Ovaj odjeljak sadržava informacije o organizaciji redovnih sudova u Latviji.
Sudbenu vlast u Latviji izvršavaju općinski i okružni sudovi, regionalni sudovi te Vrhovni sud.
Građanski i kazneni postupci u Latviji mogu se provoditi na 40 sudova koji su podijeljeni na tri stupnja: postoji 34 općinskih ili okružnih sudova (rajonu vai pilsētu tiesas), pet regionalnih sudova (apgabaltiesas) i Vrhovni sud (Augstākā tiesa).
Općinski su i okružni sudovi u Latviji sljedeći:
Upravni postupci provode se na sljedećim sudovima:
Mjesnom nadležnosti okružnog upravnog suda i regionalnog upravnog suda obuhvaćeno je cijelo upravno područje Latvije u svakom predmetu. Okružni upravni sud ima pet sudnica, jednu u svakoj pravosudnoj regiji, tj. po jednu u Rigi, Jelgavi, Rēzekneu, Valmieri i Liepāji.
U skladu sa Zakonom o kaznenom postupku, svi kazneni postupci provode se na općinskom ili okružnom sudu kao prvostupanjskom sudu. Okružni sud grada Rige u Vidzemeu ima prvostupanjsku nadležnost u kaznenim postupcima koji uključuju pitanja državne tajne. Presudu okružnog ili općinskog suda protiv koje je podnesena žalba u okviru žalbe po svim osnovama (apelācija) razmatra regionalni sud kao žalbeni sud. Žalba u kasacijskom postupku (kasācija) protiv svake presude suda nižeg stupnja može se podnijeti samo Senatu Vrhovnog suda. Na općinskim ili okružnim sudovima kaznene postupke provodi sudac pojedinac. Ako su kazneni postupci izrazito složeni, predsjednik prvostupanjskog suda može odrediti da će u predmetu suditi vijeće sastavljeno od triju sudaca toga suda. Sudsko vijeće sudi u žalbama u kaznenom postupku, odnosno potpunom žalbenom postupku ili žalbi u kasacijskom postupku.
U skladu sa Zakonom o građanskom postupku predmeti se u prvom stupnju razmatraju na okružnom ili mjesnom sudu, osim predmeta koji se prema zakonu razmatraju na regionalnom sudu. Tužbe za neosporeno izvršenje obveza (bezstrīdus piespiedu izpildīšana) te izvršenje obveza po sudskom nalogu (saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtība) razmatraju se u zemljišnoknjižnom uredu nadležnog okružnog ili općinskog suda. Regionalni sudovi razmatraju sljedeće postupke u prvom stupnju:
U skladu sa Zakonom o građanskom postupku, ako u predmetu postoji nekoliko tužbi od kojih su neke u nadležnosti okružnog ili općinskog suda, a ostale regionalnog suda ili ako je općinski ili okružni sud prihvatio protutužbu koja je u nadležnosti regionalnog suda, predmet se razmatra na regionalnom sudu. Regionalni sud u Rigi ima nadležnost prvostupanjskog suda u građanskim postupcima koji uključuju državnu tajnu. Na prvostupanjskom sudu u građanskim postupcima sudi sudac pojedinac, a u žalbenim postupcima sudsko vijeće (potpuni žalbeni postupak ili kasacijski postupak).
Predmeti u vezi s povredom upravnih propisa razmatraju se na okružnim ili općinskim sudovima i regionalnim sudovima koji su nadležni u građanskim i kaznenim postupcima. U skladu s latvijskim Zakonikom o povredi upravnih propisa, odluka koju donese više tijelo može se osporiti na okružnom ili mjesnom sudu. Presuda suca okružnog ili općinskog suda može se osporavati na regionalnom sudu ako je tako izričito predviđeno latvijskim Zakonikom o kršenju upravnih propisa. Protiv presude žalbenog suda u postupcima kršenja upravnih propisa ne može se uložiti žalba i ona stupa na snagu na dan donošenja.
U skladu sa Zakonom o upravnom postupku, upravni postupci se u prvom stupnju razmatraju na sudovima upravnog okružnoga suda, osim ako je zakonom drukčije predviđeno. Ako se postupak provodi na upravnom okružnom sudu kao prvostupanjskom sudu i taj sud treba potvrditi informacije koje uključuju državnu tajnu, postupak se provodi u sudnici Upravnog okružnog suda u Rigi. Ako je zakonom predviđeno da se upravni postupci razmatraju u prvom stupnju na regionalnom upravnom sudu ili odjelu za upravne poslove Senata Vrhovnog suda umjesto na upravnom okružnom sudu, odgovarajući zahtjev treba podnijeti regionalnom upravnom sudu ili Senatu Vrhovnog suda, ovisno o slučaju. Stranka u upravnom postupku može pokrenuti potpuni žalbeni postupak protiv presude ili dopunske presude prvostupanjskog suda, osim ako je zakonom predviđeno da se protiv presude ne može uložiti žalba ili se može uložiti žalba samo u kasacijskom postupku. Protiv presude okružnog upravnog suda koja još nije stupila na snagu može se žaliti na regionalnom upravnom sudu. Stranka u upravnom postupku može uložiti žalbu u kasacijskom postupku protiv presude ili dopunske presude žalbenog suda ako je sud prekršio materijalnopravna ili postupovna pravila ili nije postupio u skladu sa svojim ovlastima tijekom postupka. Na prvostupanjskom sudu u upravnim postupcima sudi sudac pojedinac ili sudsko vijeće, a na žalbenom sudu, u potpunom žalbenom postupku ili kasacijskom postupku, sudsko vijeće.
U skladu sa Zakonom o patentu, Regionalni sud u Rigi kao prvostupanjski sud razmatra sljedeće predmete u vezi sa zakonskom zaštitom izuma u građanskim postupcima:
U skladu sa Zakonom o dizajnu, Regionalni sud u Rigi kao prvostupanjski sud razmatra sljedeće predmete u vezi sa zakonskom zaštitom dizajna:
Vrhovni sud sastoji se od Senata koji ima tri odjela (Odjel za građanske predmete, Odjel za kaznene predmete i Odjel za upravne predmete) i dvije komore (Komora za građanske predmete i Komora za kaznene predmete). U komorama se razmatraju potpuni žalbeni postupci protiv prvostupanjskih presuda regionalnih sudova. Senat je sud na kojemu se razmatraju žalbe u kasacijskom postupku protiv svih presuda općinskih ili regionalnih sudova te je prvostupanjski sud za predmete koji se odnose na odluke Vijeća Nacionalnog revizorskog ureda (Valsts kontroles padome) donesene u skladu s člankom 55. Zakona o Nacionalnom revizorskom uredu. Predmete u svakoj komori razmatra vijeće sastavljeno od tri suca. U Senatu Vrhovnog suda, predmete razmatra vijeće triju sudaca ili, u određenim slučajevima propisanima zakonom, u proširenom sastavu.
Da, pristup je besplatan.
Kratki sadržaj baze podataka
Portal nacionalnih sudova sadržava izbor presuda u građanskim i kaznenim postupcima svih redovnih sudova i presude upravnih sudova. Podaci se mogu pronaći u odjeljcima Tiesu nolēmumi (Sudske presude) i E-Pakalpojumi (e-usluge).
Portal Vrhovnog suda sadržava arhiv sudske prakse s tematskim presudama Senata i zbirke sudske prakse. Podaci se mogu pronaći u odjeljku Tiesu informācija (sudske informacije).
Kontekst
Podaci objavljeni na Portalu nacionalnih sudova te presude Senata i zbirke sudske prakse objavljeni na portalu Vrhovnog suda trenutačno su dostupni samo na latvijskom jeziku.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.