Dopad onemocnění COVID-19 na občanské a insolvenční věci

Litva
Obsah zajišťuje
European Judicial Network
Evropská soudní síť (občanské a obchodní věci)

1 Dopad onemocnění Covid-19 na občanskoprávní řízení

1.1 Lhůty v občanskoprávním řízení

Litva nepřijala žádné oficiální právní akty, které by zastavovaly nebo prodlužovaly běh procesních lhůt v občanskoprávních věcech. O obnovení nebo prodloužení procesních lhůt rozhoduje v konkrétní věci soud, který ji projednává.

Soudní rada vydala doporučení soudům a naléhavě vyzvala litevské soudy, aby „ pružně posuzovaly žádosti jednotlivců o obnovení zmeškané lhůty pro podání procesní písemnosti nebo učinění procesního úkonu“ během období karantény i po jejím skončení, pokud byly uvedené úkony ztíženy nouzovým stavem vyhlášeným v Litevské republice a následně změnou organizace práce ve státních orgánech. Osoba, která žádá o prodloužení zmeškaných lhůt, poskytne soudu spolu se žádostí údaje dokládající tyto okolnosti.

1.2 Soudní organizace a soudnictví

Soudní rada vydala předsedům soudů doporučení týkající se organizace práce u jejich soudů v průběhu karantény, přičemž specifikaci těchto doporučení ponechává na uvážení každého předsedy.

Občanskoprávní řízení, pokud možno písemným postupem, probíhá obvyklým způsobem. V případech, kdy je jednání povinné a strany sporu vyjádřily své přání účastnit se jednání, jsou nařízená ústní jednání odročena na neurčito s vyrozuměním účastníků řízení, přičemž jsou dohodnuta předběžná data jednání se stranami.

Ústní jednání u soudu se omezují na občanskoprávní věci, které je třeba okamžitě řešit, jako jsou občanskoprávní věci týkající se povolení soudu prodloužit dobu nedobrovolné hospitalizace anebo nedobrovolného léčení, odebrání dítěte z nebezpečného prostředí, případy stanovené občanských soudním řádem a upřednostňuje se organizace ústního jednání na dálku, pokud k tomu má soud prostředky.

V naléhavých případech jsou dodržována bezpečnostní doporučení v průběhu ústního jednání (vzdálenosti mezi osobami, dezinfekce soudní síně).

Soudní procesní rozhodnutí jsou zasílána elektronickou cestou s upřednostněním soudního informačního systému. Ve výjimečných případech jsou písemnosti zasílány e-mailem a běžnou pošty osobám, které nemají přístup k soudnímu informačnímu systému. Procesní písemnosti a jiná korespondence se zasílají osobám, které nejsou účastníky řízení (např. exekutoři, notáři) prostřednictvím státního systému elektronického doručování nebo elektronickou poštou a pouze ve výjimečných případech poštou. Komunikace/spolupráce probíhá elektronicky, prostřednictvím telefonu.

Po pozastavení přímé osobní služby u soudů jsou procesní písemnosti přijímány elektronickou cestou nebo zasílané poštou.

Soudní vykonavatelé (exekutoři): Po přechodu na práci na dálku od 16. 3. pokračují exekutoři v poskytování většiny svých běžných služeb věřitelům a dlužníkům během karantény. Zatímco přímý kontakt je omezen, soudní vykonavatelé a jejich zaměstnanci komunikují s účastníky řízení telefonicky, elektronickou poštou, pomocí internetových stránek http://www.antstoliai.lt/ nebo běžnou poštou. Současná karanténa rovněž nepředstavuje překážku pro podávání nových návrhů na výkon rozhodnutí: písemné návrhy na výkon rozhodnutí lze doručovat soudním vykonavatelům poštou a elektronické návrhy na výkon rozhodnutí elektronickou poštou nebo prostřednictvím internetu pomocí přihlášení do informačního systému soudních vykonavatelů na adrese http://www.antstoliai.lt/. Během karantény soudní vykonavatelé rovněž nevyhlašují nové dražby.

Pokud jde o organizaci práce notářů, připravují se návrhy změn zákona o notářích a občanského zákoníku. Stanoví, že většina notářských služeb bude probíhat na internetu a bude poskytována na dálku. Navrhované změny navrhují přiznat notářům právo provádět notářské úkony na dálku a vyhotovovat je ve formě elektronických notářských listin. Tyto informace budou předány fungujícím státním rejstříkům a informačních systémům. Návštěvy notářských úřadů jsou vyhrazeny pouze pro účely přímé identifikace osoby nebo k vyjádření poslední vůle. Rovněž se plánuje odmítnout účast notáře na schvalování některých jednodušších pověření a umožnit elektronickou registraci pověření, u nichž forma notářské listiny není vyžadována. Dálkové notářské služby vylučují ověřování poslední vůle a jejího přijetí do úschovy, jakož i ověřování skutečnosti, že osoba je naživu. Notáři by rovněž neměli poskytovat služby na dálku, pokud se domnívají, že by mohli zajistit lepší ochranu oprávněných zájmů klienta pouze tehdy, když se s ním setkají osobně, nebo v případě, že by museli zadokumentovat poslední vůli osoby, vysvětlit důsledky notářských úkonů nebo zjistit totožnost osoby.

Pokud jde o poskytování státem zaručených služeb právní pomoci, na internetových stránkách věnovaných státem zaručené právní pomoci byla zveřejněna doporučení. Důrazně se doporučuje vyhnout se osobnímu kontaktu a poskytovat právní pomoc za použití pracovních nástrojů na dálku, tj. zasílat všechny žádosti elektronickou poštou, poskytovat konzultace po telefonu, online nebo za použití jiných telekomunikačních prostředků. V naléhavých případech, kdy je nezbytná účast obhájce při některých vyšetřovacích nebo soudních úkonech v přípravném řízení, jednat s náležitou péčí, řídit se vnitrostátní pokyny pro prevenci šíření onemocnění COVID-19 (bezpečná vzdálenost, hygiena atd.), odmítnout se účastnit řízení, pokud nebyla přijata vhodná ochranná opatření (např. místnost není odvětrávána, není k dispozici dezinfekční prostředek, existuje podezření týkající se zdraví jiných osob).

Litevská advokátní komora rovněž vydala podobná doporučení pro všechny praktikující advokáty v Litvě.

1.3 Justiční spolupráce EU

Většina zaměstnanců veřejných orgánů pracuje na dálku. Mezinárodní právní pomoc je stále poskytována, ale některé procesy mohou trvat déle.

2 Opatření týkající se platební neschopnosti přijatá nebo plánovaná k přijetí v členských státech po vypuknutí pandemie

2.1 Důležitá opatření v případě platební neschopnosti a související opatření, která mají dopad na smlouvy

2.1.1 Pozastavení týkající se platební neschopnosti

2.1.1.1 Pozastavení povinnosti podat insolvenční návrh (dlužníci)

Dne 21. dubna parlament přijal zákon o dopadu COVID-19 na platební neschopnost právnických osob:

Pozastavení povinnosti dlužníka podat návrh na zahájení konkurzního řízení nebo řízení o restrukturalizaci po dobu tří měsíců po ukončení období karantény.

Vláda má možnost toto období prodloužit do konce roku 2020.

2.1.1.2 Ochrana dlužníků, pokud jde o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení ze strany věřitelů

Zákon o dopadu COVID-19 na platební neschopnost právnických osob zahrnuje:

Právo věřitele podat insolvenční návrh je během období karantény omezeno.

2.1.2 Pozastavení možnosti vymáhat pohledávku a pozastavení možnosti ukončit smlouvu

2.1.2.1 Obecná / zvláštní moratoria na vymáhání pohledávek / vymáhání určitých druhů pohledávek

-

2.1.2.2 Pozastavení možnosti ukončit smlouvu (obecné / zvláštní smlouvy)

-

2.2 Pozastavení činnosti civilních soudů, včetně insolvenčních, a pozastavení řízení

V souvislosti s krizí COVID-19 vedou litevské soudy řízení pokud možno písemným postupem. Občanskoprávní řízení, pokud možno písemným postupem, probíhá obvyklým způsobem. Je třeba poznamenat, že podle zákona o platební neschopnosti právnických osob by měl být písemný postup upřednostněn. Ústní jednání ve věcech týkajících se platební neschopnosti by měla být v případě potřeby organizována na dálku za použití moderních technologií.

2.3 Další opatření v případě platební neschopnosti (týkající se např. vylučovacích žalob, plánů reorganizace, neformálních dohod atd.)

Zákon o dopadu COVID-19 na platební neschopnost právnických osob zahrnuje:

Pozastavený běh lhůty, když není dlužník schopen provést schválený restrukturalizační plán, a v důsledku toho by mohla být restrukturalizace ukončena – po dobu tří měsíců po skončení období karantény.

Vláda má možnost toto období prodloužit do konce roku 2020.

2.4 Související opatření, která se netýkají případů platební neschopnosti (odložení plateb, bankovní úvěry, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, dotace pro podniky)

Opatření uplatňovaná správci daně.

Poslední aktualizace: 21/10/2021

Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.