V tejto časti nájdete informácie o organizácii všeobecných súdov v Rumunsku.
Informácie podľa oblasti
Rumunsky súdny systém má nasledujúcu štruktúru:
Ako najvyšší súd v Rumunsku je jedinou súdnou inštitúciou, ktorá má právomoc zabezpečiť jednotný výklad a uplatňovanie práva ostatnými súdmi. Hlavným postupom, ako to dosiahnuť, je „dovolanie v záujme práva“.
Najvyšší kasačný a odvolací súd má štyri sekcie a každá z nich má svoju vlastnú právomoc:
Ostatné sekcie najvyššieho súdu s vlastnou právomocou sú štyri zbory piatich sudcov, spoločné sekcie, zbor dovolaní v záujme práva a zbor pre objasnenie niektorých právnych záležitostí.
Sekcia občianskeho práva I, sekcia občianskeho práva II a sekcia pre správne a daňové spory, ktoré sú súčasťou Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu, riešia žiadosti o preskúmanie rozsudkov vynesených odvolacími súdmi a iných súdnych rozhodnutí, ako sa stanovuje v právnych predpisoch, ako aj žiadosti o preskúmanie neprávoplatných rozsudkov alebo súdnych aktov akejkoľvek povahy, proti ktorým sa nedá odvolať akýmkoľvek iným spôsobom a v ktorých bolo zastavené právne konanie na odvolacom súde. Sekcia trestného práva, ako súd prvého stupňa rozhoduje, o prípadoch a žiadostiach, ktoré podľa právnych predpisov patria do právomoci Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu.
Sekcia trestného práva Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu rieši tieto prípady:
Ako súd prvého stupňa:
Ako dovolací súd:
Zbor deviatich sudcov
V zmysle zákona č. 202/2010 o niektorých opatreniach na urýchlenie súdneho konania právomoci zboru deviatich sudcov preberajú zbory piatich sudcov.
Konania prebiehajúce pred zborom deviatich sudcov bude aj naďalej riešiť tento zbor.
Zbory piatich sudcov
Podľa článku 24 zákona č. 304/2004 opätovne zverejneného v znení neskorších predpisov zbory piatich sudcov riešia žiadosti o preskúmanie a iné žiadosti v prípadoch pojednávaných na prvom stupni v sekcii trestného práva Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu a iné prípady, ktoré podľa právnych predpisov patria do jeho právomoci. Zároveň pôsobia ako disciplinárny súd.
Podľa článku 51 ods. 3 zákona č. 317/2004, opätovne zverejneného, zbory piatich sudcov riešia žiadosti o preskúmanie rozsudkov vynesených Vyššou sudcovskou radou v disciplinárnych prípadoch.
Sekcie Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu zasadajú ako spoločné sekcie na nasledujúce účely:
Odvolacím súdom v Rumunsku predsedá predseda, ktorému môže asistovať jeden alebo dvaja podpredsedovia.
Odvolací súd má špecializované sekcie alebo zbory pre rôzne kategórie prípadov:
15 odvolacích súdov má právnu subjektivitu, pričom každý súd pokrýva právomoci niekoľkých tribunálov (približne 3).
V občianskoprávnych veciach riešia odvolacie súdy tieto prípady:
Ako súdy prvého stupňa rozhodujú o žiadostiach týkajúcich sa správnych a daňových sporov v súlade s osobitnými právnymi predpismi.
Ako odvolacie súdy riešia odvolania proti rozsudkom vyneseným na prvom stupni tribunálmi.
Ako dovolacie súdy rozhodujú o prípadoch výslovne stanovených v právnych predpisoch.
V trestnoprávnych veciach riešia odvolacie súdy nasledujúce prípady.
Ako súdy prvého stupňa:
Ako odvolacie súdy riešia odvolania proti rozsudkom v trestných veciach vynesených na prvom stupni tribunálmi.
Ako dovolacie súdy riešia žiadosti o preskúmanie trestných rozsudkov vynesených prvostupňovým okresným súdom v trestných veciach okrem prípadov patriacich do súdnej právomoci tribunálov a iných prípadoch osobitne stanovených v právnych predpisoch.
Odvolacie súdy rozhodujú aj o kompetenčných sporoch medzi tribunálmi alebo medzi okresnými súdmi a tribunálmi v oblasti ich právomoci alebo medzi okresnými súdmi v oblasti právomoci jednotlivých tribunálov v oblasti právomoci odvolacieho súdu.
Odvolacie súdy takisto rozhodujú o žiadostiach o vydanie alebo presune odsúdených osôb do zahraničia.
42 národných tribunálov zriadených na úrovni kraja má právnu subjektivitu. Oblasť právomoci každého tribunálu zahŕňa všetky okresné súdy kraja, v ktorom sa daný tribunál nachádza.
Tribunály majú samostatné sekcie alebo zbory zamerané na:
V občianskoprávnych riešia tribunály tieto prípady:
Ako súdy prvého stupňa tribunály rozhodujú o všetkých žiadostiach, ktoré podľa právnych predpisov nepatria do pôsobnosti iných súdov.
Ako odvolacie súdy riešia odvolania proti rozsudkom vyneseným na prvom stupni okresnými súdmi.
Ako dovolacie súdy rozhodujú o prípadoch osobitne stanovených v právnych predpisoch.
V trestných veciach riešia tribunály tieto prípady:
Ako súdy prvého stupňa:
Ako dovolacie súdy riešia žiadosti o preskúmanie rozsudkov, ktoré vyniesli okresné súdy v súvislosti s trestnými činmi, pri ktorých sa súdne konanie začalo na základe predchádzajúcej sťažnosti od poškodenej strany a žiadosti o preskúmanie trestných rozsudkov, ktoré vyniesli okresné súdy v súvislosti s preventívnymi opatreniami, dočasným prepustením alebo bezpečnostnými opatreniami, trestných rozsudkov vynesených v súvislosti s výkonom trestných rozsudkov alebo rehabilitáciou a v iných prípadoch osobitne stanovených v právnych predpisoch.
Tribunály rozhodujú o kompetenčných sporoch medzi okresnými súdmi v oblasti ich právomoci a o iných prípadoch osobitne stanovených v právnych predpisoch.
Okresné súdy nemajú právnu subjektivitu a sú zriadené v rámci národných krajov a v Bukurešti.
V občianskoprávnych veciach riešia okresné súdy najmä tieto prípady:
Okresné súdy riešia aj odvolania proti rozhodnutiam miestnych orgánov verejnej správy s miestnou právomocou a iných orgánov s touto právomocou v prípadoch stanovených právnymi predpismi.
V trestnoprávnych veciach riešia okresné súdy najmä tieto prípady:
Vo všeobecnosti trestné činy všetkých druhov s výnimkou tých, o ktorých podľa právnych predpisov rozhodujú na prvom stupni tribunály, odvolacie súdy a Najvyšší kasačný a odvolací súd.
Ďalšie informácie o týchto súdoch možno nájsť na portáli jednotlivých súdov, ktorý spravuje rumunské ministerstvo spravodlivosti.
Nasledujúce právne databázy sú dostupné on-line:
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.