Informácie podľa oblasti
V Rumunsku sa v praxi vykonávajú tieto právnické profesie:
Rumunská prokuratúra zahŕňa:
Vyššia sudcovská rada je centrálnym orgánom, ktorý je v rámci súdneho systému zodpovedný za reguláciu profesie prokurátora. Počiatočné a následné odborné vzdelávanie sudcov a prokurátorov zabezpečuje Národný justičný inštitút, ktorý je verejným orgánom s právnou subjektivitou a je koordinovaný Vyššou sudcovskou radou. Prokuratúra plní svoje úlohy prostredníctvom prokurátorov, ktorí pracujú na prokuratúrach. Prokuratúry možno nájsť ako organizačnú súčasť na všetkých súdoch, s výnimkou tribunálov profesijného správania.
Trestnoprávne konania vykonávané na prokuratúrach, ktoré sú súčasťou odvolacích súdov, tribunálov alebo tribunálov pre právne záležitosti týkajúce sa detí a rodiny
Inštitucionálna hierarchia prokuratúr:
V rámci prokuratúry, ktorá je súčasťou Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu, fungujú dve samostatné špecializované štruktúry. Sú to:
Trestnoprávne konania vykonávané na prokuratúrach, ktoré sú súčasťou vojenských súdov
Trestnoprávne konania pre trestné činy spáchané vojenským personálom vykonávajú vojenské prokuratúry, ktoré majú právny štatút vojenských jednotiek. Vojenské prokuratúry sú súčasťou vojenských tribunálov, a to Vojenského tribunálu v Bukurešti alebo Vojenského odvolacieho súdu v Bukurešti.
Funkčná hierarchia prokurátorov
Prokurátori konajú v súlade so zásadami zákonnosti, nestrannosti a hierarchickej kontroly.
Prokurátori konajú v súlade so zákonom, aby zachovávali a chránili ľudskú dôstojnosť a bránili práva jednotlivcov.
Prokurátori na každej prokuratúre podliehajú vedúcemu prokuratúry, ktorý zase podlieha vedúcemu hierarchicky nadriadenej prokuratúry.
Generálny prokurátor prokuratúry, ktorá je súčasťou Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu, hlavný prokurátor Národného protikorupčného riaditeľstva a hlavný prokurátor prokuratúry, ktorá je súčasťou odvolacieho súdu, môžu vykonávať kontrolu prokurátorov, ktorí sú im podriadení, a to buď priamo alebo prostredníctvom určených prokurátorov.
V Rumunsku existujú dve kategórie prokurátorov:
Národné kategórie prokurátorov sú tieto:
V prípade potreby, či už ex officio alebo na základe žiadosti Vyššej sudcovskej rady, minister spravodlivosti môže vykonať kontrolu prokurátorov, a to prostredníctvom prokurátorov, ktorých navrhol generálny prokurátor Rumunska, hlavný prokurátor Národného protikorupčného riaditeľstva alebo sám minister spravodlivosti s cieľom kontrolovať:
Táto kontrola sa nevzťahuje na celú škálu opatrení, ktoré môžu prokurátori prijať počas trestnoprávneho konania, ani na príslušné rozhodnutia.
Minister spravodlivosti môže požiadať generálneho prokurátora Rumunska, alebo v prípade potreby hlavného prokurátora Národného protikorupčného riaditeľstva, o správu o činnosti prokuratúr a vydať pokyny o opatreniach, ktoré je potrebné prijať s cieľom predchádzať a účinne bojovať proti zločinu.
Prokuratúra, ktorá je súčasťou Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu, predkladá výročné správy o svojej činnosti Vyššej sudcovskej rade a ministrovi spravodlivosti, ktorý zase predkladá svoje závery týkajúce sa tejto správy rumunskému parlamentu.
Centrálnym orgánom v rámci súdneho systému zodpovedným za reguláciu profesie sudcov je Vyššia sudcovská rada (CSM). Počiatočné a ďalšie odborné vzdelávanie sudcov a prokurátorov zabezpečuje Národný justičný inštitút, (INM), verejný orgán s právnou subjektivitou koordinovaný Vyššou sudcovskou radou.
V Rumunsku sa sudcovia špecializujú na tieto kategórie prípadov:
Ústredným orgánom zodpovedným za profesiu právnikov je Národná únia rumunských advokátskych komôr (UNBR), ktorá je právnickou osobou verejného záujmu a zahŕňa všetky advokátske komory v Rumunsku. Zabezpečuje kvalifikovaný výkon práva na obhajobu, odbornú kvalifikáciu, disciplínu a ochranu dôstojnosti a cti právnikov, ktorí sú členmi únie. Všetky rumunské advokátske komory sú členmi Národnej únie rumunských advokátskych komôr.
Informácie o rumunských právnikoch možno nájsť na webovom sídle Národnej únie rumunských advokátskych komôr.
Áno, prístup do databázy je bezplatný.
Podľa zákona môžu právni poradcovia vytvárať združenia na úrovni žúp, podľa odvetvia alebo oblasti činnosti a podľa svojich odborných záujmov, alebo v prípade potreby národné združenia, na ktoré sa vzťahuje zákon o združeniach a nadáciách. Jedným z profesijných združení zriadených v súlade so zákonom o združeniach a nadáciách je Rumunská komora právnych poradcov (OCJR). Tá zahŕňa všetky združenia právnych poradcov vo všetkých krajoch. Právni poradcovia môžu vytvárať aj iné profesijné združenia. Zoznamy právnych poradcov podľa krajov sú dostupné na jednotlivých webových sídlach členských združení OCJR. Odkazy sa nachádzajú na webovom sídle OCJR.
V súlade so zákonom, Ministerstvo spravodlivosti Rumunska delegovalo výkon notárskych služieb na Národnú úniu notárov (UNNP). Národná únia notárov je profesijný orgán, ktorý zastupuje notárov a ktorý je zodpovedný za organizáciu notárskej profesie, ochranu odborných záujmov svojich členov a postavenia tejto profesie. Všetci notári sú členmi tejto únie. Notári sú zoskupení do 15 notárskych komôr, z ktorých každá je súčasťou odvolacieho súdu.
V Rumunsku poskytujú notári tieto právne služby:
Národná únia súdnych vykonávateľov Rumunska (UNEJ) je profesijným orgánom s právnou subjektivitou, ktorý zahŕňa všetkých súdnych vykonávateľov. Tento orgán je zodpovedný za ochranu postavenia a autority profesie súdnych vykonávateľov. Jeho hlavným poslaním je zastupovať a chrániť odborné záujmy svojich členov. Súdni vykonávatelia sú zoskupení do 15 komôr, z ktorých každá je súčasťou príslušného odvolacieho súdu.
Zoznam súdnych vykonávateľov je dostupný na webových stránkach Národnej únie súdnych vykonávateľov Rumunska a ministerstva spravodlivosti. Tieto dve databázy však majú rozličné štruktúry.
Ústredným orgánom zodpovedným v rámci súdneho systému za reguláciu profesie súdnych úradníkov je Vyššia sudcovská rada (CSM).
Národná akadémia súdnych úradníkov (SNG) je verejný orgán s právnou subjektivitou koordinovaný Vyššou sudcovskou radou, ktorý zodpovedá za poskytovanie počiatočného a ďalšieho odborného vzdelávania súdnych úradníkov.
Rumunský súdny systém má niekoľko kategórií súdnych úradníkov:
Ďalšie informácie o tejto kategórii povolaní nájdete v tomto dokumente (390 Kb)
.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.