Informácie podľa oblasti
Čo sa stane, ak nezaplatím súdne poplatky načas?
Ako môžem zaplatiť súdne poplatky?
Súdne poplatky v Chorvátskej republike sa upravujú v zákone o súdnych poplatkoch (Zakon o sudskim pristojbama) [Narodne novine (Úradný vestník Chorvátskej republiky) č. 118/18] a v nariadení o sadzobníku súdnych poplatkov (Uredba o tarifi sudskih pristojbi), ktoré schválila vláda Chorvátskej republiky.
Podľa článku 5 zákona o súdnych poplatkoch sa poplatky stanovené v sadzobníku súdnych poplatkov musia uhradiť bezhotovostne, v hotovosti, vo forme kolkových známok vydávaných Chorvátskou republikou alebo elektronicky.
Pokiaľ ide o podania predložené v elektronickej forme v súlade s osobitnými ustanoveniami prostredníctvom informačného systému, ktorý pri svojej činnosti používa súd, poplatky sa hradia v čase predloženia podania vo výške polovice sumy poplatkov stanovených v sadzobníku.
Poplatky sa hradia vo výške polovice sumy poplatkov stanovených v sadzobníku, ak ide o rozhodnutia oznámené súdom v elektronickej forme v súlade s osobitnými ustanoveniami prostredníctvom informačného systému, ktorý pri svojej činnosti používa súd, pokiaľ sa poplatky uhradia do troch dní od elektronického oznámenia rozhodnutia.
Súdne poplatky sa uhrádzajú vo všetkých občianskych a obchodných súdnych konaniach okrem výnimiek stanovených v článku 11 zákona o súdnych poplatkoch. Od platby sú oslobodené:
Cudzí štát je oslobodený od úhrady poplatkov, ak je to stanovené v medzinárodnej zmluve, alebo na základe reciprocity.
V prípade pochybností o existencii podmienky reciprocity súd požiada ministerstvo spravodlivosti o vysvetlenie.
Oslobodenie od poplatkov uvedené v bode 10 sa uplatňuje na humanitárne organizácie, ktoré určil minister zodpovedný za oblasť sociálnej ochrany.
Oslobodenie od súdnych poplatkov sa nevzťahuje na orgány obcí a miest okrem prípadov, keď sa na ne v súlade s osobitným zákonom preniesol výkon verejnej moci.
V európskom konaní o platobnom rozkaze sa uhrádzajú tieto poplatky:
ak sa konanie dostane pred súd:
I. V prípade návrhu, protinávrhu, rozsudku a námietky voči platobnému rozkazu sa musia uhradiť súdne poplatky úmerné hodnote predmetu sporu (zohľadní sa len hodnota hlavného nároku bez úrokov a trov), a to: |
||
viac ako |
do sumy v HRK |
HRK |
0,00 |
3 000,00 |
100,00 |
3 001,00 |
6 000,00 |
200,00 |
6 001,00 |
9 000,00 |
300,00 |
9 001,00 |
12 000,00 |
400,00 |
12 001,00 |
15 000,00 |
500,00 |
Nad sumu 15 000,00 HRK sa poplatky stanovujú na sumu 500,00 HRK zvýšenú o 1% z rozdielu nad 15 000,00 HRK, pričom maximálna výška je 5 000,00 HRK. |
II. V prípade návrhu na vydanie európskeho platobného rozkazu, rozhodnutia o vydaní európskeho platobného rozkazu, odpovede na odvolanie alebo odpovede na žiadosť o preskúmanie sa uhrádza polovica poplatkov uvedených v bode I.
III. V prípade odvolania sa proti rozsudku alebo preskúmaniu sa uhrádza dvojnásobok súdnych poplatkov uvedených v bode I.
IV. Súdny poplatok sa neuhrádza, keď sa počas súdneho konania dosiahne mimosúdne vyrovnanie.
Ak osoba neuhradí poplatky v stanovenej lehote alebo to bezodkladne neoznámi súdu, súd vydá do 15 dní od vydania rozhodnutia o poplatkoch alebo rozhodnutia o námietke doložku vykonateľnosti a na účely núteného výkonu práva informuje finančný úrad s cieľom vymáhať finančné prostriedky od danej osoby v súlade s ustanoveniami zákona o vymáhaní finančných prostriedkov.
Podľa článku 28 zákona o súdnych poplatkoch súd najprv upozorní účastníka súdneho konania na povinnosť uhradiť poplatky. Pokiaľ ich nezaplatí okamžite, upozorní ho na povinnosť uhradiť poplatky v lehote 3 dní. Ak osoba nekoná v súlade s rozkazom, alebo ak sa nezúčastnila na súdnom konaní, v súvislosti s ktorým má povinnosť uhradiť poplatky, a nezaplatila ich, súd vydá rozhodnutie o zvýšení poplatkov o sumu 100 HRK.
Súdne poplatky sa platia bezhotovostne, v hotovosti, vo forme kolkových známok vydávaných Chorvátskou republikou alebo elektronicky.
Súdne poplatky možno uhradiť v hotovosti na účtovnom oddelení súdu, ktoré je povinné v lehote piatich dní odo dňa prijatia sumy vyplatiť túto sumu na účet štátneho rozpočtu.
Súdne poplatky možno uhradiť vo forme kolkov, ak je suma poplatkov nižšia ako 100 HRK.
Informácie o spôsobe úhrady súdnych poplatkov sa zverejňujú na elektronickej informačnej tabuli, webových stránkach súdu alebo v súdnej kancelárii.
Súdne poplatky možno hradiť bankovým prevodom prostredníctvom akejkoľvek banky alebo pošty, a to na účet štátneho rozpočtu Chorvátskej republiky.
Pri uhrádzaní súdnych poplatkov zo zahraničia je potrebné uviesť tieto informácie:
SWIFT: NBHRHR2X
IBAN: HR1210010051863000160
Bežný účet (CC): 1001005-1863000160
Konštantný symbol: HR64
Variabilný symbol: 5045-20735-osobné identifikačné číslo (alebo iné identifikačné číslo platcu)
Prijímateľ: Ministerstvo financií Chorvátskej republiky v mene Obchodného súdu v Záhrebe
V poznámke k platbe treba uviesť, že ide o poplatky týkajúce sa veci ________ (číslo veci alebo opis platby, napr. súdne poplatky za návrh na vydanie európskeho platobného rozkazu).
Po zaplatení treba poslať potvrdenie o platbe na súd, ktorý vo veci rozhoduje a ktorému sa uhradili súdne poplatky. Toto potvrdenie o platbe musí obsahovať číslo veci (ak je už známe). V prípade, že sa podáva návrh na európske konanie o platobnom rozkaze, potvrdenie o platbe treba priložiť k žiadosti.
Strany doručujú písomnosti súdom spravidla poštou (doporučenou zásielkou alebo obyčajnou zásielkou) alebo v elektronickej forme v súlade s osobitnými ustanoveniami prostredníctvom informačného systému, ktorý pri svojej činnosti používa súd.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.