Információk keresése régiónként
A lenti keresőeszköz segít megtalálni Önnek az(oka)t a bíróságo(ka)t/szerv(ek)et, amely(ek) illetékes(ek) az adott európai uniós jogi eszköz vonatkozásában. Figyelem: noha mindent megtettünk azért, hogy a rendszerben indított keresések a lehető legpontosabb találatokat eredményezzék, kivételes esetekben előfordulhat, hogy az illetékesség helytelen megállapítása miatt a keresés eredménye nem teljes.
Horvátországban a kis értékű követelések európai eljárásában ítélethozatalra hatáskörrel rendelkező bíróságok a városi bíróságok és a kereskedelmi bíróságok.
A nyomtatványokat, egyéb kérelmeket vagy nyilatkozatokat írásban kell benyújtani telefaxon vagy e-mailben.
Az ingyenes jogi segítségnyújtásról szóló törvény (Narodne novine (NN); a Horvát Köztársaság Hivatalos Közlönye, 143/13. sz.) – https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_12_143_3064.html értelmében elsődleges jogi segítségnyújtást a hivatalok, a szakmai szövetségek és a jogi tanácsadó irodák biztosítanak.
Az elsődleges jogi segítségnyújtás a következőket foglalja magában:
a) általános jogi információk;
b) jogi tanácsadás;
c) közjogi intézményekhez, az Emberi Jogok Európai Bíróságához, továbbá nemzetközi megállapodások, valamint a működésüket szabályozó rendelkezések alapján létrejött nemzetközi szervezetekhez benyújtandó beadványok elkészítése;
d) közjogi intézmények előtti eljárásokban való képviselet;
e) peren kívüli egyezségek kötéséhez nyújtott jogi segítség.
Az elsődleges jogi segítséget nyújtó szakmai szövetségek és jogi tanácsadó irodák jegyzéke a következő címen található: https://pravosudje.gov.hr/istaknute-teme/besplatna-pravna-pomoc/ovlastene-udruge-i-pravne-klinike-za-pruzanje-primarne-pravne-pomoci/6190.
Az iratok kézbesítése postai úton, vagy egy szakosodott bírósági tisztviselő (bírósági alkalmazott) által történik a hatáskörrel rendelkező igazságügyi hatóságon vagy közjegyzőn keresztül, illetve közvetlenül a bíróságon, vagy külön törvényben meghatározott módon elektronikus úton.
Nem releváns.
A bírósági illeték összege a kérelem értékén alapul, és a következőket terheli:
A bírósági illetékekről szóló törvény 4. cikke értelmében eltérő rendelkezés hiányában az illeték megfizetésére vonatkozó kötelezettség a kérelem benyújtásának időpontjában keletkezik.
A bírósági illeték összege minden cselekmény esetében a jogvita tárgyának értékétől függ, és az alábbi táblázat alapján számítható ki:
Több, mint | Legfeljebb HRK | HRK |
0 | 3 000 | 100 |
3 000 | 6 000 | 200 |
6 000 | 9 000 | 300 |
9 000 | 12 000 | 400 |
12 000 | 15 000 | 500 |
Ha a pertárgy értéke a 15 000 HRK-t meghaladja, a fizetendő illeték összege 500 HRK, plusz a 15 000 HRK feletti rész 1 %-a, de legfeljebb 5 000 HRK. |
A bírósági illetéktáblázatban meghatározott illetékek összegét Horvátország által kibocsátott illetékbélyegben vagy – ha a fizetendő összeg meghaladja a 100 HRK-t – készpénzben kell megfizetni, ha pedig előzetesen így rendelkeztek, az illeték közvetlenül a fent említett számlára is befizethető, annak összegétől függetlenül.
Az összegeket abszolút értékben HRK-ban, és százalékos értékben is megjelölik.
A százalékban meghatározott illeték kiszámításakor az illeték alapját a legközelebbi százas szintre kell kerekíteni, így a legfeljebb 50 HRK-nak megfelelő díjat az alacsonyabb százas értékre, míg az 50 HRK-t meghaladó díjat a magasabb százas értékre kell kerekíteni.
A 861/2007/EK rendelet 15a. cikke értelmében a bírósági illetéket banki átutalással lehet megfizetni.
Az ítéletek ellen fellebbezni lehet. A fellebbezést az ítélet kihirdetésének napjától számított nyolc napon belül kell benyújtani az ítéletet hozó bírósághoz, de ha az ítéletet kézbesítik valamelyik fél részére, a határidő a kézbesítés napján kezdődik.
A kis értékű követelésekre vonatkozó eljárásban hozott ítélet elleni fellebbezésről a másodfokú bíróság egyesbírója határoz.
Amennyiben az alperes valószínűsíti, hogy a kis értékű követelések európai eljárásában hozott ítéletnek a 861/2007/EK rendelet 18. cikke szerinti felülvizsgálatára vonatkozó feltételek teljesülnek, a felülvizsgálat iránti kérelmet a hatáskörrel rendelkező városi vagy kereskedelmi bírósághoz kell benyújtani, amely az ítéletet semmisnek nyilváníthatja. Az eredeti állapot visszaállítása iránti kérelmet viszont az eljárást megindító bírósághoz kell benyújtani, amely az eljárást többek között az ítélethozatal előtti helyzetnek megfelelően folytathatja.
Mellékelni kell a horvát nyelvű fordítást, valamely tagállam felhatalmazásával rendelkező személy által hitelesített formában.
A végrehajtásért felelős bíróságként a végrehajtási kérelmek tárgyában a városi bíróság határoz. A bíróság területi illetékességét a bíróságok végrehajtási eljárásban való területi illetékességére vonatkozó szabályok alapján kell meghatározni.
A 861/2007/EK rendelet 23. cikke szerinti, a végrehajtás felfüggesztésére vagy korlátozására vonatkozó határozat meghozatalára a városi bíróságnak van hatásköre.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.