Izvorna jezična inačica ove stranice njemački nedavno je izmijenjena. Naši prevoditelji trenutačno pripremaju jezičnu inačicu koju vidite.
Swipe to change

Troškovi

Njemačka

Na ovoj se stranici nalaze informacije o pravnim troškovima u Njemačkoj.

Sadržaj omogućio
Njemačka

Obiteljsko pravo – razvod

Obiteljsko pravo – skrbništvo nad djecom

Obiteljsko pravo – uzdržavanje

Trgovačko pravo – ugovori

Trgovačko pravo – odgovornost

Regulatorni okvir kojim se uređuju naknade za pravne stručnjake

Odvjetnici

U Njemačkoj postoji jedinstveno zanimanje „odvjetnika” (Rechtsanwalt), bez razlike među vrstama odvjetnika i pravnih savjetnika.

Naknade odvjetnika u Njemačkoj se naplaćuju ili u skladu sa Zakonom o naknadama odvjetnika (Rechtsanwaltsvergütungsgesetz, RVG) ili prema ugovorima o naknadama. Ugovori o naknadama u načelu su uvijek mogući kao alternativa propisanim davanjima. Međutim, moraju se poštovati odredbe iz članka 49.b Saveznog odvjetničkog kodeksa (Bundesrechtsanwaltsordnung, BRAO) i članaka od 3.a do 4.b Zakona o naknadama odvjetnika. Konkretno, ako odvjetnik zastupa klijenta na sudu, dogovorene naknade ne smiju biti manje od onih propisanih zakonom. Naknada viša od one propisane zakonom može se ugovoriti u bilo kojem trenutku.

Planom naknada priloženim RVG-u (Prilog 1. RVG-u) propisane su ili fiksne naknade ili rasponi naknada primjenjivi na pojedinačne radnje. Visina naknade obično se određuje prema vrijednosti tužbenog zahtjeva. Rasponima naknada koji se temelje na vrijednosti tužbenog zahtjeva određene su najveće i najmanje dopuštene stope naknada koje je moguće isplatiti. Trenutačne visine naknada koje se temelje na vrijednosti tužbenog zahtjeva utvrđene su u tablici s naknadama (Prilog 2. RVG-u). U svakom slučaju potrebno je odrediti odgovarajuću naknadu iz propisanog raspona ex aequo et bono, uzimajući u obzir sve okolnosti, a posebno opseg i težinu uključenog posla, važnost predmeta te dohodak i financijsku situaciju klijenta. Ako je odvjetnik izložen određenom riziku od odgovornosti, i to se može uzeti u obzir pri procjeni njegove naknade. Rasponi naknada s propisanim najvećim i najmanjim dopuštenim iznosima primjenjuju se u brojnim posebnim područjima, a posebno u kaznenim predmetima i pitanjima socijalnog prava.

Sudski izvršitelji

Sudski izvršitelji (Gerichtsvollzieher) naplaćuju samo naknade utvrđene Zakonom o troškovima sudskih izvršitelja (Gerichtsvollzieherkostengesetz, GvKostG). Za svaku radnju koju obavlja sudski izvršitelj propisana je fiksna naknada.

Fiksni troškovi

Fiksni troškovi u građanskim postupcima

Fiksni troškovi za parnične stranke u građanskim postupcima

Sud obično prima sudsku pristojbu koja se izračunava prema vrijednosti tužbenog zahtjeva. U građanskim predmetima to je određeno Zakonom o sudskim troškovima (Gerichtskostengesetz, GKG) i Zakonom o sudskim troškovima (obiteljski predmeti) (Gesetz über Gerichtskosten in Familiensachen, FamGKG). Stope naknada utvrđene su u popisu troškova (Prilog 1. odgovarajućem zakonu). Naknade su utvrđene prema vrijednosti tužbenog zahtjeva u tablici s naknadama (Prilog 2. odgovarajućem zakonu). Za opće građanske postupke i postupke koji se odnose na obiteljske sporove, a posebno za predmete povezane s uzdržavanjem, stopa naknade iznosi 3,0. Za bračne sporove stopa naknade iznosi 2,0, a za predmete povezane s djecom, uključujući roditeljsku skrb i pravo na kontakt, stopa naknade iznosi 0,5. Vrijednost postupaka određuje se kako slijedi:

  • U bračnim sporovima vrijednost postupka određuje se prema slobodnoj odluci suda na temelju posebnih okolnosti pojedinačnog predmeta, a posebno opsega i važnosti predmeta te relativnog dohotka i imetka supružnika. Dohodak se računa na temelju trostrukog neto dohotka obaju supružnika. Sud obično utvrđuje da je vrijednost postupka jednaka trostrukom neto dohotku.
  • Za predmete koji se odnose na obiteljske sporove vrijednost obično ovisi o vrijednosti tužbenog zahtjeva. Za pitanja uzdržavanja vrijednost se temelji na budućim traženim plaćanjima uzdržavanja, najviše u godišnjem iznosu. Neplaćene obveze nastale do podnošenja zahtjeva uključuju se u izračun.
  • Za predmete povezane s djecom, uključujući roditeljsku skrb i pravo na kontakt, stopa naknade iznosi 3000 EUR.

Ako se ne postigne dogovor, naknade za zastupanje po odvjetniku izračunavaju se prema vrijednosti tužbenog zahtjeva. Vrijednost tužbenog zahtjeva obično odgovara vrijednosti postupka koja se utvrđuje radi određivanja sudskih pristojbi. U RVG-u je točno utvrđeno koje se pristojbe mogu izračunati po kojoj stopi za koju vrstu postupka. U Prilogu 2. RVG-u utvrđene su naknade prema vrijednosti tužbenog zahtjeva. Za prvostupanjske postupke u građanskim predmetima odvjetnici obično primaju sudsku pristojbu 1,3 puta veću od relevantne stope i naknadu za savjetovanje 1,2 puta veću od relevantne stope. Za sporazum o nagodbi u prvostupanjskom postupku odvjetnici primaju i naknadu za nagodbu po stopi od 1,0.

Faza građanskog postupka u kojoj se moraju platiti fiksni troškovi

Za opće građanske predmete, predmete povezane s uzdržavanjem i bračne sporove sudske pristojbe plaćaju se čim se podnese tužba ili zahtjev. Za obiteljske sporove plaćaju se na kraju postupka. Ako nije dogovoreno drukčije, odvjetnici dobivaju naknadu za pružene usluge po predavanju svojeg podneska. Međutim, imaju zakonsko pravo na predujam.

Fiksni troškovi u kaznenim postupcima

Fiksni troškovi u kaznenim postupcima

U kaznenim predmetima sudski troškovi ne naplaćuju se do izricanja konačne presude. Visina naknade određuje se u odnosu na izrečenu kaznu i kreće se od 140 do 1000 EUR u prvostupanjskim postupcima. Odvjetnici s kojima nije ugovorena naknada imaju pravo, i kao branitelji i kao zastupnici drugih zainteresiranih stranaka, naplatiti naknadu unutar utvrđenog okvira.

Faza kaznenog postupka u kojoj se moraju platiti fiksni troškovi

Sudske pristojbe naplaćuju se nakon izricanja pravomoćne presude. Ako nije dogovoreno drukčije, odvjetnici dobivaju naknadu za pružene usluge na kraju svoje punomoći. Međutim, imaju zakonsko pravo na predujam.

Fiksni troškovi u postupcima pred Ustavnim sudom

Fiksni troškovi za stranke u postupcima pred Ustavnim sudom

Za postupke pred Saveznim ustavnim sudom (Bundesverfassungsgericht) nema sudskih pristojbi, osim kod zlonamjernih tužbi (članak 34. Zakona o Saveznom ustavnom sudu (Bundesverfassungsgerichtsgesetz)). Odvjetnik se mora angažirati samo za rasprave pred Saveznim ustavnim sudom (članak 22. Zakona o Saveznom ustavnom sudu).

Faza postupka pred Ustavnim sudom u kojoj se moraju platiti fiksni troškovi

Osim ako je dogovoreno drukčije, naknade odvjetnika plaćaju se po predavanju njihova podneska. Međutim, imaju zakonsko pravo na predujam.

Prethodne informacije koje su pravni zastupnici dužni navesti

Prava i obveze stranaka

Odvjetnici su klijentima dužni dati cjelovite informacije i savjete te im trebaju predložiti najsigurnija i najmanje opasna sredstva za ostvarenje željenog cilja. Moraju i ukazati na bilo koje rizike povezane s predmetom kako bi klijenti mogli donijeti potpuno utemeljenu odluku. Opseg informacija koje treba dati ovisi o odvjetnikovoj percepciji toga što klijent treba znati. Odvjetnici moraju u cijelosti i iskreno odgovarati na pitanja svojih klijenata. Prije nego što se slučaj uputi sudu, odvjetnici trebaju razjasniti izglede i rizike uključene u provođenje postupka. To uključuje rizike povezane s troškovima te izglede za uspjeh.

Odvjetnici imaju posebne obveze davanja informacija u određenim slučajevima:

  • Ako se njihove naknade temelje na vrijednosti tužbenog zahtjeva, odvjetnici su dužni skrenuti pozornost na tu činjenicu prije odobrenja da djeluju (članak 49.b stavak 5. Saveznog odvjetničkog kodeksa).
  • Ako se sklopi ugovor o njihovoj naknadi, odvjetnici moraju istaknuti da će se, ako se troškovi nadoknađuju, nadoknaditi samo zakonske naknade (članak 3.a stavak 1. treća rečenica Zakona o naknadama odvjetnika).
  • Ako se odvjetnici dogovore s klijentom da će im se isplatiti troškovi zastupanja prema postotku postignute odštete, moraju klijentu ukazati na činjenicu da taj dogovor ne utječe na bilo koje druge troškove koje će klijent možda morati platiti (članak 4.a stavak 3. druga rečenica Zakona o naknadama odvjetnika).
  • Prije sklapanja ugovora o zastupanju stranke u postupku pred radnim sudom odvjetnici moraju klijentu ukazati na činjenicu da nije moguće izvršiti povrat njihovih troškova (članak 12.a stavak 1. druga rečenica Zakona o radnim sudovima (Arbeitsgerichtsgesetz)).

Kako se utvrđuju troškovi – pravna osnova

Gdje mogu pronaći informacije o zakonodavstvu o troškovima u Njemačkoj?

Tekstovi zakona koji se odnose na troškove mogu se nabaviti u knjižarama ili su besplatno dostupni na internetu u najnovijim verzijama.

Na kojim jezicima mogu dobiti informacije o zakonodavstvu o troškovima u Njemačkoj?

Informacije su dostupne na njemačkom jeziku.

Gdje mogu pronaći dodatne informacije o troškovima?

Informacije o troškovima dostupne na internetu

Najnovije verzije zakona dostupne su na internetskim stranicama Saveznog ministarstva pravosuđa i zaštite potrošača (Bundesministerium der Justiz und für Verbraucherschutz). Različite zakone o troškovima možete preuzeti unosom odgovarajuće kratice (GKG, FamGKG, GvKostG i RVG).

Gdje mogu pronaći informacije o prosječnom trajanju različitih postupaka?

Savezni ured za statistiku (Statistisches Bundesamt) izdaje godišnju seriju statističkih publikacija o radu pravosuđa. Primjerice, u podseriji 2.1 serije 10. nalaze se podaci o trajanju građanskih postupaka u cijeloj Njemačkoj, raščlanjeni prema pojedinačnim pokrajinama (Land) i okruzima viših regionalnih sudova (Oberlandesgericht). Daju se odvojeni podaci za lokalne (Amtsgerichte) i regionalne (Landgerichte) sudove s jedne strane te više regionalne sudove s druge. Podaci su odvojeni i za prvostupanjske i drugostupanjske postupke. U seriji nema statističkih podataka o trajanju postupaka u različitim vrstama predmeta.

Gdje mogu pronaći informacije o prosječnom ukupnom trošku određene vrste postupka?

Postoje knjige s pojedinostima o prosječnom riziku povezanom s troškovima za građanske postupke.

Porez na dodanu vrijednost

Gdje mogu pronaći informacije o porezu na dodanu vrijednost? Koje su stope?

Sudovi i sudski izvršitelji ne podliježu PDV-u. Odvjetnici moraju naplaćivati PDV od 19 %. On se naplaćuje kao odvojeni trošak i nije uključen u njihove naknade.

Pravna pomoć

Primjenjivi dohodovni prag u građanskom pravosuđu

Pravna pomoć dostupna je na zahtjev svakome tko, zbog osobne ili financijske situacije, ne može pokriti troškove postupka ili ih može pokriti samo djelomično ili u obrocima. Predviđeno podnošenje tužbe ili obrana moraju imati razumne izglede za uspjeh i ne smiju se činiti neozbiljni. Međutim, stranke u postupku moraju se služiti vlastitim sredstvima u mjeri u kojoj je to razumno. Ovisno o njezinu dohotku, stranci se može dodijeliti bespovratna pravna pomoć ili pravna pomoć koja se vraća u obrocima. Savezno ministarstvo pravosuđa i zaštite potrošača izradilo je letak pod naslovom Beratungshilfe und Prozesskostenhilfe („Pravni savjeti i pravna pomoć”) u kojem se s pomoću primjera odgovara na najčešće postavljana pitanja.

Primjenjiva granica dohotka za tuženike u kaznenom postupku

Granice dohotka nisu primjenjive na osumnjičenike ili tuženike u kaznenom postupku. Pravna pomoć dodjeljuje se u skladu s drugim kriterijima.

Primjenjiva granica dohotka za žrtve u kaznenom postupku

Pravna pomoć dodjeljuje se prema granicama dohotka. One su fleksibilne i određuju se prema predviđenim troškovima predmeta i socijalnoj situaciji tužitelja (obveze uzdržavanja, troškovi stanovanja). Pravna pomoć može se dodijeliti i uz obvezu vraćanja pomoći u obrocima.

Drugi uvjeti za dodjelu pravne pomoći žrtvama u kaznenom postupku

Žrtve određenih teških kaznenih djela mogu zatražiti besplatnog pravnog savjetnika neovisno o svojoj financijskoj situaciji.

Drugi uvjeti za dodjelu pravne pomoći tuženicima

Pravna pomoć za osumnjičenike/tuženike (dodjela branitelja po službenoj dužnosti) ne podliježe granicama dohotka, nego određenim pravnim uvjetima. Oni se prije svega odnose na težinu kaznenog djela, na prijetnju određenim pravnim posljedicama (kao što su zabrana obavljanja nekog zanimanja ili smještaj u psihijatrijsku ili neurološku bolnicu), na to je li tuženiku određen pritvor ili je uključen u postupak preventivne zaštite, na to jesu li prethodni branitelji suspendirani, na složenost činjeničnog ili pravnog stanja te na to je li tuženik sposoban braniti se sam.

Sudski postupci za koje se ne plaćaju troškovi

Na temelju članka 183. Zakona o socijalnim sudovima (Sozialgerichtsgesetz, SGG) postupci pred socijalnim sudovima (Sozialgerichte) ne uključuju troškove za osobe koje imaju pravo na socijalnu naknadu (tj. osigurane osobe, osobe koje primaju socijalnu naknadu, uključujući one koje primaju davanje za nadživjele osobe, te osobe s invaliditetom i njihovi nasljednici, pod uvjetom da sudjeluju u sudskim postupcima u svojstvu tužitelja ili tuženika). Tužitelji i tuženici koji ne pripadaju kategorijama iz članka 183. SGG-a moraju platiti naknadu u skladu s člankom 184. SGG-a (150 EUR za postupke pred socijalnim sudovima, 225 EUR za postupke pred regionalnim socijalnim sudovima (Landessozialgerichte), 300 EUR za postupke pred Saveznim socijalnim sudom (Bundessozialgericht)).U članku 197.a SGG-a predviđeno je odstupanje od tih posebnih pravila kojim su troškovi koji se obično plaćaju na temelju Zakona o sudskim troškovima primjenjivi i u postupcima pred socijalnim sudovima ako ni tužitelj ni tuženik u predmetu nisu osobe navedene u članku 183. SGG-a.

U kaznenim postupcima primjenjuju se sljedeće odredbe: ako je tuženik oslobođen, ili sudski postupak nije pokrenut, ili je postupak protiv tuženika završen, troškovi (javni izdaci) i nužni troškovi tuženika u načelu se plaćaju iz javnog proračuna.

U kojem slučaju stranka koja izgubi spor mora platiti troškove stranke koja dobije spor?

Stranka koja izgubi spor mora platiti troškove druge stranke u mjeri u kojoj su oni bili nužni za pravilno vođenje parnice. Konkretno, mora platiti zakonske naknade i troškove odvjetnika stranke koja dobije spor i putne troškove stranke koja dobije spor, uključujući bilo kakav gubitak zarade nastao zbog prisutnosti te stranke na sudu.

Naknade vještaka

Vještaci koje angažira sud primaju naknadu na temelju tarife po satu. Naknada je zakonski utvrđena u Zakonu o nagradi za rad i naknadi troškova u sudskom postupku (Justizvergütungs- und -entschädigungsgesetz, JVEG) te je plaćaju stranke u postupku.

Troškovi vještaka kojeg je stranka privatno angažirala radi pripreme za parnicu nisu dio parničnih troškova čija je naknada utvrđena u presudi. Stoga se ti troškovi moraju potraživati odvojeno. Ako je stranka angažirala vještaka za savjetovanje tijekom parnice, naknada troškova ovisi o nužnosti toga u dotičnom predmetu. Troškove vještaka kojeg je sud angažirao za davanje iskaza snosi stranka koja izgubi spor ili, ako su obje stranke bile samo djelomično uspješne, obje stranke moraju platiti svoj dio troškova na temelju relativne mjere u kojoj su dobile ili izgubile spor.

Naknade prevoditelja i tumača

Tumači i prevoditelji koje angažira sud primaju naknadu koja je isto tako utvrđena u JVEG-u, a plaćaju je stranke u postupku. Tumači su plaćeni po satu, a prevoditelji po retku.

U kaznenom postupku troškovi tumačenja i prevođenja za tuženike ili zainteresirane stranke plaćaju se iz javnog proračuna ako su nužni za obranu ili ostvarivanje postupovnih prava.

Druge poveznice

Savezno ministarstvo pravosuđa i zaštite potrošača

Tim za medijaciju Njemačkog udruženja odvjetnika

Savezno udruženje za obiteljsku medijaciju

Savezno udruženje za medijaciju

Savezno udruženje za medijaciju u području gospodarstva i radnih odnosa

Centar za medijaciju (CfM)

Ombudsman za privatno bankarstvo

Ombudsman za javno bankarstvo

Odbor za posredovanje Njemačke savezne banke (Bundesbank)

Ombudsman Njemačke grupacije zadružnih banaka

Ombudsmanica za privatne stambene zadruge

Ombudsman za regionalne stambene zadruge

Savjetodavni odbori i odbori za posredovanje Njemačkog medicinskog udruženja

Odbor za posredovanje u području mobilnosti

Odbor za posredovanje u području turizma

Odbor za posredovanje u području lokalnog prometa u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji

Ombudsman za privatno zdravstveno osiguranje i osiguranje za dugotrajnu skrb

Odbor za posredovanje Njemačkog saveznog udruženja pogrebnika

Odbor za posredovanje Savezne agencije za mreže

Ombudsman za nekretnine u Njemačkom udruženju za nekretnine

Odbori za posredovanje trgovinskih i industrijskih komora

Arbitražni odbor za naknade i naknadu troškova

Središnje udruženje njemačke industrije motornih vozila

Najnovije verzije zakona

Povezani dokumenti

Državno izvješće Njemačke o studiji o transparentnosti troškova  PDF (565 Kb) en

Posljednji put ažurirano: 06/09/2023

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.