Pronađi podatke po području
Nadležni su sudovi mjesno nadležni okružni građanski sudovi.
Postupak se pokreće osobnim podnošenjem pisanog zahtjeva pisarnici okružnog građanskog suda. Zahtjev se može podnijeti i elektroničkom poštom ili putem digitalne platforme za dostavu dokumentacije, ako je to dostupno.
Nije osnovano takvo tijelo.
Nema mogućnosti elektroničke dostave ili komunikacije elektroničkim putem.
Osobe koje se bave elektroničkom trgovinom u Grčkoj, odnosno osobe koje nude usluge i vrše prodaju putem interneta imaju pravnu obvezu prihvatiti komunikaciju elektroničkim putem u skladu s člankom 8. stavkom 1. Predsjedničke odluke br. 131/2003 (usklađivanje grčkog zakonodavstva s Direktivom 2000/31/EZ) u predmetima u pogledu sporova koji proizlaze iz ugovora sklopljenih između stranaka uz upotrebu jednostavnog elektroničkog potpisa, tj. jednostavnom razmjenom elektroničke pošte i poruka.
Troškovi se izračunavaju na temelju troškova koje je imala stranka koja je u određenom sudskom predmetu dobila spor.
Sudske pristojbe koje plaća tužitelj uključuju:
a) odvjetničke naknade, pod uvjetom da je relevantni postupak odobrio grčki odvjetnik, u iznosu od 32 EUR te
(b) sudske biljege koji se plaćaju za razmatranje svakog sudskog predmeta, u iznosu od približno 1,14 % ukupnog traženog iznosa (glavnica i kamate).
Za potraživanja do 200 EUR ne plaćaju se sudski biljezi.
Ako tuženik dodijeli predmet odvjetniku (koji mora potpisati ispunjeni obrazac C), dužan je platiti predujam za odvjetničku naknadu od 32 EUR.
Iznimno, ako je odvjetnik pozvan na usmenu raspravu potrebno je platiti dodatni predujam za odvjetničku naknadu od 32 EUR.
Sudski biljezi moraju se uplatiti u državni proračun, dok se odvjetničke naknade moraju platiti Odvjetničkoj komori koja prikuplja te naknadno plaća odvjetnički račun podnošenjem odgovarajućeg dokumenta.
Žalba protiv presude donesene u postupku za sporove male vrijednosti nije moguća. Međutim, pravna je zaštita dostupna u obliku zahtjeva koji se podnosi sudu koji je izdao odluku te zahtjeva za poništenje koji se podnosi Vrhovnom sudu.
Zahtjev za preispitivanje može se podnijeti samo u pisarnici suda koji je izdao odluku.
Prihvaćeni je jezik grčki.
Sudski izvršitelji nadležni u mjestu izvršenja odgovorni su za zapljenu pokretnina i nekretnina, a za dražbe su odgovorni javni bilježnici.
Odvjetnici su odgovorni za sastavljanje naloga za pljenidbu, dok su sudski izvršitelji odgovorni za dostavu te isprave.
U skladu s člankom 23. Uredbe nadležan je okružni građanski sud koji je izdao odluku.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.