Informacijos paieška pagal regionus
Ši paieškos priemonė jums padės nustatyti, į kokių teismų arba institucijų kompetencijos sritį patenka konkretus Europos teisės aktas. Atkreipiame jūsų dėmesį į tai, kad nors buvo padaryta viskas stengiantis užtikrinti rezultatų tikslumą, vis dėlto gali pasitaikyti išimtinių atvejų, kai kompetencijos nustatyti nepavyks.
Civilinėse bylose, priėmus 2010 m. liepos 9 d. aktą Nr. 2010-769 su pakeitimais, padarytais aktu Nr. 2014-873 dėl tikros moterų ir vyrų lygybės, šeimos bylų teisėjas (juge aux affaires familiales) gali išduoti apsaugos orderį (ordonnance de protection). Ši priemonė reglamentuojama šiomis nuostatomis:
Apsaugos orderis išduodamas šiais atvejais:
Dėl smurto turi kilti pavojus vienam iš poros narių ir (arba) vaikams. Teisėjas išduoda apsaugos orderį, jei mano, kad yra rimtų priežasčių įtariamus smurto veiksmus ir pavojų aukai laikyti tikėtinais.
Šeimos bylų teisėjas gali išduoti apsaugos orderį, net jei nėra iškelta santuokos nutraukimo byla ir nevyksta baudžiamasis procesas.
Priemonės, kurias gali skirti teisėjas:
Šios priemonės (visų pirma draudimas susitikti su kai kuriais asmenimis ir užmegzti su jais santykius) yra visų pirma prevencinio pobūdžio. Todėl jos gali patekti į Reglamento Nr. 606/2013 taikymo sritį.
Jos yra laikinos – priimamos ne ilgesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui. Jos gali būti pratęstos, jei dar nepasibaigus šiam laikotarpiui pateikiamas prašymas dėl santuokos nutraukimo, separacijos arba tėvų valdžios vykdymo.
Procedūra
Vidutinė procedūros trukmė – 33 dienos.
Kreipimasis į teismą. Ieškovas gali kreiptis į šeimos bylų teisėją pateikdamas arba išsiųsdamas ieškinį teismo kanceliarijai arba šaukimu (assignation). Skubos atveju ieškovas gali prašyti laikinųjų apsaugos priemonių. Šaukimas turi būti įteiktas atsakovui ir prokuratūrai.
Šalių šaukimas į posėdį. Šeimos bylų teisėjas šaukia šalis į teismo posėdį visomis tinkamomis priemonėmis.
Teismo posėdis. Procedūra yra žodinė. Šalys ginasi pačios, tačiau joms gali padėti arba atstovauti advokatas.
Pranešimas. Apie apsaugos orderį pranešama šaukimu (tai daro teismo antstolis (huissier de justice), nebent teisėjas nusprendžia, kad teismo kanceliarija apie jį praneš registruotu laišku su gavimo patvirtinimu arba administracinėmis priemonėmis, jei su apsaugos orderiu susijusio asmens saugumui kyla didelis ir neišvengiamas pavojus arba jeigu nėra kito būdo pranešti.
Apie sprendimą teisėjas taip pat praneša prokurorui, kad užtikrintų tolesnius su paskirtomis priemonėmis susijusius veiksmus. Prokuroras perduoda sprendimą susipažinti kompetentingai policijos tarnybai arba žandarmerijai. Be to, jei proceso metu paaiškėja, kad pavojus gresia vaikui, teisėjas po posėdžio kreipiasi į kompetentingą prokuratūros (procureur de la République) tarnybą (nepilnamečių skyrių (parquet des mineurs).
Duomenų bazė. Specialios su apsaugos orderiu susijusių priemonių duomenų bazės nėra. Tačiau jeigu teisėjas priima sprendimą uždrausti vaikui išvykti iš Prancūzijos teritorijos be abiejų tėvų leidimo, šis draudimas turi būti įtrauktas į ieškomų asmenų duomenų bazę.
Skundai. Sprendimą galima apskųsti per 15 d. nuo pranešimo apie jį. Atsakovas taip pat gali pateikti prašymą panaikinti arba pakeisti apsaugos orderį arba laikinai atleisti nuo kai kurių pareigų.
Apsaugos orderio vykdymas
Apsaugos orderiu paskirtos priemonės yra vykdytinos, t. y. jos gali būti vykdomos iš karto po pranešimo apie teismo sprendimą (net jei atsakovas pateikia skundą), prireikus pasinaudojama teisėsaugos tarnybomis.
Jei pažeidžiama viena arba kelios šeimos bylų teisėjo paskirtos priemonės, saugomas asmuo gali kreiptis į policiją arba žandarmeriją.
Šių priemonių nepaisymas yra laikomas nusikaltimu, kuris apibrėžtas ir už kurį baudžiama pagal baudžiamojo kodekso 227-4-2 straipsnį. Už jį baudžiama dvejų metų laisvės atėmimo bausme ir 15 000 EUR bauda.
Jeigu tėvai kartu vykdo tėvų valdžią, teisėjas, kuris leidžia aukai nuslėpti adresą, taip pat turi nustatyti tvarką, kaip išlaikyti ryšį tarp pavojų keliančio asmens ir vaiko, pasitelkiant trečiąjį asmenį arba naudojant susitikimams skirtą vietą, taip pat mokėti išlaikymo išmokas banko pavedimu.
Apsaugos priemones skiria ir 5 straipsnyje numatytas pažymas išduoda šeimos bylų teisėjas.
Teritorinę jurisdikciją turintis šeimos bylų teismas yra:
Prašymas išduoti pažymą turi būti pateiktas dviem egzemplioriais ir jame turi būti aiškiai nurodyti patvirtinamieji dokumentai. Advokato atstovavimas nebūtinas. Atsisakymą išduoti pažymą galima apskųsti apygardos teismo pirmininkui, nes skundo nereikia pateikti per advokatą.
Valdžios institucijos, kurių turi būti prašoma taikyti kitoje valstybėje narėje paskirtą apsaugos priemonę ir (arba) kurios yra kompetentingos vykdyti tokią priemonę, yra policija arba žandarmerija.
Užsienio apsaugos priemonės patikslinimą prireikus atlieka apygardos teismo pirmininkas (président du tribunal de grande instance) arba jo atstovas, taikantys laikinąsias apsaugos priemones. Prašymas teikiamas šaukimu. Jei atvejis skubus, laikinąsias apsaugos priemones taikantis teisėjas gali leisti pašaukti į teismą nustatytu metu, net ir švenčių arba nedarbo dienomis. Advokato atstovavimas nebūtinas.
Dėl teritorinės jurisdikcijos taikomos teismo praktikos taisyklės, pagal kurias pirmenybė teikiama gero teisingumo vykdymo reikalavimams. Todėl prašymas gali būti pateiktas vietos, kurioje saugomas asmuo ketina apsistoti arba gyventi, apygardos teismo pirmininkui.
Prašymas dėl atsisakymo pripažinti arba vykdyti apsaugos priemonę teikiamas apygardos teismo pirmininkui, taikančiam laikinąsias apsaugos priemones (atsižvelgiant į bylą, jo atstovu gali būti paskirtas šeimos bylų teisėjas).
Prašymas teikiamas šaukimu. Jei atvejis skubus, laikinąsias apsaugos priemones taikantis teisėjas gali leisti pašaukti į teismą nustatytu metu, net ir švenčių arba nedarbo dienomis. Advokato atstovavimas nebūtinas.
Dėl teritorinės jurisdikcijos taikomos teismo praktikos taisyklės, pagal kurias pirmenybė teikiama gero teisingumo vykdymo reikalavimams. Todėl prašymas gali būti pateiktas vietos, kurioje saugomas asmuo ketina apsistoti arba gyventi, apygardos teismo pirmininkui.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.