

Podle § 199 odst. 1 občanského soudního řádu lze návrh podat osobně nebo prostřednictvím zástupce, poštou, kurýrní službou, faxem nebo jej lze naskenovat a zaslat e-mailem nebo jako elektronický dokument.
Návrhy lze v občanskoprávním řízení podat tak, že jsou naskenovány a zaslány e-mailem nebo jako elektronický dokument. Neexistují žádná řízení, která by bylo možné vést výhradně přes internet.
Tato služba je dostupná nepřetržitě.
Podle § 199 odst. 1 občanského soudního řádu je návrh podaný osobně nebo prostřednictvím zástupce, poštou, kurýrní službou, faxem nebo naskenovaný a zaslaný e-mailem nebo jako elektronický dokument zaevidován a pomocí vstupního razítka je mu přiděleno příslušné datum. Po zaevidování jsou návrh a připojené písemnosti spolu s případnými důkazy o způsobu doručení soudu předány předsedovi soudu nebo osobě, kterou předseda určil, a předseda nebo dotyčná osoba podniknou okamžité kroky k ustavení senátu namátkou v souladu se zákonem.
Občanský soudní řád nepředpokládá použití standardních formulářů pro žaloby. Právní úprava občanskoprávního řízení stanoví obsah některých podání v občanskoprávním řízení (např. žaloba, žalobní odpověď, vzájemná žaloba).
Bezpečné předávání a uchovávání údajů je zajištěno pomocí IT nástrojů systému elektronické pošty, jako jsou firewally, certifikáty, antivirové programy, kontrola přístupu na základě rolí atd., spolu s používáním osvědčených postupů v této oblasti.
Podle § 148 odst. 2 a 5 občanského soudního řádu lze návrhy zaslané soudům podat rovněž jako elektronické dokumenty, jsou-li splněny zákonem stanovené podmínky. Návrh by měl obsahovat také podpis. Podpis lze připojit na naskenovaný dokument zaslaný e-mailem. Podpis může být elektronický, je-li návrhem elektronický dokument zaslaný e-mailem.
Ano, soudní poplatky se hradí v souladu s mimořádným nařízením vlády č. 80/2013 o soudních poplatcích, jejich výše se však neliší. Soudní poplatky hradí poplatník v hotovosti, bankovním převodem nebo on-line na zvláštní příjmový účet místního rozpočtu „soudní a jiné poplatky“, který je veden jménem územní správní jednotky, v níž má dotyčná fyzická osoba bydliště nebo pobyt nebo případně právnická osoba své sídlo. Nemá-li osoba dlužící soudní poplatky bydliště ani pobyt případně sídlo v Rumunsku, je poplatek uhrazen do místního rozpočtu územní správní jednotky, v níž se nachází soud, jemuž je podána žaloba nebo návrh.
Ano, za stejných podmínek, za jakých může žalobce vzít žalobu zpět. Podle § 406 občanského soudního řádu může žalobce kdykoli soudní řízení zastavit, a to buď ústně během soudního jednání, nebo prostřednictvím písemného návrhu.
Pro žalovaného není použití internetu povinné.
Podle § 149 odst. 4 a § 154 odst. 6 občanského soudního řádu zajišťují doručení předvolání a veškerých ostatních procesních písemností z úřední pravomoci soudní vykonavatelé nebo jiní zaměstnanci a rovněž zástupci nebo zaměstnanci jiných soudů v obvodě, ve kterém se nachází osoba, jíž je daná listina doručena. Doručení předvolání k soudu a jiných procesních písemností může provést zaměstnanec soudu rovněž telefaxem, e-mailem nebo jiným způsobem, který zajišťuje odeslání textu písemnosti a potvrzení jejího přijetí, pokud účastník řízení poskytl soudu za tímto účelem příslušné údaje. Za účelem potvrzení zašle soud spolu s procesní písemností formulář obsahující název soudu, datum doručení, jméno zaměstnance odpovědného za doručení a informace o doručených písemnostech. Formulář vyplní příjemce, přičemž uvede datum přijetí, čitelně jméno a podpis osoby odpovědné za přijímání korespondence a zašle jej soudu zpět telefaxem, e-mailem či jiným způsobem. Pokud by návrh zaslán v souladu se zákonem faxem nebo e-mailem, musí zaměstnanec soudu vyhotovit z úřední pravomoci kopie návrhu. Příslušné náklady hradí účastník řízení, který má povinnost kopie poskytnout.
Žalobní odpověď se oznamuje stejnými způsoby jako se doručují procesní písemnosti. Viz odpověď na otázku č. 9.
V souladu s § 208 občanského soudního řádu je sankce za nepodání žalobní odpovědi v zákonem stanovené lhůtě stejná bez ohledu na způsob podání. Nepodání žalobní odpovědi má za následek to, že žalovaný ztrácí právo předložit další důkazy nebo vznést jiné námitky než námitky související s veřejným pořádkem, nestanoví-li zákon jinak.
Viz odpověď na otázku č. 9.
Viz odpověď na otázku č. 9.
Viz odpověď na otázku č. 9.
Viz odpovědi na otázku č. 1 a 9.
Pro soudní písemnosti vydané ve vykonávacím řízení platí obecně stejná ustanovení jako pro doručování procesních písemností. Viz odpověď na otázku č. 1.
Není použitelné.
Internetové stránky soudů ( http://portal.just.ro/SitePages/acasa.aspx) nebo informační tabule nacházející se na některých soudech však umožňují přístup ke shrnutí rozhodnutí podle čísla jednacího, předmětu sporu a jmen účastníků řízení. V budoucnu se rovněž plánuje, že do soudních spisů bude možné po uhrazení příslušného poplatku nahlížet z domova.
Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.