupráci (včetně žádosti o informace o cizím právu podle Londýnské úmluvy z roku 1968). Dokumenty zaslané v tištěné podobě mohou být zpracovány se značným zpožděním.

Veškerou komunikaci je třeba zaslat na adresu Odkaz se otevře v novém okně.ufficio2.dgcivile.dag@giustizia.it

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Konkurzní a obecně i insolvenční řízení jsou zahrnuta v obecných ustanoveních o odkladu, aniž je dotčena možnost případ od případu stanovit, co za účelem splnění požadavků stran na ochranu odložit nelze.

Zvláštní insolvenční opatření byla přijata článkem 10 legislativního nařízení č. 23 ze dne 8. dubna 2020:

  • žádné návrhy na zahájení insolvenčního řízení podané v době mezi 9. březnem a 30. červnem 2020 nejsou přípustné, kromě těch, které podal státní zástupce, pokud jsou za účelem ochrany majetku nebo společnosti požadována zajišťovací nebo ochranná opatření, samotný podnikatel, pokud platební neschopnost není důsledkem epidemie COVID-19, a jakákoli osoba podle zvláštních ustanovení v řízení ve věci vyrovnání s věřiteli (čl. 162 druhý pododstavec, čl. 173 druhý a třetí pododstavec a čl. 180 sedmý pododstavec italského insolvenčního zákona).
  • pokud po prohlášení nepřípustnosti následuje vyhlášení úpadku, doba nepřípustnosti se nezapočítá do lhůt stanovených v článcích 10 a 69a zákona o úpadku, které se týkají roční doby, během níž musí být vyhlášen úpadek společnosti vymazané z obchodního rejstříku, a lhůty pro žaloby na odporovatelnost právních úkonů.
2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Viz vlevo, sloupec 1.1.A.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Plynutí lhůt pro provedení veškerých úkonů souvisejících s občanskoprávními a trestními řízeními, včetně vykonávacích řízení týkajících se rozhodnutí v občanských věcech, bylo původně pozastaveno od 9. března do 15. dubna a následně do 11. května 2020.

Během tohoto období jsou soudní jednání v občanskoprávních řízeních, a tudíž i ta, která se týkají vykonávacích řízení, automaticky odložena na datum následující po 11. květnu 2020 a do té doby rovněž neplynou lhůty pro učinění jakéhokoli úkonu v občanskoprávním řízení.

Pokud jde o výkon rozhodnutí, je třeba uvést, že během období nouzového stavu může být vyřízen návrh na odložení vykonatelnosti nebo výkonu napadeného rozsudku (článek 283 italského občanského soudního řádu) a návrh na odložení výkonu rozsudku, proti němuž byl podán kasační opravný prostředek (článek 373 italského občanského soudního řádu), jakož i řízení, jehož opožděné vyřízení může stranám způsobit vážnou újmu. V posledním uvedeném případě učiní prohlášení o naléhavosti vedoucí soudní kanceláře nebo jeho zástupce a v případě věcí, které již byly zahájeny, je toto prohlášení učiněno rozhodnutím soudce nebo předsedy senátu. Za účelem omezení negativních dopadů epidemiologické mimořádné situace z důvodu COVID-19 se na celém území státu až do 31. prosince 2020 pozastavují veškerá exekuční řízení ve věci zabavení nemovitého majetku, v němž se nachází hlavní bydliště dlužníka.

Do 31. prosince 2020 se rovněž pozastavují exekuční řízení týkající se půjček poskytnutých obětem trestného činu lichvy.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

Podle obecného ustanovení obsaženého v čl. 3 odst. 6a zákona č. 6 z roku 2020 se pro účel vyloučení odpovědnosti dlužníka vždy posuzuje dodržování opatření proti šíření nákazy, a to i s ohledem na uplatnění jakékoli pokuty nebo sankcí v souvislosti s opožděným či opomenutým provedením.

Ve sporech týkajících se smluvních závazků, v nichž lze podle odstavce 6a posuzovat dodržování opatření proti šíření nákazy nebo v každém případě opatření přijatých během epidemiologické mimořádné situace z důvodu COVID-19, je mediační řízení podmínkou přípustnosti jakékoli žaloby předložené soudu.

Ve vztahu konkrétním smlouvám stanoví čl. 56 odst. 2 písm. b) a c) legislativního nařízení č. 18 z roku 2020 prodloužení (do 30. září 2020) splatnosti úvěrů nerozdělených na splátky, a to bez jakýchkoliv formalit, jakož i pozastavení (do 30. září 2020) úhrady splátek úvěrů nebo leasingových splátek a odklad splátkového kalendáře pro splátky úvěrů nebo leasingové splátky, na něž se pozastavení vztahuje.

Pro rok 2020 jsou pozastaveny splátky hypotečních úvěrů poskytnutých ve prospěch obětí trestného činu lichvy.

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Všechna řízení (včetně insolvenčního) byla původně řízení z moci úřední odložena do 15. 4., nebo do 30. 6., pokud tak rozhodli vedoucí úřadu, s výjimkou řízení, která na základě konkrétního posouzení případu prohlásil soudce za naléhavá, nebo řízení považovaných ze zákona za nejvyšší prioritu.

Procesní lhůty (včetně vykonávacích řízení) byly původně pozastaveny od 9. 3. do 15. 4. a následně do 11. 5.

V případě nepozastavených činností se mohou soudní jednání v občanských věcech, která vyžadují pouze přítomnost právníků nebo stran, s výhradou dodržení kontradiktornosti řízení a účinné účasti stran, konat prostřednícím spojení na dálku.

V období od 11. května do 30. června 2020 se očekává, že vedoucí soudních kanceláří přijmou řadu organizačních opatření s cílem vyvarovat se blízkým setkáním a úzkým kontaktům mezi lidmi v rámci jednotlivých kancelářských prostor.

Tato opatření mohou zahrnovat:

  • konání soudních jednání v občanských věcech, která vyžadují pouze přítomnost právníků nebo stran, prostřednictvím spojení na dálku, s výhradou dodržení kontradiktornosti řízení a účinné účasti stran,
  • odložení soudních jednání na dobu po 30. červnu 2020,
  • konání soudních jednání v občanských věcech, která vyžadují účast pouze žalovaných, písemným postupem.

Podle článku 221 legislativního nařízení č. 34 z roku 2020 (Decreto Rilancio) může soudce nařídit, aby občanskoprávní jednání, která nevyžadují přítomnost jiných osob než obhájců stran, byla nahrazena elektronickým podáním písemných sdělení obsahujících pouze popis rozhodných skutečností, důkazy a návrhová žádání. Účast jedné nebo více stran nebo jednoho či více obhájců na občanskoprávních jednáních je rovněž možná, na žádost zúčastněné strany, prostřednictvím videokonference. Platnost těchto ustanovení byla prodloužena do 31. prosince 2020.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Během období, v němž jsou prohlášení platební neschopnosti nepřípustná, nezačínají běžet lhůty pro žaloby na odporovatelnost právních úkonů.

Článek 9 legislativního nařízení č. 23 z roku 2020 také stanoví prodloužení lhůt (o šest měsíců) pro splnění předchozích dohod a schválených dohod o restrukturalizaci, které vyprší po 23. únoru 2020.

V současných řízeních o schválení dohod o vyrovnání směl dlužník, a to až do jednání určeného pro schválení, podat žádost o poskytnutí lhůty nepřekračující devadesát dnů pro předložení nového plánu a nového návrhu nebo nové dohody o restrukturalizaci.

Článek 9 rovněž stanoví, že dlužník smí podat žádosti o poskytnutí nových lhůt nebo o další prodloužení lhůt, které mu již byly poskytnuty.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Legislativní nařízení č. 18 z roku 2020 stanoví řadu opatření konkrétně zaměřených na podporu likvidity prostřednictvím bankovního systému (hlava III) a na podporu likvidity domácností a podniků (hlava IV).

Mezi prvními z nich je třeba zmínit opatření finanční podpory pro mikropodniky a malé a střední podniky stanovená v článku 56, včetně zákazu odvolání částek poskytnutých v případě úvěrových facilit podléhajících zrušení a v případě půjček poskytnutých na základě záloh na půjčky; prodloužení, 31. ledna 2021, bez jakýchkoli formalit, v případě smluv na úvěry bez splátek se smluvní splatností přede dnem 31. ledna 2021; pozastavení, do 31. ledna 2021, úhrady splátek úvěrů a dalších splátkových půjček nebo leasingových splátek a odklad splátkového kalendáře pro splátky nebo splátek, na něž se pozastavení vztahuje.

V neposlední řadě je třeba zmínit úhrady a platby orgánům veřejné správy, včetně těch, které se týkají příspěvků na sociální zabezpečení a pojistného na povinné pojištění, pozastavení plateb u srážkových daní, příspěvků na sociální zabezpečení a pojistného na povinné pojištění a lhůty pro povinnosti spojené s daněmi a příspěvky a pro jejich úhradu.

Článek 11 legislativního nařízení č. 23 z roku 2020 stanoví pozastavení lhůt pro vypršení platnosti dluhových cenných papírů, které připadají na období od 9. března do 30. dubna 2020, později prodlouženo do 31. srpna 2020.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Kypr

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Procesní lhůty až do 30. 4. 2020 neplynou.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Veškerá jednání a další procesní postupy jsou pozastaveny do 30. 4. 2020. Výjimky: návrh na vydání mimořádně naléhavého předběžného opatření, řízení o vydání a další řízení týkající se omezení osobní svobody (např. nezákonná vazba, zajištění v psychiatrické léčebně) naléhavě nutné, aby byla projednána. Je třeba posoudit naléhavost věci, o čemž rozhoduje soudce.

1.3 Justiční spolupráce EU

-

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

-

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

-

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

-

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

Řízení za účelem vystěhování a výkon příkazů k vystěhování z důvodu neplacení nájemného během současného období byly pozastaveny do 31. 5. 2020.

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

- Pozastavení soudních řízení od 16. 3. 2020 do 30. 4. 2020 s těmito výjimkami:

V občanskoprávních věcech

i) ve výjimečně naléhavých případech návrhy na předběžná opatření;

ii) opravné prostředky proti dražbám nemovitého majetku (atd.).

– Do 30. 4. 2020 pozastavení všech procesních lhůt stanovených v předpisech upravujících občanskoprávní řízení a dalších lhůt stanovených v soudních rozsudcích a usneseních.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Odbor pro platební neschopnost přistoupil k novelizaci zákona o osobní insolvenci, s ustanoveními o prodloužení/obnovení soudně nařízeného přerušení vymáhání individuálních nároků, z důvodu zvláštních podmínek. Kromě toho bylo usnadněno ustanovení pro schůze věřitelů on-line. Změny zákona vstoupily v platnost v srpnu 2020.

Dále se zrychlilo probíhající zjednodušování postupů, včetně zavádění podávání formulářů on-line a on-line plateb. Očekává se však, že on-line možnosti budou veřejnosti k dispozici do druhé poloviny roku 2021.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

-

Poslední aktualizace: 07/12/2023

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Lotyšsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Písemné občanskoprávní řízení, pokud jím nejsou porušena práva stran a soud jej považuje za možné. Lotyšsko namísto odkladu soudních jednání přešlo na písemný postup s výjimkou případů, kdy je konání řádného jednání naprosto nezbytné, nebo pokud se jedná o velmi naléhavý případ, nebo pokud existuje vysoké riziko závažného porušení práv.

Promlčecí a prekluzivní lhůty (např. promlčení) v období mezi 12. 3. a 1. 7. neplynou.

Vykonávací řízení: maximální doba dobrovolného plnění povinností vyplývajících z rozsudku, pokud jde o vrácení zboží, vymáhání dluhu, vystěhovávání z prostor, se prodlužuje z 10 dnů na 60 dnů s výjimkou případů, kdy by mělo být rozhodnutí vykonáno okamžitě.

Obchodní zástava. Lhůty pro přijetí rozhodnutí o splnění obchodní zástavy se prodlužuj z 30 dnů na 60 dnů.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Lotyšská republika vydala pokyny pro organizaci práce okresních (městských) a krajských soudů během nouzového stavu. Tyto pokyny doporučují, aby jednání v naléhavých věcech byla pokud možno konána prostřednictvím videokonference.

Je-li jednání konáno s fyzickou přítomností, musí být mezi osobami na jednání dodržována nezbytná vzdálenost a musí být přijata další preventivní opatření (odvětrávané prostory atd.).

Od 12. 5. 2020 mohou soudy obnovit soudní jednání s fyzickou účastí, a to při zohlednění požadavků stanovených vládou, pokud jde o shromažďování ve vnitřních prostorách při projednávání věcí.

1.3 Justiční spolupráce EU

V nouzovém stavu jsou všechny žádosti a návrhy a přiložené písemnosti přijímány elektronicky (elektronickou poštou), přičemž je zachována důvěryhodnost. Žádosti o vzájemnou právní pomoc jsou naskenovány a zpracovány ve formátu PDF a předávány cizím zemím z oficiálního e-mailu ministerstva spravedlnosti. Totéž je akceptováno od ostatních zemí.

Nadále je zajišťována justiční spolupráce, například vyřizování žádostí o doručení písemností nebo výslech za použití videokonference.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

-

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Věřitelé do 1. března 2021 nemohou podávat návrhy na zahájení insolvenčního řízení ve věci právnické osoby, s výjimkou případů souvisejících s neschopností dlužníka dodržet požadavky řízení o právní ochraně (řízení o restrukturalizaci).

Do 30. června 2021 není dlužník povinen podat návrh na zahájení insolvenčního řízení ve věci právnické osoby, ledaže 1) byla platební neschopnost zjištěna na začátku nebo v průběhu likvidace; 2) dlužník není schopen dodržet požadavky plánu řízení o právní ochraně nebo 3) dlužník nezaplatil zaměstnanci plnou odměnu, neuhradil náhradu škody způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání nebo neodvedl povinné příspěvky na sociální pojištění do dvou měsíců ode dne stanoveného pro výplatu mzdy.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Moratorium na vymáhání dluhu se nevztahuje na správní rozhodnutí, která lze vykonat na povinném základě již od okamžiku, kdy dané rozhodnutí nabyde účinku, aniž by se čekalo na to, až se stane nenapadnutelným. Pokud je v exekuční věci vydán příkaz vůči dlužníkovi týkající se přikázání pohledávky na účtu a zjistí se, že dlužník má COVID-19 nebo byl podroben karanténě, může exekutor na základě žádosti dlužníka zrušit příkaz vydaný úvěrové instituci nebo jinému poskytovateli platebních služeb týkající se přikázání peněžních prostředků. Po ukončení pracovní neschopnosti dlužníka, pokračuje exekutor v takovém případě v inkasu pohledávek z finančních prostředků na účtu dlužníka pro úvěrovou instituci nebo jiného poskytovatele platebních služeb tím, že připraví a úvěrové instituci nebo jinému poskytovateli platebních služeb zašle nový příkaz týkající se přikázání pohledávky na účtu, pokud je to dáno okolnostmi konkrétní exekuční věci.

V exekučních věcech týkajících se uvedení do držby nemovitého majetku a ve věcech týkajících se soudního vystěhování osob a majetku z prostor stanoví exekutor dlužníkovi v oznámení podle občanského práva procesního v souvislosti s povinností vykonat soudní rozhodnutí a uvolnit prostory lhůtu nejméně 30 dnů. Pokud ve lhůtě stanovené exekutorem nejsou prostory uvolněny nebo dlužník nebyl v určené době uveden v držbu, určí exekutor datum, nejdříve třicátý den od data doručení exekutorova oznámení.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Lotyšsko namísto odkladu soudních jednání přešlo na písemný postup s výjimkou případů, kdy je konání řádného jednání naprosto nezbytné. Soud rozhoduje a vede jednání především prostřednictvím videokonference, zejména pokud se účastní právnická osoba, jakož i v případech, kdy věc probíhá prostřednictvím právního zástupce.

Dokud je v souvislosti se šířením infekce COVID-19 ohrožena epidemiologická bezpečnost, mohou být návrhy na zahájení řízení o právní ochraně, insolvenčního řízení ve věci právnické osoby a insolvenčního řízení ve věci fyzické osoby rovněž podávány elektronicky.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Do 30. června 2021 může být plnění splátkového kalendáře (součást insolvenčního řízení ve věci fyzické osoby) pozastaveno; doba provádění plánů se prodlužuje o dobu pozastavení.

Schůze věřitelského výboru se mohou konat na dálku (stále platí, do insolvenčního zákona to však bylo zavedeno jako trvalé ustanovení).

Do 30. června 2021 může být lhůta pro provedení plánu opatření řízení o právní ochraně stanovena až na čtyři roky (v případě nových plánů a těch, které zatím nebyly prodlouženy), pokud s tím většina věřitelů uvedená v insolvenčním zákoně vyjádří souhlas. Do 30. června 2021 lze plány opatření v rámci řízení o právní ochraně, které již byly jednou prodlouženy nebo byly původně stanoveny na čtyři roky, prodloužit o další rok, pokud s tím většina věřitelů uvedená v insolvenčním zákoně vyjádří souhlas.

Při rozhodování o uspokojení pohledávek zaměstnanců zajištěných státem, bude rovněž zohledněno omezení věřitelů, pokud jde o podávání insolvenčních návrhů.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Daňoví poplatníci, u nichž v důsledku šíření onemocnění COVID-19 došlo ke zpoždění při placení daní, mají právo požádat státní daňovou správu o odklad daně (na dobu až tří let) do 30. června 2021. Penále za opožděnou platbu se v tomto případě nevypočítává.

Orgány místní samosprávy mají právo stanovit jiné lhůty pro zaplacení daně z nemovitých věcí v roce 2020 a 2021, které se liší od lhůt stanovených zákonem o dani z nemovitých věcí, a odložit je na pozdější období v rámci příslušného daňového roku. Orgány místní samosprávy v tomto případě neukládají penále za opožděné platby.

Program pro snížení administrativní a finanční zátěže společností v důsledku pomalého vracení přeplatku DPH, zvýšení dostupného pracovního kapitálu společností.

Prodloužení lhůty splatnosti daně z nemovitých věcí (dostupné v roce 2020, 2021)

Pro podniky postižené krizí COVID-19 a jejich zaměstnance je k dispozici několik programů podpory s cílem zajistit obnovu a růst:

  1. Granty na dobu nečinnosti, aby daňoví poplatníci mohli v souvislosti s krizí COVID-19 pokračovat ve svých aktivitách (dostupné do 30. června 2021)
  2. Granty, které mají za cíl, aby daňoví poplatníci mohli v souvislosti s krizí COVID-19 pokračovat ve svých operacích (dostupné do 30. června 2021)
  3. Granty pro společnosti postižené krizí COVID-19 s cílem zajistit tok pracovního kapitálu dostupné do 30. června 2021)
  4. Záruky pro velké společnosti postižené šířením onemocnění COVID-19 (dostupné do 30. června 2021)
  5. Půjčky a subvence jejich úrokových sazeb určené pro podniky na podporu konkurenceschopnosti.
  6. Mikroúvěry a program půjček pro začínající podniky jsou poskytovány pro malé a střední podniky na kapitálové toky a investice (dostupné do 31. prosince 2023);
  7. Jsou poskytovány záruky pro provozovatele v oblasti cestovního ruchu (dostupné do 31. prosince 2023);
  8. Záruky za splátkové prázdniny (dostupné do 30. června 2021);
  9. Úvěry na pracovní kapitál (dostupné do 30. června 2021);
  10. Záruky za vývozní úvěry (dostupné do 30. června 2021);
  11. Kapitálový fond pro velké společnosti (dostupný do 30. června 2021);
  12. Program na podporu zaměstnanosti v exportních společnostech postižených krizí COVID-19 (dostupný do 31. listopadu 2020);
  13. Program na podporu zaměstnanosti ve společnostech v odvětví cestovního ruchu postižených krizí COVID-19;
  14. Podpora na provozní náklady hotelů (dostupná do 18. prosince 2020);
  15. Příspěvek za dobu přerušení činnosti z důvodu šíření COVID-19 a souvisejících vládních omezení (dostupný do 30. června 2020);
  16. Program na podporu mezinárodní konkurenceschopnosti a vývozu (dostupný do 31. prosince 2023);
  17. Odborná příprava zaměřená na zlepšování dovedností zaměstnanců (dostupná do 31. prosince 2023).
Poslední aktualizace: 27/04/2023

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Litva

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Litva nepřijala žádné oficiální právní akty, které by zastavovaly nebo prodlužovaly běh procesních lhůt v občanskoprávních věcech. O obnovení nebo prodloužení procesních lhůt rozhoduje v konkrétní věci soud, který ji projednává.

Soudní rada vydala doporučení soudům a naléhavě vyzvala litevské soudy, aby „ pružně posuzovaly žádosti jednotlivců o obnovení zmeškané lhůty pro podání procesní písemnosti nebo učinění procesního úkonu“ během období karantény i po jejím skončení, pokud byly uvedené úkony ztíženy nouzovým stavem vyhlášeným v Litevské republice a následně změnou organizace práce ve státních orgánech. Osoba, která žádá o prodloužení zmeškaných lhůt, poskytne soudu spolu se žádostí údaje dokládající tyto okolnosti.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Soudní rada vydala předsedům soudů doporučení týkající se organizace práce u jejich soudů v průběhu karantény, přičemž specifikaci těchto doporučení ponechává na uvážení každého předsedy.

Občanskoprávní řízení, pokud možno písemným postupem, probíhá obvyklým způsobem. V případech, kdy je jednání povinné a strany sporu vyjádřily své přání účastnit se jednání, jsou nařízená ústní jednání odročena na neurčito s vyrozuměním účastníků řízení, přičemž jsou dohodnuta předběžná data jednání se stranami.

Ústní jednání u soudu se omezují na občanskoprávní věci, které je třeba okamžitě řešit, jako jsou občanskoprávní věci týkající se povolení soudu prodloužit dobu nedobrovolné hospitalizace anebo nedobrovolného léčení, odebrání dítěte z nebezpečného prostředí, případy stanovené občanských soudním řádem a upřednostňuje se organizace ústního jednání na dálku, pokud k tomu má soud prostředky.

V naléhavých případech jsou dodržována bezpečnostní doporučení v průběhu ústního jednání (vzdálenosti mezi osobami, dezinfekce soudní síně).

Soudní procesní rozhodnutí jsou zasílána elektronickou cestou s upřednostněním soudního informačního systému. Ve výjimečných případech jsou písemnosti zasílány e-mailem a běžnou pošty osobám, které nemají přístup k soudnímu informačnímu systému. Procesní písemnosti a jiná korespondence se zasílají osobám, které nejsou účastníky řízení (např. exekutoři, notáři) prostřednictvím státního systému elektronického doručování nebo elektronickou poštou a pouze ve výjimečných případech poštou. Komunikace/spolupráce probíhá elektronicky, prostřednictvím telefonu.

Po pozastavení přímé osobní služby u soudů jsou procesní písemnosti přijímány elektronickou cestou nebo zasílané poštou.

Soudní vykonavatelé (exekutoři): Po přechodu na práci na dálku od 16. 3. pokračují exekutoři v poskytování většiny svých běžných služeb věřitelům a dlužníkům během karantény. Zatímco přímý kontakt je omezen, soudní vykonavatelé a jejich zaměstnanci komunikují s účastníky řízení telefonicky, elektronickou poštou, pomocí internetových stránek Odkaz se otevře v novém okně.http://www.antstoliai.lt/ nebo běžnou poštou. Současná karanténa rovněž nepředstavuje překážku pro podávání nových návrhů na výkon rozhodnutí: písemné návrhy na výkon rozhodnutí lze doručovat soudním vykonavatelům poštou a elektronické návrhy na výkon rozhodnutí elektronickou poštou nebo prostřednictvím internetu pomocí přihlášení do informačního systému soudních vykonavatelů na adrese Odkaz se otevře v novém okně.http://www.antstoliai.lt/. Během karantény soudní vykonavatelé rovněž nevyhlašují nové dražby.

Pokud jde o organizaci práce notářů, připravují se návrhy změn zákona o notářích a občanského zákoníku. Stanoví, že většina notářských služeb bude probíhat na internetu a bude poskytována na dálku. Navrhované změny navrhují přiznat notářům právo provádět notářské úkony na dálku a vyhotovovat je ve formě elektronických notářských listin. Tyto informace budou předány fungujícím státním rejstříkům a informačních systémům. Návštěvy notářských úřadů jsou vyhrazeny pouze pro účely přímé identifikace osoby nebo k vyjádření poslední vůle. Rovněž se plánuje odmítnout účast notáře na schvalování některých jednodušších pověření a umožnit elektronickou registraci pověření, u nichž forma notářské listiny není vyžadována. Dálkové notářské služby vylučují ověřování poslední vůle a jejího přijetí do úschovy, jakož i ověřování skutečnosti, že osoba je naživu. Notáři by rovněž neměli poskytovat služby na dálku, pokud se domnívají, že by mohli zajistit lepší ochranu oprávněných zájmů klienta pouze tehdy, když se s ním setkají osobně, nebo v případě, že by museli zadokumentovat poslední vůli osoby, vysvětlit důsledky notářských úkonů nebo zjistit totožnost osoby.

Pokud jde o poskytování státem zaručených služeb právní pomoci, na internetových stránkách věnovaných státem zaručené právní pomoci byla zveřejněna doporučení. Důrazně se doporučuje vyhnout se osobnímu kontaktu a poskytovat právní pomoc za použití pracovních nástrojů na dálku, tj. zasílat všechny žádosti elektronickou poštou, poskytovat konzultace po telefonu, online nebo za použití jiných telekomunikačních prostředků. V naléhavých případech, kdy je nezbytná účast obhájce při některých vyšetřovacích nebo soudních úkonech v přípravném řízení, jednat s náležitou péčí, řídit se vnitrostátní pokyny pro prevenci šíření onemocnění COVID-19 (bezpečná vzdálenost, hygiena atd.), odmítnout se účastnit řízení, pokud nebyla přijata vhodná ochranná opatření (např. místnost není odvětrávána, není k dispozici dezinfekční prostředek, existuje podezření týkající se zdraví jiných osob).

Litevská advokátní komora rovněž vydala podobná doporučení pro všechny praktikující advokáty v Litvě.

1.3 Justiční spolupráce EU

Většina zaměstnanců veřejných orgánů pracuje na dálku. Mezinárodní právní pomoc je stále poskytována, ale některé procesy mohou trvat déle.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Dne 21. dubna parlament přijal zákon o dopadu COVID-19 na platební neschopnost právnických osob:

Pozastavení povinnosti dlužníka podat návrh na zahájení konkurzního řízení nebo řízení o restrukturalizaci po dobu tří měsíců po ukončení období karantény.

Vláda má možnost toto období prodloužit do konce roku 2020.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Zákon o dopadu COVID-19 na platební neschopnost právnických osob zahrnuje:

Právo věřitele podat insolvenční návrh je během období karantény omezeno.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

-

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

V souvislosti s krizí COVID-19 vedou litevské soudy řízení pokud možno písemným postupem. Občanskoprávní řízení, pokud možno písemným postupem, probíhá obvyklým způsobem. Je třeba poznamenat, že podle zákona o platební neschopnosti právnických osob by měl být písemný postup upřednostněn. Ústní jednání ve věcech týkajících se platební neschopnosti by měla být v případě potřeby organizována na dálku za použití moderních technologií.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Zákon o dopadu COVID-19 na platební neschopnost právnických osob zahrnuje:

Pozastavený běh lhůty, když není dlužník schopen provést schválený restrukturalizační plán, a v důsledku toho by mohla být restrukturalizace ukončena – po dobu tří měsíců po skončení období karantény.

Vláda má možnost toto období prodloužit do konce roku 2020.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Opatření uplatňovaná správci daně.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Lucembursko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Krizový stav, založený Odkaz se otevře v novém okně.velkovévodským nařízením ze dne 18. března 2020 a zavádějící řadu opatření v rámci boje proti onemocnění COVID-19, byl prodloužen o tři měsíce Odkaz se otevře v novém okně.zákonem ze dne 24. března 2020.

Parlament nemůže být během krizového stavu rozpuštěn, zachovává si veškeré své legislativní pravomoci a může kdykoli během tří měsíců přijmout zákon, který ukončí krizový stav. Nařízení přijatá během tohoto období právně pozbudou platnosti dnem, kdy krizový stav skočí.

Vláda přijala na svém zasedání dne 25. března 2020Odkaz se otevře v novém okně.velkovévodské nařízení navržené Odkaz se otevře v novém okně.ministerstvem spravedlnosti, které zastavuje plynutí lhůt v soudních řízeních a upravuje některé další procesní modality.

Podle obecného ustanovení veškeré lhůty stanovené pro řízení před soudními, správními, vojenskými a ústavními soudy neplynou (jejich běh je zataven). Toto nařízení stanoví některé výjimky týkající se zbavení osobní svobody, u nichž musí být přijata rychlá rozhodnutí.

Lhůty v občanských a obchodních věcech

V Lucembursku neplynou lhůty v soudních řízeních a u některých zvláštních řízení byly lhůty prodlouženy.

Lucembursko rovněž stanovilo některé výjimky, zejména pro naléhavé záležitosti, které nelze postihnout pozastavením lhůt.

Lhůty pro odvolání nebo námitky či odpor neplynou.

  • V nájemních věcech byl výkon povinnosti vyklidit nemovitost pozastaven. Přerušují se nucená vystěhování v oblasti rezidenčních nájmů. Lhůty pro nucené vystěhování, pokud jde o nájmy nebytových prostor, rovněž neplynou, stejně jako lhůty pro zabavení majetku z hypotečního úvěru a nucený prodej.
  • Ve věcech osobního stavu neplyne lhůta 5 dnů, během níž musí být učiněno prohlášení o narození. Pokud jde o způsobilost uzavřít manželství, možnost upustit od svatebních ohlášek eliminuje případná omezení z důvodu času.
  • Zvláštní ustanovení stanoví, že lhůty v dědických věcech mimo soudní řízení neplynou. Je důležité zachovat práva občanů, neboť vypořádání dědictví je velmi formalistický postup s mnoha zpožděními.
  • Plánuje se prodloužení lhůt pro předkládání a zveřejňování ročních účetních závěrek, konsolidovaných účetních závěrek a souvisejících zpráv společností o tři měsíce. To platí pouze pro finanční roky uzavřené ke dni konce krizového stavu a pro něž lhůty pro předložení a zveřejnění neuplynuly do 18. března 2020.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Soudní správa zavedla v této fázi pandemie nezbytná opatření, aby na jedné straně zaručila omezenější fungování a na straně druhé zaručila v největší možné míře zdraví všech zaměstnanců.

Tato ustanovení jsou přijímána přísně v souladu s ústavou a mezinárodními závazky Lucemburska, zejména pokud jde o základní práva. Uplatňují se v souladu s kritérii nezbytnosti a proporcionality.

V rámci boje proti koronaviru zavedlo mnoho členských států omezení pohybu. Lucembursko tak také učinilo, přičemž stanovilo řadu výjimek z těchto omezení (například pro pracovníky ve zdravotnictví a další zásadní odvětví z hlediska současné krize).

Jedna z těchto výjimek stanoví, že rozvedení rodiče mají stále možnost opustit svůj domov v souvislosti s výkonem své rodičovské odpovědnosti, zejména pro výkon práva na styk s dítětem.

Odkaz se otevře v novém okně.Soudy v Lucembursku fungují pomaleji, ale zachovávají dostatečnou úroveň aktivity, aby mohly zpracovávat zásadní a naléhavé záležitosti. V průběhu krizového období se návrhy a návrhy adresované senátům okresních soudů a odvolacího soudu projednávají písemným postupem.

Odkaz se otevře v novém okně.Notáři i nadále poskytují své služby. Byla přijata opatření k přiznání výjimek v některých právních postupech s cílem snížit potřebu fyzického kontaktu.

Odkaz se otevře v novém okně.Advokáti rovněž pokračují v poskytování svých služeb a byli vyzváni, aby průběhu krize používali elektronické prostředky komunikace se soudy.

V zájmu zamezení fyzického kontaktu doručují Odkaz se otevře v novém okně.soudní vykonavatelé písemnosti nikoli adresátovi do vlastních rukou, ale do poštovní schránky na jeho adrese.

1.3 Justiční spolupráce EU

Všechny nástroje v oblasti justiční spolupráce v občanských a trestních věcech provádí a vydává ústřední orgán, nejvyšší státní zástupce. Pracovní rytmus se poněkud snížil, aby mohli zaměstnanci v maximální míře pracovat z domova.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Povinnost podniku podat u soudu do jednoho měsíce formální prohlášení v případě pozastavení plateb, jež by bylo zahájením úpadkového řízení, byla ze zákona pozastavena.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Žádné všeobecné moratorium na podání návrhu na zahájení úpadkového řízení, což znamená, že věřitel má i nadále právo podat návrh na zahájení úpadkového řízení a podnik má i nadále právo podat návrh na vyhlášení úpadku.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

-

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Lucemburské insolvenční soudy budou vyřizovat pouze naléhavé případy.

Lucembursko pozastavilo lhůty v soudních řízeních a některé lhůty v případě zvláštních řízení prodloužilo.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Byla pozastavena parlamentní kontrola provádění směrnice 2019/1023. Ministerstvo spravedlnosti však v současnosti zvažuje, zda by některé prvky směrnice mohly být v aktuální situaci užitečné a mohly být v krátké době zavedeny (např. zjednodušené přerušení mechanismu vymáhání nebo ustanovení týkající se ochrany nového financování).

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

V záležitostech týkajících se nájmů byl výkon rozhodnutí o vystěhování ze zjevných důvodů pozastaven.

Po vyhlášení nouzového stavu byla opatření COVID-19 několikrát revidována, aby se přizpůsobila vývoji zdravotní krize.

Po zavedení řady mimořádných opatření v boji proti COVIDU-19 tak ministerstvo spravedlnosti některá z těchto opatření rozšířilo, upravilo nebo zrušilo,

Aktualizované nebo doplňující informace o těchto opatřeních COVID-19 naleznete na zvláštních stránkách ministerstva spravedlnosti:

Odkaz se otevře v novém okně.https://mj.gouvernement.lu/fr/dossiers/2020/Covid-19/faq-mj.html

nebo

v úředním věstníku Lucemburského velkovévodství:

Odkaz se otevře v novém okně.Úřední věstník Lucemburského velkovévodství – Legilux (public.lu)

Poslední aktualizace: 13/06/2022

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Maďarsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Je nutné zajistit přístup ke spravedlnosti a kontinuitu projednávaných řízení. Na soudy v Maďarsku se tudíž nevztahuje žádné přerušení činnosti. K usnadnění jejich činnosti jsou povolena zvláštní procesní pravidla, například v případě platnosti jakýchkoliv epidemiologických opatření. Všechny soudy jsou tedy funkční.

Lhůty po dobu trvání stavu nebezpečí obecně běží.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Přístup ke spravedlnosti a kontinuita probíhajících řízení jsou zajištěny, Maďarsko se neuchyluje k soudním prázdninám.

Přístup ke spravedlnosti a kontinuita probíhajících řízení jsou zajištěny, Maďarsko se neuchyluje k soudním prázdninám. Během období stavu nebezpečí obecně platí, že se neprovádějí pouze procesní úkony, jež je třeba provést na místě, na které se vztahuje epidemiologické opatření. Kromě toho, pokud to odůvodňují epidemiologická opatření, lze jednání provézt rovněž prostřednictvím sítě elektronických komunikací nebo jinými prostředky pro přenos elektronického obrazu a zvuku.

1.3 Justiční spolupráce EU

Ústřední orgány fungují.

Vyřizování žádostí o právní pomoc se může zpozdit ve srovnání s běžnými okolnostmi.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

-

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Opatření týkající se společností:

  • likvidační řízení může být zahájeno pouze tehdy, pokud uplynulo 75 dnů po lhůtě splatnosti uvedené v platebním výměru,
  • likvidační řízení lze zahájit pouze na základě pohledávek převyšujících částku 400 000 HUF,
  • v řízení za účelem kontroly zákonnosti nesmí rejstříkový soud prohlásit společnost za zrušenou,
  • řízení za účelem prohlášení společnosti za zrušenou zahájená z důvodu zrušení daňového identifikačního čísla jsou pozastavena do 30. června 2021,
  • obecně platí, že řízení ve věci povinného výmazu jsou pozastavena do 30. června 2021 a nesmí být zahajována z důvodu nedokončení likvidačního řízení.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Pro dlužníky podle smluv o úvěru, půjčce a finančním leasingu je do 31. prosince 2020 zavedeno zákonem stanovené moratorium na splácení.

Zákon CVII. z roku 2020 prodlužuje lhůtu do 30. června 2021 pro dlužníky z některých sociálních skupin (nezaměstnaní, bývalí účastníci programu veřejných prací, rodiče vychovávající děti, důchodci, účastníci insolvenčního řízení pro fyzické osoby).

Dlužníkovi podle stále platné smlouvy, která byla podepsána a čerpána před 19. březnem 2020, je na základě toho uděleno moratorium na splácení jistiny, úroků a poplatků.

Toto moratorium potrvá do konce tohoto roku.

Lhůta pro splacení se prodlouží o dobu moratoria a samotné smlouvy se prodlouží v případě, že by platnost dané smlouvy o úvěru za normálních podmínek skončila v průběhu moratoria. Také záruky se prodlouží o stejnou dobu (9 měsíců).

Moratorium na splácení dluhu se vztahuje pouze na úvěrové facility, které poskytly domácí finanční společnosti. Úvěry poskytnuté mezinárodními finančními institucemi tudíž nejsou tímto opatřením dotčeny.

Moratorium na splácení se vztahuje na zaměstnanecké půjčky. Moratorium na splácení se vztahuje také na dlužníky v rámci insolvenčních řízení fyzických osob (soudní i mimosoudní řízení) a na splátkové kalendáře založené na mimosoudním vyrovnání, na soudní dohodě o splácení pohledávek nebo na rozhodnutí soudu.

Úroky a poplatky, které nejsou v průběhu moratoria uhrazeny, nebudou kapitalizovány a po moratoriu by měly být splaceny ve stejné výši a za stejných podmínek, jejich zátěž by se tak neměla v důsledku moratoria zvýšit. Doba splácení by se měla odpovídajícím způsobem navýšit.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

Pozastavení možnosti ukončit smlouvu do 30. června 2021 v případě platební neschopnosti (smlouvy o půjčce, úvěrové smlouvy a smlouvy o finančním leasingu poskytnuté během podnikání věřitele) – zvláštní povinnost pokusit se smlouvu opětovně projednat (zákon CVII z roku 2020, vstup v platnost dne 1. ledna 2021).

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Je nutné zajistit přístup ke spravedlnosti a kontinuitu projednávaných řízení. Na soudy v Maďarsku se tudíž nevztahuje žádné přerušení činnosti. K usnadnění jejich činnosti jsou povolena zvláštní procesní pravidla, například v případě platnosti jakýchkoliv epidemiologických opatření. Všechny soudy jsou tedy funkční.

Během období stavu nebezpečí obecně platí, že se neprovádějí procesní úkony, jež je třeba provést na místě, na které se vztahuje epidemiologické opatření.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

-

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

-

Poslední aktualizace: 15/01/2024

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Malta

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Od 16. 3. 2020 se běh veškerých zákonných a procesních lhůt, včetně promlčecích v občanskoprávních věcech a veškerých prekluzivních lhůt, staví až do sedmého dne po zrušení příkazu k uzavření soudů.

Kromě toho v době, kdy jsou soudy uzavřeny, byl rovněž pozastaven běh všech lhůt uložených zákonem notářům. Lhůty týkající se notářské služby uplynou nejdříve dvacet dnů od zrušení příkazu k uzavření soudů.

Pozastavení lhůt pro uzavření prodeje ve formě registrované smlouvy o smlouvě budoucí o prodeji, které bylo zavedeno dne 16. 3. 2020, bylo zrušeno dne 22. 5. 2020. Pozastavení běhu lhůt o dvacet dnů platné od 22. 5. 2020 bylo zavedeno v souvislosti se smlouvami o smlouvě budoucí o prodeji a po jeho skončení nastane běh zbývající části lhůt.

Dne 5. 6. 2020 byl zrušen příkaz k uzavření soudů z roku 2020. Veškeré zákonné a procesní lhůty, včetně lhůt promlčecích v občanskoprávních věcech a lhůt prekluzivních nadále běží. V zájmu ochrany práv uživatelů soudu nabylo účinku krátké přerušení dne 5. 6. 2020: i) dvacetidenní pozastavení zákonných a procesních lhůt pro ty tribunály, rady, komise, výbory nebo subjekty, které nefungují z budovy Courts of Justice; a ii) sedmidenní pozastavení zákonných a procesních lhůt pro soudy nebo jiné tribunály, rady, komise, výbory nebo subjekty, které fungují z budovy Courts of Justice.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

S účinkem od 16. 3. byly soudy a podatelny uzavřeny, a to včetně vyšších, nižších a odvolacích soudů; a všech soudů a tribunálů zřízených zákonem, které působí v budově Soudního dvora; a všech panelů, komisí, výborů nebo jiných subjektů rovněž působících v téže budově jako soudy, před nimiž se vedou řízení.

Navzdory tomuto uzavření však mají soudy pravomoc nařídit projednání naléhavých věcí nebo věcí, ve kterých má soud za to, že veřejný zájem na projednání převažuje. To však samozřejmě pod podmínkou zavedení zvláštních ochranných opatření proti šíření viru, které mohl soud určit.

Od 4. 5. 2020 se otevírají podatelny všech soudů pro podávání všech justičních písemností (nejen v naléhavých případech a případech, které jsou ve veřejném zájmu).

S účinkem od dne 5. 6. 2020 byl zrušen příkaz k uzavření soudů z roku 2020. Všechny soudy byly tudíž otevřeny, včetně soudů vyšší i nižší věcné příslušnosti, odvolacích soudů bez ohledu na jejich příslušnost nebo kompetenci, všech tribunálů zřízených zákonem a všech rad, komisí, výborů nebo jiných subjektů, před nimiž jsou vedena řízení a na něž se vztahují zákonné nebo správní lhůty pro uplatnění nároků, obran nebo jiné úkony.

1.3 Justiční spolupráce EU

Přeshraniční justiční spolupráce pokračovala jako obvykle, nakolik je to možné za stávajících okolností, zejména v souvislosti s omezenou aktivitou soudů a omezeným mezinárodním cestováním.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Maltské soudy byly uzavřeny s účinkem ode dne 16. března 2020 a přípustné jsou pouze naléhavé případy, u nichž soud rozhodne, že by to bylo ve veřejném zájmu. To dočasně vedlo k bezprostřední situaci, pokud jde o určité žaloby (neoprávněné obchodování), které by mohly být podány proti ředitelům, pokud nepodají insolvenční návrh.

Dne 5. června 2020 byl zrušen příkaz k uzavření soudů z roku 2020. Všechny soudy byly znovu otevřeny.

Běh veškerých zákonných a procesních lhůt, včetně lhůt promlčecích v občanskoprávních věcech a lhůt prekluzivních, tak bude pokračovat. V zájmu ochrany práv uživatelů soudu nabylo účinku krátké přerušení dne 5. června 2020: i) dvacetidenní pozastavení zákonných a procesních lhůt pro ty tribunály, rady, komise, výbory nebo subjekty, které nefungují z budovy Courts of Justice, a ii) sedmidenní pozastavení zákonných a procesních lhůt pro soudy nebo jiné tribunály, rady, komise, výbory nebo jiné subjekty, které fungují z budovy Courts of Justice.

Zákonem XXXI z roku 2020 byl změněn zákon o obchodních společnostech (kap. 386 sbírky zákonů Malty), aby příslušnému ministrovi udělil novou pravomoc stanovit dočasné pozastavení povinnosti ředitelů podat insolvenční návrh, a to na tak dlouho, jak bude považováno za nezbytné.

Dne 15. září 2020 bylo zveřejněno právní upozornění 373 z roku 2020 nazvané „Companies Act (Suspension of Filing for Dissolution and Winding Up) Regulations“ (nařízení týkající se zákona o obchodních společnostech (pozastavení podávání návrhů na zrušení a likvidaci společnosti)). Toto právní upozornění stanoví pozastavení podávání insolvenčních návrhů a přerušení řízení. Obě opatření jsou účinná zpětně ode dne 16. března 2020. Toto pozastavení zahrnuje řízení ve věci neoprávněného obchodování vedená proti ředitelům za to, že společnost nebyla zrušena nebo že v době, kdy bylo pravděpodobné, že se společnost dostane do platební neschopnosti, v dobré víře způsobili dluhy. Pozastavení a přerušení zůstanou v platnosti na dobu neurčitou a po dobu 40 dnů ode dne, kdy ministr hospodářství nařídí, že se pozastavení a přerušení odvolává.

Bez ohledu na pozastavení a přerušení má soud i nadále pravomoc povolit zahájení nebo pokračování řízení, existují-li důkazy prima facie o tom, že k platební neschopnosti došlo před 16. březnem 2020.

Právní upozornění rovněž stanoví systém antedatování předpokládaného data zrušení společnosti ke dni, kdy by držitel dluhopisu, věřitel nebo věřitelé podali návrh na zrušení společnosti, což jim však bylo vzhledem k pozastavení zakázáno. To se bude vztahovat na návrhy na likvidaci podané během 6 měsíců po odvolání pozastavení.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Uzavření soudů vedlo k automatickému pozastavení práva věřitelů podat insolvenční návrh z důvodu platební neschopnosti dlužníka.

Dne 5. června 2020 byl zrušen příkaz k uzavření soudů z roku 2020. Všechny soudy byly znovu otevřeny.

Zákonem XXXI z roku 2020 byl změněn zákon o obchodních společnostech (kap. 386 sbírky zákonů Malty), aby příslušnému ministrovi udělil novou pravomoc stanovit dočasné pozastavení práva věřitelů podat insolvenční návrh z důvodu platební neschopnosti dlužníka, a to na tak dlouho, jak bude považováno za nezbytné.

Dne 15. září 2020 bylo zveřejněno právní upozornění 373 z roku 2020 nazvané „Companies Act (Suspension of Filing for Dissolution and Winding Up) Regulations“ (nařízení týkající se zákona o obchodních společnostech (pozastavení podávání návrhů na zrušení a likvidaci společnosti)). Tímto právním upozorněním se ruší právo věřitelů podat návrh na zrušení společnosti, která je dlužníkem, s ohledem na její platební neschopnost. Kromě toho budou přerušena insolvenční řízení, na jejichž zahájení byl podán návrh dne 16. března 2020 nebo po tomto datu. Soud má však pravomoc povolit projednání věci, pokud je na základě důkazů prima facie přesvědčen, že k platební neschopnosti došlo před 16. březnem 2020.

Pozastavena jsou i řízení ve věci neoprávněného obchodování (nikoli podvodného obchodování) vedená proti řediteli za to, že společnost nebyla zrušena. Pozastavení a přerušení zůstanou v platnosti na dobu neurčitou a po dobu 40 dnů ode dne, kdy ministr hospodářství nařídí, že se pozastavení a přerušení odvolává.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Uzavření soudů také vedlo k automatickému pozastavení návrhů na výkon rozhodnutí ze strany věřitelů. Vláda dále nařídila šestiměsíční pozastavení úvěrových facilit poskytovaných autorizovanými úvěrovými či finančními institucemi, které zahrnují půjčení peněžité částky formou zálohy, kontokorentu nebo půjčky nebo jakoukoli jinou úvěrovou linku, včetně diskontování směnek a dlužních úpisů, záruk, náhrad, akceptů a směnek indosovaných směnečným rukojemstvím, avšak vyjma kreditních karet.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

V důsledku uzavření soudů, a tudíž práva dlužníků vymáhat smlouvy, vláda až do odvolání nařídila dočasné pozastavení veškerých právních a soudních lhůt stanovených v jakýchkoli dohodách, včetně všech lhůt pro plnění jakéhokoli závazku stanovených takovou dohodou. To zahrnuje mimo jiné běh všech právních lhůt, které se ze zákona vztahují na notáře, pokud jde o registraci jakéhokoli listiny, závěti, aktu či soukromé listiny; běh všech lhůt, během nichž musí notář z hlediska jakéhokoli použitelného práva zaplatit daně, které vybral při výkonu své profese; běh všech lhůt týkajících se daňových výhod, pobídek či výjimek; běh všech lhůt, během nichž má notář předložit veškeré informace nebo dokumenty jakémukoli orgánu nebo regulátoru podle příslušné notářské činnosti; a běh lhůt, pokud jde o plnění jakékoli povinnosti obsažené v jakékoli listině či soukromé listině, včetně registrované dohody o příslibu prodeje; a běh lhůt, pokud jde o vypršení jakékoli registrované dohody o příslibu prodeje.

Dne 5. června 2020 byl zrušen příkaz k uzavření soudů z roku 2020. Všechny soudy byly znovu otevřeny.

Běh veškerých zákonných a procesních lhůt, včetně lhůt promlčecích v občanskoprávních věcech a lhůt prekluzivních, tak bude pokračovat. V zájmu ochrany práv uživatelů soudu nabylo účinku krátké přerušení dne 5. června 2020: i) dvacetidenní pozastavení zákonných a procesních lhůt pro ty tribunály, rady, komise, výbory nebo subjekty, které nefungují z budovy Courts of Justice, a ii) sedmidenní pozastavení zákonných a procesních lhůt pro soudy nebo jiné tribunály, rady, komise, výbory nebo jiné subjekty, které fungují z budovy Courts of Justice.

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

S účinkem od 16. března 2020 byly uzavřeny soudní budovy spolu s příslušnými podatelnami. Soudy však mají pravomoc nařídit jednání v naléhavých věcech nebo v případě věcí, u nichž má soud za to, že projednání věci by bylo ve veřejném zájmu. Jako následné opatření byly všechny právní a soudní lhůty, včetně promlčecích a preskriptivních dob, pozastaveny do sedmi dnů po odvolání příkazu k uzavření soudů. Tato opatření sama o sobě fungují jako automatické moratorium nebo přerušení návrhů na výkon a pro platební neschopnost společností, jakož i pro okamžitou povinnost ředitelů podat insolvenční návrh.

Dne 5. června 2020 byl zrušen příkaz k uzavření soudů z roku 2020. Všechny soudy byly znovu otevřeny a soudní řízení probíhají normálně.

Zákonem XXXI z roku 2020 byl změněn zákon o obchodních společnostech (kap. 386 sbírky zákonů Malty), aby příslušnému ministrovi udělil novou pravomoc pozastavit právo podávat návrhy na likvidaci a pozastavit lhůty pro konání valných hromad, ať řádných či mimořádných, a ke konání virtuálních výročních valných hromad a dalších schůzí.

Dne 15. září 2020 bylo zveřejněno právní upozornění 373 z roku 2020 nazvané „Companies Act (Suspension of Filing for Dissolution and Winding Up) Regulations“ (nařízení týkající se zákona o obchodních společnostech (pozastavení podávání návrhů na zrušení a likvidaci společnosti)). Toto právní upozornění stanoví pozastavení podávání insolvenčních návrhů a přerušení řízení, a to se zpětnou účinností ode dne 16. března 2020. Pozastavení zahrnuje řízení ve věci neoprávněného obchodování vedená proti řediteli za to, že společnost nebyla zrušena. Pozastavení a přerušení zůstanou v platnosti na dobu neurčitou a po dobu 40 dnů ode dne, kdy ministr hospodářství nařídí, že se pozastavení a přerušení odvolává.

Bez ohledu na pozastavení a přerušení má soud i nadále pravomoc povolit zahájení nebo pokračování řízení, existují-li důkazy prima facie o tom, že k platební neschopnosti došlo před 16. březnem 2020.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Pokud jde o směrnici o insolvenci, vláda se situací a jejím dopadem na společnosti stále zabývá.

Dne 12. května 2020 bylo zveřejněno právní upozornění 192 z roku 2020 nazvané „Companies Act (Company Reconstructions Fund) Regulations 2020“ (nařízení z roku 2020 týkající se zákona o obchodních společnostech (fond pro obnovu společností)) za účelem doplnění postupu oživení společností, jak je stanoveno podle článku 329B zákona o obchodních společnostech (kap. 386 sbírky zákonů Malty). Toto právní upozornění zřizuje a upravuje správu a provoz fondu (fondu pro oživení společností), který má usnadnit postup oživení společností.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Vláda již vydala tři balíčky finanční pomoci vyčíslené na měsíčním základě, jejichž cílem je udržet likviditu podniků a finančně pomoci řadě odvětví. Vláda nejen že zavedla daňové odklady, ale přislíbila i vládní záruky v oblasti zvýhodněných půjček a poskytla přímou finanční injekci podnikům, aby naše podniky zůstaly životaschopné, zdravé a připravené se rychle vzpamatovat, až se ekonomika znovu rozběhne. Kromě toho byla rovněž zavedena řada sociálních opatření, včetně mzdových příplatků. Všechna uvedená opatření jsou přijímána s cílem vyvarovat se platební neschopnosti, zachránit životaschopné podniky, ochránit pracovní místa a co nejvíce omezit úvěry v selhání.

Vláda konkrétně nařídila šestiměsíční pozastavení úvěrových facilit poskytovaných autorizovanými úvěrovými či finančními institucemi, které zahrnují půjčení peněžité částky formou zálohy, kontokorentu nebo půjčky nebo jakoukoli jinou úvěrovou linku, včetně diskontování směnek a dlužních úpisů, záruk, náhrad, akceptů a směnek indosovaných směnečným rukojemstvím, avšak vyjma kreditních karet.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Nizozemsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Parlament (horní a dolní komora) odsouhlasil dočasné mimořádné právní předpisy. Díky těmto právním předpisům je možné vyřešit nejnaléhavější problémy fungování soudnictví.

Právní předpisy jsou v platnosti od 24. 4. 2020.

Jednání v občanskoprávních a správních věcech

Zavedení možnosti konat jednání všemi elektronickými komunikačními prostředky v případě, že v důsledku COVID-19 není možné provést jednání s fyzickou přítomností. Ve všech případech rozhodují o způsobu konání jednání soudci.

Neexistují žádné změny v právních lhůtách v občanskoprávních, správních či trestních věcech.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

V období od 17. 3. 2020 do 11. 5. 2020 byly všechny soudní budovy uzavřeny, vyjma pro velmi naléhavé věci. Všechny ostatní věci byly projednávány písemným postupem nebo prostřednictvím audio nebo video konference.

Od 11. 5. 2020 se soudy znovu otevřou pro všechny trestní věci, věci související s ochranou dětí a rodinným právem. Soudnictví přijalo bezpečnostní a organizační opatření v souladu s doporučeními vnitrostátních zdravotnických orgánů.

V rámci možností se budou u soudu projednávat i jiné věci. Není-li ti možné, lze použít videokonferenci nebo jiné elektronické prostředky.

Soudy však budou uzavřeny pro veřejnost, s výjimkou věcí, kde existuje silný veřejný zájem. Soudy mohou rovněž požádat Státní soudní radu o zavedení profesionálního živého vysílání, pokud to považují za nezbytné ve veřejném zájmu. Jednání se ve všech případech mohou zúčastnit až tři zástupci sdělovacích prostředků. Kromě toho má soudnictví za cíl zveřejňovat více písemných rozhodnutí na internetu.

Soudnictví zkoumá možnosti, jak plnit povinnost veřejně přístupných jednání a zároveň respektovat soukromí zúčastněných stran.

Soudnictví zavedlo dočasnou úpravu procesních pravidel pro všechny jurisdikce a na svých Odkaz se otevře v novém okně.internetových stránkách vytvořilo stránku se všemi aktuálními informacemi a pokyny, jak pracovat během krizí nákazy COVID-19.

1.3 Justiční spolupráce EU

Ústřední orgány v Nizozemsku pracují převážně z domova. Doporučuje se komunikovat prostřednictvím e-mailu.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Nizozemsko rovněž není zastáncem pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh, neboť tak hrozí, že podniky, které nejsou životaschopné, budou udržovány při životě déle, než by bylo odpovědné. To poškozuje věřitele. Nizozemsko se raději zaměřuje na podporu rychlé a brzké restrukturalizace.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

-

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

O pozastavení platební povinnosti se momentálně neuvažuje, neboť by to mohlo způsobit řetězovou reakci.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

-

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Řada bank dobrovolně souhlasila s dočasným moratoriem, pokud jde ukončování úvěrových facilit a opatření vymáhání dluhů (za určitých podmínek). V Nizozemsku se banky k podávání návrhů na zahájení insolvenčního řízení stejně příliš často neuchylují.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Byla oznámena obecná mimořádná opatření, která mají za cíl umožnit občanům i podnikatelům dále plnit své platební závazky.

Tento balíček obsahuje taková opatření, jako je například okamžité zastavení výběru některých daní (daň z příjmů, daň z příjmů právnických osob, DPH) a liberální režim pro odklad řady dalších daní a penzijních příspěvků.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Rakousko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Odkaz se otevře v novém okně.Zákon ze dne 22. března 2020, ve znění pozdějších předpisů

Procesní lhůty, jejichž běh počíná dne 22. března 2020, nebo lhůty, které by za běžných okolností začaly běžet po tomto datu, se přerušují do 30. dubna 2020. Lhůty znovu poběží v celé své délce. To znamená, že čtrnáctidenní lhůta uplyne dne 15. května 2020 a čtyřtýdenní lhůta uplyne dne 29. května 2020.

Výjimky (mimo jiné): platební lhůty, nucená psychiatrická hospitalizace. V případech bezprostředního ohrožení bezpečnosti nebo osobní svobody, jakož i v případech nenahraditelné náhrady škody může soud toto přerušení běhu lhůty ukončit dříve.

Promlčecí a prekluzivní lhůty (např. promlčení) v období mezi 22. březnem 2020 a 30. dubnem 2020 neplynou.

Jednání online: Výjimečně může být účast na ústním jednání umožněna prostřednictvím technických prostředků pro přenos obrazu a zvuku pro určité skupiny a s výhradou určitých ustanovení.

Vykonávací (exekuční) řízení: Možné zastavení nedobrovolné dražby movitého a nemovitého majetku, pokud dlužník čelí hospodářským potížím v důsledku pandemie COVID-19. Vystěhování lze na žádost pozastavit, pokud by se dlužník jinak stal bezdomovcem.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Omezení kontaktů mezi soudy a účastníky řízení v závislosti na situaci ohledně pandemie COVID-19.

Všeobecné uzavření zvláštních soudů v případě potřeby doprovázené možností obrátit se na jiné soudy s naléhavými případy.

1.3 Justiční spolupráce EU

Pracovníci ústředních orgánů pracují z domova v závislosti na situaci ohledně pandemie COVID-19: doporučuje se komunikovat prostřednictvím e-mailu.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Povinnost dlužníka podat návrh na zahájení insolvenčního řízení na základě předlužení je pozastavena do 30. června 2021.

Lhůta pro povinnost dlužníka podat návrh na zahájení insolvenčního řízení do 60 dnů po vzniku platební neschopnosti se prodlužuje na 120 dnů, pokud k platební neschopnosti došlo kvůli onemocnění COVID-19.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Právo věřitele podat insolvenční návrh proti dlužníkovi na základě předlužení

Právo věřitele podat insolvenční návrh proti dlužníkovi na základě předlužení je pozastaveno do 30. června 2021.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

O přerušení nucené dražby movitého a nemovitého majetku lze požádat tehdy, pokud dlužník čelí ekonomickým obtížím z důvodu současné pandemie COVID-19 a tyto obtíže vedly k zahájení exekuce.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

Insolvenční soud může prodloužit dobu, během níž třetí strany nesmí ukončit smlouvy ani vykonat práva na oddělení nebo na oddělené uspokojení pohledávky (v platnosti do 30. června 2021).

Rezidenční nájem (právní úprava nájmu) nelze ukončit z důvodu nedoplatků nájemného od dubna do června 2020 způsobených značným zhoršením hospodářské výkonnosti souvisejícím s COVID-19. Pronajímatelé mohou podat žalobu na tyto nedoplatky nájemného až po 31. prosinci 2020, přičemž úroky z prodlení nesmí přesáhnout 4 % za rok.

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Soud může prodloužit procesní lhůty v insolvenčním řízení až o 90 dnů (v platnosti do 31. prosince 2020).

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Je-li dlužník v prodlení, může v rámci restrukturalizačního plánu požádat o moratorium na dobu nejvýše devět měsíců (v platnosti do 30. června 2021).

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Splátky úvěrů spotřebitelů nebo mikropodniků splatné v období od dubna do června 2020 jsou odloženy, pokud dlužník utrpěl v souvislosti s COVID-19 ztrátu příjmu, kvůli níž je nepřiměřené očekávat, že dané splátky úvěru uhradí včas. Doba trvání smlouvy se automaticky prodlužuje o tři měsíce, s výjimkou případů, kdy si dlužník přeje pokračovat s existujícími podmínkami úvěru.

Žádný úrok z prodlení u nedoplatků od dubna do června.

Žádné smluvní pokuty, pokud byla smlouva uzavřena před 1. dubnem 2020 a dlužník neplní povinnosti z důvodu značného zhoršení své hospodářské výkonnosti souvisejícího s onemocněním COVID-19 nebo neschopnosti své povinnosti plnit kvůli omezením týkajícím se jeho pracovního života souvisejícím s onemocněním COVID-19.

Poslední aktualizace: 04/10/2022

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Polsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Polské zvláštní právní předpisy stanoví mimo jiné odklad dosud nezapočatých a zastavení běhu započatých:

  • promlčecích lhůt pro výkon soudních rozhodnutí,
  • hůt v řízeních a lhůt pro úkony soudu v soudních řízeních, včetně vykonávacích řízení.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Byla přijata mimo jiné tato zvláštní opatření ke zmírnění negativních důsledků pandemie COVID-19.

Bylo umožněno předávání věcí mezi polskými soudy (justičním orgánem a po vymezenou dobu v naléhavých věcech vymezených zvláštními právními předpisy týkajícími se zmírnění dopadu pandemie COVID-19 na polskou soustavu soudů).

Kategorie naléhavých věcí je definována takto:

1. Řízení týkající se nezletilých osob, včetně:

  • řízení o zbavení rodičovské odpovědnosti k dítěti nebo péče o dítě,
  • řízení týkající se umístění nezletilého cizince do péče a vzdělávací instituce,
  • řízení o zřízení opatrovníka pro zastupování zájmů nezletilé osoby v soudním řízení,
  • řízení týkající se umístění nebo prodloužení pobytu mladistvého v domově mládeže,
  • řízení o výkonu rozhodnutí zahrnující nezletilé osoby.

2. Řízení týkající se duševně nemocných a nezpůsobilých osob

Předseda každého příslušného polského soudu může nařídit, aby byla jakákoliv věc považována za naléhavou, pokud by nerozhodnutí ve věci samé:

  • mohlo způsobit nebezpečí pro život nebo zdraví lidí nebo zvířat,
  • mohlo způsobit vážné poškození veřejného zájmu,
  • mohlo způsobit bezprostřední a nenapravitelné materiální škody a
  • je-li naléhavé rozhodnutí v této věci nutné v zájmu spravedlnosti.

Přidělování soudců k jiným soudům se zjednodušilo. Rozhodnutí v tomto ohledu přijímají justiční orgány v souladu se zásadou nezávislosti soudců a na dobu předem stanovenou. Tyto postupy umožní poskytnout podporu soudům, které se potýkají s větším náporem věcí.

V některých případech je rovněž možné přerušit a odložit řízení.

1.3 Justiční spolupráce EU

Zaměstnanci ministerstva spravedlnosti, kteří pracují v ústředním orgánu, vykonávají práci z domova.

Veškerá sdělení určená polskému ministerstvu spravedlnosti jako ústřednímu orgánu (včetně doručování písemností a dokazování) nebo polskému kontaktnímu místu EJS musí být zasílána elektronickými prostředky s nezbytnými přílohami ve formě oskenovaných kopií.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Počínaje dnem 18. dubna 2020 byla na celou dobu trvání rizika pandemie pozastavena povinnost dlužníka podat insolvenční návrh (je-li COVID-19 přímým důvodem platební neschopnosti).

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

-

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

-

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Insolvenční řízení byla od 16. května 2020 do 5. září 2020 kvalifikována jako „naléhavé věci“.

K žádnému obecnému pozastavení insolvenčního soudu nedošlo, přestože mnoho jednání bylo zrušeno.

Jednání jsou vedena on-line, ledaže osobní dostavení se k soudu pro účastníky nepředstavuje mimořádné nebezpečí.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Postupy restrukturalizace zahrnuté v zákoně o restrukturalizaci obsahují řešení, která zvažují jak zájmy dlužníků, tak i věřitelů a slouží na jedné straně k zachování existence dlužníka a na druhé straně k co nejefektivnějšímu uspokojení věřitelů. Proto by se ze své podstaty neměly považovat pro dlužníky za škodlivé.

Dne 24. června 2020 vstoupil v platnost nový postup restrukturalizace (zjednodušený postup restrukturalizace). Dlužníkům umožňuje zahájit restrukturalizační proces bez soudního schválení, aby mohli rychle a účinně jednat, pokud se objeví pravděpodobnost platební neschopnosti. Zahájení tohoto postupu způsobuje obecné přerušení vymáhání pohledávek.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

V rámci nového „protikrizového štítu“ lze státní podporu poskytnout podnikateli v obtížné ekonomické situaci (riziko platební neschopnosti), který splňuje kritéria pro podnikatele, jemuž hrozí platební neschopnost (čl. 141 odst. 2 zákona o restrukturalizaci), nebo se ocitne v platební neschopnosti (článek 11 zákona o úpadku), který rovněž splňuje další kritéria.

Po celou dobu trvání rizika pandemie je vyloučena možnost vystěhování fyzické osoby z obydlí.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Portugalsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Nouzový stav byl vyhlášen v období mezi 19. březnem 2020 a 2. květnem 2020

Nejdůležitější právní předpisy přijaté v daném období jsou tyto:

  • nařízení č. 14-A/2020
  • nařízení č. 17-A/2020
  • nařízení č. 2-A/20
  • nařízení č. 2-B/20
  • zákon č. 1-A/20 a novely
  • zákonné nařízení č. 10-A/20 a novely

Následoval krizový stav vyhlášený v období mezi 3. květnem 2020 a 30. červnem 2020

Nejdůležitější právní předpisy přijaté v daném období jsou tyto:

  • usnesení č. 33-A/20
  • usnesení č. 33-C/20
  • usnesení č. 38/20
  • usnesení č. 40-A/20
  • usnesení č. 43-B/20
  • usnesení č. 51-A/20
  • zákon č. 1-A/20 a novely
  • zákonné nařízení č. 10-A/20 a novely

Krizový stav byl znovu vyhlášen v období mezi 15. říjnem 2020 a 8. listopadem 2020

Nejdůležitější právní předpisy přijaté v daném období jsou tyto:

  • usnesení č. 88-A/20
  • usnesení č. 92-A/20
  • usnesení č. 96-B/20

Následoval nouzový stav vyhlášený v období mezi 9. listopadem 2020 a 30. dubnem 2021

Nejdůležitější právní předpisy přijaté v daném období jsou tyto:

  • nařízení č. 51-U/20
  • nařízení č. 59-A/20
  • nařízení č. 61-A/20
  • nařízení č. 66-A/20
  • nařízení č. 59-A/20
  • nařízení č. 6-A/21
  • nařízení č. 6-B/21
  • nařízení č. 9-A/21
  • nařízení č. 11-A/21
  • nařízení č. 21-A/21
  • nařízení č. 25-A/21
  • nařízení č. 31-A/21
  • nařízení č. 41-A/21

Důsledky pro režim procesních lhůt

V souladu s článkem 7 zákona č. 1-A/20 v konsolidovaném znění byl právní režim procesních podmínek a lhůt během nouzového i krizového stavu následující:

  • V soudních řízeních, která nejsou naléhavá, byl běh lhůt pozastaven na období, jehož konec bude stanoven zákonným nařízením.
  • Naléhavá soudní řízení probíhají bez zásahu do lhůt nebo úkonů.
  • Byl pozastaven běh promlčecích a prekluzívních lhůt.
  • Bylo pozastaveno odnětí vlastnictví a vymáhání hypoték, pokud jde o nemovitosti k vlastnímu bydlení.
  • Byl pozastaven běh lhůt stanovených pro dlužníky pro podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení.
  • Byly pozastaveny všechny úkony vykonávacího řízení, včetně exekučních opatření, pokud to nezpůsobuje nenapravitelnou škodu nebo neohrožuje živobytí věřitele.
  • Článek 15 zákonného nařízení č. 10-A/20 stanoví, že v případě rozhodnutí orgánů o uzavření soudu v určité oblasti v důsledku pandemie jsou pozastaveny procesní lhůty (stalo se tak jen v několika případech a po omezenou dobu).
  • Pozastavení uplatňování procesních podmínek a lhůt skončilo dne 3. června 2020 (článek 8 zákona č. 16/2020, kterým se ruší článek 7 zákona č. 1-A/2020).
  • Pokud jde o doručování písemností, byla pozastavena povinnost, aby adresát potvrdil přijetí písemnosti podpisem, a byla nahrazena jinými vhodnými způsoby prokázání totožnosti a vyznačení data doručení (zákon č.10/2020).
  • Původně nařízené pozastavení uplatňování procesních podmínek a lhůt skončilo dne 3. června 2020 (článek 8 zákona 16/2020, kterým se ruší článek 7 zákona č. 1-A/2020).
  • Zákon č. 4-B/2021 následně stanovil nové období pozastavení běhu procesních lhůt se stejným právním režimem, jako byl ten předchozí, na základě článku 6-B, který byl doplněn do zákona č. 1-A/20.
  • Pozastavení běhu procesních lhůt skončilo dne 6. dubna 2021 v souladu se zákonem č. 13-B/2021.
  • V současnosti (květen 2021) stále platí výjimečný a dočasný procesní režim stanovený v platném znění článku 6-E zákona č. 1-A/2020, který zejména umožňuje konání soudních jednání s využitím prostředků komunikace na dálku za podmínek stanovených v uvedeném zákoně.

Zákon č. 1-A/2020 (o reakci na epidemiologickou situaci způsobenou koronavirem) v posledním konsolidovaném znění je k dispozici Odkaz se otevře v novém okně.zde.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Během nouzového stavu

Hlavní mechanismy přijaté pro účely organizace a řízení soudnictví byly tyto:

  • pohotovostní plány vypracované předsedy jednotlivých soudů,
  • rozpis služeb s fyzickou přítomností v případě naléhavých řízení, stanovený předsedy jednotlivých soudů,
  • virtuální soudní síně na všech soudech (soudy prvního stupně, druhého stupně a Nejvyšší soud) umožňující konat veškerá jednání s využitím prostředků komunikace na dálku,
  • elektronický podpis rozsudků prostřednictvím systému správy případů,
  • v případě rozsudků soudních senátů může být podpis jiných soudců nahrazen prohlášením soudce zpravodaje potvrzujícím hlasování o souhlasu ostatních soudců (článek 15 zákonného nařízení č. 10-A/20),
  • přístup do systému správy případů prostřednictvím VPN (virtuální privátní síť),
  • provádění procesních úkonů prostřednictvím telekonference/videokonference,
  • použití elektronické pošty namísto telefonu pro žádosti o informace od soudů,
  • práce na dálku, kdykoli to povaha práce umožňuje.

Důsledky nouzového stavu pro soudní činnost a přidělování věcí

Soudci vykonávají svou běžnou práci na dálku, odkud mají přístup k systému řízení případů, a jsou k dispozici dostavit se osobně k soudu, je-li to nutné z důvodu výkonu služby.

Přidělování naléhavých a nenaléhavých řízení u soudů prvního stupně nebylo nikdy přerušeno.

Soudům druhého stupně a Nejvyššímu soudu byla do 15. dubna 2020 přidělována pouze naléhavá řízení. Od 16. dubna 2020 jsou přidělována všechna řízení, tj. naléhavá a i nenaléhavá.

Naléhavé úkony a řízení, v nichž jde o základní práva, mohou být vykonávány osobně (naléhavá ochrana dětí, procesní úkony a soudní řízení s obviněnými ve vazbě) nebo na dálku prostřednictvím virtuálních soudních síní.

Soudní řízení a procesní úkony, které nejsou naléhavé, byly během nouzového stavu odročeny, s výjimkou případů, kdy soudci považují za nutné uskutečnit jednání, zejména s cílem zabránit nenapravitelným škodám, nebo v případech, kdy se všechny strany dohodnou na využití telekonference nebo videokonference / virtuálních soudních síní.

Rozsudky v nenaléhavých věcech mohou být vyneseny, pokud se všechny strany dohodnou na tom, že další šetření ze strany soudu není nutné.

Úkony a řízení vykonávané osobně se uskutečňují v odpovídajících místnostech, které byly zpřístupněny v každém okresním soudu, s ochrannými a dezinfekčními prostředky. Počet zúčastněných upraví soudce na základě limitů doporučených zdravotnickými orgány.

Účast na jednání soudu se nedoporučuje, ledaže se jedná o předvolané osoby. V takovém případě se podle článku 14 zákona č. 10-A/20 uvádí, že předložení lékařského potvrzení o karanténě se považuje za vyšší moc.

Nejvyšší soudní rada zdůraznila, že během nouzového stavu musí soudy zůstat konečným garantem základních práv.

Během krizového stavu:

Hlavními přijatými nástroji soudní organizace byly:

  • postupné rušení opatření proti šíření nákazy v souladu s usnesením Rady ministrů č. 33-C/20,
  • přijetí dokumentu Odkaz se otevře v novém okně.Opatření ke snížení rizika přenosu viru u soudu, který společně vypracovaly Nejvyšší soudní rada, Generální ředitelství pro správu justice, Nejvyšší státní zastupitelství, Vrchní rada správních a daňových soudů a Generální ředitelství pro zdraví,
  • každý soud prvního stupně, každý soud druhého stupně, Nejvyšší soud a Nejvyšší soudní rada přijaly pracovní rozvrhy umožňující střídání práce s fyzickou přítomností a práce na dálku, aniž by tím byla dotčena podpůrná opatření pro rodiny, která využívají určití pracovníci, a povinná práce na dálku pro soudce a soudní zaměstnance, kteří patří do rizikových skupin.

Nejvyšší soudní rada schválila následující usnesení, aby zajistila stabilitu lidských zdrojů u soudů prvního stupně a řešila nárůst pracovní zátěže, který bude následovat po ukončení pozastavení běhu lhůt:

  • prodloužení funkčního období předsedů soudů prvního stupně do 31. prosince 2020,
  • omezení a dočasné pozastavení každoroční mobility soudců (movimentação anual de juízes) za účelem stabilizace lidských zdrojů a řídicích orgánů u soudů prvního stupně – (usnesení ze dne 28. dubna 2020 a 5. května 2020).

Praktické informace o fungování vnitrostátních soudů během nouzového a krizového stavu a v době postupného rušení opatření proti šíření nákazy jsou k dispozici na Odkaz se otevře v novém okně.internetových stránkách Nejvyšší soudní rady.

1.3 Justiční spolupráce EU

Během nouzového stavu:

  • tým kontaktního místa Evropské justiční sítě (EJS) pro občanské věci pracuje z domova, zpracovává všechny žádosti o spolupráci a informace co nejrychleji, bez ohledu na pozastavení lhůt pro soudní řízení,
  • tým má vzdálený přístup ke spisům prostřednictvím VPN (virtuální soukromé sítě),
  • v případě potřeby a v naléhavých případech se na pracoviště může dostavit kterýkoli člen týmu,
  • v případech týkajících se justiční spolupráce je třeba upřednostnit komunikaci elektronickou poštou na adresu Odkaz se otevře v novém okně.correio@redecivil.mj.pt.

Během krizového stavu a v době současného postupného ukončování omezení proti šíření nákazy:

  • tým kontaktních míst pracuje na základě rotace, která kombinuje práci na dálku a fyzickou přítomnost na pracovišti, čímž je zajištěno, že v místě pracoviště je vždy přítomen alespoň jeden člen týmu,
  • kontaktní místo podléhá rozpisu služeb Nejvyšší soudní rady a řídí se „Opatřeními ke snížení rizika přenosu viru u soudu“, která byla přijata s cílem postupného rušení opatření proti šíření nákazy.

Dopady koronavirové pandemie na objem žádostí o spolupráci a informace vyřizovaných kontaktním místem

  • V roce 2020 zůstal celkový počet žádostí o pomoc, které kontaktnímu místu zaslaly soudy a další orgány, poměrně stabilní v porovnání s rokem 2019; navzdory koronavirové pandemii obdrželo kontaktní místo v roce 2020 pouze o devět žádostí méně než v roce 2019. Pokud však jde o jednotlivé sítě spolupráce, jichž je Portugalsko členem, došlo k mírnému poklesu počtu žádostí adresovaných EJS pro občanské a obchodní věci, výraznějšímu poklesu počtu žádostí adresovaných síti IberRede a nárůstu počtu žádostí adresovaných justiční síti Společenství portugalsky mluvících zemí (CPLP).
  • Během nouzového stavu, krizového stavu a období postupného rušení opatření proti šíření nákazy odpovídalo kontaktní místo na všechny obdržené žádosti o spolupráci a informace, aniž by došlo ke změněně nebo pozastavení lhůt stanovených pro odpověď.

Celkový počet žádostí o spolupráci a informace v roce 2020: 356

V tomto členění:

  • EJS pro občanské a obchodní věci, 287
  • IberRede, 4
  • Justiční síť CPLP, 65

Celkový počet žádosti o spolupráci a žádostí o informace v roce 2019: 365

V tomto členění:

  • EJS pro občanské a obchodní věci, 328
  • IberRede, 19
  • Justiční síť CPLP, 17.

Statistické informace o činnosti kontaktního místa jsou k dispozici Odkaz se otevře v novém okně.zde.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

Níže je uvedena společná odpověď na otázky 2.1 a 2.2.

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)
2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek
2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Společná odpověď na otázky 2.1 a 2.2.

Podle článku 6-E zákona č. 1/A/2020 (k dispozici Odkaz se otevře v novém okně.v platném znění, ve znění 12. změny podle zákona č. 13-B/2021) je zachován výjimečný a dočasný procesní režim, podle něhož jsou pozastaveny tyto lhůty:

  • lhůta pro podání návrhu na prohlášení úpadku dlužníka stanovená v čl. 18 odst. 1 zákoníku o insolvenci a ozdravení podniků (Código da Insolvência e da Recuperação de Empresas), ve znění schváleném v příloze zákonného nařízení č. 53/2004;
  • úkony, které mají být učiněny v rámci exekučního nebo insolvenčního řízení v souvislosti se soudním vyklizením rodinného obydlí,
  • promlčecí a prekluzivní lhůty týkající se výše uvedeného exekučního nebo insolvenčního řízení,
  • v případech, kdy úkony, které mají být učiněny během exekučního nebo insolvenčního řízení a které se týkají prodeje a soudního vyklizení nemovitosti, mohou ohrozit živobytí osoby, proti níž je výkon veden, nebo osoby, u níž byl prohlášen úpadek, mohou tyto osoby požadovat pozastavení předmětných úkonů za předpokladu, že se tím vážně neohrozí živobytí oprávněného nebo věřitelů dlužníka ani nezpůsobí nenapravitelnou škodu, přičemž soud o věci rozhodne ve lhůtě 10 dnů po vyslechnutí protistrany,
  • pozastavení promlčecích a prekluzivních lhůt má přednost před jakýmikoli pravidly, jež stanoví povinné maximální promlčecí nebo prekluzivní lhůty, které se prodlužují o dobu odpovídající trvání pozastavení.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Níže je uvedena společná odpověď na otázky 2.3 a 2.4.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Společná odpověď na otázky 2.3 a 2.4.

Byl vytvořen nový mimořádný postup na podporu životaschopnosti podniků (processo extraordinário de viabilização de empresas, PEVE) – Odkaz se otevře v novém okně.viz zákon č. 75/2020 a Odkaz se otevře v novém okně.usnesení Rady ministrů 41/2020.

Zákon 75/2020:

  • zavádí výjimečný a dočasný režim pro prodloužení lhůty pro dokončení jednání zahájených za účelem schválení ozdravného plánu nebo dohody o vyrovnání, jakož i poskytnutí času na přizpůsobení navrhovaného insolvenčního plánu v souvislosti s pandemií COVID-19,
  • rozšiřuje výhodu stanovenou v čl. 17-H odst. 2 zákoníku o insolvenci a ozdravení podniků (CIRE), ve znění schváleném v příloze Odkaz se otevře v novém okně.zákonného nařízení č. 53/2004, na partnery, akcionáře nebo jiné osoby, které mají s podnikem zvláštní spojení a které financují její činnost během zvláštního revitalizačního postupu (Processo Especial de Revitalização (PER)),
  • stanoví uplatňování mimosoudního režimu pro ozdravení podniků (Regime Extrajudicial de Recuperação de Empresas, RERE), schváleného Odkaz se otevře v novém okně.zákonem č. 8/2018, na podniky, které jsou v současnosti v platební neschopnosti v důsledku pandemie COVID-19,
  • vytváří mimořádný postup na podporu životaschopnosti podniků postižených hospodářskou krizí v důsledku pandemie COVID-19,
  • stanoví povinné částečné rozdělení ve všech projednávaných insolvenčních řízeních, v nichž výnosy z likvidace přesahují 10 000 EUR,
  • stanoví přednostní vyřizování návrhů na uvolnění jistot nebo záruk poskytnutých v souvislosti s insolvenčním řízením, zvláštním revitalizačním postupem nebo zvláštním postupem podle dohody o vyrovnání.

Závěrečná poznámka:

Přestože uvedené informace byly pečlivě shromážděny, je vždy nutné nahlížet do platných právních předpisů a jejich příslušných novel. S ohledem na čl. 5 odst. 2 písm. c) rozhodnutí 2001/470/ES nejsou tyto informace pro portugalskou Nejvyšší soudní radu, soudy ani pro kontaktní místo závazné.

Poslední aktualizace: 15/12/2022

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Rumunsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Podle zákona o nouzovém stavu č. 195/2020 a vyhlášky o prodloužení nouzového stavu č. 250/2020 nezačnou promlčecí a prekluzivní lhůty plynout, nebo přestanou plynout během nouzového stavu.

Přerušení lhůt pro podání odvolání.

Nouzový stav skončil dne 15. 5. 2020.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Zvláštní opatření, která se týkají organizace soudnictví v rámci nouzového stavu vyhlášeného dne 16. 3.:

Soudní činnost v občanských věcech je přerušena, s výjimkou naléhavých případů, které jsou určeny rozhodnutím Rady soudců a státních zástupců č. 417/24.3.2020;

Rozhodnutí budou i nadále vypracovávána a nadále bude probíhat registrace písemností obdržených od stran.

Používání videokonference je podporováno, a to i prostřednictvím dožádání, jakož i jednání s vyloučením veřejnosti, pokud to situace dovoluje.

Všechny písemnosti účastníků řízení jsou zasílány soudům elektronickými prostředky, s výjimkou případů, kdy tyto osoby takové prostředky nemají.

Předávání spisů z jednoho soudu na jiný probíhá elektronickou cestou; rovněž doručování soudních písemností účastníkům řízení.

Pokud nemůže být vytvořen senát soudců, je povolena delegace soudců z jiného oddělení soudu.

Po 15. 5. 2020 (konec nouzového stavu) se ve všech občanských věcech řízení obnoví z moci úřední. Do 10 dnů od skončení nouzového stavu přijmou soudy vhodná opatření ke změně termínu jednání a k předvolání účastníků řízení.

1.3 Justiční spolupráce EU

Část zaměstnanců ministerstva spravedlnosti je oprávněna pracovat z domova. Justiční spolupráce v občanských věcech bude ovlivněna po nepředvídatelnou dobu. V zájmu minimalizace zpoždění se důrazně doporučuje elektronické podávání žádostí o justiční spolupráci ústřednímu orgánu. Dokumenty zaslané v tištěné podobě budou zpracovány se značným zpožděním.

Ministerstvo spravedlnosti jedná na základě čl. 3 písm. c) nařízení o doručování písemností a nařízení o dokazování jako předávající/přijímající orgán ve výjimečných případech. Všechny žádosti (doručování písemností, dokazování, vyživovací povinnost, případy únosů dětí atd.) řeší v současné době ministerstvo spravedlnosti, a to zpravidla bez stanovení priorit.

Lze použít tyto e-mailové adresy: Odkaz se otevře v novém okně.dreptinternational@just.ro, Odkaz se otevře v novém okně.ddit@just.ro.

Po skončení nouzového stavu (15. 5. 2020) bude ministerstvo spravedlnosti jednající jako ústřední orgán obecně vykonávat všechny své činnosti stejným způsobem jako během nouzového stavu.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Insolvenční řízení během nouzového stavu podléhají obecným ustanovením týkajícím se pozastavení z moci úřední veškeré soudní činnosti v občanskoprávních věcech, s výjimkou mimořádně naléhavých případů, které nelze odložit. Povinnost dlužníka podat návrh na zahájení insolvenčního řízení je pozastavena, neboť během nouzového stavu se na všechny lhůty v občanskoprávních věcech vztahuje obecné moratorium, a to včetně třicetidenní lhůty, v níž má dlužník povinnost podat insolvenční návrh.

Během stavu pohotovosti se právní předpisy upravující povinnost dlužníka podat insolvenční návrh nepoužijí. Dokud stav pohotovosti neskončí, může být řízení zahájeno na návrh dlužníka, pokud se dlužník rozhodne insolvenční návrh podat.

Toto dočasné pravidlo se vztahuje na dlužníky, kteří byli v platební neschopnosti nebo kteří se ocitli v platební neschopnosti během stavu pohotovosti. Stav pohotovosti je v Rumunsku vyhlášen od poloviny května poté, co skončil nouzový stav.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Věřitel je stále oprávněn insolvenční návrh podat, ale insolvenční řízení bude moci být zahájeno až po ukončení nouzového stavu.

Insolvenční řízení může být zahájeno v případě pohledávky ve výši 50 000 leu (přibližně 10 200 EUR), neboť prahová hodnota pro věřitele i pro dlužníky byla ze 40 000 leu navýšena.

Věřitelé mohou podávat návrhy na zahájení insolvenčního řízení proti dlužníkům, kteří během nouzového stavu nebo stavu pohotovosti zcela nebo částečně přerušili svou činnost, až poté, co se přiměřeně pokusili uzavřít dohodu o splátkách, což musí být doloženo dokumenty, které si strany vzájemně předaly jakýmikoli prostředky, včetně prostředků elektronických.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Rozpočtové pohledávky (daňové a jiné, s výjimkou pohledávek vycházejících z rozhodnutí v trestních věcech), které se stanou splatnými v průběhu nouzového stavu, nelze během této doby a 30 dnů po ukončení nouzového stavu vymáhat. Rovněž vymáhací opatření v případě rozpočtových pohledávek byla pozastavena nebo nebyla u rozpočtových pohledávek po vyhlášení nouzového stavu uplatněna, s výjimkou pohledávek týkajících se trestního řízení.

Vykonávací řízení / nucené exekuce v občanských věcech pokračují pouze tehdy, když je možné dodržet pravidla sanitární kázně.

Dočasná opatření týkající se vymáhání daňových pohledávek zavedená během nouzového stavu jsou stále v platnosti. Pozastavení vymáhání daňových pohledávek je použitelné do 25. prosince a 30 dnů poté.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

Za účelem zachování smluvních vztahů malých a středních podniků, které byly během nouzového stavu (z rozhodnutí orgánů) uzavřeny nebo dočasně pozastaveny (například restaurace a hotely), platí zvláštní povinnost pokusit se smlouvu před jejím pozastavením/vypovězením z důvodu vyšší moci opětovně projednat.

Za určitých podmínek mohou malé a střední podniky, které byly během nouzového stavu z rozhodnutí orgánů uzavřeny nebo dočasně pozastaveny, uplatnit ve svém smluvním vztahu domněnku vyšší moci. Domněnka je vyvratitelná jakýmkoli důkazním prostředkem.

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Hmotné a procesní lhůty v průběhu nouzového stavu neběží / jsou pozastaveny. Soudní činnost, pokud jde o projednávané věci, pokračuje pouze v mimořádně naléhavých případech, jež nelze odložit (odvolací soudy vypracují seznam těchto věcí pro všechny soudy ve své jurisdikci). Soudy mohou stanovit krátké lhůty a jednání konat pokud možno formou videokonference.

V insolvenčních řízeních, která nebyla k 16. březnu skončena, se soudní činnost z moci úřední pozastaví a projednávají se pouze mimořádně naléhavé úkony (dočasné pozastavení návrhů na výkon vůči dlužníkovi, dokud není přijato rozhodnutí o zahájení insolvenčního řízení na žádost dlužníka, jakož i další úkony, v nichž lze rozhodnout v nepřítomnosti stran). V řízení o kasačním opravném prostředku proti rozhodnutím insolvenčního soudce, mohou být některá vykonatelná rozhodnutí pozastavena (rozhodnutí zahájit insolvenční řízení proti dlužníkovi nebo zahájit zjednodušené konkurzní řízení / konkurzní řízení mohou být odvolacími soudy stále pozastavena). Činnost soudních správců/likvidátorů v probíhajících řízeních pokračuje pokud možno za dodržení hygienických požadavků.

Dne 15. května 2020 nouzový stav skončil. Proto se ve všech občanskoprávních věcech řízení obnoví z moci úřední. Během 10 dnů od skončení nouzového stavu přijmou soudy vhodná opatření ke změně termínů soudních jednání a k předvolání účastníků řízení.

V případě ministerstva spravedlnosti, jednajícího jako ústřední orgán, budou veškeré činnosti obecně prováděny jako během nouzového stavu.

Zákon č. 120 ze dne 9. července 2020, kterým se doplňuje zákon č. 304/2004 o organizaci soudnictví, v článku 111 stanoví, že během nouzového stavu může soudní činnost pokračovat pouze ve výjimečných a řádně odůvodněných mimořádných situacích týkajících se ochrany rodinných vztahů a opatření nařízených dekretem prezidenta Rumunska.

Věci, v nichž budou jednotlivé kategorie soudů rozhodovat, budou stanoveny vyčerpávajícím způsobem, a to pouze Nejvyšší radou soudců po konzultaci správních kolegií odvolacích soudů v případě odvolacích soudů, tribunálů a soudců, respektive kolegia Nejvyššího kasačního a justičního soudu. Během nouzového stavu nezačínají běžet procesní a promlčecí lhůty, a pokud již jejich běh začal, pozastaví se.

Návrh zákona, který nedávno přijala vláda (19. listopadu 2020), stanoví možnost omezit soudní činnost soudu, ať už částečně, nebo v celém rozsahu, z důvodů způsobených pandemií COVID-19. Po dobu platnosti omezení, což by nemohlo být déle než 14 dní, pokračuje soudní činnost ve věcech krajní naléhavosti a v ostatních případech je ze zákona odložena. V nadcházejících týdnech bude návrh zákona projednán v parlamentu, a pokud bude přijat, bude toto opatření použitelné během stavu pohotovosti a 30 dní po něm.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

S obnovením soudní činnosti poté, co nouzový stav v polovině května skončil, byla přijata dočasná opatření použitelná na probíhající předinsolvenční a insolvenční řízení – některé procesní kroky a lhůty byly ze zákona prodlouženy (lhůta pro vypracování návrhu na vyrovnání a pro jeho projednání s věřiteli byla prodloužena o 60 dnů a pro výkon návrhu na vyrovnání o dva měsíce; připomínkovací období a lhůta pro předložení plánu reorganizace byly prodlouženy o 3 měsíce; období soudní reorganizace bylo prodlouženo o dva měsíce), byla upravena nová práva v souvislosti s pandemií COVID-19 (dlužníci měli 3měsíční lhůtu na předložení pozměněného plánu reorganizace, pokud se v důsledku pandemie COVID-19 změnily vyhlídky na oživení).

Pokud byla činnost dlužníků v důsledku pandemie COVID-19 zcela přerušena, dostalo se jim dvouměsíčního pozastavení plánu reorganizace.

Maximální doba trvání plánu reorganizace byla prodloužena z 3 let na 4 roky s možností prodloužení o další rok, aniž by realizace plánu přesáhla 5 let.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Zatím byla přijata doplňující opatření s cílem snížit tlak na finanční likviditu, jako například možnost odložit některé platební závazky (splátky úvěru nebo daňové povinnosti), které se stanou splatnými během nouzového stavu, a očekává se, že opatření zmírní některé z negativních dopadů pandemie na solventnost podnikatelů.

Byla přijata další ekonomická opatření, jako například zvýhodněné půjčky pro malé a střední podniky, včetně půjček z 90 % garantovaných státem, a další opatření v oblasti sociální ochrany.

Během nouzového stavu mohou malé a střední podniky, které byly z rozhodnutí orgánů uzavřeny nebo dočasně pozastaveny, odložit platbu svého nájemného a veřejných služeb za své sídlo.

Brzy budou zavedena dočasná zvláštní ustanovení pro konání valné hromady akcionářů/společníků společností během nouzového stavu.

Počínaje 30. březnem 2020 mohou dlužníci požádat věřitele o pozastavení platební povinnosti na období od 1 do 9 měsíců, avšak nejvýše do 31. prosince 2020 (GEO č. 37/2020).

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Slovinsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Vyhláška předsedy Nejvyššího soudu z 13. 3. na základě návrhu ministra spravedlnosti stanovila, že s výjimkou naléhavých záležitostí procesní lhůty neplynou.

Dne 20. 3. 2020 byl přijat zákon o dočasných opatřeních v soudních, správních a jiných veřejných záležitostech s cílem kontrolovat šíření SARS-Co-2 (COVID-19), který vstoupil v platnost dne 29. 3. 2020. Všechna opatření stanovená tímto zákonem a veškerá další opatření přijatá na základě tohoto zákona jsou platná až do doby, kdy je rozhodnutím vlády stanoveno, že důvody pro tato opatření skončily, nejdéle však do 1. 7. 2020.

Zákon zavedl ustanovení pro všechny lhůty (hmotněprávní a procesní). Lhůty pro podání žaloby v soudních řízeních, které jsou stanoveny zákonem, ode dne 29. 3. 2020 neplynou. Od 29. 3. 2020 rovněž neplynou lhůty v soudních řízeních (procesní lhůty), s výjimkou soudních záležitostí, které jsou určené jako naléhavé.

Kromě toho neplynou lhůty pro podání ústavní stížnosti.

Běh lhůt bude pokračovat poté, co opatření stanovená zákonem skončí.

Zákon, kterým se mění zákon o dočasných opatřeních s ohledem na soudní, správní a jiné veřejnoprávní záležitosti při kontrole šíření nakažlivé choroby SARS-Co-2 (COVID-19), byl přijat dne 29. 4.

Procesní a hmotné lhůty dosud ještě neběží a opatření umožňují postupný přechod k normálnímu provozu a zároveň chrání nejzranitelnější.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Zákon, kterým se mění zákon o dočasných opatřeních s ohledem na soudní, správní a jiné veřejné záležitosti při kontrole šíření nakažlivé choroby SARS-Co-2 (COVID-19), představuje právní základ pro soudní a správní orgány a jiné orgány veřejné moci, aby mohly pořádat ústní jednání, konat výslechy, přijímat rozhodnutí a provádět úkony v záležitostech, které nejsou naléhavé, ale stále za podmínek nenarušené bezpečnosti, práce pro zaměstnance a pro klienty.

Soudy a jiné justiční orgány, které v této době rovněž učinily mnoho rozhodnutí ve věcech, které nebyly vymezeny jako naléhavé, zašlou nebo doručí tato rozhodnutí stranám, které jsou s nimi obeznámeny jinak, avšak nemají povinnost vstupem tohoto zákona v platnost jakkoliv konat, pokud nechtějí, neboť lhůty, procesní i hmotné, stále ještě nezačaly běžet. Pokud si však přejí, mohou učinit individuální úkon, který umožní, aby orgány fungovaly hladce, a tudíž tak mohly nabýt svá práva dříve.

Vykonávací řízení (exekuce) je pozastaveno. Poté, co změna vstoupí v platnost, budou soudy moci vydávat příkazy k výkonu rozhodnutí a zajišťovací příkazy a doručovat je účastníkům řízení ve věcech, které nejsou naléhavé a byly zahájeny před zavedením opatření z důvodu epidemie. Účastníci řízení nebudou v těchto případech povinni reagovat okamžitě, neboť ve věcech, které nejsou naléhavé, lhůty neběží, a právní řešení, podle něhož je exekuce stále v platnosti (s výjimkou naléhavých věcí, jako je vymáhání výživného), bude i nadále platit pro vykonávací řízení, jež byla během epidemie přerušena nebo odložena. To samozřejmě neznamená, že účastník řízení, který by reagovat chtěl, je v tomto ohledu omezen.

V obecném občanskoprávním soudnictví nebo u sporů budou soudy moci vynést rozsudek a rovněž jej doručit účastníkům řízení, pokud se nacházejí v nenaléhavém soudním řízení před zavedením opatření před zahájením přelíčení. Účastníkům řízení tedy bude doručeno rozhodnutí, ale lhůty neběží. Tímto způsobem budeme významně přispívat k postupnému odstraňování patové situace, pokud jde o fungování soudů.

Rovněž pokud jde o záležitosti katastru nemovitostí, umožňuje návrh ministerstva postupně odstraňovat nával případů. Rozhodnutí o návrhu na zápis do katastru nemovitostí se může stát pravomocným, i když lhůty neběží, ale pouze v případě, že se všichni účastníci vzdají práva na odvolání. Totéž platí pro zápisy do katastru nemovitostí. Dosud bylo možné podávat návrhy na zápis do katastru nemovitostí, a zajistit tak ochranu právního pořádku.

Návrh nového režimu na dobu trvání epidemie umožňuje stranám insolvenčního řízení podat návrhy, prohlášení nebo dokumenty po uplynutí příslušné lhůty, je-li důvodem tohoto zpoždění epidemie COVID-19 a soud dosud nevydal rozhodnutí, je k opožděnému návrhu přesto přihlédnuto a není po uplynutí lhůty odmítnut. Takový intervenční právní základ, který zmírňuje závažnost a nezvratnost úkonů v insolvenčním řízení, bude též významnou okolností při eventuálním posouzení předsedy Nejvyššího soudu Republiky Slovinsko ve věci určení, zda je insolvenční řízení naléhavým řízením.

Nařízení předsedy Nejvyššího soudu ze dne 5. 5., které nahrazuje předchozí nařízení:

Soudy budou i nadále rozhodovat a konat jednání v naléhavých věcech v souladu s ustanoveními článku 83 zákona o soudech a usnesením předsedy Nejvyššího soudu. Novým usnesením předseda Nejvyššího soudu od 5. 5. 2020 rozšiřuje škálu věcí, které se považují za naléhavé. Tyto věci zahrnují také nucené vyrovnání a konkurs, v nichž bylo rozhodnutí o zahájení řízení vydáno do 30. 3. 2020.

Účastníci řízení, jejich zástupci a další osoby, kteří žádají o informace týkající se konkrétního řízení a nejsou předvoláni k soudu, se musí během doby trvání zvláštních opatření na soud obracet prostřednictvím předem zveřejněných e-mailových adres a telefonních čísel během úředních hodin.

1. Rozhodování soudů v naléhavých a nenaléhavých věcech

Z důvodu výskytu mimořádné události, tj. epidemie infekčního onemocnění (COVID-19) způsobeného koronavirem SARS-CoV-2, která může značně narušit hladký nebo pravidelný výkon soudní příslušnosti, a z důvodu zabránění šíření epidemie virové infekce infekčním onemocněním (COVID-19) způsobeným koronavirem SARS-CoV-2 a pro účely ochrany zdraví a života lidí a zajištění fungování soudnictví konají všechny soudy od 5. 5. 2020 jednání, rozhodují a doručují soudní písemnosti

  1. ve věcech, které nejsou naléhavé v souladu s článkem 83 zákona o soudech a které nejsou považovány za naléhavé v souladu s tímto nařízením, pokud soudy mohou zajistit výkon těchto úkonů v souladu s podmínkami stanovenými v tomto nařízení a v jiných opatřeních, která byla stanovena na základě tohoto usnesení předsedou Nejvyššího soudu Republiky Slovinsko, a to takovým způsobem, aby nedošlo k šíření virové infekce a bylo chráněno zdraví a život lidí, a
  2. v naléhavých věcech podle článku 83 zákona o soudech, z nichž se však za naléhavé nepovažují:

b.1 věci pojištění, úkony vyžadující osobní kontakty soudních vykonavatelů, zúčastněných stran a dalších osob v tomto řízení a výkon těchto úkonů, nejsou-li nezbytné k odvrácení nebezpečí pro lidský život a zdraví nebo pro majetek vyšší hodnoty,

b.2 protesty směnek a šeků a spory z nich vyplývající,

b.3 inventární soupisy pozůstalosti,

b.4 věci týkající se nuceného vyrovnání a konkursu, v nichž nebylo do 30. 3. 2020 včetně vydáno žádné rozhodnutí o zahájení řízení,

2. Základní opatření pro hladký výkon soudní moci v těchto záležitostech:

2.1. Přístup k soudu

Soudy určí vstupní místo do soudní budovy pro účastníky řízení, jejich zástupce a jiné osoby a vstupní místo pro soudce a soudní zaměstnance, pokud to prostory umožňují. Na vstupních místech budou přijata všechna nezbytná preventivní opatření k prevenci virové infekce a na tato opatření se písemné upozorní všechny osoby, které vstoupí do prostor soudu.

S výjimkou naléhavých věcí během trvání zvláštních opatření účastníci řízení, jejich zástupci a jiné osoby: 1. předkládají návrhy pouze poštou nebo prostřednictvím vnitrostátního portálu e-Justice, jestliže je to možné, 2. používají zveřejněné e-mailové adresy a telefonní čísla během úředních hodin za účelem komunikace se soudy.

Účastníci řízení, jejich zástupci a další osoby, kteří žádají o informace týkající se řízení a nejsou předvoláni k soudu, se musí během doby trvání zvláštních opatření na soud obracet prostřednictvím předem zveřejněných e-mailových adres a telefonních čísel během úředních hodin.

2.2. Zasedání soudu a jednání soudu

Pokud existují technické a prostorové možnosti, koná se zasedání soudu a jednání obvykle prostřednictvím videokonference.

Při soudních jednáních a zasedáních, která nejsou pořádána prostřednictvím videokonference, musí být dodržována vzdálenost mezi osobami alespoň dva metry, všechny musí nosit ochranné prostředky a místnost musí být dezinfikována.

2.3. Účast veřejnosti na hlavním jednání

S cílem zabránit šíření virové infekce, chránit lidské zdraví a životy a zajistit fungování soudů a zajistit výkon práv a povinností může soudce nebo předseda senátu dočasně vyloučit veřejnost z celého hlavního líčení nebo jeho části.

2.4. Ostatní opatření

Další opatření navíc stanoví pro všechny soudy předseda Nejvyššího soudu Republiky Slovinsko a pro jednotlivý soud každý předseda soudu.

Platnost nařízení a dalších opatření

Toto nařízení a další opatření stanovená na jeho základě zůstávají v platnosti až do okamžiku, kdy jsou veřejně odvolána předsedou Nejvyššího soudu Republiky Slovinsko.

1.3 Justiční spolupráce EU

Ústřední orgán pro Odkaz se otevře v novém okně.nařízení (ES) č. 1393/2007 a Odkaz se otevře v novém okně.nařízení Rady (ES) č. 1206/2001 (ministerstvo spravedlnosti) zavedl systém práce z domova. Komunikace by proto měla co nejvíce probíhat prostřednictvím e-mailu namísto poštovních zásilek, a to na tuto e-mailovou adresu: Odkaz se otevře v novém okně.gp.mp@gov.si. Vzhledem k těmto zvláštním okolnostem může být předávání žádostí poštovními zásilkami příslušným soudům zpožděno.

Ministerstvo práce, rodiny, sociálních věcí a rovných příležitostí, ústřední orgán podle Odkaz se otevře v novém okně.nařízení Rady (ES) č. 2201/2003, zavedlo systém práce na dálku, který omezuje fyzickou přítomnost v kanceláři na minimum. S ohledem na současnou situaci a po dobu trvání této situace nemůže ústřední orgán zaručit obvyklé vyřizování všech příchozích žádostí. Zpracování příchozích žádostí může být zaručeno pouze v případě, že je obdrží e-mailem na Odkaz se otevře v novém okně.gp.mddsz@gov.si. Důrazně vyzýváme ke komunikování elektronickou cestou. Odchozí žádosti budou zasílány výhradně elektronickou cestou.

Sociální fond (Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije), ústřední orgán podle nařízení Rady (ES) č. 4/2009, v současnosti pracuje na dálku z domova. Ústřední orgán by proto ocenil, kdyby byla komunikace probíhala elektronickou poštou na e-mailovou adresu: Odkaz se otevře v novém okně.jpsklad@jps-rs.si. Ústřední orgán bude rovněž komunikovat a zasílat žádosti e-mailem.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Zákon z 2. 4.: odklad povinnosti podat insolvenční návrh a zahájit povinný postup při narovnání, došlo-li k platební neschopnosti z důvodu krize COVID-19.

Vyvratitelná domněnka platební neschopnosti způsobené onemocněním COVID-19, pokud vláda nebo místní orgány uvedou činnost společnosti na seznamu. Bez existence domněnky je třeba souvislost mezi platební neschopností a epidemií prokázat.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Je-li společnost v důsledku epidemie prohlášena za insolventní a požadují-li to věřitelé, prodlouží se lhůta pro dosažení restrukturalizace (nebo pro ukončení insolvenčního řízení) o čtyři měsíce.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Vykonávací řízení (exekuce) je pozastaveno. Poté, co změna vstoupí v platnost, budou soudy moci vydávat příkazy k výkonu rozhodnutí a zajišťovací příkazy a doručovat je účastníkům řízení ve věcech, které nejsou naléhavé a byly zahájeny před zavedením opatření z důvodu epidemie. Účastníci řízení nebudou v těchto případech povinni reagovat okamžitě, neboť ve věcech, které nejsou naléhavé, lhůty neběží, a právní řešení, v němž je exekuce stále v platnosti (s výjimkou naléhavých věcí, jako je vymáhání výživného), bude v platnosti stále, pokud jde o vykonávací řízení, jež byla během epidemie zastavena nebo odložena. To samozřejmě neznamená, že účastník řízení, který by reagovat chtěl, je v tomto ohledu omezen.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Insolvenční řízení (kromě dražeb) byla nejprve kvalifikována jako naléhavá (od 13. 3.), později jako nenaléhavá (od 31. 3.), což znamená, že jednání jsou zrušena.

V průběhu epidemie insolvenční soudy insolvenční řízení nezahajují (určité výjimky jsou možné v případě pracovníků, jejichž smlouva byla z důvodu epidemie ukončena).

Návrh nového režimu v rámci zákona COVID-19 přijatého dne 29. dubna na dobu trvání epidemie umožňuje stranám insolvenčního řízení podat návrhy, prohlášení nebo dokumenty po uplynutí příslušné lhůty, je-li důvodem tohoto zpoždění epidemie COVID-19 a soud dosud nevydal rozhodnutí, je k opožděnému návrhu přesto přihlédnuto a není po uplynutí lhůty odmítnut. Takový intervenční právní základ, který zmírňuje závažnost a nezvratnost úkonů v insolvenčním řízení, bude též významnou okolností při eventuálním posouzení předsedy Nejvyššího soudu Republiky Slovinsko ve věci určení, zda je insolvenční řízení naléhavé řízení.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Zavedena byla doplňující nevyvratitelná domněnka: pokud zaměstnavatel využívá zvláštních opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19 za účelem ochrany platů pracovníků, musí být peníze vyplaceny nejpozději do jednoho měsíce. V opačném případě je zaměstnavatel považován za insolventního. Platnost opatření končí čtyři měsíce po skončení zvláštních opatření.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

V případě úvěrů jsou platby odloženy (zvláštní ustanovení).

Veškeré příjmy získané na základě zvláštních právních předpisů týkajících se onemocnění COVID-19 jsou vyloučeny z výkonu rozhodnutí v daňové a občanskoprávní oblasti.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Slovensko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Zákonné lhůty, vykonávací (exekuční) řízení, zákonné úrokové sazby:

Dne 19. ledna 2021 nabyl účinnosti Odkaz se otevře v novém okně.zákon č. 62/2020 Z. z. o některých mimořádných opatřeních v souvislosti se šířením onemocnění COVID-19 a o opatřeních v oblasti justice (dále jen „zákon COVID“), který zavedl omezení a jiná opatření vyžadující zákonný právní základ.

Doplněným § 8 zákona COVID (do 28. února 2021) se pozastavil běh promlčecích a prekluzivních lhůt v soukromoprávních vztazích, respektive zavedl prominutí zmeškání v souvislosti s těmito lhůtami ve zvláštních případech.

Podle § 2 zákona COVID stejné platí pro procesní lhůty pro účastníky řízení. Pokud není prodloužení lhůty možné z důvodu ohrožení života, zdraví, bezpečnosti, svobody a možné značné škody, má soud diskreční právo toto ustanovení neuplatnit a pokračovat v rámci stanovené lhůty.

Nebyly zavedeny žádné změny zákonných úrokových sazeb.

Omezující ustanovení obsažená v zákonu COVID jsou časově omezena (28. února 2021).

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Podle § 3 zákona COVID v době nouzového stavu nebo mimořádné situace soud pořádá jednání a veřejná zasedání pouze v nevyhnutelném rozsahu. Pokud soud vyloučí veřejnost z jednání, vyhotoví zvukový záznam z celého jednání a bezodkladně jej zpřístupní po skončení jednání.

Zákon byl doplněn pokyny pro soudy vydané ministerstvem spravedlnosti (aktualizovaný 3. listopadu 2020), které soudům nařídily:

  • pořádat jednání v nezbytném rozsahu v souladu s § 3 odst. 1 písm. a) zákona COVID, tj. řádně pořádat jednání (tj. ve všech věcech),
  • při konání jednání dodržovat vyhlášku Úřadu pro veřejné zdraví, respektive regionálních orgánů veřejného zdraví,
  • zajistit dodržování hygienických pravidel, jako je používání dezinfekčních prostředků na ruce a používání roušek,
  • vynaložit veškeré nezbytné úsilí k využití videokonferenčních zařízení a jiných prostředků komunikace na dálku v souladu s § 3 zákona COVID.

1.3 Justiční spolupráce EU

V oblasti přeshraniční justiční spolupráce v občanských věcech nezavedl zákon COVID žádná konkrétní omezení, nicméně platí obecná omezení.

Ústřední orgány mohou zavést práci z domova, ale jejich standardní fungování je zajištěno a žádosti jsou vyřizovány včas.

Neexistuje-li zabezpečené elektronické doručování, může být použití elektronické pošty právně přípustné pouze v určitých případech. Při používání elektronické pošty navíc existuje riziko narušení bezpečnosti a riziko úniku citlivých osobních údajů. Existuje také problém s potvrzením o doručení / doručení písemností. Slovensko by uvítalo jednotný přístup EU, který by splňoval kritéria vyžadovaná pro přeshraniční justiční spolupráci.

Obecné žádosti a dotazy adresované ústřednímu orgánu lze zasílat e-mailem na adresu:

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Zákon č. 62/2020 Z. z. o některých mimořádných opatřeních v souvislosti se šířením onemocnění COVID-19 a o opatřeních v oblasti justice (dále jen „zákon COVID“) vstoupil v platnost dne 27. března. Podle § 4 tohoto zákona byla lhůta, v níž je dlužník povinen podat návrh na vyhlášení úpadku, prodloužena z 30 na 60 dní. Vztahuje se pouze na rozvahový test, neboť dlužník je povinen podat návrh na vyhlášení úpadku pouze na tomto základě.

Omezující ustanovení obsažená v zákonu COVID jsou časově omezena (30. dubna 2020). Možné prodloužení bude předmětem dalších jednání (ke změně zákona bude zapotřebí souhlas vlády a parlamentu).

Zákon COVID byl změněn a doplněn o institut dočasné ochrany podnikatelů (§ 8 a násl. zákona COVID), s účinkem ode dne 12. května 2020.

Účelem dočasné ochrany je vytvoření časově omezeného rámce s nástroji na podporu účinného řešení negativních důsledků, které má pro podniky šíření nebezpečného nakažlivého onemocnění COVID-19.

Podnikatel, který je dlužníkem, není povinen podat návrh na vyhlášení úpadku, pouze pokud požádal o dočasnou ochranu a soud tuto dočasnou ochranu rovněž schválil. Podle § 17 odst. 2 zákona COVID není podnikatel pod dočasnou ochranou po dobu trvání dočasné ochrany povinen podat návrh na vyhlášení úpadku na svůj majetek; to platí i pro osoby, které jsou povinny podat návrh na vyhlášení úpadku jeho jménem. Dlužník však může požádat o dočasnou ochranu, pouze pokud nebyl dne 12. března 2020 v platební neschopnosti, ke dni podání žádosti neexistují důvody pro zrušení a nevztahují se na něj účinky vyhlášení úpadku nebo povolení k restrukturalizaci.

Původně měla dočasná ochrana trvat do 1. října 2020 (§ 18 zákona COVID), ale doba trvání dočasné ochrany byla vládním nařízením prodloužena do 31. prosince 2020.

Podobně bude upraven i návrh zákona, který bude-li schválen Národní radou Slovenské republiky, vstoupí v platnost dne 1. ledna 2021 (dále jen „návrh zákona“).

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Ochrana přerušením úpadkového řízení, které bylo zahájeno věřitelem, se vztahuje pouze na dlužníky-podnikatele, kteří jsou chráněni institutem dočasné ochrany (zavedeno ode dne 12. května 2020). Podle § 17 odst. 1 zákona COVID se řízení o návrhu věřitele na vyhlášení úpadku na majetek podnikatele pod dočasnou ochranou podaném po 12. březnu 2020 pozastavuje; tento účinek se uplatňuje i na návrhy věřitelů podané během dočasné ochrany. Pozastavují se i insolvenční řízení, která byla zahájena na základě návrhu věřitele podaného po 12. březnu 2020.

Návrh zákona stanoví, že během dočasné ochrany nebude možné rozhodnout o zahájení úpadkového řízení proti podnikateli, jemuž byla poskytnuta dočasná ochrana.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Výkon zástavního práva nebo realizace hypoteční zástavy a soudní prodeje jsou dočasně zakázány (do 31. května) (§ 6 a § 7 zákona COVID).

Slovenští podnikatelé, jejichž podnikání je v důsledku opatření souvisejících s onemocněním COVID-19 ohroženo, mohou požádat o soudní rozhodnutí, které má podobné účinky jako dočasné moratorium v řízení o restrukturalizaci (podrobný seznam účinků je uveden níže). Podnikatelé (fyzické nebo právnické osoby s bydlištěm nebo sídlem na Slovensku), kteří nejsou v platební neschopnosti, neprovozují svoji činnost nezákonně nebo proti nimž nebylo ke dni 12. března 2020 zahájeno řízení týkající se vymáhání nároků, mohou požádat o dočasné moratorium prostřednictvím formuláře (povinné elektronické podání se vyžaduje od společností, nikoli od jednotlivců). Moratorium nabude účinnosti zveřejněním rozhodnutí soudu, kterým se toto moratorium uděluje. Toto rozhodnutí může být napadeno u soudu (kýmkoli) a moratorium může být následně ukončeno. Moratorium je časově omezeno – může trvat (maximálně) pouze do 1. října 2020 (nebude-li ukončeno dříve).

Doba trvání dočasné ochrany platí do 31. prosince 2020.

Nový typ moratoria má srovnatelné účinky jako moratorium při restrukturalizaci:

  • pozastavení povinnosti dlužníka nebo jeho vedení podat v případě platební neschopnosti návrh na zahájení insolvenčního řízení,
  • žádní věřitelé nemohou podat insolvenční návrh proti dlužníkovi,
  • řízení týkající se vymáhání nároků zahájená po 13. březnu jsou dočasně přerušena,
  • nelze přistoupit k výkonu zástavního práva, jehož předmětem je podnik nebo část podniku,
  • omezení započtení protipohledávek,
  • pozastavení možnosti ukončit smlouvu.

Podle § 17 odst. 3 zákona COVID se řízení, při nichž dochází k vymáhání nároků a byla zahájena po 12. březnu 2020 proti podnikateli pod dočasnou ochranou za účelem uspokojení nároku z jeho podnikatelské činnosti, přerušují po dobu trvání dočasné ochrany.

Zákon COVID rovněž stanoví mimořádný odklad exekuce na žádost dlužníka z exekuce (§ 3a), nejdéle však do 1. prosince 2020.

Návrh zákona (s účinností od 1. ledna 2021) stanoví, že i když exekuce nebude zastavena, nesmí během dočasné ochrany postihnout podnik, věc, práva nebo jiné majetkové hodnoty patřící podniku podnikatele pod dočasnou ochranou, ledaže se jedná o vymáhání protiprávní státní podpory.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

Podle § 17 odst. 5 zákona COVID nesmí druhá smluvní strana po poskytnutí dočasné ochrany vypovědět smlouvu, odstoupit od smlouvy nebo odmítnout plnění smlouvy z důvodu prodlení podnikatele pod dočasnou ochranou, k němuž došlo mezi 12. březnem 2020 a dnem vstupu tohoto zákona v platnost a které způsobilo nakažlivé onemocnění COVID-19; to neplatí, pokud by druhá smluvní strana bezprostředně ohrozila fungování svého podniku. Právo druhé smluvní strany vypovědět smlouvu, odstoupit od smlouvy nebo odmítnout plnění smlouvy z důvodu prodlení podnikatele pod dočasnou ochranou po nabytí účinnosti tohoto zákona není dotčeno.

Návrh zákona má rovněž pozastavit možnost vypovědět smlouvu.

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

§ 1 zákona COVID dočasně přerušil běh promlčecích a prekluzivních lhůt v rámci soukromého práva nebo v určitých případech zavedl upuštění od těchto lhůt.

Podle § 2 zákona COVID to platí i pro procesní lhůty, které se týkají účastníků řízení. Pokud není prodloužení lhůty možné z důvodu ohrožení života, zdraví, bezpečnosti, svobody a možné značné škody, má soud diskreční právo toto ustanovení neuplatnit a pokračovat v rámci stanovené lhůty.

Obě tato opatření byla uplatňována pouze do 30. dubna.

Zákon COVID stanoví, že v nouzovém stavu soudy konají jednání, hlavní líčení a veřejná zasedání pouze podle potřeby. Ochrana zdraví během tohoto období je důvodem k vyloučení veřejnosti z jednání, hlavního líčení a veřejného zasedání (§ 3).

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

V případě využívání institutu dočasné ochrany podnikatele se během období dočasné ochrany staví běh lhůty pro uplynutí možnosti prohlásit právní úkony za neplatné. To brání ve zvýhodnění dlužníka v souvislosti s nemožností prohlásit právní úkony za neplatné zvýhodněn.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

  • Finanční pomoc podnikatelům-fyzickým osobám a malým a středním podnikům (možné záruky za úvěry nebo platby úroků z úvěrů), zákon č. 75/2020
  • odklad splátek hypotečního úvěru poskytnutého spotřebiteli (9 měsíců) podle zákona č. 75/2020
  • odklad splácení úvěru poskytnutého malému a střednímu podniku a podnikateli-fyzické osobě (9 měsíců) podle zákona č. 75/2020
  • odklad plateb zdravotního, sociálního a penzijního pojištění pro některé zaměstnavatele a podnikatele fyzické osoby (v souvislosti s poklesem obratu z důvodu opatření souvisejících s onemocněním COVID-19) podle zákona č. 68/2020
  • odklad povinnosti podat daňové přiznání podle zákona č. 67/2020.
Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Finsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Navzdory probíhající krizi nebyly zavedeny žádné změny zákonných lhůt pro soudní řízení.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Soudy zůstávají nezávislé. Národní orgán správy soudů (dále jen „NOSS“) však dává soudům doporučení a rady, pokud jde o jejich řízení.

NOSS vydal pokyny doporučující soudům, aby dále projednávaly věci, avšak přijaly preventivní opatření, například fyzická přítomnost by se měla omezit pouze na naléhavé věci. NOSS radí soudům, aby pořádaly jednání prostřednictvím videokonference nebo jinými vhodnými a dostupnými technologickými prostředky. NOSS rovněž vydal pokyny pro všechny soudy ohledně využívání dálkového spojení pro soudní jednání. Doporučení bylo vypracováno pouze pro současnou výjimečnou situaci a jeho účelem není měnit stávající politiky, pokyny nebo doporučení. Účinnější využívání dálkového spojení má za cíl minimalizovat zdravotní rizika tím, že se zabrání shromažďování lidí. Tyto pokyny i budoucí pokyny jsou k dispozici Odkaz se otevře v novém okně.zde.

K 10. 5. 2020 finské okresní soudy pozastavily projednávání 1 431 občanskoprávních věcí. Aktualizované informace naleznete Odkaz se otevře v novém okně.zde.

Kontakt se soudy by měl probíhat především telefonicky a elektronickou poštou.

1.3 Justiční spolupráce EU

Mezinárodní právní pomoc je stále poskytována, ale soudy stanovují prioritu věcí podle dostupných zdrojů.

Většina zaměstnanců vyřizujících konkrétní případy v rámci finského ústředního orgánu (nařízení 2201/2003, 4/2009, 1393/2007 a 1206/2001) v současné době pracuje na dálku. V kancelářích úřadu je omezená fyzická přítomnost pro naléhavé případy. Pokud je to možné, doporučuje se komunikovat prostřednictvím e-mailu: Odkaz se otevře v novém okně.central.authority@om.fi a Odkaz se otevře v novém okně.maintenance.ca@om.fi (pouze záležitosti týkající se vyživovacích povinností).

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

-

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Možnost vyhlásit úpadek dlužníka na návrh věřitele je omezena od 1. 5. 2020 až 31.1.2021. Příprava návrhu s cílem poskytnout dlužníkům více času na zaplacení od 1.2.2021.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

Zákon o výkonu rozhodnutí (exekucích) je změněn za účelem usnadnění pozice dlužníka v období od 1.5.2020 do 30.4.2021.

Změní se platební lhůta a kritéria pro poskytnutí měsíců, kdy nebude možné zabavit majetek. Pro výkon vystěhování bude vyhrazeno více času.

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

-

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Věřitelé se vyzývají k tomu, aby byli obecně odpovědní.

Finsko se rovněž snaží předcházet předlužení soukromých osob a domácností.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Dočasný 10% horní limit úrokové míry pro spotřebitelské úvěry a dočasný zákaz jejich přímého marketingu jsou v platnosti v období od 1.7. do 31.12.2020. Příprava návrhu na prodloužení platnosti těchto dočasných opatření.

Navrženo dočasně regulovat náklady spojené s vymáháním pohledávek u jiných pohledávek než pohledávek vůči spotřebitelům a omezit používání směnky vůči některým dlužníkům.

Poslední aktualizace: 14/04/2023

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.

Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci - Švédsko

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Dosud nebyla přijata žádná opatření zaměřená na soudní řízení.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Švédské soudy, které jsou nezávislé na vládě, přijaly různá opatření, aby čelily současné situaci. Obecně lze říci, že ve více případech než obvykle byla zrušena jednání, a to především z důvodu onemocnění účastníků řízení, advokátů a svědků. Soudy zvýšily používání videokonference a telefonní konference. K zajištění co nejbezpečnější a nejúčinnější činnosti soudů se používají stávající pravidla.

1.3 Justiční spolupráce EU

-

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

-

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

-

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

-

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

Žádné zvláštní opatření v právním systému.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

-

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Pozornost zaměřena na ekonomická opatření za účelem snížení rizika ohledně dalších vykonávacích řízení.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.