Upozorňujeme, že výchozí němčina verze této stránky byla v nedávné době aktualizována. Na překladu do jazyka, ve kterém se vám stránka právě zobrazuje, zatím pracujeme.
Swipe to change

Náklady

Německo

Tato stránka obsahuje informace o nákladech soudního řízení v Německu.

Obsah zajišťuje
Německo

Rodinné právo – rozvod

Rodinné právo – svěření dětí do péče

Rodinné právo – výživné

Obchodní právo – smlouvy

Obchodní právo – odpovědnost

Právní rámec upravující odměny právnických povolání

Advokáti

V Německu působí pouze jeden druh právnického povolání, a to „advokát“ [Rechtsanwalt] a nerozlišuje mezi různými druhy právníků zvaným „barristers“ nebo „solicitors“ apod.

V Německu jsou odměny advokátů účtovány buď v souladu se zákonem o odměňování advokátů [Rechtsanwaltsvergütungsgesetz] (RVG), nebo na základě dohody mezi advokátem a klientem. Obecně jsou dohody o odměnách vždy možnou alternativou zákonem stanovených poplatků. Je však třeba brát ohled na ustanovení § 49b Spolkového nařízení o povolání advokáta [Bundesrechtsanwaltsordnung] (BRAO) a §§ 3a až 4b zákona o odměňování advokátů. Zejména pokud advokát zastupuje klienta u soudu, dohodnutá odměna nemůže být nižší, než stanoví zákon. Odměna vyšší než předepsaná zákonem může být sjednána kdykoliv.

Přehled odměn připojený k zákonu RVG (příloha 1 RVG) stanoví buď fixní sazby, nebo rámcové sazby pro jednotlivé úkony. Výše odměny se zpravidla určuje v poměru k hodnotě nároku. Rozpětí sazeb na základě hodnoty nároku specifikují maximální a minimální možnou sazbu. Vlastní výše odměn odvozené z hodnoty nároku jsou stanoveny v tabulce odměn (příloha 2 RVG). Příslušná odměna v předepsaném pásmu musí být v každém případě stanovena v souladu se zásadou ex aequo et bono, tedy s přihlédnutím ke všem okolnostem, zejména rozsahu a obtížnosti dané práce, důležitosti případu, jakož i příjmu a majetkových poměrů klienta. Pokud advokát nese mimořádné riziko odpovědnosti, může být také tato okolnost zvážena při určení jeho odměny. Rámcové sazby se zákonnými maximálními a minimálními částkami platí v řadě zvláštních oblastí, zejména v trestních věcech a věcech sociálního práva.

Soudní exekutoři

Soudní exekutoři [Gerichtsvollzieher] účtují pouze náklady stanovené v zákoně o nákladech soudních exekutorů [Gerichtsvollzieherkostengesetz] (GvKostG). Pro všechny jednotlivé činnosti vykonávané soudním exekutorem je stanoven fixní poplatek.

Fixní náklady

Fixní náklady v občanskoprávním řízení

Fixní náklady stran v občanskoprávním řízení

Soud zpravidla obdrží poplatek za řízení, a to na základě hodnoty nároku. V občanskoprávních sporech se výše poplatku řídí zákonem o soudních nákladech [Gerichtskostengesetz] (GKG) a zákonem o soudních nákladech v rodinných věcech [Gesetz über Gerichtskosten in Familiensachen] (FamGKG). Sazby jsou stanoveny v přehledu nákladů (příloha 1 příslušného zákona). Poplatky jsou odvozeny z hodnoty nároků v tabulce poplatků (příloha 2 příslušného zákona). V obecných občanskoprávních věcech a ve věcech týkajících se rodinných sporů, zejména ve věcech výživného, je sazba poplatku 3,0. V manželských věcech je sazba 2,0 a ve věcech týkajících se dětí, včetně rodičovské péče a úpravy styku dítěte s rodičem, je sazba poplatku 0,5. Hodnota řízení se určuje takto:

  • V manželských věcech se hodnota řízení stanoví na základě volného uvážení, při zohlednění všech okolností konkrétního případu, zejména rozsahu a závažnosti případu a příjmu a majetkových poměrů manželů. Pokud jde o majetkové poměry, použije se trojnásobek čistého příjmu obou manželů. Soud zpravidla určí hodnotu řízení na základě trojnásobku čistého příjmu.
  • Ve věcech týkajících se rodinných sporů se hodnota zpravidla řídí výší nároku. Ve věcech výživného je pro budoucí výši výživného určující výše nárokovaného výživného, nejvýše jedno roční výživné. Připočítají se nedoplatky vzniklé do doby podání žádosti.
  • Ve věcech týkajících se dětí, včetně rodičovské péče a úpravy styku dítěte s rodičem se hodnota řízení rovná částce 3 000 EUR.

Za právní zastoupení u soudu se účtují odměny na základě hodnoty nároku, pokud nebyla uzavřena dohoda o výši odměny. Tato hodnota obvykle odpovídá hodnotě řízení, podle níž se určují soudní poplatky. Zákon o odměňování advokátů (RVG) přesně stanoví, pro jaké řízení lze účtovat jaké odměny a v jakých sazbách. Vlastní výše odměn odvozených z hodnoty nároku jsou stanoveny v příloze 2 zákona RVG. V občanskoprávním řízení prvního stupně advokát obvykle obdrží odměnu za zastoupení u soudu ve výši 1,3násobku sazby a odměnu za konzultaci ve výši 1,2násobku sazby. Za dohodu o narovnání v prvním stupni obdrží advokáti rovněž odměnu za narovnání ve výši 1,0násobku sazby.

Fáze občanskoprávního řízení, ve které musí být pevně stanovené náklady zaplaceny

V obecných občanskoprávních věcech, věcech výživného a věcech manželství jsou soudní poplatky splatné ihned po podání žaloby nebo návrhu. V rodinných věcech jsou splatné na konci řízení. Není-li dohodnuto jinak, odměna advokáta je obecně splatná po skončení zastoupení. Právní zástupce má nicméně zákonný nárok na zaplacení zálohy.

Fixní náklady v trestním řízení

Fixní náklady v trestním řízení.

V trestních věcech jsou soudní náklady stanoveny a vybírány až poté, co byl vynesen odsuzující rozsudek. Výše poplatku se určuje podle uložené sankce a v prvním stupni se pohybuje v rozmezí 1401000 EUR. Nebyla-li uzavřena dohoda o odměně, mají advokáti bez ohledu na to, zda zastupuje obhajobu nebo jiné zúčastněné strany, nárok na odměnu v rámci stanovených sazeb.

Fáze trestního řízení, ve které musí být pevně stanovené náklady zaplaceny

Soudní náklady jsou splatné po vynesení odsuzujícího rozsudku. Není-li dohodnuto jinak, je odměna advokáta obecně splatná po skončení zastoupení. Právní zástupce má nicméně zákonný nárok na zaplacení zálohy.

Fixní náklady v řízení v rámci ústavního soudnictví

Fixní náklady stran v řízení v rámci ústavního soudnictví.

Za řízení u Spolkového ústavního soudu [Bundesverfassungsgericht] nejsou vybírány žádné poplatky, s výjimkou případu, kdy byla ústavní stížnost podána neoprávněně (§ 34 zákona o Spolkovém ústavním soudu [Bundesverfassungsgerichtsgesetz]). Zastoupení advokátem je nezbytné pouze v případě, že se koná jednání před Spolkovým ústavním soudem (§ 22 zákona o Spolkovém ústavním soudu).

Fáze ústavněprávního řízení, ve které musí být pevně stanovené náklady zaplaceny

Není-li dohodnuto jinak, odměna právního zástupce je obecně splatná po skončení zastoupení. Právní zástupce má nicméně zákonný nárok na zaplacení zálohy.

Předběžné informace, které musí uvést právní zástupci

Práva a povinnosti stran

Advokáti jsou povinni poskytnout klientům úplné informace a rady a musí jim navrhnout nejbezpečnější a nejméně riskantní prostředky k dosažení požadovaného cíle. Rovněž musí upozornit na veškerá s věcí související rizika, aby se klienti mohli rozhodnout na základě dostatečných informací. Rozsah poskytnutých informací záleží na posouzení advokáta podle toho, co je pro klienta nezbytné vědět. Advokáti musí na otázky svých klientů odpovídat úplně a pravdivě. Před zahájením soudního řízení musí advokát klientovi objasnit vyhlídky a rizika spojené s vedením soudního sporu. Ty zahrnují jak rizika nákladů na soudní řízení, tak i vyhlídky na úspěch.

Advokáti mají zvláštní povinnosti poskytnout informace v následujících případech:

  • Jestliže odměna advokáta vychází z hodnoty nároku, je advokát povinen na tuto skutečnost upozornit před převzetím zastoupení (§ 49 písm. b) odst. 5 Spolkového nařízení o povolání advokáta).
  • Je-li uzavřena dohoda ohledně odměny advokáta, musí advokát upozornit na skutečnost, že v případě přiznání náhrady nákladů řízení budou nahrazeny pouze zákonné odměny (§ 3 písm. a) odst. 1 třetí věta zákona o odměňování advokátů).
  • Pokud se advokát s klientem dohodne, že mu bude uhrazena odměna prostřednictvím odvození podílu na předmětu věci, advokát musí klienta upozornit, že tato dohoda nemá vliv na žádné další náklady, které bude klient případně povinen uhradit (§ 4 písm. a) odst. 3 druhá věta zákona o odměňování advokátů).
  • Před uzavřením dohody o zastupování klienta v řízení u pracovního soudu musí advokát klienta upozornit, že náklady advokáta nejsou předmětem náhrady nákladů řízení (§ 12 písm. a) odst. 1 druhá věta zákona o pracovních soudech [Arbeitsgerichtsgesetz]).

Způsob stanovení nákladů – právní základ

Kde najdu informace o právních základech pro stanovení nákladů v Německu?

Znění zákonů upravujících náklady lze koupit v knihkupectví a jejich aktuální verze jsou zdarma dostupné na internetu.

V jakém jazyce lze získat informace o právních základech nákladů v Německu?

Informace jsou v němčině.

Kde lze nalézt další informace o nákladech?

Online informace o nákladech

Aktuální verze zákonů jsou přístupné na oficiálních internetových stránkách spolkového ministerstva spravedlnosti a ochrany spotřebitele [Bundesministerium der Justiz und für Verbraucherschutz]. Různé zákony upravující náklady si lze stáhnout zadáním příslušné zkratky (GKG, FamGKG, GvKostG a RVG).

Kde lze najít informace o průměrné době trvání různých řízení?

Spolkový statistický úřad [Statistisches Bundesamt] vydává ročně řadu statistických publikací o výkonu práva. Řada 10, dílčí řada 2.1 například obsahuje údaje o době trvání občanskoprávních řízení v celém Německu, rozdělené podle jednotlivých spolkových zemí a jednotlivých oblastí vrchních krajských soudů [Oberlandesgericht]. Samostatné údaje jsou uváděny jednak pro okresní soudy [Amtsgerichte] a krajské soudy [Landgerichte], tak i vrchní krajské soudy, a stejně tak údaje o řízení na prvním a druhém stupni. Tato řada neuvádí statistické údaje o délce trvání soudního řízení z hlediska různých druhů řešených věcí.

Kde lze nalézt informace o průměrných celkových nákladech konkrétního druhu řízení?

K dostání jsou knihy, které uvádějí průměrné nákladové riziko občanskoprávního řízení.

Daň z přidané hodnoty

Kde lze nalézt informace o dani z přidané hodnoty? Jaké jsou sazby?

Soudy a soudní exekutoři nejsou plátci DPH. Advokáti musí účtovat DPH ve výši 19 %. Je účtována zvlášť jako náklad a není zahrnuta do jejich odměny.

Právní pomoc

Platná hranice příjmů v oblasti civilního soudnictví

Právní pomoc je poskytnuta na požádání každé osobě, která v závislosti na svých osobních nebo ekonomických poměrech nemůže uhradit náklady na řízení vůbec nebo jen částečně nebo jen ve splátkách. Zamýšlená žaloba nebo obhajoba však musí mít přiměřenou naději na úspěch a nesmí budit dojem lehkovážnosti. Strany sporu však musí využít své vlastní zdroje, pokud je to přiměřené. V závislosti na příjmu může být právní pomoc straně poskytnuta buď jako podpora v plném rozsahu bez povinnosti vrácení, nebo s povinností jejího vrácení formou splátek. Spolkové ministerstvo spravedlnosti a ochrany spotřebitele vydalo brožuru s názvem Beratungshilfe und Prozesskostenhilfe („Právní rady a právní pomoc“), která odpovídá na nejčastěji kladené otázky a doplňuje je příklady

Platná hranice příjmů pro obviněné v trestním řízení

Příjmové limity se nevztahují na podezřelé nebo obviněné v trestním řízení. Právní pomoc se řídí jinými kritérii.

Platná hranice příjmů pro oběti v trestním řízení

Poskytnutí pomoci podléhá příjmovým prahům. Ty jsou pružné a určují se vzhledem k předpokládaným nákladům ve věci a sociální situaci žalobce (vyživovací povinnosti, náklady na bydlení). Právní pomoc se rovněž poskytuje také s povinností jejího vrácení formou splátek.

Jiné podmínky spojené s přiznáním právní pomoci obětem trestných činů

Oběti určitých závažných trestných činů mohou bez ohledu na své finanční poměry požádat o bezplatné právní poradenství.

Jiné podmínky spojené s přiznáním právní pomoci obviněným

Právní pomoc podezřelým/obviněným (přidělení soudem jmenovaného obhájce) nepodléhá příjmovým limitům, ale určitým právním podmínkám. Ty se vztahují především k závažnosti trestného činu, k hrozbě určitých právních následků (například zákaz výkonu povolání nebo ústavní léčba v psychiatrickém či neurologickém zařízení), otázce, zda se obviněný nachází ve vyšetřovací vazbě nebo je subjektem řízení během ochranné vazby, vyloučení předchozího obhájce z řízení, složitosti skutkového a právního stavu nebo otázky, zda je obžalovaný schopen se sám obhajovat či nikoliv.

Soudní řízení osvobozená od poplatků

Podle § 183 zákona o sociálních soudech [Sozialgerichtsgesetz] (SGG) řízení před sociálními soudy [Sozialgerichte] nezahrnuje žádné náklady pro osoby, které mají nárok na dávky (tj. pojištěnce, osoby pobírající dávky včetně příjemců pozůstalostního důchodu, osoby se zdravotním postižením a jejich nástupce, pokud se účastní soudního řízení jako žalobci nebo žalovaní). Žalobci a žalovaní, kteří nespadají do kategorií uvedených v § 183 SGG, musí uhradit poplatek podle § 184 SGG (150 EUR za řízení u sociálních soudů, 225 EUR za řízení u krajských sociálních soudů [Landessozialgerichte], 300 EUR za řízení u Spolkových sociálních soudů [Bundessozialgericht]).§ 197a SGG stanoví odchylku od těchto zvláštních pravidel, podle níž se náklady obvykle splatné podle zákona o soudních nákladech použijí i v řízení u sociálních soudů, pokud žalobce ani žalovaný v dané věci nepatří mezi osoby uvedené v § 183 SGG.

V trestním řízení platí následující podmínky: pokud je obžalovaný zproštěn viny, zahájení hlavního líčení je odloženo nebo se řízení zastaví, jsou náklady (veřejné výdaje) a náklady nutně vzniklé obviněnému/obžalovanému obecně uhrazeny z veřejných prostředků.

Kdy musí neúspěšná strana nahradit náklady řízení straně, která uspěla?

Neúspěšná strana musí druhé straně nahradit náklady řízení v takové míře, v níž byly nezbytné k řádnému vymáhání práva a obrany; k tomu náleží zákonná odměna a výdaje právního zástupce strany, která uspěla, cestovní náklady, této strany, jakož i ušlý zisk způsobený dostavením se k soudu.

Odměny znalců

Soudem povolaní znalci jsou odměňováni na základě hodinové sazby. Odměna je stanovena zákonem o soudních odměnách a náhradách [Justizvergütungs- und -entschädigungsgesetz] (JVEG) a hradí ji účastníci řízení.

Náklady na znalce, kterého soukromě pověřila některá ze stran v přípravě na soudní spor, nejsou součástí nákladů řízení, o jejichž náhradě se rozhoduje v rozsudku. Náhrada těchto nákladů proto musí být požadována zvlášť. Jestliže strana pověřila znalce, aby jí během právního sporu poskytoval poradenství, závisí náhrada na tom, zda poradenství bylo v daném případě nezbytné. Náklady na znalce povolaného soudem za účelem znalecké výpovědi hradí strana, která neměla ve věci úspěch, nebo v případě, že strany dosáhly pouze částečného úspěchu, nesou obě svůj díl nákladů podle poměrného rozsahu svého úspěchu či neúspěchu.

Odměny překladatelů a tlumočníků

Tlumočníci a překladatelé povolaní soudem obdrží odměnu stanovenou zákonem o soudních odměnách a náhradách. Tlumočníci jsou odměňováni na základě hodinové sazby a překladatelé dostávají odměnu za řádek.

V trestním řízení jsou náklady na tlumočení a překlad pro obžalované nebo zúčastněné strany, za předpokladu jejich nezbytnosti pro obhajobu nebo výkon procesních práv, běžně hrazeny z veřejných prostředků.

Související odkazy

Spolkové ministerstvo spravedlnosti a ochrany spotřebitelů

Mediační tým Asociace německých advokátů

Spolková asociace rodinné mediace

Spolková asociace mediace

Spolkový svaz pro mediaci v hospodářském a pracovním prostředí

Centrála pro mediaci (CfM)

Ombudsman soukromých bank

Ombudsman veřejných bank

Smírčí rada Německé centrální banky

Ombudsman Skupiny německých družstevních bank

Ombudsmanka soukromých stavebních spořitelen

Ombudsman krajských stavebních spořitelen

Poradní výbory a smírčí rady Německé lékařské komory

Smírčí rada pro mobilitu

Turistická smírčí rada

Smírčí rada pro místní dopravu Severního Porýní - Vestfálska

Ombudsman v oblasti soukromého pojištění nemoci a pro případ odkázanosti

Smírčí rada Německé spolkové asociace provozovatelů pohřebních služeb

Smírčí rada Agentury spolkových sítí

Ombudsman pro nemovitosti v Německé asociaci nemovitostí

Smírčí rady obchodních a průmyslových komor

Dohadovací výbor v oblasti práva týkajícího se honorářů a zadávání veřejných zakázek

Ústřední německá asociace automobilového průmyslu

Aktuální verze zákonů

Související dokumenty

Zpráva Německa ke Studii transparentnosti nákladů  PDF (565 Kb) en

Poslední aktualizace: 06/09/2023

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.