Настоящият раздел ви предоставя информация за организацията на обикновените съдилища в Латвия.
Намиране на информация по региони
В Латвия съдебната власт се упражнява от районни/градски съдилища (rajona/pilsētas tiesas), окръжни съдилища (apgabaltiesas) и Върховния съд (Augstākā tiesa).
Гражданските и наказателните дела се разглеждат от общо 40 съдилища, разпределени на три нива — 34 районни/градски съдилища, пет окръжни съдилища и Върховния съд.
Районните/градските съдилища в Латвия са:
Административните дела се разглеждат от:
В компетентността на Окръжния административен съд и Районния административен съд попада цялата административна територия на Латвия. Районният административен съд заседава в пет съдебни палати (по една във всеки съдебен район), т.е. в Рига, Йелгава, Резекне, Валмиера и Лиепая.
Съгласно Наказателно-процесуалния кодекс (Kriminālprocesa likumu) всички наказателни дела се разглеждат на първа инстанция от районните/градските съдилища. Районният съд на Рига-град за област Видземе е компетентният първоинстанционен съд по наказателните дела, чиито преписки съдържат документи, касаещи държавни тайни. Окръжните съдилища разглеждат като въззивна инстанция жалбите срещу решенията, постановени от районните/градските съдилища. Сенатът на Върховния съд разполага с касационни правомощия по жалби срещу решенията на районните/градските и окръжните съдилища. Районните/градските съдилища разглеждат наказателните дела в едноличен състав. Ако дадено наказателно дело е с особена сложност, председателят на първоинстанционния съд може да разпореди то да се гледа от колегиален състав, т.е. от трима съдии от въпросния съд. На въззивна и касационна инстанция наказателните дела се разглеждат от състав от няколко съдии.
Съгласно Гражданския процесуален кодекс (Civilprocesa likumu) на районния/градския съд като първа инстанция са подсъдни всички граждански дела, с изключение на тези, които са подсъдни на окръжния съд. Исковете за принудително изпълнение на безспорни вземания (bezstrīdus piespiedu izpildīšana) и за изпълнение въз основа на покана за доброволно изпълнение (saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtība) са от компетентността на службата на поземления регистър към съответния районен/градски съд. На окръжния съд като първа инстанция са подсъдни:
Съгласно Гражданския процесуален кодекс, когато по едно дело са предявени няколко иска и някои от тях са от компетентността на районен/градски съд, а други — от компетентността на окръжен съд, или когато районен/граждански съд е приел насрещен иск, който е от компетентността на окръжния съд, делото се разглежда от окръжния съд. Окръжният съд на Рига е компетентният първоинстанционен съд по граждански дела, чиито преписки съдържат документи, касаещи държавна тайна. Първоинстанционните съдилища разглеждат гражданските дела в състав от един съдия, а въззивните и касационните — в колегиален състав.
Делата за административни нарушения се разглеждат от районните/градските и окръжните съдилища, които са компетентни по граждански и наказателни дела. Съгласно Кодекса за административните нарушения решенията на по-горестоящия административен орган могат да се обжалват пред районния/градския съд. Решението на последния подлежи на обжалване пред окръжния съд, ако Кодексът за административните нарушения го допуска изрично. Решенията на въззивната инстанция по дела за административно нарушение не подлежат на по-нататъшно обжалване и придобиват сила на пресъдено нещо в деня на постановяването им.
Съгласно Административно-процесуалния кодекс (Administratīvā procesa likumu) административните дела се разглеждат на първа инстанция от районния административен съд, заседаващ в съдебната палата, освен в случаите, когато законът предвижда друго. Когато делото се разглежда на първа инстанция от районен административен съд и съдът трябва да провери информация, представляваща държавна тайна, делото се прехвърля за решаване от районния административен съд в Рига. Когато законът предвижда, че на първа инстанция дадено административно дело подлежи на разглеждане не от районния административен съд, а от окръжния административен съд или от административното отделение на Сената към Върховния съд, молбата се подава до съответния съд или посоченото отделение. Страните по административното производство могат да обжалват решението и допълнителното решение на първоинстанционния съд, с изключение на случаите, в които законът предвижда, че решението не подлежи на обжалване или може да е предмет само на касационна жалба. Решенията на районния административен съд, които не са придобили сила на пресъдено нещо, могат да бъдат обжалвани пред окръжния административен съд. Страните по административното производство могат да подадат касационна жалба срещу решението и допълнителното решение на въззивния съд, когато е налице нарушение на материалния или процесуалния закон или съдът е превишил правомощията си при разглеждане на делото. Първоинстанционните съдилища разглеждат административните дела в състав от един съдия или в колегиален състав, а въззивните и касационните — в колегиален състав.
Съгласно Закона за патентите (Patentu likumu) Окръжният съд на Рига разглежда като първа инстанция (по реда на гражданското производство) делата във връзка с правната защита на изобретения:
Съгласно Закона за промишления дизайн (Dizainparaugu likumu) Окръжният съд на Рига разглежда като първа инстанция следните дела във връзка с правната защита на промишлени дизайни:
Върховният съд на Латвия се състои от Сенат (Senāts), който включва три отделения (гражданско, наказателно и административно) и две колегии (гражданска и наказателна). Колегиите правораздават като въззивна инстанция по дела, разгледани на първа инстанция от окръжните съдилища. Сенатът действа като касационен съд по всички дела, разгледани от районните/градските и окръжните съдилища, и правораздава като първоинстанционен съд по жалби срещу решения, приети от Сметната палата на Латвия (Valsts kontroles padome) на основание член 55 от Закона за Сметната палата (Valsts kontroles likums). Колегиите заседават в тричленен състав. Сенатът на Върховния съд заседава в състав от трима съдии, като обаче те може да са повече в случаите, предвидени в закона.
Портал на националните съдилища
Да, достъпът е безплатен.
Кратко описание на съдържанието на базата данни
На портала на националните съдилища се публикуват решенията на всички общи съдилища по граждански и наказателни дела (селективно публикуване), както и решения на административните съдилища. За информация можете да се консултирате с рубриките Tiesu nolēmumi („Съдебни решения“) и E-Pakalpojumi („Е-услуги“).
Уебсайтът на Върховния съд предоставя достъп до архива на съдебните решения, към който са добавени актуалните решения на Сената и резюмета на съдебната практика. За информация можете да се консултирате с рубриката Tiesu informācijas („Съдебна информация“).
Допълнителна информация
Понастоящем информацията, публикувана на портала на националните съдилища, и решенията и резюметата на съдебната практика, публикувани на уебсайта на Върховния съд, са достъпни само на латвийски език.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.