Pronađi podatke po području
Perekonnaõigus – Laste hooldusõigus ja alimendid
Tšehhi Vabariigis on ainult ühte liiki juriste (advokaadid); puuduvad vandeadvokaadid (barristers) või õigusnõustajad (solicitors).
Justiitsministeeriumi 4. juuni 1996. aasta määrus nr 177/1996 (seadustekogu) käsitleb advokaatidele õigusteenuste osutamise eest makstavaid tasusid ja hüvitisi (advokaaditasusid). See on inglise keeles kättesaadav Tšehhi Vabariigi advokatuuri veebisaidil.
Pooled võivad advokaatide tasud ka eraviisiliselt kokku leppida.
Enamiku tsiviilasjade (sealhulgas perekonnaasjade ja kaubandusasjade) puhul ei ole esindaja kasutamine kohustuslik.
Tsiviilkohtumenetluse poolte kindlaksmääratud kulud
Seadus nr 549/1991 (seadustekogu) kohtukulude kohta (inglisekeelne versioon ei ole kättesaadav) reguleerib tsiviilkohtumenetluse raames tasutavaid kulusid. Need on menetluse liigiti erinevad. Mõnel juhul kohaldatakse kindlaksmääratud tasusid; teistel juhtudel arvutatakse maksmisele kuuluv tasu protsendimäära alusel.
Igal juhul tuleb kulud tasuda Tšehhi kroonides (CZK) ning need võib pangaülekandega kanda riigi (või kohtu) pangakontole. Kuni 5000 Tšehhi krooni suurused kulud võib maksta valitsuse maksumärgiga (kolek), mille võib soetada postkontorites ja teatavates muudes kohtades.
Kohus peab üksikisikut teavitama, esitades nõude konkreetse maksmisele kuuluva summa kohta.
Tsiviilkohtumenetluse etapp, kus kindlaksmääratud kulud tuleb tasuda
Kulud tuleb tasuda kolme päeva jooksul alates teavitamise kuupäevast enne esimese kohtuistungi toimumist.
Kriminaalmenetluse poolte kindlaksmääratud kulud
Kriminaalmenetlusi algatatakse alati ametiülesande korras (ex officio) (prokuratuuri poolt) ning kahtlustatav või süüdistatav maksab ainult esindamisega seotud kulud.
Kriminaalmenetluse etapp, kus kindlaksmääratud kulud tuleb tasuda
Kriminaalmenetluses menetluskulud puuduvad.
Põhiseaduskohtu menetluste poolte kindlaksmääratud kulud
Tšehhi Vabariigi põhiseaduskohtule esitatud kaebuste puhul kindlaksmääratud menetluskulud puuduvad, kuid advokaadi kasutamine on kohustuslik.
Põhiseaduskohtu menetluse etapp, kus kindlaksmääratud kulud tuleb tasuda
Kindlaksmääratud menetluskulud puuduvad.
Õigusesindajal puudub kohustus anda eelteavet.
Poolte õigused ja kohustused võib leppida kokku advokaadi ja tema kliendi vahel.
Iga konkreetse juhtumi puhul on soovitatav konsulteerida advokaadiga. Kui menetlust on alustatud, vastutab kohus maksmisele kuuluvatest kohtukuludest teatamise eest.
Kuna Tšehhi Vabariigis on ainus ametlik keel tšehhi keel, puudub seaduslik kohustus esitada teavet teistes keeltes. Seega sõltub teabe kvaliteet teavet esitava isiku valmisolekust ja oskustest.
Teavet vahenduse kohta leiab Tšehhi Vabariigi vahendajate liidu (AMČR) veebisaidilt.
Puudub ametlik veebisait, mis pakuks teavet kulude kohta.
Erinevat statistikat võib leida justiitsministeeriumi veebisaidilt, kuid palju sõltub siiski konkreetsest kohtuasjast. Mõnes õigusnormis on sätestatud ajavahemik ainult konkreetsete kohtumenetluste kohta (nt eelotsused).
Tasumisele kuuluvad kulud sõltuvad iga kohtuasja asjaoludest, seetõttu ei ole võimalik sellist teavet eelnevalt esitada.
Menetluskulud on käibemaksuvabad ning nende summa on lõplik. Advokaaditasud ei sisalda käibemaksu. Teatavad õigusbürood, mis on käibemaksukohustuslased, lisavad siiski ka käibemaksu (19%).
Vt eespool käibemaksu käsitlev punkt.
Kindlaksmääratud konkreetne sissetuleku piirmäär puudub. Taotluse alusel võivad kohtunikud siiski iga juhtumi eraldi läbi vaadata. Kohtukulude maksmisest võib osaliselt või täielikult vabastada, tingimusel et hageja ei ole esitanud põhjendamatut hagi. Kohus võib määrata hagejale õigusnõustaja, kui esindaja kasutamine on kohustuslik.
Tasuta õigusabi pakuvad spetsialiseerunud valitsusvälised organisatsioonid (sõltuvalt teemast) või Tšehhi Vabariigi advokatuur. Teatavatel juhtudel võib Tšehhi Vabariigi advokatuur määrata advokaadi tasuta õigusteenuste pakkumiseks. Tasuta õigusabi saamise õiguse kindlaksmääramisel võetakse lisaks isiku sissetulekule arvesse ka tema või tema leibkonna üldist finantsolukorda.
Kindlaksmääratud konkreetne sissetuleku tase puudub. Kohtud määravad kahtlustatavale või süüdistatavale advokaadi kõikidel juhtudel, kus esindaja kasutamine on kohustuslik ja kahtlustataval või süüdistataval ei ole oma advokaati.
Ainult teatavad valitsusvälised organisatsioonid pakuvad kannatanutele tasuta õigusabi. Kannatanud on kriminaalmenetluste poolteks vaid mõnel üksikul juhul; muudel juhtudel peavad nad esitama kaebuse (vt eespool esitatud teave tsiviilasjades kohaldatava sissetulekukünnise kohta).
Kannatanud võivad taotleda justiitsministeeriumilt hüvitist (vastavalt seadusele nt 209/1997 (seadustekogu)).
Siinkohal on aluseks sama teave, mis esitati eespool kriminaalõiguse valdkonnas õigusabi puhul kahtlustatavate või süüdistatavate suhtes kohaldatavat sissetulekukünnist käsitlevas punktis.
Põhiseaduskohtule esitatud nõuete puhul kulud puuduvad. Kohtukulusid ei nõuta ka teatavat liiki menetluste puhul (täpsustatud kohtukulusid käsitleva seaduse nr 549/1991 paragrahvis 11) – näiteks kui hageja on alaealine ning teatavatel muudel juhtudel (nt kui menetluse üheks pooleks on riik või selle organid, kui välismaalane taotleb varjupaika või muudel nõrgemaid pooli hõlmavatel juhtudel).
Kohtunik otsustab selle üle igal konkreetsel juhul (lõppotsuses); kohtunik võib ette näha, et kaotanud pool peab maksma kõik kulud või osa neist. Seda ei kohaldata siiski lahutusmenetluste puhul. Kulude maksmist käsitlevad korraldused võivad hõlmata ka advokaaditasusid.
Kohus maksab tema määratud ekspertide tasud. Vaidluse pooled vastutavad eksperdi tasude eest ainult siis, kui nad ise soovivad kasutada eksperdi teenuseid. Teatavatel erijuhtudel võib kohus otsustada, et kaotanud pool peab maksma eksperdi tasud.
Kohus vastutab kohtumenetluse raames tõlkijate või tõlkide tasude maksmise eest; kui menetluse pool on välismaalane, kes ei oska tšehhi keelt, on tal õigus pöörduda kohtusse oma emakeeles.
Kulude läbipaistvuse uuringu raames Tšehhi Vabariigi kohta koostatud aruanne (703 Kb)
Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.