

Dostava (pismena) pravni je pojam koji se upotrebljava kada je potrebno obavijestiti adresata o pisanim izjavama i odlukama i tu obavijest evidentirati u pisanom obliku. Obavijest se može definirati kao omogućivanje adresatu da primi na znanje određene informacije.
Pismena se dostavljaju kako bi se osigurala pravilna i pravedna provedba sudskih postupaka. Dostavom se nastoji osigurati da adresat sazna za sudske postupke ili barem da ima mogućnost za njih saznati. Svrha je svake dostave pismena privući pozornost na njihov sadržaj. Međutim, adresat ih je odgovoran proučiti.
Stranci koja dostavlja pismena mora se omogućiti provjera vremena i načina dostave pismena adresatu. To je potrebno zbog razloga pravne sigurnosti.
Nije uređeno zakonom koja se pismena moraju službeno dostavljati.
Automatski se moraju dostaviti pismena u odnosu na koje postoji odgovarajuća zakonska odredba ili sudski nalog (članak 166. stavak 2. njemačkog Zakona o parničnom postupku (Zivilprozessordnung – ZPO).
Dostava na zahtjev stranaka obavlja se kada je to propisano zakonom, na primjer u slučaju uhićenja, privremene zabrane prilaska ili naloga za zapljenu s prijenosom potraživanja (članak 191. njemačkog Zakona o parničnom postupku).
Službena dostava zahtijeva se kad god je to primjereno i smisleno te kad je nužno zbog razloga pravne sigurnosti – na primjer, zato što se prava i rokovi primjenjuju tek nakon dostave. To znači, na primjer, da se u skladu sa zakonom moraju dostaviti tužbe ili sudske presude i odluke koje se mogu osporiti neposrednom žalbom.
Treba razlikovati automatsku dostavu i dostavu na zahtjev stranaka.
Ako se pismena dostavljaju automatski, uvijek ih dostavlja tajništvo suda na kojem je postupak pokrenut i još je u tijeku (članak 168. stavak 1. njemačkog Zakona o parničnom postupku). Tajništvo suda može odabrati način dostave na temelju vlastite prosudbe
i odabrati jednu od mogućnosti navedenih u nastavku.
U određenim slučajevima propisanima zakonom dostavu organizira sudac, na primjer u slučaju dostave u inozemstvo (članci 183. i 184. njemačkog Zakona o parničnom postupku) ili dostave javnom objavom (članci 186. i 187. njemačkog Zakona o parničnom postupku).
Dostavu na zahtjev stranaka uvijek mora obavljati sudski izvršitelj kojem je tu zadaću stranka povjerila izravno ili preko posrednika tajništva suda pred kojim se vodi postupak (članak 192. stavak 3. njemačkog Zakona o parničnom postupku).
Sudski izvršitelj može dostavu pismena povjeriti pružatelju poštanskih usluga (članak 194. njemačkog Zakona o parničnom postupku).
Ako adresat ne živi na adresi koja je navedena u zahtjevu za dostavu, njemačko tijelo za zaprimanje pismena obično će nastojati utvrditi njegovu trenutačnu adresu. To se ne primjenjuje samo u slučajevima kada se adresat preselio, već i kada je njegova adresa na zahtjevu za dostavu netočna ili nepotpuna. Međutim, tijelo za zaprimanje pismena pruža svoje usluge dobrovoljno i nema obvezu to učiniti.
U skladu s člankom 44. njemačkog Saveznog zakona o matičnoj evidenciji građana (Bundesmeldegesetz – BMG), strana javna tijela i strane privatne osobe imaju pravo tražiti određene informacije o određenoj osobi od njemačkih matičnih ureda pri čemu ne moraju navesti razloge zašto to traže. Taj se dokument naziva jednostavni izvadak iz matične evidencije (einfache Melderegisterauskunft).
Jednostavni izvadak iz matične evidencije sadržava sljedeće:
● prezime
● osobna imena, koja označuju ime koje se obično upotrebljava
● akademski stupanj
● trenutačnu adresu i
● ako je osoba umrla, izjavu o tome.
Zahtjev se mora uputiti nadležnom matičnom uredu. To je u načelu upravni odjel za građane (Bürgeramt) u općini, mjestu ili gradu u kojem se smatra da osoba ima boravište. Sve više općina nudi mogućnost elektroničkog izdavanja izvadaka putem interneta.
Za izdavanje izvatka iz matične evidencije naplaćuje se pristojba. Iznos pristojbe razlikuje se među saveznim zemljama.
Izvadak iz matične evidencije može se izdati samo ako se identitet osobe koja se traži može jasno utvrditi na temelju podataka koje je dostavilo tijelo koje podnosi zahtjev, odnosno, ne može se poslati popis mogućih podudaranja. Osim toga, osoba ili subjekt koji traži izdavanje izvatka mora izjaviti da neće upotrijebiti dobivene podatke za oglašavanje ili trgovanje adresama.
Izvadak iz matične evidencije ne smije se izdati ako u evidenciji postoji zabrana objave podataka o dotičnoj osobi u skladu s člankom 51. ili uvjetna obavijest o neotkrivanju podatka u skladu s člankom 52. Saveznog zakona o matičnoj evidenciji građana i ako se povreda zaštićenih interesa ne može isključiti.
U okviru aktivnosti koje su, u potpunosti ili djelomično, obuhvaćene područjem primjene prava EU-a, temeljni podaci koji nisu obuhvaćeni tim područjem primjene mogu se prenijeti, u skladu s člankom 35. Saveznog zakona o matičnoj evidenciji građana, javnim tijelima u drugim državama članicama Europske unije, javnim tijelima u drugim državama ugovornicama Sporazuma o Europskom gospodarskom prostoru, institucijama i tijelima Europske unije ili institucijama i tijelima Europske zajednice za atomsku energiju, u onoj mjeri u kojoj je to nužno za obavljanje zadataka tijela koje podnosi zahtjev.
U Njemačkoj se postupak utvrđivanja adrese obično ne smatra zadaćom suda.
Budući da strana javna tijela i strane privatne osobe mogu samostalno podnijeti zahtjev za jednostavni izvadak iz matične evidencije, nije potrebno podnijeti zahtjev u skladu s Uredbom (EZ) br. 1206/2001.
U praksi je najčešća vrsta dostave automatska dostava. Takvu vrstu dostave obično obavlja pružatelj poštanskih usluga. Sudski službenik izdaje zahtjev za dostavu i fizički predaje pismeno koje treba dostaviti u zapečaćenoj omotnici zajedno s gotovim obrascem dostavnice (članak 176. njemačkog Zakona o parničnom postupku). Pismeno potom dostavlja djelatnik pružatelja poštanskih usluga. Poželjno je pismeno dostaviti na ruke primatelju, što znači osobnom dostavom. Osobna dostava može se obaviti bilo gdje i nije povezana s određenim mjestom (članak 177. njemačkog Zakona o parničnom postupku).
Prethodno navedeni adresat osoba je na koju je pismeno naslovljeno, njegov zakonski zastupnik (članak 170. njemačkog Zakona o parničnom postupku) ili njegov ovlašteni primatelj (članak 171. njemačkog Zakona o parničnom postupku).
Nakon dostave pismena, poštanski djelatnik popunjava obrazac dostavnice i odmah je šalje natrag u pisarnicu suda kao dokaz o obavljenoj dostavi.
Ako stranku zastupa odvjetnik, pismena se obično dostavljaju preko odvjetnika s potvrdom primitka (članci 171. i 174. njemačkog Zakona o parničnom postupku). Po primitku pismena, odvjetnik potpisuje potvrdu primitka i šalje je natrag sudu.
Ako obje stranke zastupaju odvjetnici, jedan odvjetnik može dostavljati pismena preko drugoga (članak 195. njemačkog Zakona o parničnom postupku). To se primjenjuje i na sažetke koji se dostavljaju automatski pod uvjetom da protivna stranka ne mora biti istovremeno obaviještena o sudskom nalogu. Sažetak mora uključivati izjavu da ga jedan odvjetnik dostavlja drugome. Dakle, kao dokaz o obavljenoj dostavi upotrebljava se potpisana potvrda primitka s navedenim datumom.
Sudska pismena povezana sa svim građanskim postupcima mogu se dostavljati elektroničkim putem. Pismeno koje se prenosi mora nositi zakoniti elektronički potpis i mora biti zaštićeno od neovlaštenog pristupa trećih osoba. Pismena se mogu prenijeti i s pomoću sigurnog sustava e-pošte De-Mail u smislu članka 1. Zakona o De-Mailu. Pismena se u elektroničkom obliku moraju dostaviti sigurnim kanalom prijenosa (De-Mail, posebni elektronički poštanski sandučići) i biti zaštićena od neovlaštenog pristupa trećih strana. Svaki odvjetnik, javni bilježnik, sudski izvršitelj i porezni savjetnik, te svaka druga osoba od koje se, u okviru njezina posla, očekuje iznimna pouzdanost, te svako tijelo ili institucija javnog tijela dužni su osigurati siguran način prijenosa elektroničkih pismena. Pismena se mogu dostavljati samo elektronički i drugim strankama u postupku ako su one izričito pristale na elektronički prijenos pismena.
Pismena se odvjetnicima, javnim bilježnicima, sudskim izvršiteljima, poreznim savjetnicima, drugim osobama od kojih se očekuje iznimna pouzdanost zbog prirode njihova zanimanja, tijelima i institucijama javnog prava mogu dostaviti i telefaksom.
Kao dokaz o obavljenoj dostavi dovoljna je potvrda primitka koju je adresat potpisao i datirao. Potvrda primitka može se vratiti sudu na unaprijed ispisanom obrascu, poštom ili u elektroničkom obliku.
Dostava SMS-om nije dopuštena.
Ako pismena nije moguće dostaviti izravno adresatu, može se upotrijebiti postupak koji se naziva „zamjenska dostava”.
Zamjenska dostava „zamjenskom primatelju”
Prva je mogućnost zamjenska dostava na adresi boravišta, u poslovnom prostoru i u institucijama (članak 178. njemačkog Zakona o parničnom postupku). U skladu s tim postupkom, zamjenska dostava može se obaviti ako se osoba kojoj treba dostaviti pismena ne nalazi na adresi boravišta, u poslovnom prostoru ili u instituciji u mjestu boravišta.
Zamjenska dostava obavlja se osobnom dostavom pismena jednoj od sljedećih osoba:
Međutim, zamjenska dostava prethodno navedenim osobama nije dopuštena ako je predmetna osoba suprotna stranka osobe kojoj se dostavljaju pismena.
Zamjenska dostava ostavljanjem u poštanskom sandučiću
Ako nije moguće obaviti dostavu na adresi boravišta ili u poslovnom prostoru, moguća je zamjenska dostava ostavljanjem u poštanskom sandučiću (članak 180. njemačkog Zakona o parničnom postupku). U tom slučaju pismeno se mora staviti u poštanski sandučić koji pripada stambenom objektu ili poslovnom prostoru.
Zamjenska dostava polaganjem pismena
Ako nije moguće obaviti zamjensku dostavu na adresu boravišta ili u poslovnom prostoru adresata ili stavljanjem u poštanski sandučić, ona se može obaviti polaganjem pismena na sudu (članak 181. njemačkog Zakona o parničnom postupku).
Pismeno se može položiti u pisarnicu lokalnog suda (Amtsgericht) koji ima mjesnu nadležnost u mjestu dostave ili, ako je dostava pismena povjerena pružatelju poštanskih usluga, na mjestu koje je odredio pružatelj poštanskih usluga u mjestu dostave ili na lokaciji lokalnog suda.
Pisana obavijest o takvom pologu mora se dostaviti adresatu na uobičajeni način za dostavu redovne pošte. Ako to nije moguće, pisana obavijest mora se pričvrstiti na vrata boravišta, poslovnog prostora ili institucije.
Položeno pismeno mora se moći preuzeti tijekom tri mjeseca. Ako na kraju tog razdoblja nije preuzeto, mora se vratiti pošiljatelju.
U slučaju zamjenske dostave na adresi boravišta, u poslovnom prostoru i instituciji (članak 178. njemačkog Zakona o parničnom postupku), dostava se obavlja osobnim uručenjem zamjenskoj osobi.
U slučaju zamjenske dostave stavljanjem u poštanski sandučić (članak 180. njemačkog Zakona o parničnom postupku), pismeno se smatra dostavljenim čim se ostavi u sandučiću.
U slučaju zamjenske dostave polaganjem pismena (članak 181. njemačkog Zakona o parničnom postupku), pismeno se smatra dostavljenim u trenutku podnošenja pisane obavijesti.
Ne samo da se moraju položiti pismena već se na adresu osobe kojoj treba dostaviti pismeno šalje i pisana obavijest na propisanom obrascu i na uobičajeni način za slanje redovne pošte. Ako to nije moguće, ona se mora pričvrstiti na vrata boravišta, poslovnog prostora ili institucije.
Ako je adresat kod kuće, ali odbija prihvatiti pismeno, treba razlikovati između scenarija navedenih u nastavku.
U skladu sa sudskom praksom Suda Europske unije, odnosno njegovom presudom od 2. ožujka 2017. u predmetu C-354/15 – Henderson, dostava u skladu s člankom 14. Uredbe o dostavi pismena obavlja se i svakim prijenosom trećoj stranci ako se dostava odvija na kućnoj adresi adresata. To se primjenjuje samo na punoljetne osobe koje se nalaze na kućnoj adresi primatelja kojemu je dostava namijenjena u trenutku dostave, neovisno o tome je li ta osoba član obitelji koji živi na istoj adresi ili zaposlenik dotične osobe. U skladu s člankom 18-003 br. 4.1 dopunskih odredaba Konvencije Svjetske poštanske unije koje se odnose na pismovne pošiljke, potvrdu primitka može potpisati i druga osoba koja je ovlaštena preuzeti poštu na temelju nacionalnih propisa. (Kao ovlašteni pružatelj međunarodnih poštanskih usluga, Deutsche Post AG tu osobu naziva „zamjenski primatelj” (Ersatzempfänger), kako je definirano u općim uvjetima za slanje nacionalnih pismovnih pošiljaka (Allgemeine Geschäftsbedingungen Brief National).) Osim toga, zamjenski primatelji mogu biti osobe navedene u članku 178. njemačkog Zakona o parničnom postupku kako je navedeno u točki 7.1.
U skladu s člankom 19-104 br. 5.3. dopunskih odredaba koje se odnose na pismovne pošiljke Konvencije Svjetske poštanske unije, u slučaju neuspješnog pokušaja dostave, pružatelj poštanskih usluga mora omogućiti preuzimanje pošiljke. Deutsche Post AG uručit će preporučenu poštu samo adresatu osobno ili osobi koju je on pisanim putem ovlastio za prihvaćanje dostave. U presudi od 2. ožujka 2017. u predmetu C-354/15 – Henderson, Sud Europske unije navodi da se dostava u skladu s člankom 14. Uredbe o dostavi pismena može smatrati obavljenom samo ako je potvrdu primitka ili ekvivalentno pismeno ispunio adresat ili zamjenski primatelj. Ako poslano pismeno nije preuzeto, smatra se da dostava nije obavljena.
U skladu s člankom 19-104 br. 5.3 dopunskih odredaba Konvencije Svjetske poštanske unije, razdoblje čuvanja definirano je mjerodavnim nacionalnim propisima. Međutim, ono ne bi trebalo biti dulje od mjesec dana. U vrlo ograničenom broju iznimnih slučajeva, to razdoblje može trajati do dva mjeseca. Nakon što je adresat obaviješten o pošiljci, Deutsche Post AG čuva je tjedan dana. Dostavljač u adresatovu poštanskom sandučiću ostavlja obavijest u kojem se poštanskom uredu pošiljka može preuzeti i koliko će dugo biti na raspolaganju za preuzimanje.
Da. Kao dokaz o obavljenoj dostavi mora se popuniti dostavnica na odgovarajućem, unaprijed ispisanom obrascu i odmah vratiti u pisarnicu suda (članak 182. njemačkog Zakona o parničnom postupku). U njoj su navedene sve pojedinosti potrebne za dokazivanje obavljene dostave, uključujući sljedeće:
U slučaju dostave na zahtjev stranaka, dostavnica se mora poslati stranci u čije ime su pismena dostavljena (članak 193. stavak 3. njemačkog Zakona o parničnom postupku).
U slučaju zamjenske dostave primjenjuju se posebni zahtjevi. U tim slučajevima u dostavnici mora uvijek biti naveden i razlog za zamjensku dostavu. U slučaju zamjenske dostave polaganjem pismena, u dostavnici se navodi kako je poslana pisana obavijest o polaganju. Ako je primitak pismena odbijen bez obrazloženja, u dostavnicu se bilježi tko je odbio prihvatiti pismeno te da je pošiljka ostavljena na mjestu dostave ili vraćena pošiljatelju.
U određenim pravnim situacijama dostavnica nije potrebna kao dokaz:
Osnovno je načelo da se dostava smatra nevažećom ako nije obavljena na zakonom propisan način te je time u suprotnosti s temeljnim propisima.
U zakonu su predviđene iznimke od tog načela kojima se uzima u obzir svrha dostave, odnosno, dokaz je li adresat zaprimio pismeno koje treba dostaviti i, ako jest, kada.
Ako nije moguće dokazati da je pismeno dostavljeno u odgovarajućem obliku ili da je pismeno zaprimljeno protivno obveznim propisima kojima se uređuje dostava pismena, pismeno se smatra dostavljenim u trenutku kada ga je zaprimila osoba na koju je pismeno naslovljeno ili zakonski moglo biti naslovljeno (članak 189. njemačkog Zakona o parničnom postupku). U tom slučaju ispravlja se nedostatak u dostavi. Sud nema diskrecijske ovlasti nad ispravljanjem povreda propisa o dostavi. Čak i u slučajevima kada dostava nije izvršena u propisanom roku, koji se ne može mijenjati, ispravak je moguć ako se primjenjuju navedeni uvjeti.
Ako adresat ne zaprimi pismeno koje se dostavlja, moguća su dva različita scenarija:
Treba razlikovati automatsku dostavu i dostavu na zahtjev stranaka.
U kontekstu određenih postupaka u kojima se naknade temelje na iznosu koji je predmet spora, postupovnom pristojbom obuhvaćeno je prvih deset dostava pismena. U slučaju naknadne dostave pismena i ako su pismena dostavljena u kontekstu drugog postupka naplaćuje se paušalna pristojba od 3,50 EUR za svaku dostavu pismena s dostavnicom, preporučenom poštom s potvrdom primitka ili kada je dostavu izvršio sudski službenik. Dostavu na zahtjev stranaka obavlja sudski izvršitelj kojeg je imenovao sud. Za organiziranje dostave predavanjem pismena pružatelju poštanskih usluga, sudski izvršitelj kojeg je imenovao sud naplaćuje pristojbu od 3,00 EUR. Osim toga plaćaju se pristojbe za troškove fotokopiranja i poštarine. Ako je dostava pismena povjerena sudskom izvršitelju kojeg je imenovao sud i ako je potrebna potvrda o obavljenoj dostavi, naplaćuje se posebna pristojba koja je jednaka paušalnoj naknadi za pismeno. Ona iznosi 0,50 EUR po stranici za prvih pedeset stranica i 0,15 EUR za svaku sljedeću stranicu.
Ako sudski izvršitelj kojeg je imenovao sud dostavlja pismeno osobno, pristojba iznosi 10,00 EUR. U tom slučaju sudskom izvršitelju kojeg je imenovao sud moraju se platiti i putni troškovi koji iznose od 3,25 EUR do 16,25 EUR ovisno o udaljenosti do adresata.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća kontaktna točka EJN-a. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska pravosudna mreža i Europska komisija ne preuzimaju nikakvu odgovornost u pogledu informacija ili podataka sadržanih ili navedenih u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.