Na tej strani so na voljo informacije o stroških postopka na Danskem.
Poišči informacije po področjih
Plačila za storitve zaposlenih v pravni stroki načeloma niso urejena z zakonodajo. Vendar pa je višje sodišče (landsret) oblikovalo javno dostopne smernice glede višine plačil. Pritožbo glede plačila odvetniškega honorarja lahko vsakdo vloži pri disciplinski komisiji za odvetnike Advokatnævnet.
Fiksni stroški strank v civilnih postopkih
Danska zakonodaja določa, da mora tožnik ob vložitvi zahtevka plačati sodno takso. Najnižji znesek takse je 500 DKK. Kadar višina zahtevka presega 50 000 DKK, je taksa 750 DKK plus znesek v višini 1,2 % vrednosti, za katero zahtevani znesek presega 50 000 DKK.
Kadar višina zahtevka presega 50 000 DKK, se za glavno obravnavo plača dodatna sodna taksa. Ta taksa je enaka taksi, ki se plača ob vložitvi zahtevka. Za glavno obravnavo mora tako tožnik plačati 750 DKK plus znesek v višini 1,2 % vrednosti, za katero zahtevani znesek presega 50 000 DKK.
Zgornja meja 75 000 DKK je določena za vsako od teh dveh vrst sodnih taks (taksa za vložitev vloge in taksa za glavno obravnavo). V nekaterih primerih (na primer tistih v zvezi z izvajanjem javnih pooblastil) je zgornja meja le 2 000 DKK.
V nekaterih vrstah civilnih zadev, tudi v civilnih zadevah na področju družinskega prava, ni treba plačati nobenih sodnih taks.
Faza civilnega postopka, v kateri morata stranki plačati fiksne stroške
Kot je navedeno zgoraj, mora tožnik sodno takso plačati ob vložitvi zahtevka.
Takso za glavno obravnavo je treba plačati do dneva, določenega za glavno obravnavo, in najprej tri mesece pred glavno obravnavo.
Fiksni stroški strank v kazenskih postopkih
V kazenskih zadevah ponavadi ni treba plačati sodnih taks. Vendar pa se manjše število kazenskih postopkov začne na podlagi zasebne tožbe, pri čemer veljajo pravila v zvezi s sodnimi taksami v civilnih postopkih.
Fiksni stroški strank v ustavnosodnih postopkih
Ustavnosodne zadeve so lahko bodisi civilne bodisi kazenske narave. Na Danskem ni posebnih pravil za ustavnosodne postopke.
V točki 16.8 Kodeksa ravnanja Danske odvetniške zbornice (Advokatsamfundets advokatetiske regler) je določeno:
„Odvetnik si po svojih najboljših močeh prizadeva poiskati cenovno najbolj ugodno rešitev spora za svojo stranko, pri tem pa upošteva njene želje in navodila.“
Informacije o stroških postopka so na voljo na spletišču Danske odvetniške zbornice Advokatsamfundet ter spletišču danskih sodišč Danmarks Domstole.
Informacije o stroških postopka so na voljo v danskem in angleškem jeziku.
Informacije o mediaciji (retsmægling) so na voljo na spletišču danskih sodišč Danmarks Domstole.
Na uradnem spletišču danske sodne uprave Domstolsstyrelsen so na voljo splošne informacije o danskem pravosodnem sistemu in kontaktni podatki pristojnih organov.
Informacije o povprečnem času trajanja posameznih postopkov so na voljo na spletišču danskih sodišč Danmarks Domstole.
Objavljeni zneski običajno vsebujejo DDV.
Dohodkovni prag za pravno pomoč se določi enkrat letno. Leta 2019 je bil dohodkovni prag:
Vsakdo ima ne glede na dohodek pravico, da od institucij pravne pomoči (advokatvagten in retshjælpen) prejme osnovno pravno pomoč v ustni obliki in brezplačno.
Pravica obdolženca do pravnega zastopanja ni odvisna od višine njegovega dohodka, ampak od narave zadeve. Na splošno mora obdolženec, če je spoznan za krivega, plačati honorar svojemu odvetniku, in sicer ne glede na višino svojega dohodka.
Pravica žrtve do pravnega zastopanja ni odvisna od višine njenega dohodka, ampak od narave zadeve. Osnovni primeri, v katerih so žrtve upravičene do pravnega zastopanja na podlagi člena 741(a) Zakona o sodnem varstvu, so zadeve v zvezi s kaznivimi dejanji nasilja in kaznivimi dejanji zoper spolno nedotakljivost. V takšnih primerih se odvetniški honorar plača iz državne blagajne.
Glej odgovor o dohodkovnem pragu žrtev na področju kazenskega pravosodja.
Glej odgovor o dohodkovnem pragu obdolžencev na področju kazenskega pravosodja.
Kot je navedeno zgoraj (glej odgovor o fiksnih stroških strank v civilnih postopkih), v določenih civilnih postopkih ni treba plačati sodnih taks. Vendar je lahko treba plačati druge stroške postopka (na primer odvetniški honorar).
Pravila o povračilu stroškov postopka v civilnih zadevah so določena v Poglavju 30 Zakona o sodnem varstvu (retsplejeloven).
Praviloma mora stranka, ki v postopku ne uspe, plačati stroške stranke, ki v postopku uspe. Vendar pa lahko sodišče v posebnih primerih odloči, da stranki, ki v postopku ni uspela, ni treba plačati stroškov stranke, ki je v postopku uspela, ali da mora plačati le sorazmerni del takšnih stroškov.
Naloži se lahko le povračilo stroškov, ki so potrebni za ustrezno vodenje zadeve.
Tožnik je odgovoren za plačilo nagrade izvedencu, če je zahteval izvedensko mnenje o določenem vprašanju.
Sodišče ob koncu postopka odloči, ali mora tožnik plačati stroške izvedenca. To je odvisno od izida postopka.
V civilnih zadevah nagrade prevajalcem in tolmačem praviloma plačata stranki v sporu.
V kazenskih zadevah se nagrade prevajalcem in tolmačem plačajo iz državne blagajne.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.