Meklēt informāciju pēc reģiona
Kiprā praktizējošos juristus neiedala profesionālās kategorijās (t. i., neizšķir dažādus advokātu profesionālos nosaukumus). Visiem Advokātu reģistrā reģistrētajiem praktizējošajiem juristiem ir vienādas tiesības piedalīties valsts tiesās izskatāmajās lietās un nodarboties ar juridisko praksi. Šīs tiesības pastāv neatkarīgi no advokāta profesionālā nosaukuma ārvalstīs. Kiprā visus praktizējošos juristus sauc par advokātiem.
Honorāru apmēru par juridiskajiem pakalpojumiem nosaka saskaņā ar Augstākās tiesas (Ανώτατο Δικαστήριο) apstiprinātu tiesas izmaksu skalu.
Minimālo honorāru apmēru par ārpustiesas juridiskajiem pakalpojumiem nosaka saskaņā ar īpašu skalu.
Advokāts un klients vienmēr var vienoties par lielāku honorāru.
Par to oficiāli jāpaziņo, ja advokāts sniedz tiesas pakalpojumus.
Kiprā ir divu veidu tiesu izpildītāji:
1) privātā sektora tiesu izpildītāji, kas nodod tiesas dokumentus;
2) tiesu izpildītāji, kuri ir civildienesta ierēdņi un kuru pārziņā ir tiesas spriedumu izpildei vajadzīgās procedūras (piemēram, rīkojumi par kustamā īpašuma atsavināšanu un pārdošanu).
Privātā sektora tiesu izpildītāju honorārus par dokumentu nodošanu aprēķina, ievērojot attālumu līdz dokumentu nodošanas vietai.
Tiesu izpildītāji, kas ir civildienesta ierēdņi, saņem mēnešalgu. Procesa dalībnieki, kas lūdz piemērot sprieduma izpildes pasākumus, maksā valstij zīmoga nodevu tiesas reglamentā noteiktajā apmērā atkarībā no izpildes pasākumu veida un prasījuma summas.
Civilprocesa dalībnieku fiksētās izmaksas
Sākotnējo tiesas nodevu apmēru nosaka, pamatojoties uz pieteikumiem piemērojamo skalu vai saskaņā ar citu procedūru, un tās jāsamaksā, iesniedzot prasības pieteikumu. Konkrēta tiesas nodevu summa nav noteikta — nodevu apmērs atkarīgs no procesa gaitas, un to nosaka saskaņā ar apstiprinātu skalu.
Kurā civilprocesa stadijā jāsedz fiksētās izmaksas
Sākotnējās tiesas nodevas jāsamaksā, iesniedzot prasības pieteikumu.
Kriminālprocesa dalībnieku fiksētās izmaksas
Notiesājoša sprieduma gadījumā tiesa var likt apsūdzētajam segt tiesvedības izmaksas. Parasti apsūdzētajiem, kam tiesa piespriedusi cietumsodu, tiesāšanās izmaksas nav jāsedz — tāpat arī attaisnojoša sprieduma gadījumā tās sedz valsts.
Kurā kriminālprocesa stadijā jāsedz fiksētās izmaksas
Izmaksas jāsedz procesa beigās, izņemot sākotnējās izmaksas, t. i., zīmoga nodevu, kas jāsamaksā, iesniedzot prasības pieteikumu.
Konstitucionālā procesa dalībnieku fiksētās izmaksas
Izmaksas aprēķina saskaņā ar attiecīgo izmaksu skalu.
Kurā konstitucionālā procesa stadijā jāsedz fiksētās izmaksas
Nodevas jāsamaksā procesa beigās, izņemot tiesas izmaksas, kas jāsamaksā, iesniedzot prasības pieteikumu.
Advokātu pienākumi pret klientiem uzskaitīti 2002. gada Advokātu ētikas kodeksā (Οι περί Δεοντολογίας των Δικηγόρων Κανονισμοί του 2002) (Kipras Republikas Valdības Vēstnesis, Pielikums C(1), Nr. 237,17.5.2002.) (Reglamentējošais administratīvais akts Nr. 237/2002)).
Svarīgākā informācija par pamatu izmaksu noteikšanai atrodama Augstākās tiesas tīmekļa vietnē.
Informācija pieejama grieķu valodā.
Augstākās tiesas tīmekļa vietne.
Ar Kipras tiesu darbību saistītie statistikas dati grieķu un angļu valodā pieejami Augstākās tiesas tīmekļa vietnē.
Advokātu honorāriem piemērojamā PVN likme ir 15 % ar noteikumu, ka advokāts, kas sniedz pakalpojumus, ir reģistrēts PVN maksātāju reģistrā.
PVN likme ir 15 %.
Civilprocesa dalībnieki juridisko palīdzību nesaņem.
Apsūdzētajiem kriminālprocesā ir tiesības uz bezmaksas juridisko palīdzību, ja viņu ienākumi nav pietiekami, lai samaksātu par advokāta pakalpojumiem un tiesa uzskata, ka bezmaksas juridiskā palīdzība atbilst taisnīguma interesēm. Iepriekš noteikta ienākumu sliekšņa nav. Tiesa izskata pieteikumu, ievērojot visus pierādījumus par apsūdzētā ienākumiem un vajadzībām, tostarp Sociālās labklājības dienesta departamenta (Τμήμα Υπηρεσιών Κοινωνικής Ευημερίας) sagatavotu ziņojumu.
Kriminālprocesu parasti ierosina nevis noziedzīgos nodarījumos cietušie, bet valsts, kas sedz attiecīgās izmaksas. Tāpēc cietušie nesaņem bezmaksas juridisko palīdzību.
Kriminālprocesu parasti ierosina nevis noziedzīgos nodarījumos cietušie, bet valsts, kas sedz attiecīgās izmaksas. Tāpēc cietušie nesaņem bezmaksas juridisko palīdzību.
Saskaņā ar attiecīgajām tiesību normām juridisko palīdzību piešķir, ja apsūdzēto apvaino likumpārkāpumā, par kuru soda ar brīvības atņemšanu vismaz uz 12 mēnešiem. Tomēr ir atzīts, ka šis noteikums ir pretrunā Konstitūcijai, tāpēc var uzskatīt, ka tiesības uz bezmaksas juridisko palīdzību ir visiem apsūdzētajiem.
Zaudētāja puse parasti sedz uzvarētājas puses izmaksas, lai gan tiesa pēc saviem ieskatiem var nolemt citādi.
Statistikas dati (grieķu valodā)
Statistikas dati (angļu valodā)
Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.