W niniejszej części przedstawiono organizację sądów szczególnych w Polsce.
Wyszukaj informacje według regionu
W Polsce istnieje kilka sądów i trybunałów szczególnych.
Sąd Najwyższy
Sąd Najwyższy jest najwyższym organem władzy sądowniczej. Sprawuje on kontrolę sądową nad orzeczeniami wszystkich pozostałych sądów, zapewniając spójność wykładni prawa oraz praktyki sądowej.
Sąd Najwyższy nie jest sądem powszechnym. Rozpatruje on kasacje oraz inne środki odwoławcze od orzeczeń sądowych; podejmuje uchwały, w których dokonuje wykładni budzących wątpliwości przepisów prawnych lub przepisów, których stosowanie prowadzi do braku jednolitości orzecznictwa. W uchwałach Sąd Najwyższy odpowiada także na pytania prawne skierowane do niego w związku z konkretnymi sprawami.
Orzeczenia wraz z uzasadnieniami publikowane są na stronie internetowej polskiego Sądu Najwyższego, która jest dostępna także w j. angielskim.
W polskim systemie prawa Trybunał Konstytucyjny nie jest uważany za sąd powszechny.
Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach:
Wszystkie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, wraz z uzasadnieniami, znajdują się na stronie internetowej polskiego Trybunału Konstytucyjnego, która dostępna jest także w j. angielskim.
Trybunał Stanu orzeka w sprawach, w których osoby piastujące najwyższe stanowiska w państwie (obecnie lub w przeszłości) są posądzone o naruszenie konstytucji lub innych aktów prawnych.
Więcej informacji znajduję się na stronie internetowej polskiego Trybunału Stanu.
Sądy administracyjne
System sądów administracyjnych tworzą Naczelny Sąd Administracyjny oraz wojewódzkie sądy administracyjne - jeden na województwo lub większą liczbę województw.
Naczelny Sąd Administracyjny orzeka w następujących sprawach:
Naczelny Sąd Administracyjny publikuje wszystkie swoje orzeczenia, wraz z uzasadnieniem, począwszy od 1 października 2007 r. Orzeczenia wydane wcześniej są sukcesywnie dodawane do bazy danych. Strona internetowa Naczelnego Sądu Administracyjnego dostępna jest wyłącznie w j. polskim.
Naczelny Sąd Administracyjny publikuje swoje orzeczenia, z uzasadnieniem, na swojej stronie internetowej.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.