Na tej strani so na voljo informacije o sodnih stroških v Belgiji. Natančnejše podatke o stroških postopka boste našli v študijah primerov: Družinsko pravo - ločitev Družinsko pravo - skrbništvo otrok Družinsko pravo - preživnina Gospodarsko pravo – pogodba Gospodarsko pravo – odgovornost
Poišči informacije po področjih
V civilnih zadevah
Plačila za storitve sodnih izvršiteljev v civilnih in gospodarskih zadevah ureja kraljeva uredba z dne 30. novembra 1976. Cenik za leto 2009 je bil objavljen v Moniteur belge z dne 31. decembra 2008.
Besedila in cenik so na voljo na spletni strani Nacionalne zbornice sodnih izvršiteljev Belgije (razdelek „cenik in obrestne mere“, nato pa „vse zadeve“) ali na spletni strani portala belgijske sodne oblasti (razdelek „zakonodaja“).
V kazenskih zadevah
Plačila za storitve sodnih izvršiteljev v kazenskih zadevah urejata kraljeva uredba z dne 28. decembra 1950 in ministrska okrožnica z dne 22. januarja 2009. Cenik za leto 2009 je bil objavljen v Moniteur belge z dne 12. januarja 2009.
Besedila in cenik so na voljo na spletni strani Nacionalne zbornice sodnih izvršiteljev Belgije (rubrika „cenik in obrestne mere“, nato pa „kazenske zadeve“) ali na spletni strani portala belgijske sodne oblasti (razdelek „zakonodaja“).
Plačila za storitve odvetnikov niso zakonsko urejena. Odvetniki jih prosto določajo, o njih pa se lahko dogovorita stranka in odvetnik, vendar v razumnih mejah. Odvetniška zbornica lahko nadzira, da odvetnik teh meja ne preseže.
Obstaja več načinov obračuna: urna postavka, plačilo glede na storitev, plačilo glede na vrednost zadeve (odstotek vrednosti spora)… Dogovor o plačilu, povezan izključno z izidom spora, je prepovedan v skladu s členom 446b belgijskega Sodnega zakonika. Odvetnik mora predhodno svojo stranko obvestiti o načinu obračunavanja plačil za svoje storitve. Plačila za storitve odvetnikov so izvzeta iz sistema DDV v Belgiji.
Fiksni stroški strank v civilnih postopkih
Sodne takse v Belgiji so fiksne. Stroški se spreminjajo glede na sodišče, pred katerim poteka postopek, in glede na stopnjo postopka (prva stopnja ali prizivna stopnja).
Strošek sodnega postopka se imenuje „sodna taksa“ in je naveden v členu 1017 in naslednjih členih Sodnega zakonika. V členu 1018 so podrobno navedeni stroški, ki sodijo v sodne takse. Sodne takse zajemajo:
Člen 1019 določa, da pristojbine za registracijo, ki spadajo med sodne takse, vključujejo:
V nekaterih primerih, če tožeča stranka ali posrednik v postopku ni Belgijec in če je tožena stranka Belgijec, slednja lahko zahteva, da tožeča stranka ali posrednik plača kavcijo, s katero jamči plačilo odškodnine in obresti, ki izhajajo iz postopka, razen če ni v mednarodni pogodbi določena oprostitev in v posebnih primerih. To določa člen 851 Sodnega zakonika.
Upoštevati je treba tudi morebitne stroške sodnega izvršitelja, odvetnikov (glej zgoraj), prevajalcev in tolmačev (glej spodaj).
Faza civilnega postopka, v kateri mora stranka plačati fiksne stroške
Nekatere stroške je treba plačati pred vložitvijo tožbe. To je sodna taksa, ki se zaračuna ob vpisu v sodni koledar.
Stroški, ki nastanejo med postopkom, se praviloma zaračunajo med postopkom.
Za nekatere stroške je potrebno oblikovati rezervo. Izvedenci se tako plačajo iz rezerve, ki jo oblikuje stranka, ki je zahtevala pripravljalno preiskavo. Tudi člen 953 določa, da mora stranka, ki zahteva zaslišanje priče, pred zaslišanjem pri sodnem uradniku vplačati polog, ki predstavlja znesek takse in povračila stroškov (potni stroški,…).
Sodne stroške lahko vnaprej plača tudi odvetnik in se nato vključijo v njegove stroške in honorar.
Fiksni stroški vseh strank v kazenskem postopku
Vprašanje fiksnih stroškov v kazenskih postopkih urejajo člen 91 in naslednji členi Kraljeve uredbe z dne 28. decembra 1950.
Faza kazenskega postopka, v kateri mora stranka plačati fiksne stroške
Vprašanje fiksnih stroškov v kazenskih postopkih urejajo člen 91 in naslednji členi Kraljeve uredbe z dne 28. decembra 1950.
Fiksni stroški strank v ustavnih postopkih
Edini stroški, ki se zaračunavajo strankam v ustavnem postopku, so stroški poštnine za priporočeno pošiljko.
Pravila deontologije odvetnikom nalagajo, da obveščajo svoje stranke in jim svetujejo. To pomeni, da odvetnik svoji stranki zagotovi informacije v zvezi z njenimi pravicami in obveznostmi.
Odvetnik mora med drugim svoje stranke obvestiti o načinu obračunavanja svojih honorarjev.
Informacije o tem so na voljo na spletni strani Zvezne javne službe za pravosodje, na spletni strani Komisije za modernizacijo pravnega reda (razdelek „pravne informacije“) ali na spletnih straneh različnih pravosodnih poklicev.
Podobne informacije je mogoče najti tudi v predpisih ali v tajništvu sodišča oziroma pri odvetniku.
Te informacije so na voljo v nizozemskem in francoskem jeziku.
Informacije o mediaciji so na voljo na spletni strani Zvezne javne službe za pravosodje (razdelek „publikacije“) in na spletni strani Zvezne komisije za mediacijo.
Glej zgoraj.
Odvetnik vam lahko da nekaj informacij o oceni trajanja vašega postopka. To je odvisno od vrste postopka in od sodišča, pred katerim želite sprožiti postopek.
Odvetnik vam lahko da nekaj informacij o oceni stroškov vašega postopka. To je odvisno od vrste postopka in od sodišča, pred katerim želite sprožiti postopek.
Objavljene informacije o stroških ne vključujejo DDV. Veljavna stopnja DDV je 21 %.
To področje urejajo člen 508/1 in naslednji členi belgijskega Sodnega zakonika.
Primarna pravna podpora je brezplačna za vse. Obsega prvi pravni nasvet za boljšo seznanitev:
Ta prvi nasvet zagotovijo pravni strokovnjaki in je popolnoma brezplačen ne glede na vaše dohodke.
Sekundarna pravna podpora omogoča osebam, katerih dohodki ne zadoščajo za stroške odvetnika, da prejmejo brezplačno ali deloma brezplačno pomoč odvetnika. Odvetnik vam pomaga, tako da vam svetuje in vas zastopa. Kraljeva uredba z dne 18. decembra 2003 določa pogoje popolnoma ali delno brezplačne sekundarne pravne podpore in pravne pomoči.
Upravičenci do popolnoma brezplačne pravne pomoči zaradi svojega socialnega položaja so:
Upravičenci do brezplačne pravne podpore zaradi domneve o nezadostnih dohodkih (domnevi je mogoče nasprotovati) :
Storitev bo delno brezplačna (odvetnik v tem primeru lahko zahteva manjši znesek, da pokrije svoje stroške) za:
Zgoraj navedeni zneski se usklajujejo letno glede na indeks cen življenjskih potrebščin.
Pravna pomoč je povezana s sodnimi stroški. Če stranka nima zadostnih sredstev za plačilo sodnih stroškov, se lahko sama ali prek svojega odvetnika, obrne na urad za pravno pomoč. Glede na stopnjo plačilne nesposobnosti je lahko v celoti ali delno oproščena plačila stroškov sodnega izvršitelja, izvedenca itd. To urejajo člen 664 in naslednji členi Sodnega zakonika.
Pogoji za pridobitev pravne pomoči za obdolžence v kazenskem postopku ali žrtve oziroma obdolžence kaznivega dejanja so enaki, kot so navedeni zgoraj.
Da, na primer postopek za skupno poravnavo dolgov ali možnost nastopanja pred sodiščem brez stroškov.
Po izreku sodbe stroške, zajete v sodni taksi (stroški izvršitelja, izvedencev, sodišč,…), v skladu s členom 1017 in naslednjimi členi praviloma poravna stranka, ki v pravdi ne uspe.
Stranka, ki je pravdo izgubila, krije pavšalni znesek stroškov in honorarjev odvetnika stranke, ki je v pravdi zmagala. To se imenuje „odvetniški honorar“(indemnité de procédure), pavšalni znesek pa se izračuna po lestvici, določeni glede na zneske pravde. Ni nujno, da ta znesek pokrije celotne stroške honorarjev. Kraljeva uredba z dne 26. oktobra 2007 določa zneske tega „odvetniškega honorarja“. Ti zneski vključujejo najvišje in najnižje dovoljene, sodnik pa v okviru tega oceni znesek honorarja.
V nekaterih primerih je mogoče, da sodišče od stranke, ki je v pravdi izgubila, ne zahteva plačila sodnih taks, temveč to vprašanje uredi drugače (delitev stroškov,…).
V primeru obsodbe obdolžencev in civilno odgovornih oseb ti praviloma nosijo stroške postopka, kakor tudi povrnitev stroškov postopka (pavšalni znesek stroškov in honorarjev odvetnika stranke, ki je v postopku uspela – glej zgoraj v civilnih in gospodarskih zadevah). Če pa obdolženci in civilno odgovorne osebe niso obsojene in v pravdi izgubi oškodovanec, se od slednjega lahko ali se mora zahtevati celotno ali delno plačilo stroškov postopka državi in obdolžencu, kakor tudi postopkovne odškodnine. V nekaterih primerih stroške postopka plača država. Ta pravila so navedena v Zakoniku o kazenski preiskavi.
Nagrade izvedencem niso zakonsko urejene in slednji prosto določajo višino svojih honorarjev. Sodnik te honorarje nadzoruje v neznatni meri (ukrepa lahko v primeru nesoglasja med strankama in izvedencem), ne obstaja pa pravni dokument, ki bi določal višino nagrad izvedencem. Ta način je urejen v členu 987 in naslednjih členih Sodnega zakonika in v Kraljevi uredbi z dne 24. maja 1933.
Kraljeva uredba z dne 14. novembra 2003 pa določa višino honorarjev in stroške za izvedence, ki jih imenujejo delovna sodišča v okviru priprave zdravstvenih izvedenskih mnenj glede:
Nagrade izvedencem v kazenskih zadevah urejata Kraljeva uredba z dne 28. decembra 1950 in ministrska okrožnica z dne 22. januarja 2009. Cenik za leto 2009 je bil objavljen v Moniteur belge z dne 12. januarja 2009.
Ustrezna besedila najdete na spletni strani Komisije za modernizacijo pravnega reda (razdelek „pravne informacije“ – „izvedenci“ – „tarife“ – „sodni stroški“) ali na spletni strani portala belgijske sodne oblasti (razdelek „zakonodaja“).
Med postopkom se lahko zgodi, da je treba poklicati prevajalca ali tolmača. Tak primer je, kadar se predložijo dokumenti v jeziku, ki ni jezik postopka, ali kadar se priča izraža v drugem jeziku. Enako velja tudi v primeru, ko ena stranka govori jezik, ki ni jezik postopka, in ne razume jezika postopka ali pa sodnik ne razume jezika, ki ga ta stranka uporablja. Veljavna pravila so navedena v zakonu z dne 15. junija 1935 o uporabi jezikov v sodnih zadevah.
Nagrade prevajalcem in tolmačem v kazenskih postopkih urejata Kraljeva uredba z dne 28. decembra 1950 in ministrska okrožnica z dne 22. januarja 2009. Cenik za leto 2009 je bil objavljen v Moniteur belge z dne 12. januarja 2009.
Ustrezna besedila najdete na spletni strani Komisije za modernizacijo pravnega reda (razdelek „pravne informacije“ – „izvedenci“ – „tarife“ – „sodni stroški“) ali na spletni strani portala belgijske sodne oblasti (razdelek „zakonodaja“).
Zvezna javna službe za pravosodje
Komisija za modernizacijo pravnega reda
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.