Семейна медиация

Естония
Съдържание, предоставено от
European Judicial Network
Европейска съдебна мрежа (по граждански и търговски дела)

Услугата по семейна медиация е предназначена за родители, които са се разделили или са в процес на разделяне, които имат поне едно ненавършило пълнолетие дете заедно и които не са успели да постигнат споразумение по въпроси, свързани с условията на живот на детето (като например договорености за контакти и издръжка). Семейният медиатор, като неутрална страна, помага на родителите да обменят идеи и да постигнат взаимно удовлетворително споразумение. Целта на процедурата по медиация е не толкова да се постигне помирение, колкото да се постигне практическо уреждане на спора.

Семейната медиация е по-бърза, по-благоприятна и по-добра за психичното здраве на родителите и е по-благоприятна за благосъстоянието на детето; споразуменията, постигнати между родителите чрез този метод, са по-ефективни, отколкото постигнатите в съда. От 1 септември 2022 г. услугите по семейна медиация също са налични безплатно като услуга, предоставяна от държавата. Достъпът до услугата се осъществява чрез контакт със Съвета за социално осигуряване. Съдията може също така да разпореди процедура по семейна медиация в рамките на съдебно производство.

Съгласно Закона за финансираните от държавата услуги за семейнамедиация (riikliku perelepitusteenuse seadus) семейният медиатор е:

лице, което пряко провежда помирителна процедура и е в договорни отношения със Съвета за социално осигуряване и което подпомага родителите (наричани по-долу „страните по медиацията“) при намирането на решение на спор относно условията на живот на непълнолетното им дете, като се отчита висшият интерес на детето.

По смисъла на Закона за помирението (lepitusseadus) медиаторът трябва да бъде:
1) физическо лице, на което страните са възложили да посредничи по спор между тях (например експерт по психология или социални въпроси (включително закрила на детето и социална работа) или правен специалист). Медиаторът може да действа чрез юридическо лице, с което е в трудовоправна или друга договорна връзка;
2) адвокат, който е направил декларация в този смисъл пред съвета на Естонската адвокатска колегия;
3) нотариус, който е направил декларация в този смисъл пред съвета на Нотариалната камара;
4) в случаите, предвидени в закона, държавен или местен орган за медиация.

Организацията на услугата по семейна медиация в Република Естония се урежда от следните законови актове:

В Естония семейните медиатори понастоящем се представляват от Естонската асоциация на медиаторите (Eesti Lepitajate Ühing) иИнститута за медиация (Lepituse Instituut). Работата на медиаторите във финансираната от държавата служба за семейна медиация се координира от Съвета за социално осигуряване.

Последна актуализация: 22/02/2024

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответното звено за контакт към Европейската съдебна мрежа. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите. Нито ЕСМ, нито Европейската комисия поемат каквато и да е отговорност по отношение на информацията или данните, които се съдържат или са споменати в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.