Informácie podľa oblasti
Tento nástroj vyhľadávania vám pomôže určiť súd/orgán, ktorý je príslušný v súvislosti s konkrétnym európskym právnym nástrojom. Upozorňujeme, že hoci sme vynaložili maximálne úsilie na zabezpečenie správnosti výsledkov, môžu pri určovaní príslušnosti existovať výnimočné prípady, ktoré nemusia byť v databáze zahrnuté.
[1] Vydaný v Úradnom vestníku Rumunska, časť I, č. 247 z 10. apríla 2015.
6. Súdne predvolania a iné procesné písomnosti je možné doručovať prostredníctvom súdneho úradníka, faxom, e-mailom alebo inými prostriedkami, ktoré umožňujú prenesenie obsahu dokumentu a potvrdenie jeho prijatia, pokiaľ dotknutá strana na tento účel poskytla súdu svoje kontaktné údaje. Súd pri odosielaní procesného dokumentu na účely potvrdenia prijatia odosiela zároveň formulár, ktorý obsahuje tieto údaje: názov súdu, dátum, meno dotknutého úradníka a názov odosielaných dokumentov. Adresát vyplní tento formulár, pričom uvedie dátum prijatia, zrozumiteľne vypíše meno a uvedie sa podpis osoby zodpovednej za prijatie zásielky. Tento formulár sa odosiela späť súdu faxom, e-mailom alebo inými prostriedkami.
V odpovedi sa uvedie: meno a priezvisko, osobné identifikačné číslo, miesto trvalého pobytu alebo iné miesto pobytu odporcu a pri právnických osobách názov a sídlo a prípadne registračný kód alebo daňové identifikačné číslo, číslo zápisu do obchodného registra alebo registra právnických osôb a bankový účet, pokiaľ ho odporca neuviedol už vo svojom vyjadrení. Zodpovedajúcim spôsobom sa uplatňujú ustanovenia článku 148 ods. 1 bodu II. Ak odporca žije v zahraničí, v odpovedi sa takisto uvedie adresa v Rumunsku, na ktorú sa budú odosielať všetky zásielky súvisiace s prípadom.
V návrhu sa uvedie:
a) meno a priezvisko, miesto trvalého pobytu alebo iné miesto pobytu strán a pri právnických osobách ich sídlo. Ďalej sa v ňom uvedie osobné identifikačné číslo alebo prípadne registračný kód alebo daňové identifikačné číslo, číslo zápisu do obchodného registra alebo registra právnických osôb a bankový účet navrhovateľa a odporcu, pokiaľ majú tieto identifikačné prvky alebo im boli pridelené v súlade so zákonom, v rozsahu, v akom sú navrhovateľovi známe. Zodpovedajúcim spôsobom sa uplatňujú ustanovenia článku 148 ods. 1 bodu II. Ak navrhovateľ žije v zahraničí, v odpovedi sa uvedie aj adresa v Rumunsku, na ktorú sa budú odosielať všetky zásielky súvisiace s prípadom.
1. Každé podanie adresované súdu musí byť vyhotovené v písomnej podobe a musí obsahovať názov súdu, ktorému je určené, meno a priezvisko, miesto trvalého pobytu alebo iné miesto pobytu strán alebo prípadne názov a sídlo ich obchodnej spoločnosti, meno a priezvisko, trvalý pobyt alebo iné miesto pobytu ich zástupcov, prípadne predmet a hodnotu sporu a dôvody podania návrhu a podpis. V návrhu sa prípadne musí uviesť aj e-mailová adresa a kontaktné údaje určené stranami na tento účel a telefónne číslo, faxové číslo a pod.
2. Návrhy, ktoré boli vyhotovené osobne alebo prostredníctvom zástupcu, môžu byť mať elektronickú podobu, ak sú splnené podmienky stanovené právnymi predpismi.
3. Ustanovenia odseku 2 sa zodpovedajúcim spôsobom uplatňujú v prípadoch, v ktorých sa v tomto zákone vyžaduje, aby sa podania, vyjadrenia alebo závery strán alebo akékoľvek iné procesné dokumenty na súd podávali v písomnej podobe.
Po začatí konania na súde je možné návrhy, odpovede a iné dokumenty zasielať na súd priamo alebo prostredníctvom advokáta alebo právneho poradcu, pokiaľ ho strany majú. V takom prípade adresát podania potvrdí prijatie jeho kópie na súde alebo prípadne akýmkoľvek iným spôsobom, ktorým sa zabezpečí, že sa dodrží uvedený postup.
1. Návrh podaný osobne, prostredníctvom zástupcu, poštou, kuriérom, faxom, naskenovaný a odoslaný e-mailom alebo ako elektronický dokument sa zaregistruje a označí pečiatkou s uvedením dátumu prijatia.
4. Ak bol návrh v súlade si zákonom zaslaný faxom alebo e-mailom, úradník je automaticky povinný vyhotoviť jeho kópie, pričom náklady znáša strana, ktorá ich mala vyhotoviť. Naďalej sa zodpovedajúcim spôsobom uplatňujú ustanovenia článku 154 ods. 6.
1. V súvislosti s výkonom rozhodnutia podliehajú návrhy uvedené ďalej týmto poplatkom:
(…)
b) návrh na odklad výkonu rozhodnutia (vrátane predbežnej vykonateľnosti) – 50 RON.
2. Ak je výkon rozhodnutia napadnutý, poplatok sa vypočíta na základe hodnoty tovaru, ktorý je predmetom napadnutého výkonu rozhodnutia, alebo na základe výšky predmetného dlhu, pokiaľ je hodnota dlhu nižšia než hodnota tovaru. Výška tohto poplatku nesmie presiahnuť 1000 RON bez ohľadu na hodnotu sporu. Ak predmet výkonu rozhodnutia nie je možné vyjadriť v peniazoch, námietka proti výkonu rozhodnutia bude podliehať poplatku 100 RON.
3. Ak sa námietka proti výkonu rozhodnutia za podmienok stanovených v článku 712 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku vzťahuje na skutkové alebo právne dôvody týkajúce sa podstaty zákona, výška kolkového poplatku sa určí v súlade s článkom 3 ods. 1.
Súdne kolky sa platia vopred, ak sa v právnych predpisoch nestanovuje inak.
Ak osoba, ktorá je povinná zaplatiť kolok, nemá miesto trvalého pobytu ani iné miesto pobytu či prípadne sídlo v Rumunsku, kolok sa platí na miestny účet správnej jednotky, v ktorej má sídlo súd, na ktorom sa začalo konanie na základe žaloby alebo návrhu, a to v hotovosti, bankovým prevodom alebo on-line systémom. Tento účet je osobitným príjmovým účtom pre „súdne a iné kolky“ miestneho rozpočtu územnej správnej jednotky, v ktorej má fyzická osoby svoj trvalý pobyt alebo iné miesto pobytu alebo prípadne kde má právnická osoba svoje sídlo.
– opravný prostriedok smerujúci k zrušeniu konečného rozsudku (contestație în anulare) je prípustný, pokiaľ navrhovateľ nebol riadne predvolaný a nebol prítomný na konaní; tento opravný prostriedok sa podáva na súd, ktorý vydal napadnuté rozhodnutie (články 503 ods. 1 a 505 ods. 1 CCP);
– obnova konania (revizuire), ktorá sa týka veci samej (alebo nie) sa môže vyžadovať, pokiaľ strana nemohla byť v dôsledku okolností, na ktoré nemala vplyv, prítomná na súde a nemohla to oznámiť súdu; návrh na obnovu konania sa musí podať na súd, ktorý vydal rozhodnutie, vo vzťahu ku ktorému sa navrhuje obnova konania (článok 509 ods. 1, 2 a 9 a článok 510 ods. 1 CCP);
– strane, ktorá zmešká lehotu, sa poskytne nová lehota, ak predloží riadne podložené dôvody zmeškania; na tento účel strana zabezpečí súlad s procesným dokumentom najneskôr do 15 dní, odkedy pominula udalosť, ktorá strane bránila v splnení povinnosti, a zároveň požiada o novú lehotu; v prípade opravných prostriedkov je táto lehota rovnaká ako tá, ktorá je stanovená pre konania o opravných prostriedkoch; o žiadosti o novú lehotu bude rozhodovať súd príslušný na rozhodovanie o návrhu týkajúcom sa práva, ktoré sa uplatnilo v lehote (článok 186 CCP).
Rumunčina.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.