Tato stránka obsahuje informace o nákladech řízení ve Slovinsku.
Odměny advokátů jsou upraveny zákonem o advokátním tarifu (Úřední věstník Republiky Slovinsko č. 67/2008; 35/2009-ZOdv-C, v platnosti od 1. 1. 2009 do 9. 5. 2009).
Tento zákon se použije do doby, než slovinská advokátní komora přijme nový tarif pro advokátní služby, který musí být schválen ministrem spravedlnosti a veřejné správy.
Odměny notářů jsou upraveny notářským tarifem (Úřední věstník Republiky Slovinsko č. 94/2008) vydaným ministrem spravedlnosti a veřejné správy. Před přijetím ministr předkládá tarif slovinské notářské komoře k předběžným připomínkám, které však pro ministra nejsou právně závazné.
Fixní náklady stran sporu v občanskoprávním řízení
Fixní náklady zahrnují:
Fáze občanskoprávního řízení, kdy musí být zaplaceny fixní náklady
Soudní poplatky se obvykle platí na začátku řízení po podání návrhu.
V některých případech se poplatky hradí poté, co soud vynese rozhodnutí (např. ve sporných věcech v oblasti sociálního zabezpečení před soudem prvního stupně, ve věcech souvisejících s řízením u katastru nemovitostí, v prvoinstančních řízeních o odškodnění).
V pozůstalostním řízení se soudní poplatek platí na konci řízení – po zjištění přesné hodnoty pozůstalosti.
Odměny advokátů musejí být zaplaceny poté, co soud vydá rozhodnutí o nákladech řízení. Advokáti mohou požadovat zaplacení části nebo celé výše své odměny předem, což je běžnou praxí.
Strana, která navrhne provedení důkazu (např. předvolání znalce nebo svědka), případně využití služeb překladatele nebo tlumočníka, musí předem uhradit související náklady.
Fixní náklady stran v trestním řízení
Fixní náklady zahrnují:
Fáze trestního řízení, kdy musejí být zaplaceny fixní náklady
Soudní poplatky a jiné náklady se obvykle platí poté, co soud vynese konečné rozhodnutí, proti kterému se nelze dále odvolat, nebo poté, co soud vydal zvláštní rozhodnutí o nákladech řízení, proti kterému se nelze dále odvolat.
Odměny advokátů musí být uhrazeny poté, co soud vydá rozhodnutí o nákladech řízení. Advokáti mohou požadovat zaplacení části nebo celé výše své odměny předem, což je běžná praxe.
Fixní náklady stran v ústavním řízení
V ústavním řízení se neplatí žádné soudní poplatky. Ostatní náklady (např. odměny advokátů a cestovní výlohy) tvoří součást vlastních nákladů každé strany.
Fáze ústavního řízení, kdy musejí být zaplaceny fixní náklady
Odměny advokátů musí být uhrazeny na konci řízení. Advokáti mohou požadovat zaplacení části nebo celé výše své odměny předem, což je běžná praxe.
Advokáti nemají zákonnou povinnost poskytovat informace o právech a povinnostech, vyhlídkách na úspěch ve věci či souvisejících nákladech. Vyúčtování odměn advokátů však musí být vystaveno na zvláštní faktuře s uvedením údajů o odměnách a výdajích. Pokud se advokát a klient dohodnou na tom, že odměna a výdaje nebudou stanoveny na základě zákona o advokátním tarifu, ale podle zvláštního ujednání o výši odměny, musí takové ujednání být v souladu s určitými pravidly.
Náklady soudního řízení jsou upraveny v následujících právních předpisech:
Výše uvedené předpisy jsou k dispozici na slovinském internetovém právním portálu Právního informačního centra nebo v jiných národních legislativních rejstřících.
Informace o mediaci jsou k dispozici na internetových stránkách Evropské soudní sítě pro občanské a obchodní věci o mimosoudním řešení sporů.
Informace jsou rovněž k dispozici na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti a veřejné správy a na internetových stránkách jednotlivých soudů, které poskytují soudní mediaci (např. Krajský soud v Lublani).
Další informace lze nalézt rovněž na internetových stránkách nevládních organizací a subjektů ze soukromého sektoru, které v oblasti mediace působí (viz stránky věnované mediaci a vyhledání mediátora).
Sekce internetových stránek Ministerstva spravedlnosti a veřejné správy věnovaná analýze soudních statistik obsahuje informace o průměrné době trvání konkrétních řízení.
Informace o nákladech jsou uvedeny v různých předpisech, avšak zpravidla bez zmínky o DPH. Pokud musí být k ceně připočtena DPH (např. pokud služby advokáta podléhají DPH), příslušné předpisy ji zpravidla zmiňují.
Příjmový práh pro vznik nároku na právní pomoc je upraven v článku 13 zákona o bezplatné právní pomoci – Zakon o brezplačni pravni pomoči (Úřední věstník Republiky Slovinsko č. 48/2001, 50/2004, 96/2004-UPB1, 23/2008).
Nárok na právní pomoc má osoba, která vzhledem k rodinným majetkovým poměrům nemůže uhradit náklady soudního řízení, aniž by tím neohrozila svou sociální situaci. Má se za to, že sociální situace je ohrožena v případě, že měsíční příjem osoby nebo průměrný měsíční příjem na člena její rodiny nepřevýší dvojnásobek minimálního měsíčního příjmu stanoveného v zákoně o sociálním zabezpečení – Zakon o socialnem varstvu (Úřední věstník Republiky Slovinsko č. 3/2007-UPB2 {23/2007 opr., 41/2007 opr.}, 122/2007 Odl.US: U-I-11/07-45).
Od 1. června 2012 činí minimální příjem 260 EUR; příjmový práh pro právní pomoc je tedy 520 EUR.
Soud může rovněž účastníky osvobodit od povinnosti platit soudní poplatky (upraveno v článku 11 zákona o soudních poplatcích), pokud by jejich úhrada značně snížila minimální denní rozpočet takového účastníka nebo jeho rodiny. Rozhodnutí je ponecháno na úvaze soudu, který zváží všechny relevantní okolnosti.
Příjmový práh v trestním soudnictví pro stíhané osoby a oběti je stejný jako v občanskoprávním soudnictví.
Neexistují žádné další podmínky pro poskytnutí právní pomoci oběti a stíhané osobě.
V níže uvedených soudních řízeních není nutné platit soudní poplatky:
Nahrazování nákladů je upraveno v trestním řádu a v občanském soudním řádu, v nichž je stanovena zásada úspěchu ve věci a zásada zavinění.
V občanskoprávním řízení musí neúspěšný účastník nahradit náklady, které vznikly účastníkovi, jenž měl ve věci úspěch. Každý účastník musí nést náklady vzniklé jeho vlastním zaviněním nebo shodou okolností. Podrobnější pravidla pro nahrazování nákladů jsou uvedena v občanském soudním řádu (články 151–186, 173.a) a v pravidlech pro nahrazování nákladů v trestním řízení (Úřední věstník Republiky Slovinsko č. 15/03).
V trestním řízení soud zpravidla rozhodne, že odsouzený má povinnost nahradit náklady řízení. Podrobnější pravidla pro nahrazování nákladů jsou uvedena v trestním řádu (články 92–99) a ve zvláštní vyhlášce ministra spravedlnosti a veřejné správy.
V občanskoprávním řízení znalečné zaplatí ta strana, která požaduje provedení důkazu vyslechnutím znalce. Pokud vyslechnutí znalce nařídí soud, zaplatí odměnu soud. Tyto náklady se na konci řízení nahrazují podle zásady úspěchu ve věci.
V trestním řízení platí odměny znalců soud.
V trestním řízení zaplatí odměny překladatelů a tlumočníků soud.
Náklady na překlad nebo tlumočení do italského nebo maďarského jazyka a z těchto jazyků se neúčtují, protože italská a maďarská národnostní menšina má ústavní právo používat svůj vlastní jazyk (a to ani tehdy, když příslušné osoby musí nahrazovat jiné náklady trestního řízení).
Náklady na překlad a tlumočení se neúčtují v případě, že stíhaná osoba nerozumí jazyku, ve kterém se řízení vede.
V občanskoprávním řízení tvoří odměny překladatelů a tlumočníků součást nákladů řízení. Tyto odměny musí být zaplaceny tou stranou, jejíž jednání vedlo k zahájení řízení. Na konci řízení se vynaložené náklady nahrazují podle zásad úspěchu ve věci a zavinění.
Podrobnější informace o nákladech řízení ve Slovinsku jsou k dispozici v některých konkrétních případových studiích.
Adresář Krajského soudu v Lublani
Slovinská zpráva o studii ohledně transparentnosti nákladů (723 Kb)
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.