Šiame puslapyje pateikiama informacija apie teismo išlaidas Belgijoje. Teismo proceso išlaidos nuodugniau analizuojamos šiuose atvejų tyrimuose: Šeimos teisė. Santuokos nutraukimas Šeimos teisė. Vaikų globa Šeimos teisė. Išlaikymas Komercinė teisė. Sutartys Komercinė teisė. Atsakomybė
Informacijos paieška pagal regionus
Civilinės bylos
Teismo antstolių užmokestis civilinėse ir komercinėse bylose reglamentuojamas 1976 m. lapkričio 30 d. karaliaus dekretu. 2009 m. įkainiai paskelbti 2008 m. gruodžio 31 d. oficialiajame leidinyje Moniteur belge.
Su dokumentais ir įkainiais galima susipažinti Belgijos nacionalinių teismo antstolių rūmų interneto svetainėje (skiltis „Įkainiai ir palūkanų normos“, paskui „Visos bylos“) arba Belgijos teisminės valdžios portalo interneto svetainėje (skiltis „Teisės aktai“).
Baudžiamosios bylos
Teismo antstolių užmokesčiai baudžiamosiose bylose reglamentuojami 1950 m. gruodžio 28 d. karaliaus dekretu ir 2009 m. sausio 22 d. ministerijos aplinkraščiu. 2009 m. įkainiai paskelbti 2009 m. sausio 12 d. oficialiajame leidinyje Moniteur belge.
Su dokumentais ir įkainiais galima susipažinti Belgijos nacionalinių teismo antstolių rūmų interneto svetainėje (skiltis „Įkainiai ir palūkanų normos“, paskui „Visos bylos“) arba Belgijos teisminės valdžios portalo interneto svetainėje (skiltis „Teisės aktai“).
Advokatų užmokesčiai nereglamentuojami. Advokatai juos nustato savo nuožiūra; klientas ir advokatas gali dėl jų derėtis, tačiau advokatas jį vis dėlto turi nustatyti neviršydamas pagrįstos ribos. Advokatūra gali tikrinti, ar advokatas šios ribos neviršija.
Galimi keli užmokesčio apskaičiavimo būdai: užmokestis už valandą, užmokestis už paslaugą, užmokestis pagal bylos vertę (ginčo vertės procentas) ir kt. Pagal Belgijos teismų kodekso 446b straipsnį susitarti dėl užmokesčio tik atsižvelgiant į bylos baigtį draudžiama. Advokatas savo klientui turi iš anksto pranešti, pagal kokį metodą jis apskaičiuoja užmokestį. Belgijoje advokatų užmokesčiai pridėtinės vertės mokesčiu neapmokestinami.
Nustatytosios civilinio proceso šalių išlaidos
Teismų išlaidos Belgijoje yra nustatytosios. Išlaidos kinta atsižvelgiant į teismą, kuriam pateikta nagrinėti byla, ir proceso etapą (pirmoji ar apeliacinė instancija).
Teismo proceso išlaidoms taikomi Teismo kodekso 1017 ir sekantys straipsniai. 1018 straipsnyje nurodytos išsamios išlaidos, įeinančios į teismo išlaidas. Teismo išlaidas sudaro:
1019 straipsnyje nurodyta, kad registracijos mokesčiai, įeinantys į teismo išlaidas, apima:
Kai kuriais atvejais, jeigu ieškovas ar į bylą įstojusi šalis nėra belgai, o atsakovas – belgas, atsakovas gali prašyti, kad ieškovas arba į bylą įstojusi šalis pateiktų garantiją su procesu susijusių nuostolių atlyginimui užtikrinti, nebent sudarytas tarptautinis susitarimas, kuriame numatyta atleisti nuo šios prievolės, ir išskyrus atskirus atvejus. Ši nuostata įtvirtinta Teismo kodekso 851 straipsnyje.
Taip pat prireikus turi būti atsižvelgiama į teismo antstolio, advokatų (žr. pirmiau), vertėjų raštu ir žodžiu (žr. toliau) išlaidas.
Civilinio proceso etapas, kuriuo šalis turi mokėti nustatytąsias išlaidas
Kai kurie mokesčiai turi būti mokami prieš pateikiant ieškinį. Antai raštinės mokestis imamas įrašant į registrą.
Išlaidos, patiriamos nagrinėjant bylą, paprastai apmokamos vykstant procesui.
Kai kurioms išlaidoms apmokėti būtina pateikti avansą. Pavyzdžiui, tyrimo priemonės prašanti šalis moka avansą ekspertams. 953 straipsnyje taip pat nurodyta, kad apklausti liudytoją prašanti šalis prieš šią apklausą teismo kancleriui tiesiogiai turi sumokėti avansą, kurį sudaro mokesčio ir išlaidų (kelionės ir kt.) kompensacijos suma.
Kartais teismo išlaidas apmoka advokatas, todėl jos įtraukiamos į jo išlaidų ir užmokesčio apskaitą.
Nustatytosios visų baudžiamojo proceso šalių išlaidos
Baudžiamojo proceso nustatytųjų išlaidų klausimas reglamentuojamas 1950 m. gruodžio 28 d. karaliaus dekreto 91 ir sekančiais straipsniais.
Baudžiamojo proceso etapas, kuriuo šalis turi mokėti nustatytąsias išlaidas
Baudžiamojo proceso nustatytųjų išlaidų klausimas reglamentuojamas 1950 m. gruodžio 28 d. karaliaus dekreto 91 ir sekančiais straipsniais.
Nustatytosios konstitucinio proceso bylos šalių išlaidos
Vienintelės išlaidos, kurias turi apmokėti konstitucinio proceso bylos šalys, – tai registruoto laiško siuntimo išlaidos.
Pagal profesinės etikos taisykles advokatai savo klientams privalo suteikti informaciją ir jiems patarti. Tai reiškia, kad advokatas savo klientui suteikia informaciją apie jo teises ir pareigas.
Be to, advokatas savo klientams turi pranešti apie savo užmokesčio apskaičiavimo metodą.
Informacijos šiuo klausimu pateikiama Federacinės viešosios teisingumo tarnybos interneto svetainėje, Teismų sistemos modernizavimo komisijos interneto svetainėje (skiltis „Teisinė informacija“) arba teisininkų profesijų interneto svetainėse.
Panaši informacija taip pat gali būti pateikiama teisės aktuose arba paprašius ją gali suteikti teismo kancleris ar advokatas.
Ši informacija pateikiama olandų ir prancūzų kalbomis.
Informacija apie tarpininkavimą pateikiama Federacinės viešosios teisingumo tarnybos interneto svetainėje (skiltyje „Leidiniai“) ir Federacinės tarpininkavimo komisijos interneto svetainėje.
Žr. pirmiau.
Informaciją apie apytikslę proceso trukmę gali suteikti advokatas. Trukmė priklauso nuo proceso rūšies ir nuo teismo, kuriam norima pateikti ieškinį.
Informaciją apie apytiksles proceso išlaidas gali suteikti advokatas. Išlaidos priklauso nuo proceso rūšies ir nuo teismo, kuriam norima pateikti ieškinį.
Skelbiamoje informacijoje apie išlaidas PVM neįskaičiuojamas. Taikoma PVM norma – 21 %.
Šis klausimas reglamentuojamas Belgijos teismų kodekso 508/1 ir sekančiais straipsniais.
Pirminė teisinė pagalba nemokama visiems. Tai pirmoji teisinė konsultacija, kai suteikiama aiškesnė:
Šią pirmąją konsultaciją teikia teisės specialistai, ji visiškai nemokama, kad ir kokios būtų pajamos.
Teikiant antrinę teisinę pagalbą asmenims, kurie dėl gaunamų pajamų negali sumokėti advokatui užmokesčio, suteikiama galimybė gauti visiškai arba iš dalies nemokamą advokato pagalbą. Advokatas padeda konsultuodamas ir gindamas. 2003 m. gruodžio 18 d. karaliaus dekrete nustatytos sąlygos, kuriomis teikiama visiškai arba iš dalies nemokama antrinė teisinė pagalba ir teisminė pagalba.
Visiškai nemokamą teisinę pagalbą dėl savo socialinės padėties gauna:
Darant prielaidą, kad pajamos nepakankamos (prielaida gali būti panaikinta), nemokamą teisinę pagalbą gauna:
Iš dalies nemokamą pagalbą (šiuo atveju advokatas už savo paslaugas gali prašyti mažesnio užmokesčio) gauna:
Nurodytos sumos kiekvienais metais koreguojamos atsižvelgiant į vartotojų kainų indekso raidą.
Teisminė pagalba susijusi su teismo išlaidomis. Jeigu klientas neturi pakankamai lėšų teismo išlaidoms padengti, jis pats arba per savo advokatą gali kreiptis į teisminės pagalbos biurą. Atsižvelgus į prastą finansinę padėtį, jis gali būti visiškai arba iš dalies atleistas nuo prievolės apmokėti antstolio, eksperto ir kt. išlaidas. Šis klausimas reglamentuojamas Teismų kodekso 664 ir sekančiais straipsniais.
Sąlygos, kuriomis teisinę pagalbą gali gauti kaltinamasis baudžiamajame procese, nusikaltimo auka arba kaltinamasis, yra tokios pat kaip nurodytos pirmiau.
Taip, pavyzdžiui, procesas, kuriuo siekiama bendrai sureguliuoti skolas arba būti šalimi teismo procese, yra nemokamas.
Pagal 1017 ir sekančius straipsnius teismo išlaidas (teismo antstolio, ekspertų, teismų ir kt. išlaidas) paskelbus sprendimą paprastai apmoka pralaimėjusioji šalis.
Į teismo išlaidas įeina nustatytoji bylą laimėjusios šalies išlaidų ir advokato užmokesčio suma, kurią apmoka pralaimėjusioji šalis. Ši suma vadinama proceso kompensacija – tai nustatytoji suma, apskaičiuojama pagal įkainių lentelę, parengiamą atsižvelgiant į su byla susijusias sumas. Suma nebūtinai padengiamos visos užmokesčio išlaidos. Šią proceso kompensaciją sudarančios sumos nustatytos 2007 m. spalio 26 d. karaliaus dekretu. Nustatyta mažiausia ir didžiausia suma; kompensacijos sumą turi įvertinti teisėjas neviršydamas šio intervalo.
Tam tikrais atvejais teismas gali ne priteisti teismo išlaidas apmokėti pralaimėjusiajai šaliai, o šį klausimą išspręsti kitaip (padalyti išlaidas ir pan.).
Jeigu kaltinamasis ir pagal civilinę teisę atsakingi asmenys nuteisiami, paprastai jie privalo apmokėti proceso išlaidas ir proceso kompensaciją (nustatytąją bylą laimėjusios šalies išlaidų ir advokato užmokesčio sumą – žr. dalį „Civilinės ir komercinės bylos“). Tačiau jeigu kaltinamieji ir pagal civilinę teisę atsakingi asmenys nenuteisiami, o civilinį ieškinį pateikusi šalis pralaimi, šiai šaliai galima arba privaloma priteisti valstybei ir kaltinamajam apmokėti visas proceso išlaidas arba jų dalį ir proceso kompensaciją. Tam tikrais atvejais proceso išlaidas apmoka valstybė. Šios normos įtvirtintos Baudžiamojo proceso kodeksu.
Ekspertų užmokestis nereglamentuojamas, užmokesčio sumą jie nustato savo nuožiūra. Teisėjas šį užmokestį tikrina nedaug (jis gali įsikišti, jei šalys ir ekspertas nesutaria), tačiau teisės akto, kuriuo būtų nustatytos ekspertų užmokesčio sumos, nėra. Šis klausimas reglamentuojamas Teismų kodekso 987 bei sekančiais straipsniais ir 1933 m. gegužės 24 d. karaliaus dekretu.
Tačiau 2003 m. lapkričio 14 d. karaliaus dekrete nustatytas darbo ginčų teismų paskirtų ekspertų, vykdančių sveikatos patikras, užmokesčio įkainis ir išlaidos; šios patikros susijusios su:
Ekspertų užmokestis baudžiamosiose bylose reglamentuojamas 1950 m. gruodžio 28 d. karaliaus dekretu ir 2009 m. sausio 22 d. ministerijos aplinkraščiu. 2009 m. įkainiai paskelbti 2009 m. sausio 12 d. oficialiajame leidinyje Moniteur belge.
Su dokumentais galima susipažinti Teismų sistemos modernizavimo komisijos interneto svetainėje (skiltis „Teisinė informacija“, „Specialistai“, „Įkainiai“, „Teismo išlaidos“) arba Belgijos teisminės valdžios portalo interneto svetainėje (skiltis „Teisės aktai“).
Vykstant procesui gali prireikti vertėjo raštu arba žodžiu paslaugų. Šių paslaugų reikia, jeigu dokumentai pateikiami ne proceso kalba arba liudytojas nekalba kita kalba. Vertėjo taip pat reikia, jeigu šalis kalba ne proceso kalba ir nesupranta proceso kalbos arba teisėjas nesupranta šios šalies vartojamos kalbos. Taikytinos normos nustatytos 1935 m. birželio 15 d. Kalbų vartojimo teismuose įstatymu.
Vertėjų raštu ir žodžiu užmokestis baudžiamosiose bylose reglamentuojamas 1950 m. gruodžio 28 d. karaliaus dekretu ir 2009 m. sausio 22 d. ministerijos aplinkraščiu. 2009 m. įkainiai paskelbti 2009 m. sausio 12 d. oficialiajame leidinyje Moniteur belge.
Su dokumentais galima susipažinti Teismų sistemos modernizavimo komisijos interneto svetainėje (skiltis „Teisinė informacija“, „Specialistai“, „Įkainiai“, „Teismo išlaidos“) arba Belgijos teisminės valdžios portalo interneto svetainėje (skiltis „Teisės aktai“).
Federacinė viešoji teisingumo tarnyba
Teismų sistemos modernizavimo komisija
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.