

Informácie podľa oblasti
Súd môže o žiadosti rozhodnúť, ak boli strany predvolané alebo prítomné osobne alebo na základe plnej moci. Doručovanie písomností do zahraničia a zo zahraničia je postup, ktorým sa písomnosti dostávajú do pozornosti adresátov: strán, svedkov alebo účastníkov konania v dožadujúcom štáte. (Článok 3 ods. 1 zákona č. 189/2003 o medzinárodnej právnej pomoci v občianskych a obchodných veciach).
Súdne písomnosti, ktoré sa majú doručiť formálne, sú písomnosti vydané v rámci občianskeho alebo obchodného konania, ktorých doručovanie nariadil súd (predvolania, rozhodnutia, žiadosti o nápravu atď.)
Doručovanie procesných písomností vykonávajú bezplatne, ex officio, súdni doručovatelia alebo iní zamestnanci súdu. Ak to nie je možné, doručujú sa poštou ako doporučená zásielka s oznámeným obsahom a doručenkou, v zalepenej obálke, ku ktorej sa pripojí potvrdenie/správa o prevzatí a oznámenie. Doručovanie môžu vykonávať aj súdni exekútori alebo expresná zásielková služba na žiadosť a náklady zainteresovanej strany (§ 154 ods. 1, 4 a 5 Občianskeho súdneho poriadku).
Počiatočná žiadosť musí obsahovať adresu strany (§ 194 Občianskeho súdneho poriadku). Pri predbežnom postupe overovania a pozmenenia návrhu môže súd žalobcu požiadať, aby poskytol ďalšie informácie, ktoré neboli v návrhu uvedené (článok 200 Občianskeho súdneho poriadku).
Súd nie je povinný skúmať ex officio aktuálnu adresu žalobcu. Všeobecnou povinnosťou súdu je však konať aktívne (článok 22 Občianskeho súdneho poriadku) a podniknúť kroky potrebné na prijatie odôvodneného rozhodnutia.
Adresu rumunského občana možno získať prostredníctvom ministerstva vnútra (Národný inšpektorát pre osobné záznamy a správu databáz – INEPABD, str. Obcina Mare nr. 2, Sector 6, Bukurešť, Tel. +40 214135442, +40 217467047/8/9, Fax +40 214135049, E-mail depabd@mai.gov.ro; web: http://depabd.mai.gov.ro/furnizari_date.html) alebo prostredníctvom miestnej matriky.
Zainteresované osoby môžu požadovať určité osobné údaje rumunských občanov týkajúce sa ich bydliska alebo miesta pobytu v rámci Národného registra osobných údajov, a to podaním odôvodnenej písomnej žiadosti na príslušnú miestnu matriku v obvode, v ktorom sa hľadaná právnická/fyzická osoba nachádza. Tieto údaje sa môžu poskytovať iba s predchádzajúcim súhlasom dotknutých osôb.
Súhlas sa nevyžaduje, ak existuje odôvodnený právny základ a žiadosť podávajú určité orgány (polícia, obrana, spravodlivosť, sociálna ochrana atď.) alebo jednotlivci, ktorých oprávnené záujmy dokazujú dokumenty preukazujúce odôvodnený právny základ. Subjektami príslušnými pre rozhodovanie o žiadostiach podaných právnickými osobami sú miestne matriky a INEPABD.
V prípade osobitných žiadostí alebo žiadostí týkajúcich sa nízkeho objemu údajov je poplatok 1 RON na osobu, ktorý sa odvádza do štátneho rozpočtu na číslo účtu RO35TREZ70620330108XXXXX (IBAN) ministerstva financií pre obvod 6, Bukurešť, daňové identifikačné číslo 26362870 (ak údaje poskytuje INEPABD), alebo na účty miestnych rád (ak údaje poskytuje miestna matrika).
Ku každej žiadosti treba pripojiť kolkovú známku v hodnote 5 RON. V prípade žiadostí týkajúcich sa vysokého objemu údajov je poplatok 120 RON za hodinu prevádzky centrálneho počítačového systému alebo 7 RON za hodinu prevádzky miestneho počítačového systému. Verejné inštitúcie s pôsobnosťou v konkrétnych oblastiach (obrana, verejný poriadok, národná bezpečnosť, spravodlivosť, financie, zdravotníctvo atď.) sú od platenia poplatkov za poskytnutie požadovaných údajov potrebných na plnenie ich zákonných povinností oslobodené.
Získanie adresy registrovaného sídla právnickej osoby prostredníctvom Národného obchodného registra úradu (Bd. Unirii č. 74, oddiely 2+3, J3B, Sektor 3, Bukurešť; https://portal.onrc.ro/) alebo prostredníctvom obchodného registra na všeobecných súdoch.
Na náklady žiadateľa možno vydávať úradne overené kópie záznamov v registri a predložených dokladov, ako aj informácie týkajúce sa evidovaných údajov a osvedčenia, ktorými sa preukazuje, že určitý doklad alebo skutočnosť sú alebo nie sú evidované. Tieto písomnosti môže takisto vyžiadať a vydať pošta. Na žiadosť sa písomnosti vydávajú v elektronickej podobe a posielajú online s vloženým, pripojeným alebo logicky spojeným rozšíreným elektronickým podpisom.
Formuláre a poplatky vyberané za poskytovanie určitých (základných alebo rozšírených) informácií, historických správ alebo osvedčení možno nájsť na https://www.onrc.ro/index.php/en/ v časti Informácie.
Ak existujú protokoly o spolupráci, doklady a informácie sa niektorým úradom a verejným inštitúciám, právnickým osobám, novinárom a zástupcom masmédií, ako aj akreditovaným diplomatickým misiám môžu vydávať bezplatne.
Služba InfoCert je k dispozícii na vydávanie online osvedčení a poskytovanie informácií prostredníctvom portálu https://portal.onrc.ro/. Na doklady poskytnuté prostredníctvom tejto služby sa vzťahujú ustanovenia o elektronických podpisoch a časových pečiatkach. Tieto doklady obsahujú bezpečnostné prvky: kvalifikované elektronické podpisy, časové pečiatky, vodoznaky (grafické znaky v pozadí stránky) a čiarové kódy. Vzory dokladov, ktoré táto služba vydáva, možno nájsť na https://portal.onrc.ro/ONRCPortalWeb/appmanager/myONRC/signup?p=infoCert.
Osobné údaje týkajúce sa členov, akcionárov alebo iných osôb možno sprístupniť na základe žiadosti podanej na tento účel a vydávajú sa v kanceláriách alebo elektronicky prostredníctvom online služby RECOM a zasielajú sa online s vloženým, pripojeným alebo logicky spojeným rozšíreným elektronickým podpisom, alebo prostredníctvom osvedčení. Verejné orgány v oblasti spravodlivosti, obrany štátu alebo financií a likvidátori a súdni exekútori majú prístup aj k ďalším údajom.
O prípustnosti vybavenia takýchto žiadostí rozhoduje súd. Rumunské súdy dostávajú obmedzený počet žiadostí o právnu pomoc v súvislosti so zistením adresy/sídla osoby a je ťažké posúdiť, či existuje jednotná prax. Z dostupných informácií vyplýva, že rumunské súdy takýmto žiadostiam vo všeobecnosti vyhovejú.
Pozri odpoveď na otázku č. 3.
Procesné písomnosti môžu byť doručované súdnym úradníkom a faxom, e-mailom/inými prostriedkami, ktoré zabezpečia prenos obsahu písomnosti a potvrdenie jej prijatia, pokiaľ dotknutá strana oznámila súdu svoje kontaktné údaje na tento účel. Na účely potvrdenia súd v prípade zaslania procesnej písomnosti odošle takisto formulár, v ktorom adresát vyplní dátum prijatia a uvedie čitateľne meno a podpis osoby zodpovednej za prijatie korešpondencie. Formulár sa vráti súdu na potvrdenie faxom, e-mailom alebo inými prostriedkami (§ 154 ods. 6 Občianskeho súdneho poriadku).
Pozri odpoveď na otázku č. 3.
Písomnosti sa predvolanej osobe doručujú osobne. V prípade osôb s miestom pobytu v hoteli/na ubytovni sa písomnosť odovzdá správcovi alebo vrátnikovi (článok 161 Občianskeho súdneho poriadku).
Písomnosť sa odovzdá subjektu, kde adresáta možno nájsť (vojenský útvar, správca prístavu v prípade členov lodnej posádky, väzenská správa v prípade väzňov alebo správa nemocnice v prípade pacientov) a dotknutý subjekt následne odovzdá písomnosť do rúk adresáta a predloží doručenku doručovateľovi alebo ju zašle priamo súdu (články 161 a 162 Občianskeho súdneho poriadku).
Písomnosti možno doručovať osobe zodpovednej za prijímanie korešpondencie, správcovi budovy, stráži, bezpečnostnej službe alebo centrálam týchto subjektov (pri adresátoch uvedených v zátvorke): ministerstvo verejných financií/iné určené orgány (štát), justičné orgány (miestne správne orgány, právnické osoby verejného práva), zástupcovia hlavnej kancelárie/dcérskej spoločnosti (právnické osoby súkromného práva), určený zástupca (združenia, spoločnosti, subjekty bez právnej subjektivity), adresa ich bydliska/registrovaného sídla (osoby v konkurznom konaní a veritelia), ministerstvo zahraničných vecí (zamestnanci diplomatických misií/konzulárnych úradov, rumunskí občania vyslaní do medzinárodných organizácií a ich rodinní príslušníci žijúci s nimi počas ich pobytu v zahraničí), ústredné orgány, ktoré vyslali pracovníkov do zahraničia alebo ktoré majú právomoc nad subjektom, ktorý ich vyslal do zahraničia (ostatní rumunskí občania, ktorí sú v zahraničí na pracovné účely vrátane ich rodinných príslušníkov, ktorí ich sprevádzajú).
Ak adresát odmietne prevziať písomnosť, doručovateľ ju vloží do jeho poštovej schránky. Ak adresát nemá poštovú schránku, doručovateľ mu zanechá oznámenie na dverách, ktoré musí zahŕňať okrem iného aj zmienku o tom, že adresát sa musí osobne dostaviť v nasledujúci deň, najneskôr však do siedmich dní od dátumu oznámenia (v naliehavých prípadoch do troch dní) na súd/mestský úrad, v ktorého obvode má adresát bydlisko/sídlo (ak sa adresát nenachádza v mieste sídla súdu), aby mu mohla byť písomnosť doručená.
Ak adresáta nemožno zastihnúť, doručovateľ odovzdá písomnosť inej osobe (dospelému rodinnému príslušníkovi, ktorý žije s adresátom v spoločnej domácnosti a prijíma korešpondenciu). Ak adresát býva v hoteli/bytovom dome a nemožno ho doma zastihnúť, doručovateľ doručí písomnosť správcovi/vrátnikovi. Osoba, ktorá prevezme písomnosť, podpíše doručenku a doručovateľ overí jej totožnosť a podpis a vypracuje správu. Ak prevezme písomnosť, ale odmietne podpísať doručenku alebo nie je schopná ju podpísať, doručovateľ o tom vypracuje správu. Ak tieto osoby nie sú prítomné alebo odmietnu prevziať písomnosť, písomnosť sa uloží do ich poštovej schránky. Ak nemajú poštovú schránku, zanechá sa im oznámenie na dverách.
Doručovateľ má v každom prípade povinnosť doručiť písomnosť a správu do 24 hodín od odovzdania/zanechania oznámenia súdu/mestskému úradu, ktorí potom písomnosť doručia. Ak strana prijme písomnosť od úradníka mestského úradu, tento úradník predloží dôkaz o doručení a správu súdu do 24 hodín. Ak sa strana nedostaví v stanovenej lehote na mestský úrad, aby písomnosť prevzala, úradník mestského úradu postúpi písomnosť a správu súdu (článok 163 Občianskeho súdneho poriadku).
Ak žalobca nemôže zistiť adresu žalovaného, súd môže schváliť predvolanie verejnou vyhláškou, a to vyvesením písomnosti na dverách súdu, na portáli súdu a na poslednej známej adrese. Súd môže prípadne nariadiť zverejnenie predvolania v úradnom vestníku Rumunska alebo v novinách s celoštátnou pôsobnosťou. Pri schvaľovaní predvolania verejnou vyhláškou súd ustanoví takisto z radov advokátov advokátskej komory opatrovníka, ktorý bude predvolaný, aby na pojednávaní zastupoval záujmy žalovaného.
Postup je ukončený v okamihu podpísania potvrdenia o doručení alebo vypracovaním správy, bez ohľadu na to, či strana prijala alebo neprijala procesnú písomnosť osobne. V prípade doručovania písomnosti poštou/expresnou zásielkovou službou je postup ukončený v čase podpísania doručenky, alebo keď pracovník pošty/kuriér vyhotoví záznam o tom, že adresát odmietol korešpondenciu prijať. V prípade doručovania faxom, e-mailom alebo inými prostriedkami je postup ukončený ku dňu uvedenému na vytlačenom doklade o odoslaní, ktorý je úradne overený súdnym úradníkom, ktorý písomnosť odoslal (článok 165 Občianskeho súdneho poriadku).
Ak adresát odmietne prevziať písomnosť alebo nemá poštovú schránku, doručovateľ zanechá oznámenie na jeho dverách s výzvou, aby sa dostavil na súd/mestský úrad na účely vyzdvihnutia písomnosti. Ak sa adresát nedostaví, písomnosť sa považuje za doručenú uplynutím lehoty (článok 163 Občianskeho súdneho poriadku).
V prípade predvolania verejnou vyhláškou sa postup považuje za ukončený 15. dňom po zverejnení predvolania (článok 167 Občianskeho súdneho poriadku).
Ak adresáta nemožno zastihnúť, procesný doručovateľ alebo pracovník pošty môže odovzdať písomnosť inej osobe, alebo ak taká osoba je prítomná, ale odmietne prevziať písomnosť, písomnosť sa môže uložiť do poštovej schránky adresáta. Ak adresát nemá poštovú schránku, oznámenie sa zanechá na dverách adresáta alebo inej osoby. Do 24 hodín od doručenia/zanechania oznámenia procesný doručovateľ postúpi písomnosť a správu súdu/mestskému úradu, v ktorého obvode má adresát bydlisko/ sídlo, ktorý mu predvolanie má doručiť.
Tento postup sa považuje za ukončený v čase vypracovania správy, bez ohľadu na to, či strana prijala alebo neprijala písomnosť osobne. V prípade doručovania poštou alebo expresnou zásielkovou službou je postup ukončený vtedy, keď pracovník pošty/kuriér podpíše odmietnutie strany prevziať korešpondenciu (článok 165 Občianskeho súdneho poriadku).
Ak adresát prevezme písomnosť, ale odmietne podpísať doručenku alebo nie je schopný ju podpísať, doručovateľ vypracuje správu. Ak adresát odmietne prevziať písomnosť, doručovateľ ju vloží do jeho poštovej schránky. Ak adresát nemá poštovú schránku, na dverách adresáta sa zanechá oznámenie a vypracuje sa správa. Adresát sa v oznámení informuje, že sa musí dostaviť na súd alebo mestský úrad, aby si vyzdvihol písomnosť, inak sa písomnosť bude považovať za doručenú (článok 163 Občianskeho súdneho poriadku).
Strana, ktorá sa dostaví na súd osobne alebo prostredníctvom advokáta alebo iného zástupcu, má povinnosť prevziať procesné písomnosti, ktoré sú doručované v priebehu pojednávania. Ak odmietne písomnosti prevziať, považujú sa za doručené ich uložením do súdneho spisu. Dotknutá strana ich môže zo spisu získať na žiadosť po podpísaní doručenky (článok 170 Občianskeho súdneho poriadku).
Ak adresáta nemožno zastihnúť, písomnosť sa môže odovzdať inej osobe (dospelému členovi rodiny, ktorý žije s adresátom v spoločnej domácnosti a preberá korešpondenciu). Ak adresát býva v hoteli/bytovom dome a nemožno ho doma zastihnúť, písomnosť sa môže doručiť správcovi alebo vrátnikovi (článok 163 body 6 a 7 Občianskeho súdneho poriadku).
Doručovanie poštou sa uskutočňuje iba raz. Ak nie je možné zastihnúť adresáta alebo osobu oprávnenú preberať korešpondenciu, zanechá sa im oznámenie, aby si ju do desiatich dní vyzdvihli na pošte. Ak sa adresát nedostaví, zanechá sa mu po dvoch pracovných dňoch ďalšie oznámenie, aby si do desiatich dní vyzdvihol písomnosť na pošte.
Po druhom oznámení sú písomnosti uložené na pošte počas desiatich dní a potom sa vrátia odosielateľovi. Adresát je v oznámení informovaný, že si má korešpondenciu vyzdvihnúť na pošte.
Doklad o doručení alebo správa o doručení vypracovaná doručovateľom (článok 164 Občianskeho súdneho poriadku) a podpísaná poštová doručenka v prípade doručenia písomností doporučene s doručenkou (článok 155 bod 13 Občianskeho súdneho poriadku).
• odročenie súdneho konania; súd súdne konanie odročí a nariadi predvolanie, keď zistí, že strana nebola predvolaná v súlade so zákonom, a to pod sankciou neplatnosti (článok 153 Občianskeho súdneho poriadku),
• neplatnosť procesných písomností vypracovaných bez predvolania alebo po neoprávnenom predvolaní; procesná námietka nepredvolania alebo neoprávneného predvolania,
• dôvody na podanie mimoriadneho dovolania (žiadosť o zrušenie alebo preskúmanie),
• dôvody na zamietnutie uznania a výkonu rozsudkov (vyhlásenie vykonateľnosti).
Pozri odpoveď na otázku č. 3.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné kontaktné body EJS. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska justičná sieť pre občianske a obchodné veci ani Európska komisia nenesú žiadnu zodpovednosť ani inak neručia za informácie alebo údaje, ktoré tento dokument obsahuje alebo na ktoré odkazuje. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.