Настоящата страница ви предоставя ориентировъчна информация за процесуалните разходи в Шотландия.
Намиране на информация по региони
Хонорарите, които представителите на различните юридическите професии получават от клиентите си, не са регламентирани. Но хонорарите, които могат да бъдат възстановени на страната, спечелила делото, са регламентиран.
В Шотландия хонорарите на солиситорите не са регламентирани. Хонорарите зависят от много различни фактори, свързани с конкретното дело.
В Шотландия хонорарите на адвокатите не са регламентирани. Хонорарите зависят от много различни фактори, свързани с конкретното дело.
Фиксираните разходи в Шотландия зависят от вида на производството и от съда, пред който то е открито (започнато). Фиксирани разходи се плащат на различни етапи от производството:
Таксите за всеки вид иск са посочени в нормативните актове на Шотландия и са известни като заповеди за плащане на такси (Fee Orders). По граждански производства се прилагат Заповедта за плащане на такси на Съда на шерифа (Sheriff Court Fees Order) от 1997 г. и Заповедта за плащане на такси на Върховния съд на Шотландия (The Court of Session Fees Order) от 1997 г. Тези заповеди впоследствие са изменяни чрез редица заповеди за изменение на таксите, за да се вземе предвид повишаването на таксите. Повече информация за заповедите за плащане на такси и измененията в Шотландия можете да намерите на уебсайта на Съдебната служба на Шотландия (Scottish Court Service).
В Шотландия могат да бъдат подавани молби за развод/разваляне на гражданско партньорство в Съда на шерифа или във Върховния съд чрез:
опростено производство
неопростено производство
Таксата за подаване на молба за опростено производство за развод/разваляне на гражданско партньорство в Съда на шерифа понастоящем е 95 GBP, а във Върховния съд таксата e 105 GBP. Ако се изисква длъжностно лице от ведомството на шерифа да връчи документите за развод на ответника, ще бъде таксуван допълнителен разход. В Съда на Шерифа и във Върховния съд таксата за тази услуга е 10 GBP, плюс отделна такса в полза на длъжностното лице.
Започването на неопростено производство за развод/разваляне на гражданско партньорство става с подаване на документ за образуване на производство в Съда на шерифа. Таксата за подаване на документ за образуване на производство при иск, свързан с развод или с разваляне на гражданско партньорство, понастоящем е 125 GBP. При такива искове съдът не може да уреди този документ да бъде връчен на ответника. Затова ще е необходимо ищецът да плати отделни такси за връчване на документите или на солиситор, или на длъжностно лице от ведомството на шерифа. На различните етапи ще трябва да се плащат и допълнителни такси, които зависят от движението на делото в съда (вж. по-горе). Минимално, ако ответникът не се яви по делото, ще има допълнителна такса за депозиране на писмен документ за съдебното решение, която понастоящем е 55 GBP. Във Върховния съд понастоящем таксата за подаване на документ за образуване на производство за развод/разваляне на гражданско партньорство е 140 GBP.
При дела от семейното право размерът на таксата в Съда на шерифа зависи от това дали молбата (или искането) за попечителство и издръжка на дете е направена заедно с молба (или искане) за развод/разваляне на гражданско партньорство. Ако има подадена молба (или искане) за развод/разваляне на гражданско партньорство, се прилага таксата, която се прилага при неопростено производство за развод.
Ако няма подадена молба (или искане) за развод, тогава се прилага такса за подаване на документ за образуване на производство. Тази такса понастоящем е 80 GBP. На различните етапи се плащат и допълнителни такси, които зависят от движението на делото в съда.
Във Върховния съд се прилага такса от 140 GBP. И отново, вероятно ще трябва да се плащат допълнителни такси на различните етапи в зависимост от движението на делото в съда (вж. по-горе).
По дела в областта на търговското право размерът на таксата зависи от вида на производството за разрешаване на спора и процесуалния ред на съда, пред който ищецът (лицето, което завежда дело) предявява иска.
Например, ако ищецът може да предяви иска си по реда на производството за „искове с малък материален интерес“ пред Съда на шерифа и търси плащане на сума по-малка от 3 000 GBP, таксата за връчване на призовката понастоящем е 15 GBP за сума до 200 GBP и 65 GBP за сума от 200 GBP до 3 000 GBP. Възможно е впоследствие да трябва да се платят и допълнителни съдебни такси. Например, ако призовката трябва да бъде връчена на ответника от длъжностно лице от ведомството на шерифа, понастоящем се прилага такса от 10 GBP, плюс таксата в полза на длъжностното лице. Секретарят на Съда на шерифа обаче може да уреди това, единствено ако ищецът е физическо лице. Другите страни по делото трябва да уредят връчването да бъде извършено или от солиситор, или от длъжностно лице от ведомството на шерифа, и следователно ще трябва да платят допълнителна такса.
Ако ищецът може да предяви иска си по реда на „съкратеното производство“ и например търси плащане на сума между 3 000 GBP и 5 000 GBP, таксата за връчване на призовката понастоящем е 65 GBP. Отново е възможно впоследствие да е необходимо да се платят и допълнителни такси (вж. по-горе). При такива дела секретарят на Съда на шерифа не може да уреди призовката да бъде връчена на ответника, затова страната по делото трябва да уреди връчването да се извърши или от солиситор, или от длъжностно лице от ведомството на шерифа. В този случай на тях се дължи допълнителна такса.
Ако ищецът може да предяви иска си „по общия ред“, например, ако търси плащане на сума над 5 000 GBP или ако се прилага глава 40 от процесуалния правилник (търговски искове), таксата за връчването на призовката понастоящем е 80 GBP и е възможно впоследствие да бъдат направени допълнителни разходи (вж. по-горе).
Ако искът бъде предявен пред Върховния съд, първоначалната такса понастоящем е 180 GBP. Възможно е обаче впоследствие да се платят и допълнителни такси (вж. по-горе).
Първоначалната такса се плаща при предявяване на иска, когато документите се депозират в съда. В случай на връчване на призовката от длъжностно лице от ведомството на шерифа (т.е. при искове с малък материален интерес, при които ищецът е физическо лице, и при молби за опростено производство за развод/разваляне на гражданско партньорство) се плаща такса от 10 GBP към момента на поръчване на връчването. Таксата за длъжностното лице от ведомството на шерифа се плаща по искане на секретаря на Съда на шерифа/секретаря на Върховния съд след получаване на хонорарната сметка на длъжностното лице. Допълнителни такси се плащат: когато се подават допълнителни документи, когато се насрочва съдебно заседание, за ангажиране на времето на съда по време на заседанието (по дневна тарифа), за внасяне на отчетни документи за облагане на разноските с данък и когато се насрочва обжалване.
Няма такива. Всяко обвинено лице има право на правна помощ за защита по наказателно производство, ако отговаря на финансовите изисквания.
Въпроси, свързани с правата на човека, могат да бъдат повдигнати като част от всяко гражданско производство. Следователно приложимата такса зависи от вида на предявения иск и от вида на производството.
По всички тези видове искове на различните етапи е възможно да се плащат допълнителни такси, които зависят от движението на делото в съда (вж. по-горе).
По конституционни производства се плаща първоначална такса: когато се подават документи в съда за образуване на производство, когато се подават допълнителни документи, когато се насрочва съдебно заседание, за ангажиране на времето на съда по време на заседанието (по дневна тарифа), за внасяне на отчетни документи за облагане на разноските с данък и когато се насрочва обжалване.
Солиситорите са задължени да предоставят на клиентите си информация относно таксите, които ще трябва да платят. Уместно е солиситорът да предостави информация за шансовете за успех и за разходите по делото. „Нормите на поведение на солиситорите в Шотландия“ (Standards of Conduct for Scottish Solicitors) изискват от солиситорите да общуват с клиентите си ясно и ефективно.
Съществува ограничена информация за съдебните такси на уебсайта на Съдебната служба на Шотландия (Scottish Court Service).
Съществува също така приложение за таксите в „Справочник по право на Шотландия“ (Scottish Law Directory), който се публикува ежегодно от Lexis/Nexis Butterworths.
Цялата информация е налична на английски език.
Съдебната служба на Шотландия също така предоставя на своя уебсайт информация за съдебните производства чрез опциите, които не са на английски език.
Тя също така каталогизира документи и брошури, които са преведени на шотландски келтски, кантонски китайски, пенджабски и урду.
От 2004 насам Мрежата за медиация на Шотландия (SMN) предоставя „карта на медиацията“(„map of mediation“) на своя уебсайт. Информацията е била допълвана на няколко пъти. Тази дейност е финансирана от правителството на Шотландия. Връзката (Мрежата за медиация на Шотландия) е представена в множество брошури и интернет връзки. Службата SMN също така приема и телефонни запитвания и насочва обществеността към подходящите услуги по медиация. Регистърът за медиация на Шотландия (Scottish Mediation Register) посочва квалификациите на медиатори, така че страните по спора да бъдат по-добре информирани, когато избират медиатор.
Информацията в съдебни такси в Шотландия включва:
Правителството на Шотландия публикува на своя уебсайт информация за броя на делата по реда на съкратеното производство на Наказателния съд с продължителност до 6 месеца. Делата по реда на съкратеното производство са приблизително 95% от всички дела в Наказателния съд. Няма информация относно средната продължителност на производствата в Гражданския съд. Дори при един и същ вид производства всяко дело е различно и продължителността може да е различна. Солиситор с опит по съответния вид производство може да ви даде информация относно средната продължителност на производството.
Не е определен среден размер на общите разходи, тъй като всяко гледано дело е различно. Солиситор с опит по съответния вид дело може да ви даде информация относно размера на разходите.
Всички публикувани разходи са с включен ДДС.
Когато е приложима, ставката е 20 %.
Финансовите изисквания за допустимост на правната помощ по граждански дела се изчисляват въз основа на равнището на разполагаемия доход (какво могат да си позволят страните), базирано на регресивен режим на участие (подвижна скала). Понастоящем правна помощ могат да получат хора, чийто разполагаем доход е 25 450 GBP на година или по-малко.
При дела по реда на официалното производство проверката се състои в това дали лицето или лицата на негова издръжка могат да платят разходите по делото без прекомерни лишения. Не съществува определен праг на дохода.
При дела по реда на съкратеното производство, по които се прилага пълна правна помощ след като обвиняемият не се признае за виновен, се извършва същата проверка. Тук отново няма установен от закона праг на дохода.
Изчисленията се извършват от Съвета за правна помощ. На практика те използват седмичния еквивалент на настоящата горна граница на разполагаемия доход от 26 239 GBP (в сила от 1 април 2011 г.). Това се равнява на сумата от 245 GBP на седмица първоначален праг за допустимост относно разполагаемия доход, след като бъдат взети под внимание съществените седмични разходи и получени суми за всички лица на издръжка. Ако седмичният разполагаем доход на даден молител надвишава 245 GBP, естеството на делото определя дали плащането на неговите съдебни разноски би довело до прекомерни лишения за молителя.
При други наказателни дела по реда на съкратеното производство, когато даден клиент се признае за виновен или когато делото продължава, без да има споразумение, солиситор може да приеме клиент като му предостави ABWOR (правна консултация чрез процесуално представителство). При такива дела границата на разполагаемия доход е 245 GBP на седмица. Това включва доходите от всички източници с изключение на всякакви „паспортни“ („passported“) (когато лицето попада в определена категория и преминава автоматично проверката на доходите) или непризнати ползи, без получените суми за всички лица на издръжка.
Не съществува пълна правна помощ по наказателни дела за жертвите по наказателни дела. Солиситорите могат да дават консултации и да помагат по време на производството, но правната помощ не покрива представителството. При такива дела границата на разполагаемия доход е 245 GBP на седмица. Това включва доходите от всички източници с изключение на всякакви „паспортни“ („passported“) или непризнати ползи, без получените суми за всички лица на издръжка.
За предявяване на иск, произтичащ от увреждане в резултат на престъпно действие, когато е необходима правна помощ, границите на дохода се определят както когато е налице максимална граница на разполагаемия доход от 26 239 GBP. Подобни искове обаче могат да бъдат разглеждани от Службата за обезщетения за увреждания в резултат на престъпни действия (Criminal Injuries Compensation Authority) (CICA) и финансирането (ако има такова) да е осигурено от „Консултиране и подпомагане“ (Advice and Assistance), което има различни допустими граници за правна помощ по граждански дела.
На жертвите в областта на наказателното правосъдие не се предоставя правна помощ.
Не съществуват специални условия за предоставяне на правна помощ по граждански дела, когато това е приложимо. Съветът за правна помощ (Legal Aid Board) има право да предоставя правна помощ, ако обстоятелствата по съответното дело дават основание за това.
Не съществуват условия, свързани с предоставянето на правна помощ по наказателни дела от съдилищата или от Съвета.
Съдебни такси не се плащат при следните обстоятелства:
За длъжници във връзка с производства съгласно Закона за длъжниците (Шотландия) (Debtors (Scotland) Act) от 1987 г.
За искания или възражения срещу искания, регистрирани или направени устно пред съда, чиято единствена цел е да се предприемат по-нататъшни процесуални действия, включително:
Допълнително страните могат да бъдат освободени от плащане на съдебни такси при определени обстоятелства, ако:
Това зависи от вида на предявения иск. Процесуалният правилник на съда е много подробен и следва да бъде проверен поотделно за всяко дело.
По принцип обаче ще се прилага следното:
В края на дело за иск за малък материален интерес съдът може да се произнесе относно присъждането на разноските. Сумата, която се присъжда, може да бъде определена от шерифа. Като друга възможност секретарят на съда (секретарят на Съда на шерифа) изчислява сумата или при приключване на делото, или на по-късна дата.
Като общо правило съдебните разноски се присъждат на страната, спечелила делото. Следователно разноските трябва да бъдат платени от загубилата делото страна. Обикновено има граница за сумата на разноските, която може да бъде присъдена.
Ако се постанови присъждане на разноските, всички съдебни такси, които са платени, могат да бъдат включени в присъждането, ако общият размер на разноските и таксите не надвишава максималните граници, посочени по-горе.
Ако в края на делото съдът присъди разноските, сумата която се присъжда, се изчислява от секретаря на съда (секретаря на Съда на шерифа) въз основа на фиксирания списък за разходите. Това ще зависи от сумата и от естеството на работата, която е извършена по време на делото. Като друга възможност одиторът на съда, който е независимо служебно лице, може да направи изчислението (ако шерифът или секретарят на Съда на шерифа преценят, че е уместно).
При искове, по които ответникът се яви, секретарят на съда първо изслушва страните по делото относно иска за разноските и понесените разходи. Обикновено това се прави в края на последното заседание по всяко дело. Ако обаче шерифът постанови своето решение на по-късна дата или ако в края на заседанието няма достатъчно време, делото може да бъде продължено до друга дата на специално заседание за разноските, когато и двете страни могат да присъстват.
Като общо правило съдебните разноски се присъждат на страната, спечелила делото. Разноските трябва да бъдат платени от страната, загубила делото.
След като секретарят на Съда на шерифа (sheriff clerk) или одиторът на съда (auditor of court) изчислят (определят) сумата на разноските, отчетният документ ще бъде предоставен на шерифа за одобрение. Ако това се прави по време на отделно заседание за разноските, секретарят на Съда на шерифа ще определи дата и час за делото, така че шерифът да може да одобри отчетния документ за разноските.
Окончателното решение на шерифа (решение) по делото не може да бъде произнесено, докато отчетът за разноските не бъде одобрен от шерифа. Това ще бъде направено едновременно с одобрението на отчетния документ.
При такива дела съдът решава дали да присъди разноски или не. Съгласно процесуалния правилник, допуснатите разноски по всяко дело трябва да бъдат обложени с данък преди издаването на решението за плащане, освен ако не са променени на фиксирана сума.
Обикновено съдът разглежда разноските на етапи. Първият етап е когато шерифът вземе решение за това дали ищецът или ответникът има право да получи разноските и позволява отчетният документ относно разноските да бъде изготвен и депозиран в съда. След това съдът изпраща делото на одитора на съда, независимо служебно лице, да определи данъка и да изготви доклад. Накрая, след като одиторът изчисли данъка по отчета и след като шерифът вземе решение по всички възражения относно доклада на одитора, съдът ще изготви заповед за плащане на разноските, обложени с данък.
Производството във Върховния съд е подобно на това при дела, разглеждани по общия ред, съгласно който съдът определя страната, която има право на разноските (при спазване на правилата относно изменението), и се обръща към одитора на съда за облагане на разноските с данък.
Съдът изготвя заповедта за плащане на обложените с данък разноски, освен ако не е убеден, че има конкретна причина да не го прави.
Обикновено искането трябва да бъде отправено към шерифа/съдията. Целта е да се посочи в допълнение на това, че като свидетели имат право на обичайни разноски за такива, че те са сертифицирани като вещи лица и имат право на допълнително възнаграждение.
При молба за опростено производство за развод процесуалният правилник на съда изисква в случаите, когато документите трябва да бъдат връчени на лице, което живее извън Шотландия, страната, която подава молбата за опростено производство за развод, да предостави превод на документите на официалния език на държавата, в която трябва да бъде извършено връчването.
Практиката по отношение на устните преводачи е, че лицето което е изискало устен преводач, трябва да плати за услугата. При определени дела обаче съдът може да реши, че се изисква присъствието на преводач в интерес на правосъдието и при тези обстоятелства може да нареди съдът да плати разноските за преводач.
Съдебна служба на Шотландия (Scottish Court Service)
Мрежа за медиация на Шотландия (Scottish Mediation Network)
съдилища на Шотландия (такси) (Scottish Courts (Fees))
Общество на юристите на Шотландия (Law Society of Scotland)
Съвет на Шотландия за правна помощ (Scottish Legal Aid Board)
Регистър за медиация на Шотландия (Scottish Mediation Register)
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.