Rumeenias saab töötada järgmistel õigusvaldkonna ametikohtadel:
Rumeenia riigiprokuratuur koosneb järgmistest prokuratuuridest:
Kõrgem Kohtunike Nõukogu on keskne asutus, mis vastutab kohtusüsteemi raames prokuröri kutseala reguleerimise eest. Kohtunike ja prokuröride kutsealast alg- ja jätkuõpet pakub Riiklik Kohtuinstituut, mis on Kõrgema Kohtunike Nõukogu koordineerimisel tegutsev avalik-õiguslik juriidiline isik. Riigiprokuratuur täidab oma ülesandeid prokuratuurides töötavate prokuröride kaudu. Prokuratuurid tegutsevad kõigi kohtute, välja arvatud distsiplinaarkohtute juures.
Kriminaalmenetlused, mida toimetavad apellatsioonikohtute, üldkohtute või alaealiste- ja perekonnakohtute juures tegutsevad prokuratuurid
Prokuratuuride institutsiooniline hierarhia on järgmine:
Kõrgema Kassatsioonikohtu juures asuva prokuratuuri koosseisus tegutseb kaks spetsialiseeritud üksust. Need on:
Kriminaalmenetlused, mida toimetavad sõjaväekohtute juures tegutsevad prokuratuurid
Sõjaväelaste toimepandud kuritegude kriminaalmenetlusi toimetavad sõjaväeprokuratuurid, millel on sõjaväelise üksuse õiguslik staatus. Sõjaväeprokuratuurid tegutsevad sõjaväekohtute, Bukaresti sõjaväekohtu või Bukaresti sõjaväeapellatsioonikohtu juures.
Prokuröride funktsionaalne hierarhia
Prokurörid järgivad oma tegevuses õiguspärasuse ja erapooletuse põhimõtteid ning alluvussuhteid.
Prokurörid tegutsevad seadusega kooskõlas eesmärgiga austada ja kaitsta inimväärikust ning üksikisikute õigusi.
Iga prokuratuuri prokurörid annavad aru vastava prokuratuuri juhile, kes omakorda annab aru hierarhias kõrgemal asuva prokuratuuri juhile.
Kõrgema Kassatsioonikohtu juures asuvat prokuratuuri juhtiv riigi peaprokurör, riikliku korruptsioonivastase võitluse direktoraadi juhtivprokurör ja apellatsioonikohtu juures tegutseva prokuratuuri juhtivprokurör teevad oma alluvuses olevate prokuröride üle järelevalvet kas otse või selleks ettenähtud prokuröride kaudu.
Rumeenias on kahte liiki prokuröre:
Prokuröride riiklikud kategooriad on järgmised:
Vajaduse korral võib justiitsminister oma ametiülesannetest tulenevalt või Kõrgema Kohtunike Nõukogu taotlusel teha prokuröride üle järelevalvet Rumeenia riigi peaprokuröri, riikliku korruptsioonivastase võitluse direktoraadi juhtivprokuröri või justiitsministri enda määratud prokuröride kaudu, et kontrollida
Nimetatud kontroll ei hõlma kõiki meetmeid, mida prokurörid saavad kriminaalmenetluse raames võtta. Samuti ei kontrollita vastavate meetmete tulemusel tehtud otsuseid.
Justiitsminister võib paluda, et Rumeenia riigi peaprokurör – või vajaduse korral riikliku korruptsioonivastase võitluse direktoraadi juhtivprokurör – esitaks aruande prokuratuuride tegevuse kohta, ning ta võib anda juhiseid selle kohta, milliseid meetmeid tuleb võtta kuritegude tõhusaks ennetamiseks ja nende vastu võitlemiseks.
Kõrgema Kassatsioonikohtu juures tegutsev prokuratuur esitab kord aastas tegevusaruande Kõrgemale Kohtunike Nõukogule ja justiitsministrile, kes omakorda esitab oma järeldused aruande kohta Rumeenia parlamendile.
Kõrgem Kohtunike Nõukogu on keskne asutus, mis vastutab kohtusüsteemi raames kohtuniku kutseala reguleerimise eest. Kohtunike ja prokuröride kutsealast alg- ja jätkuõpet pakub Riiklik Kohtuinstituut, mis on Kõrgema Kohtunike Nõukogu koordineerimisel tegutsev avalik-õiguslik juriidiline isik.
Rumeenias on kohtunikud spetsialiseerunud järgmist liiki kohtuasjadele:
Advokaadi kutseala reguleeriv keskne asutus on Rumeenia riiklik advokatuuride ühendus, mis on kõiki Rumeenia advokatuure ühendav avalik-õiguslik juriidiline isik. Ühendus vastutab professionaalse kaitse tagamise ning oma liikmete professionaalse pädevuse ja kutsealase käitumise reeglite järgimise eest ning kaitseb liikmeks olevate advokaatide väärikust ja au. Kõik Rumeenia advokatuurid on Rumeenia riikliku advokatuuride ühenduse liikmed.
Teave Rumeenia advokaatide kohta on kättesaadav Rumeenia riikliku advokatuuride ühenduse veebisaidil.
Jah, juurdepääs andmebaasile on tasuta.
Seaduse kohaselt võivad õigusnõustajad moodustada maakonna tasandil ühendusi kas sektorite või tegevusvaldkondade kaupa ja oma ametialastest huvidest lähtudes või, kui see on asjakohane, riiklikke ühendusi, mille suhtes kohaldatakse ühendusi ja sihtasutusi käsitlevaid õigusnorme. Üks ühendusi ja sihtasutusi käsitlevate õigusnormide kohaselt loodud kutseühendus on Rumeenia õigusnõustajate liit. Sinna kuuluvad kõik õigusnõustajate ühendused kõigist maakondadest. Õigusnõustajad võivad moodustada ka muid kutseühendusi. Õigusnõustajate nimekirjad on maakondade kaupa avaldatud Rumeenia õigusnõustajate liitu kuuluvate ühenduste veebisaitidel. Lingid on avaldatud Rumeenia õigusnõustajate liidu veebisaidil.
Kooskõlas õigusnormidega on Rumeenia justiitsminister delegeerinud notariteenuste osutamise riiklikule notarite ühendusele. Riiklik notarite ühendus on notarite kutseühendus, mis vastutab notari kutseala korraldamise eest ja kaitseb oma liikmete ametialaseid huve ja kutseala mainet. Kõik notarid on selle ühenduse liikmed. Notarid on koondatud 15 notarite kotta, mis asuvad apellatsioonikohtute juures.
Rumeenias osutavad notarid järgmisi õigusteenuseid:
Rumeenia riiklik kohtutäiturite ühendus on kõiki kohtutäitureid ühendav juriidilise isiku staatusega kutseühendus. Ühendus vastutab kohtutäituri kutseala maine ja ametivolituste säilitamise eest. Ühenduse peamine ülesanne on esindada ja kaitsta oma liikmete ametialaseid huve. Kohtutäiturid on koondatud 15 kotta, mis asuvad vastavate apellatsioonikohtute juures.
Kohtutäiturite nimekiri on kättesaadav Rumeenia riikliku kohtutäiturite ühenduse ja justiitsministeeriumi veebisaidil. Nimetatud kaks andmebaasi on siiski erineva ülesehitusega.
Kõrgem Kohtunike Nõukogu on keskne asutus, mis vastutab kohtusüsteemi raames kohtuametniku kutseala reguleerimise eest.
Kohtuametnike kutsealast alg- ja jätkuõpet pakub Riiklik Kohtuametnike Kool, mis on Kõrgema Kohtunike Nõukogu koordineerimisel tegutsev avalik-õiguslik juriidiline isik.
Rumeenia kohtusüsteemis töötab mitu liiki kohtuametnikke:
Seda elukutset on täpsemalt kirjeldatud selles dokumendis (390 Kb)
.
Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.