Információk keresése régiónként
Az emberi jogok védelme területén működő szakosodott szervek
Azon jogterülettől függően, amely általánosságban véve szabályozza azt a cselekményt, amely egy személy jogainak sérelmét eredményezte (vagyis polgári jog, büntetőjog, közigazgatási jogvita stb.), az érintett személy az ügyet vagy közvetlenül bíróság elé terjesztheti, polgári jogi összefüggésben rendszerint kereset indításával, vagy pedig a jogszabályok által meghatározott eljárásoknak megfelelően más állami szerv elé.
A büntetőjogban az a személy, akinek jogait a büntető törvénykönyvben meghatározott cselekmény sértette, a rendőrséghez vagy az ügyészséghez fordulhat, a büntető tárgyalásra pedig a büntetőeljárás szabályainak megfelelően kerül sor.
A közigazgatási jogviták esetén a 2004. évi 554. törvénynek megfelelően bármely személy, aki arra hivatkozik, hogy jogát vagy jogos érdekét sértette valamely hatóság közigazgatási aktusa, vagy az a tény, hogy kérelmét a jogszabályban meghatározott határidőn belül nem bírálták el, az illetékes közigazgatási bíróságtól kérheti az aktus megsemmisítését, a kért jog vagy jogos érdek elismerését, valamint az okozott kár megtérítését. Ugyanígy az a személy, aki arra hivatkozik, hogy egy másik jogalanyt célzó egyedi közigazgatási aktus sértette jogát vagy jogos érdekét, szintén a közigazgatási bíróság elé terjesztheti az ügyet. Főszabály szerint azt megelőzően, hogy az ügyet az illetékes közigazgatási bíróság elé terjesztené, az adott személy köteles egy (a 2004. évi 554. törvény 7. cikkében szabályozott) előzetes eljárást követni, amely abból áll, hogy az aktust kibocsátó hatóságtól vagy a hatóság felettes szervétől (amennyiben van ilyen) kéri az aktus teljes vagy részleges hatályon kívül helyezését.
A bíróságok és fent említett egyéb állami szervek hatáskörét a hatályos jogszabályok határozzák meg (például a polgári perrendtartás, a büntetőeljárásról szóló törvény, a 2004. évi 554. törvény).
Ami a bíróságok előtti eljárást illeti, főszabály szerint ezek rendes jogi eljárások, a szóban forgó jogterülettől függő sajátosságokkal (további információért lásd a csak román nyelven elérhető http://portal.just.ro/SitePages/ghid.aspx oldalt).
A bíróságok elérhetőségére vonatkozó adatok, és további kiegészítő információk a következő címen találhatók Portalul instanțelor de judecată [bírósági portál] (csak román nyelven).
A központi iroda címe:
Strada Eugeniu Carada No 3 Sector 3Térkép: http://www.avp.ro/locatie.jpg
A központi iroda elérhetősége:
Telefonos ügyfélszolgálat: (+40) (0)21 3127134;
Kezelő: (+40) (0)21 3129462;
E-mail: avp@avp.ro
Honlap: http://www.avp.ro/
Ügyfélfogadási idő:
Hétfőtől csütörtökig 9:00-től 16:00 óráig, és pénteken 9:00-től 12:00 óráig a szakosodott munkatársakkal (tanácsadók és szakértők) folytatott megbeszélésekre. Az állampolgárok kérésükre időpontot kaphatnak az ombudsmanhoz és helyetteseihez is.
A regionális irodák címei:
A romániai ombudsman regionális irodái
Az intézmény bemutatása (jogszabályi háttér, bemutatás, szervezet, feladatok, panaszok, eljárások)
http://www.avp.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=67&Itemid=161&lang=ro-ro
Panaszbejelentő formanyomtatvány:
http://www.avp.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=166&Itemid=123&lang=ro
Az ombudsmanra vonatkozó főbb hatályos szabályok a következő rendelkezésekben szerepelnek:
Az intézmény célja és jellemzői:
Az ombudsman helyettesei
Az ombudsman munkáját a következő tevékenységi körökre szakosodott helyettesek segítik:
Ki fordulhat panasszal az ombudsmanhoz, és milyen ügyekben:
1. Azok az aktusok és cselekmények, amelyekkel kapcsolatban benyújtható panasz
A hatóságok azon közigazgatási aktusai vagy cselekményei lehetnek panasz tárgyai, amelyek az egyének jogainak és szabadságainak sérelmét eredményezhetik.
A törvény értelmében az önálló állami vállalatok aktusai szintén azon közigazgatási aktusok közé tartoznak, amelyek az ombudsman hatáskörébe tartoznak.
A közigazgatási szervek tétlenségét, valamint az aktusok késedelmes kibocsátását szintén közigazgatási aktusnak tekintik.
Az alábbiak nem tartoznak az ombudsman hatáskörébe, és amennyiben a panasz tárgyát ezek képezik, azt indokolás nélkül elutasítják:
2. Ki nyújthat be panaszt az ombudsmanhoz?
Bármely természetes személy, állampolgárságra, korra, nemre, politikai hovatartozásra vagy vallási meggyőződésre tekintet nélkül benyújthat panaszt az ombudsmanhoz.
3. Az ombudsmani intézmény az állampolgárok jogainak és szabadságainak védelmére irányuló feladatait az állampolgároknak a hatóságokkal fenntartott kapcsolatai során:
4. A panasz elfogadásának és megvizsgálásának feltételei
5. Azok az esetek, amelyekben a panaszt nem lehet megvizsgálni:
6. A panaszkezelés módjai:
Cím:
Bulevardul G-ral Gheorghe Magheru No 7 Sector 1 010322 BukarestElérhetőség:
Tel.: (+40) (0)21 3153633, (+40) (0)21 3153630, (+40) (0)21 3100789, (+40) (0)21 3100790
Fax: (+40) (0)21 3127474;
E-mail: office@anpfdc.ro
Honlap: http://www.copii.ro/?lang=en
Ügyfélfogadás:
Hétfőtől csütörtökig: 8:30 – 16:30
Péntek: 8:30 – 14:00
Örökbefogadási osztály: Kedd, csütörtök: 9:00 – 12:00
Az intézmény bemutatása (jogi háttér, bemutatás, szervezet, feladatok, a szolgáltatások fajtái):
http://www.copii.ro/despre-noi/misiune/,
http://www.copii.ro/activitate/sistemul-de-protectie-a-copilului/prezentare-generala/.
A Gyermekvédelmi Főosztály a Nemzeti Gyermekvédelmi és Örökbefogadási Hatóság szakosodott főosztálya.
Feladatok:
A központi iroda címe:
Piata Valter Maracineanu Nos 1-3, Sector 1, 010155 BukarestTelefon: (+40) (0)21 3126578; (+40) (0)21 3126579
Fax: (+40) (0)21 3126585
E-mail: support@cncd.org.ro
Honlap: http://www.cncd.org.ro/
Ügyfélfogadás:
Hétfőtől csütörtökig: 8:00-16:30; péntek: 8:00 – 14:00
A regionális irodák és a Kutatási Központ címei:
http://www.cncd.org.ro/contact/
Az intézmény bemutatása (jogszabályi háttér, bemutatás, szervezet, feladatok, panaszok, eljárások):
http://www.cncd.org.ro/ ,
http://www.cncd.org.ro/profil/,
http://www.cncd.org.ro/organizare/
Jogi háttér:
A Hátrányos Megkülönböztetés Elleni Küzdelem Nemzeti Tanácsa a hátrányos megkülönböztetés valamennyi formája elleni küzdelemről és annak szankcionálásáról szóló, újra közzétett 137/2000. kormányrendelet alapján működik.
Az intézmény bemutatása:
A Hátrányos Megkülönböztetés Elleni Küzdelem Nemzeti Tanácsa (CNCD) a Parlament ellenőrzése alatt álló, a hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelemre irányuló tevékenységeket végző önálló állami hatóság. A Tanács biztosítja a hátrányos megkülönböztetés tilalma elvének tiszteletben tartását és alkalmazását a hatályos nemzeti jogszabályokkal, valamint azon nemzetközi egyezményekkel összhangban, amelyeknek Románia részese. A Hátrányos Megkülönböztetés Elleni Küzdelem Nemzeti Tanácsa a hátrányos megkülönböztetés valamennyi formájának megelőzéséről és szankcionálásáról szóló, újra közzétett 137/2000. kormányrendelet alapján működik.
1. Mit kell tartalmaznia a panasznak?
A panasznak tartalmaznia kell a következő kötelező adatokat:
2. Mi történik a panasz benyújtását követően?
A panaszt nyilvántartásba veszik és továbbítják a Végrehajtó Bizottságnak elbírálásra. A panaszt az állítólagos hátrányosan megkülönböztető cselekmény megtörténtének időpontját, vagy az érintett személy arról való tudomásszerzésének időpontját követő egy évig lehet benyújtani. A hátrányos megkülönböztetést állítólag elszenvedő személy bírósághoz fordulhat a hátrányosan megkülönböztető cselekmények következményeinek orvoslása és a hátrányosan megkülönböztető cselekményt megelőző állapot helyreállítása érdekében. A panaszkezelésre rendelkezésre álló időtartam 90 nap.
A Végrehajtó Bizottság a hátrányosan megkülönböztető cselekmény megtörténtét úgy vizsgálja, hogy kötelező jelleggel idézi a feleket, bármilyen, a kézhezvétel visszaigazolását lehetővé tévő úton. A felek személyes megjelenésének elmaradása nem akadályozza a panasz elbírálását. A helytálló döntés meghozatalának biztosítása érdekében kiegészítő vizsgálatot lehet folytatni, a felek meghallgatását is beleértve.
A panaszosnak bizonyítania kell a hátrányosan megkülönböztető cselekmény megtörténtét, míg a hátrányos megkülönböztetéssel vádolt személynek azt kell bizonyítania, hogy a szóban forgó cselekmény nem jelentett hátrányos megkülönböztetést.
Az ítéletet (a Végrehajtó Bizottság határozatát) az azt követő 15 napon belül írásban közlik, hogy a Végrehajtó Bizottság ülésén elfogadta a határozatot. A felek a kézhezvételt követő 15 napon belül bíróság előtt megtámadhatják a Végrehajtó Bizottság határozatát. Mindkét fél mentesül az illetékfizetési kötelezettség alól.
3. Melyek a hátrányosan megkülönböztető cselekmények esetén alkalmazott jogkövetkezmények?
Elérhetőség:
Str. Splaiul Independentei No 202, 8th floor, room 23, Sector 6, BukarestTel.: (+40) (0)21 3113048
Fax: (+40) (0)21 3113047
E-mail: info@anr.gov.ro.
Honlap: http://www.anr.gov.ro/
A regionális és megyei irodák elérhetősége:
http://www.anr.gov.ro/index.php/contact
Az intézmény bemutatása (feladatmeghatározás, szerkezet, eredmények):
Jogi háttér:
A 2005. évi 7. törvénnyel módosított formájában jóváhagyott, a Romák Nemzeti Ügynökségének létrehozásáról szóló 2004/78. kormányrendelet
A Romák Nemzeti Ügynökségének szervezetéről és működéséről szóló, módosított és kiegészített 2004/1703. határozat 3. cikkében szereplő feladatköre gyakorlása során az intézmény a következő fő feladatokat végzi:
Feladatkörének gyakorlása során a Romák Nemzeti Ügynöksége:
Elérhetőség:
Tel.: (+40) (0)21 2125438; (+40) (0) 21 2125439; (+40) (0)21 3220976; (+40) (0)21 3226303; (+40) (0)213226304; (+40) (0)21 3207155
Fax: (+40) (0)21 2125443
E-mail: registratura@anph.ro
Ügyfélfogadás:
Hétfőtől péntekig: 9:00 - 16:00 (telefonos megkeresésekre)
Az intézmény bemutatása (szervezet, feladatok, szervezeti és működési szabályzat):
http://www.mmuncii.ro/Minister
Jogi háttér:
A Fogyatékossággal Élőket Támogató Nemzeti Hatóság a központi közigazgatás jogi személyiséggel rendelkező szakosodott szerve, a Munkaügyi, Családügyi, Szociális Védelmi és Időskorúakkal foglalkozó Minisztérium alá tartozik.
A Hatóság központilag koordinálja a fogyatékossággal élő személyek különös védelmére és jogaik előmozdítására vonatkozó tevékenységet; e jogok előmozdítása érdekében politikákat, stratégiákat és szabványokat készít, valamint nyomon követi a fogyatékossággal élő személyek különös védelmére szolgáló vonatkozó szabályok alkalmazását és tevékenységeket.
A fogyatékossággal élő személyek jogait megállapító jogszabályok:
A fogyatékossággal élő személyek a következő rendelkezésekben szereplő előnyöket élvezik:
Központi iroda címe:
B-dul G-ral. Gheorghe Magheru Nos 28-30, Sector 1, 010336 Bukarest
Elérhetőség:
Tel.: (+40) (0)31 8059211; (+40) (0)31 8059212
Fax: (+40) (0)31 8059602
E-mail: anspdcp@dataprotection.ro
Honlap: http://www.dataprotection.ro/
Ügyfélfogadás:
Az intézmény bemutatása:
A Személyesadat-kezelés Nemzeti Felügyeleti Hatósága teljesen függetlenül és pártatlanul végzi tevékenységét. A Hatóság figyelemmel kíséri és ellenőrzi a személyes adatok kezelése tekintetében az egyének védelméről, és az ilyen adatok szabad áramlásáról szóló 2001. évi 677. törvény hatálya alá tartozó adatkezelés törvényességét.
Célkitűzés:
Az egyének alapvető jogainak és szabadságainak, különösen a titoktartáshoz, a családi élethez és a magánélethez való jognak a védelme a személyes adatok kezelésére, és az ilyen adatok szabad áramlására tekintettel.
Jogi háttér:
A Személyes-adatkezelés Nemzeti Felügyeleti Hatóságának létrehozásáról, szervezetéről és működéséről szóló 2005. évi 102. törvény.
Feladatok (többek között):
A panaszok, megkeresések, kérelmek fogadására és elbírálására vonatkozó eljárás:
Azok a személyek, akiknek személyes adatait kezelik, írásban a Felügyeleti Hatósághoz fordulhatnak, ha úgy vélik, hogy megsértették a 2001. évi 677. törvényben meghatározott jogaikat, feltéve, hogy ugyanebben az ügyben korábban nem került sor jogi lépésekre, és csak azt követően, hogy korábban megkeresték azt az adatkezelőt, akivel/amellyel szemben a panaszt benyújtották.
Az ANSPDCP-hez panaszt benyújtani kívánó személyek az intézmény honlapjáról letölthetik az esetlegesen igénybe venni kívánt formanyomtatványt.
Jogi háttér:
A bíróságok által büntetőeljárás során elrendelt büntetések és szabadságvesztéssel járó intézkedések végrehajtásáról szóló, 2013. június 2-i 254. törvény és Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsának a szabadságvesztés büntetések végrehajtásának felügyeletével megbízott kirendelt bírák tevékenysége szervezési szabályainak elfogadásáról szóló 2014. évi 89. határozata.
Bemutatás és szerep:
A kirendelt bírók a romániai bírósági rendszer bírái. A bírákat évente rendeli ki a fellebbviteli bíróság elnöke minden, a fellebbviteli bíróság illetékességi területén található büntetés-végrehajtási intézethez. A szabadságvesztés büntetések végrehajtásának felügyeletére kirendelt bíró szerepe e büntetések végrehajtása jogszerűségének ellenőrzése. Az őrizetbevételi és előzetes fogvatartási központot vagy előzetes fogvatartási központot működtető büntetés-végrehajtási intézethez kirendelt bíró ellenőrzi továbbá a szabadságelvonással járó megelőző intézkedések végrehajtása jogszerűségének biztosítását is. Ugyanakkor a bíró biztosítja a szabadságvesztés büntetést töltők számára a jogszabályok által biztosított jogok tiszteletben tartását.
Panaszok:
Az elítélt azon időpontot követő három napon belül, hogy tudomást szerzett az őrizet feltételeit megváltoztató bizottsági határozatról, panaszt nyújthat be a szabadságvesztéssel járó intézkedések végrehajtását felügyelő kirendelt bíróhoz a hivatkozott határozat tekintetében (a 2013. évi 254. törvény 153. cikkének (8) bekezdése).
A központi iroda címe:
Strada Lt. col. Marinescu C-tin No 15A, Sector 5, Bukarest
Tel.: (+40) (0)21 4109940
Fax: (+40) (0)21 4107501
E-mail: igi@mai.gov.ro és document.igi@mai.gov.ro - kizárólag a személyi azonosító kártya másolatának továbbítására használt cím
A Bevándorlási Főfelügyelőség különböző igazgatóságainak címe:
http://igi.mai.gov.ro/contact/bucure%C8%99ti
A Bevándorlási Főfelügyelőség regionális egységei:
http://igi.mai.gov.ro/ro/node/contact
Az intézmény bemutatása:
A Bevándorlási Főfelügyelőség a központi közigazgatás szakosodott szerveként szerveződött és folytatja működését. Jogi személyiséggel rendelkező, a Közigazgatási és Belügyminisztérium (Ministerul Administrației și Internelor) alá rendelt közintézmény.
Célkitűzés:
A Román Bevándorlási Hivatal (Oficiul Român pentru Imigrări) részeként kialakítva a Bevándorlási Főfelügyelőség jogszabályban meghatározott feladatokat lát el Románia migrációs, menekültügyi, külföldieket integráló és a kapcsolódó jogszabályok végrehajtására vonatkozó politikáinak végrehajtása érdekében.
A Bevándorlási Főfelügyelőség tevékenysége közszolgálat, amely egyéni és közösségi érdekeket is szolgál, és kizárólag jogszabályi alapon és azzal összhangban támogatja az állami intézményeket.
Jogi háttér:
A Bevándorlási Főfelügyelőség szervezeti struktúrája és feladatai a módosított és kiegészített 2007. június 20-i 639. kormányhatározatban szerepelnek.
Szervezeti tekintetben a Főfelügyelőség központi igazgatóságokból, szolgálatokból és más funkcionális egységekből áll, valamint a menedékkérők elhelyezésével és kezelésével foglalkozó regionális központokból, a nyilvános őrizetbe vett külföldiek elhelyezésével foglalkozó regionális központokból, és megyei szintű intézményekből.
Feladatainak ellátása során a Bevándorlási Főfelügyelőség együttműködik a Közigazgatási és Belügyminisztériummal és más állami intézményekkel, valamint a migrációs és humanitárius védelemmel összefüggő tevékenységekben részt vevő NGO-kkal és külföldi állampolgárokkal. A jogszabályokkal összhangban megállapodásokat köt külföldi társintézményekkel és nemzetközi szervezetekkel.
Az uniós és nem uniós polgárok kategóriái, a menedékjog és bevándorlás, a jogszabályok, valamint a Bevándorlási Főfelügyelőség programjai és stratégiái tekintetében további információ olvasható az intézmény honlapján.
Az intézmény címe:
Str. Matei Voievod No 14, Sector 2, Bukarest
Tel.: (+40) (0)21 3027030
Fax: (+40) (0)21 3027064; +40 21 2520097
E-mail: comunicare@inspectiamuncii.ro
A személyi azonosító kártya másolatának továbbítására használt e-mailcím: copiedoc@inspectiamuncii.ro
Honlap: https://www.inspectiamuncii.ro/
A Munkaügyi Felügyelőség ügyfélfogadása:
Hétfőtől csütörtökig: 8:00 – 16:30
Péntek: 8:00 – 14:00
Az intézmény bemutatása:
A Munkaügyi Felügyelőség a központi közigazgatás szakosodott szerve, a Munkaügyi, Családügyi, Szociális Védelmi és Időskorúakkal foglalkozó Minisztérium alá tartozik. Központi irodája a bukaresti körzetben van.
Az intézmény jogi személyiséggel rendelkezik, és a munkaügyi kapcsolatok, a munkabiztonság és munkaegészségügy és a piaci felügyelet területén ellenőrzést végző állami hatóság szerepét tölti be.
Az intézmény célja:
A Munkaügyi Felügyelőség feladata a munkahelyi szociális védelem biztosítása az újra közzétett Román Alkotmány 41. cikkével, az 1973. évi 284. államtanácsi határozattal ratifikált, az ipari és kereskedelmi munkaügyi ellenőrzésről szóló 1947. évi 81. ILO egyezmény, valamint az 1975. évi 83 államtanácsi határozattal ratifikált, a mezőgazdasági munkaügyi ellenőrzésről szóló 1969. évi 129. ILO egyezmény alapján.
Jogi háttér:
Az intézményt létrehozó és szervezetére vonatkozó jogszabályok a következők:
A Munkaügyi Felügyelőség alá tartozó szervek a következők:
A Munkaügyi Felügyelőséghez benyújtható panaszokkal kapcsolatos tájékoztatás elérhető az intézmény honlapján.
A közérdekű információk elérhetők az intézmény honlapján.
A központi iroda címe:
Strada Avalanșei Nos 20-22, sector 4, 040305 Bukarest
Ügyfélfogadás:
Hétfőtől csütörtökig: 8:00 – 16:30
Péntek: 8:00 – 14:00
Meghallgatások:
A Nemzeti Foglalkoztatási Ügynökség elnökéhez minden hónap első vagy harmadik keddjén 11:00 és 12:00 óra között lehet meghallgatási időpontot foglalni. Meghallgatási időpontért a következő telefonszámot kell hívni: (+40) (0)21 3039831
Honlap: https://www.anofm.ro/index.html?agentie=ANOFM&page=0
E-mail: anofm@anofm.ro
A Nemzeti Foglalkoztatási Ügynökség megyei fiókjainak honlapjaira vonatkozó információ megtalálható az intézmény honlapján.
Az intézmény bemutatása:
Az Ügynökség széleskörű szolgáltatásokat kínál, ezek - többek között - a következők: foglalkoztatási tanácsadás, szakképzések, létszámcsökkentést megelőző tanácsadási szolgáltatások, szakmai gyakorlat, vállalkozásindítási tanácsadás, hátrányos csoportokhoz tartozó személyek foglalkoztatásának támogatása, és munkahelyteremtés céljából előnyös bérek biztosítása.
Egyaránt nyújt szolgáltatásokat a munkanélküliek és a vállalkozások számára.
Fő célja a foglalkoztatási arány növelése és ezzel a munkanélküliség csökkentése.
Jogi háttér:
- a Nemzeti Foglalkoztatási Ügynökség szervezetéről és működéséről szóló 202. törvény;
- a Nemzeti Foglalkoztatási Ügynökség alapszabályáról szóló 1610. kormányhatározat (ANOFM).
A Nemzeti Foglalkoztatási Ügynökség fő célja:
További információ elérhető az intézmény honlapján.
Központi iroda:
Splaiul Independenței No 294, Block B, Sector 6, 060031 Bukarest
Tel.: (+40) (0)21 2071101; (+40) (0)21 2071102
Fax: (+40) (0) 21 2071103
E-mail: office@anpm.ro
Honlap: http://www.anpm.ro/
Ügyfélfogadás:
Hétfőtől csütörtökig: 8:00 – 16:30
Péntek: 8:00 – 14:00
Az intézmény bemutatása:
A Nemzeti Környezetvédelmi Ügynökség a központi közigazgatás szakosodott intézménye, a Környezetvédelmi Minisztérium alá tartozik. A Nemzeti Környezetvédelmi Ügynökség átszervezéséről és működéséről, valamint az alárendelt közintézményekről szóló, 2012. október 17-i 1000. kormányhatározat szerint a környezetvédelem területére vonatkozó politikák és jogszabályok végrehajtására vonatkozó hatáskörrel rendelkezik.
Célkitűzés:
A Nemzeti Környezetvédelmi Ügynökség a környezetvédelem területére vonatkozó elvek biztosítására és jogszabályok végrehajtására irányuló európai és nemzetközi együttműködési keret égisze alatt végzi tevékenységét.
A Nemzeti Környezetvédelmi Ügynökség feladata a következő:
A panaszokat a 2002. évi 233. törvénnyel jóváhagyott, a panaszkezelés szabályozásáról szóló 2002. évi 27. kormányrendelettel összhangban nyilvántartásba veszik, és e-mailen keresztül lehet elküldeni az alábbi címre: office@anpm.ro.
A névtelen panaszokkal vagy az azonosító adatokat nem tartalmazó panaszokkal nem foglalkoznak és lezárják azokat.
Cím:
Bulevardul Aviatorilor No 72, Sector 1, 011865 Bukarest
E-mail: cabinet@anpc.ro
Ügyfélfogadás:
Hétfőtől csütörtökig: 8:00 – 16:30
Péntek: 8:00 – 14:00
Jogi háttér:
Az ANPC feladata többek között a következő:
Az ANPC feladatainak teljes felsorolása megtalálható az intézmény honlapján.
Bejelentések és panaszok:
A fogyasztók a regionális és megyei fogyasztóvédelmi biztosok irodáiba vagy a Bukarest körzeti fogyasztóvédelmi biztoshoz küldhetik a bejelentéseket és panaszokat attól függően, hogy a panasszal érintett gazdasági szereplő mely adott illetékességi területen végzi üzleti tevékenységét.
Bejelentés vagy panasz benyújtásához látogassa meg az INFO panaszok oldalt, ahol megtekintheti a követendő eljárást panaszbenyújtás esetén és a regionális és megyei fogyasztóvédelmi biztosok elérhetőségeit.
A vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint a panaszokat és bejelentéseket írásban vagy elektronikus formában kell benyújtani, a benyújtásukra sor kerülhet személyesen is.
A panaszok elektronikus formában való benyújtása történhet ezen a honlapon.
A panaszt vagy bejelentést a panaszos vagy bejelentő nevében kell benyújtani.
A panaszt/bejelentést a jogszabályban meghatározott határidőn belül kezelik (a 2002. évi 27. kormányrendelettel összhangban), feltéve, hogy mellékeltek hozzá minden alátámasztó iratot, például adóügyi bizonylatot, készpénzfizetési számlát vagy egyéb nyugtát, az érintett szerződést vagy jótállási jegyet, vagy a megfelelő egyéb dokumentumokat.
Ahhoz, hogy a panasszal foglalkozzanak a biztosok, annak eleget kell tennie a fent szereplő feltételeknek. Ellenkező esetben információ hiányában lezárják az ügyet.
Cím:
Calea Călărașilor No 248, Bl. S19, Sector 3, 030634, Bukarest
Honlap: http://www.cnas.ro/
E-mail: relpubl1@casan.ro
Tel.: (+40) (0) 37-2309236
Fax: (+40) (0) 37-2309165
Az intézmény bemutatása:
A Nemzeti Egészségbiztosítási Ügynökség (CNAS) jogi személyiséggel rendelkező, nemzeti érdekű önálló közintézmény. Hatáskörébe tartozik a romániai szociális egészségbiztosítási rendszer állandó és összehangolt működésének biztosítása.
Jogi háttér:
Célkitűzések:
Olyan szociális egészségbiztosítási rendszer kialakítása és fenntartása, amely tiszteletben tartja a biztosított személyek jogait és kielégíti szükségleteiket.
Általános célkitűzések:
Különös célkitűzések:
A központi iroda címe:
Str. Stavropoleos No 6, Sector 3, 030084 Bukarest
Tel.: (+40) (0)21-3100824
Honlap: http://www.roaep.ro/prezentare/
E-mail: comunicare@roaep.ro
Az intézmény bemutatása:
Az Állandó Választási Hatóság jogi személyiséggel rendelkező önálló igazgatási intézmény, amely választási kérdésekre vonatkozó általános felhatalmazással rendelkezik. Feladata a választások és népszavazások megszervezése és lefolytatása, és annak biztosítása, hogy a politikai pártok és választási kampányok finanszírozása összhangban áll az Alkotmánnyal, a vonatkozó jogszabályokkal, és a nemzetközisé európai normákkal.
Jogi háttér:
Célkitűzések:
Funkciók (a felsorolás nem kimerítő):
A többi funkcióról tájékozódhat itt.
Feladatok (a felsorolás nem kimerítő):
A többi feladatról tájékozódhat itt.
Cím:
B-dul Nicolae Bălcescu No 21, Sector 1, Bukarest
Tel.: (+40) (0)21-3114921
Honlap: http://www.irdo.ro/
E-mail office@irdo.ro
Az intézmény bemutatása:
Az Emberi Jogok Romániai Intézete (IRDO) független nemzeti intézmény, amelynek feladatai a létrehozataláról szóló jogszabály szerint a kutatás, szakképzés, tájékoztatás és szakértői tanácsadás területére terjednek ki. A hivatkozott jogszabály biztosítja továbbá az ilyen intézmények valamennyi demokratikus államokban való létrehozatalát javasló ENSZ és Európa Tanács által meghatározott feltételekkel összhangban álló függetlenséget és pártatlanságot.
A kutatás, szakképzés, tájékoztatás és szakértői tanácsadás területére vonatkozó valamennyi különös feladatának ellátása során az Emberi Jogok Romániai Intézete folyamatosan figyelemmel van az emberi jogokkal foglalkozó nemzetközi szerződésekben megállapított szabályokra és a nemzetközi bíróságok vonatkozó ítélkezési gyakorlatára.
Ezen túlmenően az IRDO az emberi jogok előmozdításával és védelmével foglalkozó számos nemzetközi szervben figyelemreméltó jelenléttel bír.
Az Intézet szolgáltatásait valamennyi arra rászoruló személynek kínálja. Az alapdokumentumok és szakirodalmi hivatkozások szövegét térítésmentesen vagy csupán a másolási költségek megfizetése mellett rendelkezésre bocsátják.
Tudományos intézmények vagy szervek megbízhatják az Intézetet szakértői kutatómunka elvégzésével, és román és külföldi szakosodott fórumok kérésére véleményeket fogalmazhat meg. E szolgáltatások díját az Intézet vezetősége állapítja meg.
Jogi háttér:
Az Emberi Jogok Romániai Intézetének létrehozásáról szóló 1991. évi 9. törvény
Célkitűzés:
Az Intézet feladata annak biztosítása, hogy a közintézmények, a nem kormányzati szervek és a román állampolgárok kellő tájékoztatást kapjanak az emberi jogokkal kapcsolatos kérdésekben, valamint azzal kapcsolatban, hogy más, különösen az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezletben képviselt országokban hogyan biztosítják az emberi jogokat.
Az Intézet ugyanakkor igyekszik felhívni a nemzetközi szervek - és a külföldi nyilvánosság - figyelmét az emberi jogok romániai tiszteletben tartását és biztosítását célzó meglévő gyakorlati rendelkezésekre.
Az IRDO tevékenységei a következők:
Az IRDO-ra vonatkozó további tájékoztatás elérhető az intézmény honlapján.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.