

Leia sisu riikide kaupa
Soomes kehtib vaid üks registreeritud kooselu vorm. Samasoolised isikud võisid kooselu registreerida kuni 2017. aastani.
Abieluseaduse ja registreeritud kooselu seaduse muudatused jõustusid 2017. aasta märtsi algusest. Pärast seda ei ole Soomes enam võimalik kooselu registreerida, kuid samasoolised isikud võivad sõlmida abielu.
Registreeritud kooselus elav paar võib vormistada oma kooselu abieluks, kui kooselu on registreeritud Soomes. Samas ei ole registreeritud kooselu abieluks ümbervormistamine kohustuslik, paar võib soovi korral jätkata elamist registreeritud kooselus.
Registreeritud kooselu partnerite varalistes suhetes kohaldatakse samu norme kui abikaasade varalistes suhetes.
Registreeritud kooselus elavad partnerid võivad olla registreerinud abieluvara lepingu enne kooselu registreerimist või sõlmida selle registreeritud kooselu kestel. Registreeritud kooselu ümbervormistamine abieluks ei mõjuta enne kooselu registreerimist või registreeritud kooselu kestel sõlmitud abieluvara lepingu kehtivust.
Registreeritud kooselu partnerite varalistes suhetes kohaldatakse samu norme kui abikaasade varalistes suhetes.
Vara jagamine pärast registreeritud kooselu lõpetamist toimub sama moodi nagu vara jagamine pärast abielulahutust.
Vara jagamine võib registreeritud kooselu lõpetamise puhul toimuda juba järelemõtlemisaja jooksul, pärast seda, kui vaidlus on esitatud esimese astme kohtule. Registreeritud kooselu ükskõik kumb partner võib nõuda vara jagamist.
Registreeritud kooselu ühe partneri surma korral toimub vara jagamine sama moodi nagu abielu puhul ning üleelanud partneril on samasugused õigused kui lesestunud abikaasal.
Soomes ei algata ametiasutused menetlust omal algatusel. Kui pooled ei jõua vara jagamises kokkuleppele, määrab esimese astme kohus vastava taotluse alusel vara jagama vastava ametiisiku (pesänjakaja).
Registreeritud kooselust tulenevad varalised tagajärjed kooselu ühe partneri ja kolmandate isikute vahelistes õigussuhetes on abielust tulenevate varaliste tagajärgedega samasugused.
Vara jagamine pärast registreeritud kooselu lahutamist toimub sama moodi nagu abielu lahutamise korral.
Kinnisasja omand registreeritakse kinnistamisavalduse alusel. Omandiõigus kantakse kinnistus- ja hüpoteegiregistrisse (lainhuuto- ja kiinnitysrekisteri). Omaniku nimi märgitakse kinnistamise tunnistusel.
Kinnisasja omandi muutumisel asja jagamise või eraldamise käigus esitatakse maa-ametile kinnistamiseks vara jagamise või eraldamise lepingu originaal, jagamise aluseks olev põhjendus, näiteks esimese astme kohtu määrus kooselu lõpetamist käsitleva kohtumenetluse algatamise kohta ning vajaduse korral kviitung vara üleandmisega seotud maksude tasumise kohta.
Vara jagamise korral hakkab kinnistamisavalduse esitamise tähtaeg kulgema hetkest, kui vara jagamine on muutunud lõplikuks. Kinnistamisavaldust saab esitada kuue kuu jooksul.
Käesoleva veebilehe omakeelset versiooni haldab Euroopa õigusalase koostöö võrgustiku vastav riiklik kontaktpunkt. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Komisjon ja Euroopa õigusalase koostöö võrgustik ei võta mingit vastutust ega kohustusi seoses käesolevas dokumendis esitatud või viidatud teabe ega andmetega. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.