Leia sisu riikide kaupa
Inimõigustega tegelevad riiklikud asutused
Spetsiaalsed inimõigustega tegelevad asutused
Allpool nimetatud institutsioonid võivad anda teile nõu põhiõigustega seotud küsimustes.
Võrdõiguslikkuse ja inimõiguste komisjon on Šotimaa, Inglismaa ja Walesi riiklik võrdõiguslikkuse küsimustega tegelev asutus, kelle eesmärk on kõrvaldada diskrimineerimine ja edendada võrdõiguslikkust, lähtudes üheksast alusest, mis on kaitstud 2010. aasta võrdõiguslikkuse seadusega (Equality Act 2010): vanus, puue, sugu, rassiline kuuluvus, usutunnistus ja tõekspidamised, rasedus ja emadus, abielu ja vabaabielu, seksuaalne sättumus ja soo korrigeerimine. See on „A staatusega“ ja valitsusest sõltumatu inimõigustega tegelev riiklik asutus, kes jagab Šotimaal oma volitusi kaitsta ja edendada inimõigusi Šotimaa inimõiguste komisjoniga.
Inimõigustega tegeleva riikliku asutusena on võrdõiguslikkuse ja inimõiguste komisjonil järgmised ülesanded:
Võrdõiguslikkuse ja inimõiguste komisjonil on muu hulgas õiguslikud volitused
http://www.equalityhumanrights.com/
Kontaktandmed:
Šotimaa võrdõiguslikkuse ja inimõiguste komisjon
telefon: 0141 288 5910
e-post: scotland@equalityhumanrights.com
Briti viipekeele kasutajatel on võimalik komisjoniga ühendust võtta kuuljatega võrdsetel alustel. Lisateabe saamiseks võtke ühendust võrdõiguslikkuse ja inimõiguste komisjoniga aadressil http://www.equalityhumanrights.com/
Võrdõiguslikkuse alase nõustamise tugiteenus
Telefon: 0808 800 0082
Tekstitelefon: 0808 800 0084
E-post: eass@mailgb.custhelp.com
Post: FREEPOST EASS abiliin FPN6521
Veebisaidi http://www.equalityadvisoryservice.com/ kaudu on kättesaadav ka viipekeeletõlge, veebivestlus ja kontaktvorm.
Vastuvõtuajad:
esmaspäevast reedeni kl 9.00–19.00
laupäeval kl 10.00–14.00
Suletud pühapäeviti ja riigipühadel
Šotimaa inimõiguste komisjon on Šotimaa riiklik inimõigustega tegelev asutus, kes vastab ÜRO Pariisi põhimõtetele seoses riiklike institutsioonide staatusega ja kellel on kõrgeim akrediteerimise tase („A staatus“). Šotimaa inimõiguste komisjon on Šotimaa parlamendi 2008. aastal loodud sõltumatu asutus, mille üldine kohustus on suurendada teadlikkust kõigist inimõigustest – nii majanduslikest, sotsiaalsetest, kultuurilistest, kodaniku- kui ka poliitilistest õigustest –, mis on ette nähtud igaühele kõikjal Šotimaal, ning edendada nende õiguste mõistmist ja tunnustamist ja parimaid tavasid inimõiguste valdkonnas. Tal on ka õigus raporteerida inimõiguste küsimustes otse ÜROle. Komisjoni ülesanded ja volitused on sätestatud 2006. aasta Šotimaa inimõiguste komisjoni seaduses.
Komisjonil on järgmised volitused:
Šotimaa inimõiguste komisjon ei tegele kaebustega ega osuta abiteenuseid üksikisikutele. Selle komisjoni teabelehes Help with Human Rights (Inimõiguste alane abi) on aga esitatud selliste organisatsioonide ja teenistuste andmed, kust võib saada nõu ja abi.
Kontaktandmed:
Scottish Human Rights Commission Governor's House Regent Road Edinburgh EH1 3DE tel: 0131 244 3550 e-post: hello@scottishhumanrights.com Veebilink: Šotimaa inimõiguste komisjonŠotimaa avalike teenuste ombudsman osutab tasuta sõltumatut ja erapooletut teenust vaidlustes, mis tekivad kodanike ja kohaliku omavalitsuse ning kodanike ja keskvalitsuse vahel. Teenuse eesmärk on aidata lahendada vaidlusi või parandada ebaõiglaseid olukordi. Tegemist on viimase etapiga avalike organite (nõukogud, riiklik tervishoiuteenistus, korteriühistud, kolledžid ja ülikoolid, vanglad, suurem osa vee-ettevõtjaid, Šotimaa valitsus ning selle ametid ja ministeeriumid ning enamik Šotimaa ametiasutusi) kohta esitatud kaebuste lahendamiseks Šotimaal.
Kontaktandmed:
tasuta telefoninumber: 0800 377 7330
telefon: 0131 225 5330
post: Freepost SPSO (mark ei ole vajalik)
isiklikult: 4 Melville Street, Edinburgh, EH3 7NS (lahtiolekuajad esmaspäeval, kolmapäeval, neljapäeval ja reedel 9.00–17.00, teisipäeval 10.00–17.00)
veebilink: SPSO
Parlamentaarse ja tervishoiuteenuste ombudsman on kõrgeim Inglismaa riikliku tervishoiuteenistuse ning Ühendkuningriigi valitsuse pakutavate avalike teenuste peale esitatud kaebusi menetlev asutus. Ombudsman pakub tasuta teenust ja uurib kaebusi ebaõigluse või probleemide kohta, mille põhjuseks peetakse asjaolu, et mõni organisatsioon ei ole toiminud nõuetekohasel või õiglasel moel või on osutanud halba teenust ega ole olukorda parandanud.
Ombudsman ei ole osa valitsusest. Tema ametikoha on loonud parlament, et pakkuda sõltumatut kaebuste menetlemise teenust. Ombudsman jagab juhtumitega seotud töö tulemusi parlamendiga, et aidata tal kontrollida avalike teenuste osutajaid, ning ka laiemalt teistega, et aidata parandada avalike teenuste kvaliteeti. Ombudsman annab aru Ühendkuningriigi parlamendile ja tema tööd kontrollib avaliku halduse ja põhiseaduskomisjon.
Enne kaebuse esitamist ombudsmanile peate esitama kaebuse kõigepealt sellele organisatsioonile, millega te rahul ei ole. Kui teie kaebus on seotud Ühendkuningriigi valitsusasutuste või avalik-õiguslike organisatsioonidega, peate ühendust võtma parlamendisaadikuga, kes edastab küsimuse ombudsmanile.
Veebilink: Ombudsman
Kontaktandmed:
telefon: 0345 015 4033 (8.30–17.30, esmaspäevast reedeni)
tagasihelistamisteenus: 07624 813 005
Kui kasutate Briti viipekeelt, võite kasutada SignVideo teenust: SignVideo
Šotimaa laste- ja noortevolinik suurendab teadlikkust ja arusaamist laste õigustest ja aitab lastel oma õigusi kaitsta. Volinikul on volitused korraldada uurimisi selle kohta, kas teenuseosutajad arvestavad lapsi ja noori mõjutavate otsuste tegemisel või meetmete võtmisel nende õigusi, huve ja seisukohti.
Kontaktandmed
Children and Young People's Commissioner ScotlandŠotimaa teabevoliniku büroo jõustab ja edendab nii üldsuse õigust saada juurdepääs Šotimaa riigiasutuste valduses olevale teabele kui ka ametiasutuste häid tavasid. Oma töö kaudu toetab volinik avalik-õiguslike asutuste avatust, läbipaistvust ja vastutust.
Volinik vastutab järgmiste Šotimaa teabevabadust käsitlevate seaduste jõustamise ja edendamise eest:
Volinik ja tema meeskond:
Kontaktandmed
Scottish Information CommissionerTeabevoliniku büroo on Ühendkuningriigi sõltumatu asutus, mis on loodud eesmärgiga toetada õigust saada teavet avalikes huvides, edendades avalik-õiguslike asutuste avatust ja andmete puutumatust üksikisikute jaoks.
Kontaktandmed:
Information Commissioner's Office
Wycliffe House
Water Lane
Wilmslow
Cheshire
SK9 5AF
telefon: 0303 123 1113 (või 01625 545745, kui te ei soovi helistada 03ga algaval numbril)
faks: 01625 524 510
Šoti teabevoliniku büroo
45 Melville Street
Edinburgh
EH3 7HL
telefon: 0131 244 9001
e-post: Scotland@ico.org.uk
veebilink: Information Commissioner's Office
Kodanike nõustamise teenistus aitab inimestel lahendada nende õiguslikke, rahalisi ja muid probleeme, andes tasuta sõltumatut ja konfidentsiaalset nõu ning mõjutades poliitikakujundajaid.
Kontaktandmed
kodanike nõustamise otseliin: 0808 800 9060 (esmaspäevast reedeni 9.00–18.00)
veebilink: Kodanike nõustamine
Kodanike nõustamise teenistusega ühenduse võtmiseks klikake aadressil http://citizensadvice.org.uk/index/contact_us.htm
Šotimaa ohvriabiorganisatsioon on vabatahtlik organisatsioon, mis aitab kuriteost mõjutatud inimesi. Organisatsioon pakub emotsionaalset tuge, praktilist abi ja olulist teavet kuriteoohvritele, tunnistajatele ja teistele kuriteost mõjutatud isikutele. Teenuseid osutatakse tasuta ja konfidentsiaalselt ning seda teevad vabatahtlikud kuriteoohvrite ja noorte kogukonnapõhiste õigusteenistuste ning tunnistajate kohtupõhiste teenistuste võrgustiku kaudu.
Šotimaa ohvriabiorganisatsiooni veebisaidilt leiate lisateavet, sealhulgas kontaktandmed:
nõuandetelefon: 0345 603 9213 (esmaspäevast reedeni 8.00–20.00)
Šotimaa kuriteoohvrite juhend
Šotimaa kuriteoohvrite juhendis on selgelt ja ühes kohas esitatud teave kuriteoohvrite õiguste ja neile Šotimaal kättesaadava abi kohta.
Sisserändeteenuste voliniku büroo on sõltumatu valitsusväline avalik-õiguslik asutus, mis loodi 1999. aasta sisserände- ja varjupaigaseaduse alusel.
Büroo peamised tegevusvaldkonnad on järgmised:
Sisserändeteenuste voliniku büroo ise ei nõusta sisserändeküsimustes ega soovita või toeta ühtegi konkreetset nõustajat.
Büroo teeb koostööd paljude eri organisatsioonidega, sealhulgas kutseühingute, kohtute, Ühendkuningriigi piirivalveasutuse ja vabatahtlike organisatsioonidega.
Täpsem teave: sisserändeteenuste voliniku büroo
Kontaktandmed:
Office of the Immigration Services Commissioner
5th Floor
21 Bloomsbury Street
London
WC1B 3HF
telefon: 0845 000 0046
e-post: info@oisc.gov.uk
Šotimaa Õigusabi Ameti eesmärk on tagada juurdepääs õigusemõistmisele nende inimeste jaoks, kes ei suuda ise oma õigusabikulusid tasuda. Šotimaa Õigusabi Amet haldab õigusabi süsteemi Šotimaal õigusaktide kohaldamisala raames.
Tasuta õigusabi taotlemiseks tuleb Teil leida õigusabi osutav õigusnõustaja. Te peate tõendama, et ei suuda ise õigusabi eest tasuda ja et teie probleem on tõsine. Võib juhtuda, et peate maksma osa õigusabikuludest ise või raha hiljem tagasi maksma.
Võib juhtuda, et te ei pea maksma midagi, sõltuvalt teie finantsseisundist ja sellest, mis liiki õiguslikku abi te vajate.
Taotletava tasuta õigusabi liik sõltub sellest, mis liiki õiguslikku abi te vajate. Teie õigusnõustaja annab teile selle kohta nõu.
Vajaduse korral võib õigusnõustaja teid siiski kohtus esindada:
Lisateave Šotimaa Õigusabi Ameti kohta ja kontaktandmed on esitatud allpool.
The Scottish Legal Aid Board Thistle House 91 Haymarket Terrace Edinburgh, EH12 5HE Telefon: 0131 226 7061 (esmaspäevast reedeni 8.30–17.00) Briti viipekeeles: contact Scotland-BSL, Šotimaa internetipõhine tõlketeenus. E-post: general@slab.org.uk Veebilink: Scottish Legal Aid BoardHoolekande inspektsioon reguleerib ja kontrollib Šotimaa hoolekandeteenuseid, et teha kindlaks, kas nad vastavad asjakohastele standarditele. Ta kontrollib koos teiste reguleerivate asutustega, kuidas eri organisatsioonid kohalikul tasandil töötavad, et aidata täiskasvanuid ja lapsi.
Kontaktandmed
telefon: 0345 600 9527 e-post: enquiries@careinspectorate.com veebilink: Care InspectorateKomisjon kaitseb ja edendab nende inimeste inimõigusi, kellel on vaimuhaigus, õpiraskused, dementsus või kes on sarnases seisundis. Selleks edendavad nad üksikisikute ja nende hooldajate autonoomsust, hoiavad silma peal vaimse tervise ja töövõimetuse alastel õigusaktidel ning mõjutavad ja survestavad teenuseosutajaid ja poliitikakujundajaid.
Nõuandeliin: 0800 389 6809 (ainult teenusekasutajad ja hooldajad) või 0131 313 8777 (kutsealased kasutajad) (esmaspäevast neljapäevani 9.00–17.00, reedel 9.00–16.30) E-post: enquiries@mwcscot.org.uk Veebilink: Mental Welfare Commission ScotlandJärgmised asutused ja organisatsioonid võivad olla suutelised andma teavet või abi vastavalt oma pädevusele.
Ühendkuningriigi valitsuse veebisait Ühendkuningriigi kodanikele: Gov.UK
Shelter Scotland annab nõu seoses eluasemeküsimustega: Shelter Scotland
ACAS annab nõu tööhõive valdkonnas: ACAS
National Debtline pakub võlanõustamist: National Debt Line
StepChange Debt Charity pakub võlanõustamist: Step Change
Money Advice Service annab nõu raha- ning finantsküsimuste kohta: Money Advice Service
Šotimaa õigusliit Law Society of Scotland võib aidata teil leida juristi, sealhulgas inimõiguste küsimustes: Law Society
Šotimaa lasteõiguse keskus Scottish Child Law Centre pakub tasuta õigusnõustamist lastele ja laste kohta: SCLC
Contact pakub teavet, tuge ja nõu puudega laste perekondadele: Contact
Kodanike nõuandebüroo juures asuv patsientide nõustamis- ja tugiteenus Patient Advice and Support Service (PASS) on sõltumatu teenistus, mis pakub teavet, nõu ja tuge patsientidele ja nende hooldajatele: PASS
Šotimaa vaimse tervise assotsiatsioon: SAMH
Care Information Scotland on infotelefon ja veebisait, mis pakub teavet Šotimaal elavate eakate inimeste hoolekandeteenuste kohta: CIS
SurvivorScotland jälgib laste väärkohtlemise ohvrite riikliku strateegia täitmist: SurvivorScotland
Šotimaa eakate inimeste abitelefon: Age UK Scotland
Šotimaa naiste kriisikeskus SWA
Šotimaa pagulasnõukogu SRC
Etniliste vähemuste õiguskeskus: EMLC
Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.