Információk keresése régiónként
Romániában a következő jogi szakmák léteznek:
A román ügyészi szervezet a következő szervekből áll:
A Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsa az ügyészi szakma irányításáért felelős központi szervezet. A bírák és az ügyészek kezdeti és további szakmai képzését a Magisztrátusok Országos Intézete (a Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsa által felügyelt állami intézmény) biztosítja. Az ügyészség feladatait az ügyészségi hivatalokban dolgozó ügyészeken keresztül látja el. A hivatalok valamennyi bíróság mellett megtalálhatóak, a szakmai etikai törvényszékek kivételével.
Az ítélőtáblák, törvényszékek vagy a Kiskorú és Családügyi Törvényszék mellett működő ügyészségek által lefolytatott büntetőeljárások
Az ügyészségek intézményi hierarchiája a következő:
Két elkülönült speciális szervezet működik a Legfelső Semmítő és Ítélőszék mellett létrehozott ügyészségen belül. Ezek a következők:
A katonai bíróságok mellett működő ügyészségek által lefolytatott büntetőeljárások
A katonák által elkövetett bűncselekmények miatt indult büntetőeljárásokat a katonai ügyészségek folytatják le, amelyek katonai egységek jogi státuszával rendelkeznek. A következő katonai bíróságok mellett működnek: Bukaresti Katonai Törvényszék és a Bukaresti Katonai Ítélőtábla.
Az ügyészek működési hierachiája
Az ügyészek tevékenységének meg kell felelnie a törvényesség, a pártatlanság és a hierarchikus ellenőrzés alapelveinek.
Hivatásukat jogszerűen kell gyakorolniuk, kötelesek tiszteletben tartani és megóvni az emberi méltóságot, valamint védelmezniük kell a személyek jogait.
Az ügyészek minden ügyészségen jelentést tesznek az adott ügyészség vezetőjének, aki pedig a hierarchiában felette elhelyezkedő ügyészség vezetőjének tesz jelentést.
A Legfelső Semmítő és Ítélőszék mellett működő ügyészségen a legfőbb ügyész, az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság főügyésze és az ítélőtáblák mellett működő ügyészségek főügyésze az alájuk rendelt ügyészek ellenőrzését közvetlenül vagy kijelölt ügyészeken keresztül végzik.
Romániában kétféle ügyész létezik:
Az országos szinten működő ügyészek a következők:
Szükség esetén az igazságügyi miniszter hivatalból vagy a Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsa kérésére a román legfőbb ügyész, az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság vezető főügyésze vagy maga az igazságügyi miniszter által jelölt ügyészeket nevezhet ki az alábbiak ellenőrzésére:
Az ügyészek által a büntetőeljárás során alkalmazható intézkedések teljes köre, valamint az azok eredményeként születő határozatok nem tartoznak ezen ellenőrzés alá.
Az igazságügyi miniszter kérheti a román legfőbb ügyészt, illetve adott esetben az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság főügyészét, hogy tegyen jelentést az ügyészségek tevékenységeiről, és adjon útmutatást a bűnmegelőzés és a hatékony bűnüldözés érdekében szükséges intézkedésekre nézve.
A Legfelső Semmítő és Ítélőszék mellett működő ügyészség éves jelentést nyújt be a tevékenységéről a Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsának és az igazságügyi miniszternek, aki a jelentéssel kapcsolatos észrevételeiről beszámol a román parlamentnek.
A bírói szakma irányításáért felelős központi igazságügyi szerv aMagisztratúra Legfelsőbb Tanácsa. A bírák és az ügyészek kezdeti és további szakmai képzését a Magisztrátusok Országos Intézete (a Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsa által felügyelt állami intézmény) biztosítja.
Romániában a bírók az alábbi ügytípusokra szakosodnak:
Az ügyvédi szakma irányításáért felelős központi testület a Román Ügyvédi Kamarák Országos Szövetsége, amely egy, az összes román ügyvédi kamarát magába foglaló köztestület. Ez biztosítja a védelem megfelelő jogi képzettséggel történő ellátását, a szakmai hozzáértést, a hivatásnak megfelelő magatartást és tagjai méltóságának és tisztességének védelmét. Valamennyi romániai ügyvédi kamara tagja a Román Ügyvédi Kamarák Országos Szövetségének.
A román ügyvédekről Román Ügyvédi Kamarák Országos Szövetsége honlapján lehet információkhoz jutni.
Igen, az adatbázishoz való hozzáférés ingyenes.
A jogszabályok szerint a jogi tanácsadók megyei szintű kamarákat szervezhetnek szakmai tevékenységi körük vagy szakterületük szerint, vagy adott esetben nemzeti szintű kamarát, amelyre az alapítványokat és kamarákat szabályozó jogszabály vonatkozik. Az egyik, az alapítványokat és kamarákat szabályozó jogszabály alapján felállított szakmai kamara aRomániai Jogi Tanácsadók Kamarájának Szövetsége. Ennek a szövetség valamennyi megyei jogi tanácsadói kamara a tagja. A jogi tanácsadók másfajta szakmai kamarákat is létrehozhatnak. A jogi tanácsadók jegyzéke az interneten hozzáférhető.
A jogszabályi előírásoknak megfelelően a román Igazságügyi Minisztérium átadta a közjegyzői szolgáltatások ellátását a Közjegyzők Országos Szövetségének. A Közjegyzők Országos Szövetsége a közjegyzők képviseletét ellátó szakmai szervezet, amely felel a közjegyzői szakma szervezetéért, a tagok szakmai érdekeinek védelméért, valamint a szakma jó hírének és tekintélyének megőrzéséért. Minden közjegyző tagja ennek a szövetségnek. A közjegyzők 15, az ítélőtáblák mellett működő kamarába szerveződtek.
Romániában a közjegyzők az alábbi területeken nyújtanak jogi szolgáltatásokat:
A Romániai Bírósági Végrehajtók Országos Szövetsége az a szakmai testület, amely valamennyi bírósági végrehajtót képviseli. A szövetség felel a szakma jó hírének és tekintélyének megőrzéséért. Fő feladata tagjai szakmai érdekeinek képviselete és védelme. A bírósági végrehajtók 15 kamarába csoportosulnak, amelyek a megfelelő ítélőtábla mellett kerültek megszervezésre.
A Romániai Bírósági Végrehajtók Országos Szövetsége honlapján, valamint az Igazságügyi Minisztériumhonlapján megtalálható a bírósági végrehajtók jegyzéke. A két adatbázis azonban eltérő módon épül fel.
A bírósági tisztviselők igazságügyi szakmai szabályozó testülete a Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsa.
A Bírósági Tisztviselők Nemzeti Intézete köztestület, amely a Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsa irányítása alatt felelős a bírósági tisztviselők kezdeti és későbbi képzéséért.
A román igazságügyi rendszerben a bírósági tisztviselők több típusa is dolgozik:
Erről a jogi szakmáról további információkat találhat a következő linken (390 Kb)
.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.