Információk keresése régiónként
Luxemburgban a saját jogon való keresetindítás alsó korhatára 18 év minden jogi területen. Kivételt képeznek a nagykorúsított kiskorúak, akik saját nevükben nyújthatnak be panaszt.
Luxemburgban szakosított bírósági rendszer foglalkozik a büntethetőség alsó korhatárát el nem érő gyermekek által elkövetett bűncselekményekkel. A büntethetőség alsó korhatára Luxemburgban 18 év. Ennélfogva a 18 év alatti gyermek a luxemburgi jogi szabályozás szerint nem „bűncselekményt”, hanem „bűncselekménynek minősülő cselekményt” követ el, és e tekintetben a szakosított bíróság, a fiatalkorúak bíróságának feladata a védelemmel, gondozásba vétellel és/vagy oktatással összefüggő intézkedések alkalmazása.
Néhány családjogi és gyermekvédelmi kérdés kivételével a polgári jogi ügyeket a polgári bíróságok bírálják el. Nincs külön családjoggal és fiatalkorúakkal foglalkozó bíróság a közigazgatási bírósági eljárások területén. A közigazgatási bíróságok csak a menedékjoggal és a bevándorlással kapcsolatos határozatokat vizsgálják felül.
Nincs hatályos különös rendelkezés annak biztosítására, hogy a gyermekeket érintő polgári bírósági eljárásokat késedelem nélkül folytassák le. Az eljárási határidők tekintetében a (felnőttekre alkalmazandó) általános szabályok érvényesek. Ezek a szabályok az ügyet elbíráló bíróságtól függően változnak.
Támogatást nyújthatnak a gyermek részére a jogorvoslati lehetőségek tekintetében is. A gyermeket ügyvéd is segítheti.
A gyermek mindenek felett álló érdekének értékelése a bírák hatáskörébe tartozik. A bírák figyelembe vehetnek számos tényezőt a gyermek mindenek felett álló érdekének értékelése során, beleértve például a gyermek jólétét, szociális tényezőket stb. A hatályos jogi előírásoktól függetlenül a bíróság figyelembe veheti a gyermek véleményét is a mindenek felett álló érdekének meghatározásakor. A gyermek kifejtheti álláspontját a polgári jogi ügyekben, például a szülői felügyeleti joggal kapcsolatos ügyekben való meghallgatása során.
Valamennyi bíróság tiszteletben tartja a nemzetközi jogi eszközöket, így a gyermekek jogainak gyakorlásáról szóló európai egyezményt és az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatát.
A gyermekek nem kérhetik saját nevükben a bírósági ítélet végrehajtását. A törvényes képviselőjük gyakorolja nevükben e jogot.
Az alperes gyermekkel szemben hozott határozat esetén a határozatot a gyermek vagyona terhére kell végrehajtani. A bírósági határozatból eredő kötelezettségeiket nem teljesítő alperes gyermekekkel szemben nem alkalmazható az őrizetbevétel kényszerítő intézkedése.
A gyermekvédelmi ügyekben az ügyvéd által képviselt gyermek saját jogán kérheti a bírósági ítélet végrehajtását.
A panaszt, fellebbezést vagy felülvizsgálati kérelmet rendes bíróság előtt benyújtani kívánó gyermeket a törvényes képviselője képviseli. Kivételt képeznek ez alól a nagykorúsított kiskorúak, akik saját nevükben nyújthatnak be panaszt.
Mivel a gyermeket törvényes képviselője képviseli, és minden eljárási cselekményt ő végez a nevében, a gyermek beleegyezése nélkül nyújthat be kérelmet vagy fellebbezést. A szülő és a gyermek közötti érdekellentét esetén a bíróság eseti gondnokot jelölhet ki.
Az ügyvéd által támogatott gyermek a fiatalkorúak bírósága által hozott határozatok ellen is benyújthat fellebbezést.
Alapvető feladata az 1989. november 20-án New Yorkban aláírt, a gyermekek jogairól szóló egyezmény végrehajtásának biztosítása, a bírósági eljárásokba való beavatkozás nélkül.
Luxemburgban az örökbefogadás minden luxemburgi lakóhellyel rendelkező személy részére nyitva áll, állampolgárságuktól függetlenül, valamint azon lakóhellyel nem rendelkező személy részére is, aki luxemburgi lakóhellyel rendelkező személyt kíván örökbe fogadni.
Az örökbefogadás feltételeit az örökbefogadó(k) nemzeti joga szabályozza.
A különböző állampolgárságú vagy hontalan házastársak általi örökbefogadás esetén az alkalmazandó jog a kérelem benyújtásának időpontjában fennálló közös lakóhelyük szerinti állam joga.
Az örökbefogadott tekintetében a származási országának joga alkalmazandó, kivéve ha a tervezett örökbefogadás révén megszerzi az örökbefogadó állampolgárságát. Joghatósági összeütközés esetén az érvényesen lezajlott örökbefogadás országa szerinti jog alkalmazandó.
A gyermeket örökbefogadni kívánó személyeknek először a nemzeti oktatásért, gyermekekért és fiatalokért felelős minisztériumhoz (MENJE) kell fordulniuk az örökbefogadás iránti kérelemmel. Az „örökbefogadást előkészítő tanfolyam” megelőzi a kérelmező örökbefogadásra való alkalmasságának vizsgálatát.
A Maison de l'Adoption az örökbefogadással érintett személyek (leendő örökbefogadók, örökbefogadottak, örökbefogadó családok, az örökbefogadásba bevont szakemberek) tanácsadó szolgálata az örökbefogadással összefüggésben.
Személyes konzultációk révén támogatást nyújt mind az örökbefogadási eljárás során, mind azt követően.
Az örökbefogadási eljárás több lépésből áll Luxemburgban.
A szabályozásra vonatkozó link: http://legilux.public.lu/
A gyerekbarát igazságszolgáltatás Luxemburgban (angolul és franciául) (712 Kb)
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.